Černý rok pro akcie i dluhopisy. Jak dopadly podílové fondy?

Martin Mašát | rubrika: Komentář | 6. 1. 2023 | 1 komentář
Vývoj podílových fondů pravidelně hodnotí Martin Mašát, investiční stratég skupiny Partners. Jak si vedly v prosinci, jak za celý rok 2022 a jaká je jejich dlouhodobá výkonnost?
Černý rok pro akcie i dluhopisy. Jak dopadly podílové fondy?

Zdroj: Shutterstock

Podílové fondy skončily za prosinec v minusu. Hlavní příčinou jsou centrální banky, které se hromadně pustily do zvedání základních úrokových sazeb.

Růst výnosů tlačil níže ceny dluhopisů. Přísnější rétorika centrálních bank dopadla na ceny akcií, kde jsou hlavními riziky zpomalení ekonomiky, ceny energií a dlouhodobost inflace.

Otočka směrem dolů byla o to překvapivější, že z hlavních ekonomik přicházela lepší makroekonomická čísla. Inflační čísla začala klesat, ani zpomalení ekonomik nenaznačuje příchod tvrdé recese a čísla o nezaměstnanosti jsou stále velice lichotivá. A právě tato relativně lepší čísla způsobila, že centrální banky mají o trochu více prostoru na další zvedání sazeb, což mnoho investorů vyplašilo.

PIF!

Partners index podílových fondů sleduje víc než 150 fondů s aktivy klientů v celkové výši několik set miliard korun. Jde o fondy denominované v české koruně, a tedy převážně distribuované a nabízené v Česku. Vedle pohledu na všechny grafy současně si můžete zvolit, že chcete ukázat jenom některé.

Zdroj: peníze.cz

Akciové fondy

Partners indexy akciových fondů
 

fondy investující

do akcií vyspělých zemí

fondy investující do nerozvinutých zemí

a další speciální strategie

(okrajové trhy, jednotlivé sektory apod.)

prosinec 2022-4,6 %-2,5 %
od začátku roku-12,8 %-14,6 %
poslední rok-12,8 %-14,6 %
poslední tři roky11 %-0,2 %
posledních pět let23,7 %4,7 %
posl. deset let95,6 %27,5 %
počet fondů3814

Podílové fondy investující do akcií vyspělých zemí v roce 2022 ztratily v průměru 12,8 procenta, jen za prosinec 4,6 procenta. Partners index sleduje výkonnost korunových fondů nabízených v České republice.

Speciálně zaměřené akciové fondy (investující do nerozvinutých zemí, okrajových trhů, jednotlivých sektorů a podobně) klesly v roce 2022 v průměru o 14,6 %, za prosinec o 2,5 %. Za lepším výsledkem v posledním měsíci v porovnání s hlavními trhy je menší propad asijských trhů. A například akciový index pražské burzy klesl jen asi o jedno procento.

Celý letošní rok byl k investorům velice nevlídný. Události jako desetiletí neviděná inflace a následně zpřísňování měnových politik, doznívající pandemie covidu či válka na Ukrajině zasáhly negativně nejen akcie.

Technologický akciový index Nasdaq v minulém roce ztratil 33 procent, protože technologické akcie se ukázaly jako jedny z nejzranitelnějších vůči rostoucím sazbám. Široký americký akciový index S&P 500 klesl o 19 procent. Nejvýrazněji ztrácely letos akcie společností Tesla a Meta/Facebook, které klesly přes 64 procent.

Evropský index STOXX 600 klesl přibližně o 12 procent. Hůře si vedly také středoevropské indexy, které energetická krize, blízkost konfliktu a vysoká míra inflace zasáhly nejtvrději.

Dluhopisové fondy

Partners indexy dluhopisových fondů
 

fondy se státními

a kvalitními korporátními dluhopisy

fondy s investicemi

do rizikových a spekulativních dluhopisů

prosinec 2022-0,4 %-0,6 %
od začátku roku-1,7 %-7,6 %
poslední rok-1,7 %-7,6 %
poslední tři roky-3,6 %-3,7 %
posl. pět let-2,1 %0,7 %
posl. deset let1,3 %21,3 %
počet fondů1822

Srovnejte si to s námi

Průměrná cena kvalitních dluhopisových fondů (státní a kvalitní korporátní) v roce 2022 klesla o 1,7 %. Může za to propad cen dluhopisů kvůli tomu, jak se zvyšovala inflace a základní sazba České národní banky. Za prosinec klesla cena těchto fondů o 0,4 %, stojí za tím růst výnosů.

Fondy s investicemi do rizikových a spekulativních dluhopisů ztratily za rok 2022 v průměru 7,6 %, za prosinec 0,6 %. Jejich ceny v posledním měsíci srazil nárůst rizikových prémií související s negativní vlnou na akciových trzích.

Americké státní dluhopisy zaznamenaly rekordní ztrátu, poháněnou inflačními tlaky. Bloomberg US Treasury Index klesl o 12,5 %, což je největší ztráta za posledních 40 let. Index českých vládních dluhopisů odepsal kolem 8 % , na vině opět byly rostoucí sazby.

Smíšené fondy

Partners index smíšených fondů
prosinec 2022-2 %
od začátku roku-8,4 %
poslední rok-8,4 %
poslední tři roky-0,5 %
posledních pět let2,3 %
posledních deset let20,8 %
počet fondů50

Průměrná hodnota smíšených fondů klesla za celý rok o 8,4 %, za prosinec o 2 %. Určité odchylky ve výkonnosti samozřejmě závisely na jejich různých strategiích ohledně regionů, sektorů či komodit. 

Martin Mašát

Autor článku Martin Mašát

Portfoliomanažer v Partners investiční společnosti. Vystudoval Vysokou školu ekonomickou a Institut ekonomických studií při Univerzitě Karlově. Je držitelem prestižního mezinárodního titulu CFA (Chartered Financial Analyst).... Další články autora.

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

-5
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 1 komentářů

A tohle už jste četli?

Akcie koupíte už i přes George. Spořitelna vylepšila investice

10. 1. 2023 | Petr Kučera | 4 komentáře

Akcie koupíte už i přes George. Spořitelna vylepšila investice

Klienti České spořitelny mohou nově obchodovat s akciemi, certifikáty a ETF v elektronickém bankovnictví George – přes počítač i přes mobil.

Nejlepší a nejhorší podílové fondy roku. Výsledky 2022

9. 1. 2023 | Jan Traxler

Nejlepší a nejhorší podílové fondy roku. Výsledky 2022

Nejúspěšnější fond v Česku loni vydělal investorům 135 procent, naopak ten nejméně úspěšný prodělal 69 procent.

Kolik vydělal váš penzijní fond? Nový přehled vás nepotěší

5. 1. 2023 | Jiří Hovorka

Kolik vydělal váš penzijní fond? Nový přehled vás nepotěší

Na vysokou inflaci loni nedosáhl žádný z fondů doplňkového penzijního spoření. Jen třináct z 34 fondů skončilo alespoň v nominálním plusu. Projděte si výsledky účastnických fondů za... celý článek

Co je medvědí a býčí trh a kdy přijde výplach. Slovníček investora

28. 12. 2022 | Gabriel Pleska

Co je medvědí a býčí trh a kdy přijde výplach. Slovníček investora

Zajímáte se o investice a matou vás řeči analytiků, kteří mluví o medvědech a býcích? Nevíte, kolik stupňů má přehřátý trh? Nemáte páru, proč hovězí migruje na sever? Nezoufejte, připravili... celý článek

Nahrávat se musí všechno. ČNB řekla, jak na „investiční“ hovory

19. 12. 2022 | Jiří Hovorka, Petr Kučera | 1 komentář

Nahrávat se musí všechno. ČNB řekla, jak na „investiční“ hovory

Obchodníci s cennými papíry včetně bank, investičních společností a zprostředkovatelů musí nahrávat všechny hovory, které s klienty vedou ohledně investičních služeb a které by nakonec... celý článek

Partners Financial Services

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.