Poradna - Omezení svéprávnosti - odpovědnost

Dobrý den, byl jsem soudem jmenován jako opatrovník mému otci. Otec je aktuálně umístěn v domově s pečovatelskou službou (dále jen “DSPS“). Někteří členové rodiny si otce z DSPS berou na víkendy, dovolenou, oslavy, atd. S ohledem na rozsah opatrovnictví je rozsudku soudu uvedeno: „Jelikož došlo k omezení svéprávnosti posuzovaného, soud mu ve smyslu § 465 odst.1 a § 471 odst. 2 NOZ jmenoval opatrovníka (mojí osobu), neboť se jedná o osobu jemu nejbližší, která se svým jmenováním souhlasila. Soud nemá pochyb o tom, že jmenovaný opatrovník bude s posuzovaným v potřebném rozsahu udržovat pravidelné spojení, jakož i dbát o jeho zdravotní stav a starat se o naplnění jeho práv a chránit jeho zájmy.“ Otázka1: pokud bude otec mimo DSPS u jiného člena rodiny bez mojí přítomnosti a něco se mu fyzicky stane, ponesu jako opatrovník za to zodpovědnost (případně v jakém rozsahu)? Nesu tedy odpovědnost i za to co dělá, zda si např. neublíží (nebo někomu neublíží)? Otázka2: pokud bych se opatrovnictví vzdal, na což mám podle § 463 NOZ právo, a by soud jmenoval veřejného opatrovníka (např. obec), propadá pak případné dědictví opatrovaného státu, nebo to na dědictví nemá vliv? Děkuji velice za odpovědi S pozdravem, Tomáš

Dotaz poslal/a: levis36, 03. 06. 2017 19:23

Dobrý den,
děkujeme, že jste využil služeb naší poradny a k Vašemu dotazu nám dovolte sdělit následující:

Opatrovnictví sleduje ochranu zájmů zastoupeného a naplňování jeho práv. Opatrovník není oprávněn za zastoupeného právně jednat v záležitostech pořízení pro případ smrti nebo prohlášení o vydědění a jejich odvolání. Dojde-li ke střetu zájmu zákonného zástupce nebo opatrovníka se zájmem zastoupeného či ke střetnutí zájmů těch, kteří jsou zastoupeni týmž zákonným zástupcem nebo opatrovníkem, anebo hrozí-li takový střet, jmenuje soud zastoupenému kolizního opatrovníka. K povinnostem opatrovníka náleží udržovat s opatrovancem vhodným způsobem a v potřebném rozsahu pravidelné spojení, projevovat o opatrovance skutečný zájem, jakož i dbát o jeho zdravotní stav a starat se o naplnění opatrovancových práv a chránit jeho zájmy. Opatrovník při plnění svých povinností naplňuje opatrovancova právní prohlášení a dbá jeho názorů, i když je opatrovanec projevil dříve, včetně přesvědčení nebo vyznání, soustavně k nim přihlíží a zařizuje opatrovancovy záležitosti v souladu s nimi. Není-li to možné, postupuje opatrovník podle zájmů opatrovance.Opatrovník dbá, aby způsob opatrovancova života nebyl v rozporu s jeho schopnostmi a aby, nelze-li tomu rozumně odporovat, odpovídal i zvláštním opatrovancovým představám a přáním. Ze shora uvedeného je zřejmé, že určitá odpovědnost pro opatrovníka rozhodně plyne a je dále rozvedena v § 2920 OZ, který stanoví, že Nezletilý, který nenabyl plné svéprávnosti, nebo ten, kdo je stižen duševní poruchou, nahradí způsobenou škodu, pokud byl způsobilý ovládnout své jednání a posoudit jeho následky; poškozenému náleží náhrada škody i tehdy, nebránil-li se škůdci ze šetrnosti k němu a je-li to spravedlivé se zřetelem k majetkovým poměrům škůdce a poškozeného. Společně a nerozdílně se škůdcem nahradí škodu i ten, kdo nad ním zanedbal náležitý dohled. Není-li škůdce povinen k náhradě, nahradí poškozenému škodu ten, kdo nad škůdcem zanedbal dohled. V daném případě proto záleží na konkrétním případě a konkrétním stavu Vašeho otce. Zákon tedy od opatrovníka předpokládá rozumnou míru opatrnosti a přizpůsobení všech okolností konkrétnímu stavu opatrovance. V případě, kdy není protiprávně
jednající osoba odpovědná pro nedostatek způsobilosti své jednání ovládnout a posoudit
jeho následky, nahradí škodu pouze osoba, která zanedbala dohled. V této pozici se může
ocitnout také opatrovník, nevykonává-li nad opatrovancem patřičný dohled, nebo v důsledku
zaviněného porušení jeho povinnosti není nad opatrovancem dohled vykonáván jinou
osobou. Opatrovnictví, nemá na zákonné dědice žádný vliv.

Pro hlubší právní analýzu, kterou lze poskytnout pouze na základě úplné znalosti daného případu a faktického stavu věcí, a popřípadě vyhotovení relevantní dokumentace, či kompletní zastoupení, nás neváhejte kontaktovat na níže uvedené emailové adrese. Rádi Vám s Vaším problémem pomůžeme.

Lefensor, s.r.o.
Your reliable partner
E-mail: info@lefensor.eu
Web: www.lefensor.eu

Lefensor, s.r.o., 07. 06. 2017 13:25

Nenalezeny žádné články

Partner sekce

Lefensor, s.r.o.

Lefensor, s.r.o.

Společnost Lefensor, s.r.o., úspěšně působí na trhu již od roku 1997. V současné době se orientuje zejména na právní a poradenskou podporu poskytovanou malým až středním podnikům, živnostníkům a nepodnikatelským subjektům – osobám, sdružením, atp. Naším cílem je poskytnout kompletní a komplexní právní zázemí všem našim klientům, a to v lepší kvalitě a rychleji než konkurence, za stejných jistot a nejnižší cenu na trhu. Díky vlastním, kvalitním lidským zdrojům a řadě spolupracujících subjektů jsme schopni zajistit všechny námi nabízené služby za zlomek jejich tržní ceny. Naším mottem není jednorázová spolupráce za vysokou cenu, ale dlouhodobé budování vzájemné důvěry založené na kvalitních službách.

Za tuto kategorii odpovídá:

Lefensor, s.r.o.

http://www.lefensor.eu/

Partnerem poradny od: 8. 10. 2014

Ušetřete s Peníze.cz

Naši čtenáři s námi ušetřili už  12 993 854 Kč. Podívejte se na poslední poptávky a vyzkoušejte nás také. Vše je zcela zdarma.

Aktuální články

Karanténa a náhrada mzdy. Kolik teď dostanete

Karanténa a náhrada mzdy. Kolik teď dostanete

Spočítejte si, na co máte nárok při nařízené karanténě. Řídí se stejnými pravidly jako...více

Zlato má nejlepší za sebou, říká analytik

Zlato má nejlepší za sebou, říká analytik

Samotné obchodovaní na Forexu se letos v principu nezměnilo, musíme si ale zvyknout na...více

Příspěvek 5000 Kč k důchodu. Ani rouškovné, ani zdražení

Příspěvek 5000 Kč k důchodu. Ani rouškovné, ani zdražení

Má to být kompenzace za zdražování, říká ministryně Maláčová. Jenže s tím už počítá pravidelná...více

Interaktivní grafiky

Průvodce výpisem z katastru nemovitostí

Průvodce výpisem z katastru nemovitostí

Vyznat se ve výpisu z katastru nemovitostí je často složité. Připravili jsme průvodce, který vám pomůže se zorientovat v jeho jednotlivých částech.

Spočítejte si osobní inflaci

Spočítejte si osobní inflaci

Inflace se měří indexem cen průměrného koše výrobků a služeb. Jenže každý kupuje něco jiného, proto na každého inflace působí jinak.

Jak se vyvíjejí v Česku mzdy a nezaměstnanost

Jak se vyvíjejí v Česku mzdy a nezaměstnanost

Unikátní mapa, na které můžete sledovat vývoj nezaměstnanosti a průměrných platů v jednotlivých českých krajích od roku 2006.

Přihlášení k newsletteru

Změny, novinky a aktuality ze světa osobních financí přehledně ve vaší schránce – čtěte náš pravidelný newsletter.

Informace ke zpracování osobních údajů
Partners Financial Services

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.OK

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.