Výpovědí v březnu přibylo, nezaměstnanost ale nestoupla

| rubrika: Aktuality | 8. 4. 2020 09:40

Nezaměstnanost v březnu zůstala na třech procentech. Na stejné úrovni byla i letos v únoru, stejně jako loni v březnu. Ukazují to čísla z úřadů práce.

Přesto, že Česko je od 12. března v nouzovém stavu, klesl v březnu celkový počet lidí bez zaměstnání. Lidí, kteří přišli o práci, sice přibylo, zároveň ale jiné firmy ve velkém nabíraly.

„Současná situace vyvolala větší poptávku po určitých profesích. Zaměstnavatelé momentálně hledají mimo jiné nové zaměstnance v zemědělství, lesnictví, ve stavebnictví, v logistice, e-shopech a dále kvalifikované řemeslníky, řidiče, analytiky a vývojáře softwaru,“ říká Kateřina Beránková, mluvčí Úřadu práce ČR.

K poslednímu březnovému dni evidoval Úřad práce ČR celkem 225 678 uchazečů o zaměstnání. To je o 1691 méně než v únoru a o 1375 osob méně než před rokem. Zároveň jde o nejnižší březnovou hodnotu od roku 1997, kdy bylo bez práce 199 597 lidí.

Během března zaznamenal úřad v souvislosti se situací kolem koronaviru zvýšený zájem zaměstnanců i OSVČ o informace k možné evidenci. Počet lidí, kteří se nakonec na Úřad práce ČR přihlásili, byl meziročně o 3,8 % a meziměsíčně o 6,1 % vyšší. Žádost o zprostředkování zaměstnání a zavedení do evidence podalo 35 714 lidí.

„O zprostředkování zaměstnání a zařazení do evidence uchazečů o zaměstnání žádají v současné době především lidé, kteří pracují v pohostinství, ve službách a v cestovním ruchu. Právě tyto oblasti postihla přijatá epidemiologická opatření v největší míře a zaměstnavatelé dočasně uzavřeli své provozy,“ říká Jan Karmazín, ředitel odboru zaměstnanosti na Úřadu práce ČR.

„Obdobná situace nastává v oblasti automobilového průmyslu a u subdodavatelů působících v této oblasti. Hlásí se i ti, kteří pracovali ve výše uvedených oborech v zahraničí, například v Rakousku, Itálii, Německu či Švýcarsku. Jsou mezi nimi i pendleři,“ dodává Karmazín.

Kvůli omezením přerušili v březnu svou činnost a přihlásili se na úřad práce i OSVČ. Většinou to podle Karmazína byli drobní podnikatelé a řemeslníci.

„Dnes už je jasné, že výrazné omezení ze strany vlády budou trvat až do konce tohoto měsíce. Za duben by se mohla nezaměstnanost vyšplhat nad 4 %. Nejzásadnější otázkou však je, jak rychle dojde k uvolnění podmínek a rozjetí celé ekonomiky. Pokud by došlo maximálně v první polovině května ke znovuotevření drtivé většiny obchodů včetně restaurací, pak by se nezaměstnanost nemusela převalit přes 5 %,“ říká Tomáš Volf, analytik společnosti Citfin.

Někteří další ekonomové jsou výsledky březnové nezaměstnanosti zaskočení a nevylučují ani možnost, že by úřad udělal chybu ve výpočtu.

„Proč nezaměstnanost nevzrostla? Hypotéz je mnoho. Svou roli mohla sehrát různá administrativní zpoždění a nebo přirozená zpoždění, kdy Češi z různých důvodů na úřad práce nepospíchají. Trh práce byl před pandemií velmi napjatý, takže se nabízí hypotéza, že by lidé našli novou práci okamžitě. Mnoho lidí si vybralo možnost zůstat v ošetřování či v neschopnosti. Domníváme se také, že značnou roli mohla sehrát nejistota ohledně toho, jakou podporu dostanou OSVČ. Také je možné, že jde o chybu výpočtu, která v tomto nelehkém období může nastat snáze, než jindy,“ říká Michal Brožka, ekonom Komerční banky.

Nejvíce nových nezaměstnaných hlásí podle statistiky Úřadu práce ČR Moravskoslezský kraj (4666), v rámci okresů pak Praha (3218). Nejméně nových uchazečů evidoval úřad v předchozím měsíci v Karlovarském kraji (1233) a z hlediska okresů na Jindřichohradecku (141).

Zaměstnavatelé nabízeli v březnu prostřednictvím úřadů práce 342 287 volných pracovních míst, z toho 11 295 v rámci dohod mimo pracovní poměr, tedy na DPP nebo DPČ.

Jak na to

Ještě v únoru to díky ekonomickému růstu a nedostatku zaměstnanců vypadalo jako vzdálené téma. Koronavirus a naprosto nečekaný propad ekonomiky všechno změnil. 

Podpora v nezaměstnanosti. Kolik dostanete, když přijdete o práci

Koronavirus: aktuality, kalkulačky, informace

Chraňte nejen sebe, ale i svoji peněženku. Vybíráme nejdůležitější texty a nástroje, které vám pomohou překonat dopady pandemie viru COVID-19.

Partners Financial Services

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.OK

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.