Za zrušený zájezd vrátí cestovky poukaz místo hotovosti

Petr Kučera, Veronika Hejná | rubrika: Aktuality | 9. 4. 2020 07:00 | 1 komentář

Pokud cestovní kancelář zruší zájezd s plánovaným odjezdem od 20. února do 31. srpna, nebude muset lidem vrátit peníze v hotovosti, pokud místo nich vydá poukazy na rovnocenné služby.

Návrh ministerstva pro místní rozvoj schválili v noci na čtvrtek poslanci. Má především ochránit cestovky před krachem, současně ale pomůže i některým klientům, kteří by jinak museli platit poplatky za storno.

Pokud lidé takový poukaz nevyužijí do 31. srpna 2021, cestovka jim pak musí vrátit peníze. Ještě před tímto termínem mohou poukaz odmítnout lidé nad 65 let, zdravotně postižení, nezaměstnaní, lidé na mateřské nebo rodičovské dovolené, těhotné ženy, osamělí samoživitelé nebo lidé, kteří kvůli koronaviru nemohli aspoň měsíc pracovat.

O vydání poukazu můžou žádat i lidé, kteří se sami rozhodli nebo rozhodnou zrušit zájezd s odjezdem do 31. srpna kvůli obavám o své zdraví, kvůli ztrátě zaměstnání nebo podobným důvodům. Ministerstvo původně navrhovalo, že hodnota poukazu se bude rovnat zaplacenému stornopoplatku. Jenže poslanci schválili znění, které je vůči klientům mnohem tvrdší.

Na návrh sněmovního výboru totiž bude cestovka povinna (na žádost zákazníka) poskytnout poukaz v hodnotě minimálně 10 % zaplaceného stornopoplatku. Může nabídnout i víc, ale to v současné situaci spíše očekávat nelze. O voucher je třeba požádat nejpozději do 3 měsíců od odstoupení od smlouvy. Za voucher na stornopoplatek navíc není možné získat zpět peníze.  

„K podobným úpravám již přistoupily Belgie, Polsko, Francie, Německo nebo například Malta. Zákon vyvažuje mezi zájmy spotřebitelů a cestovních kanceláří a poskytovatelů služeb, kteří byli všichni zasaženi pandemií, která nemá v novodobé historii obdoby,“ říká ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová.

„Pro cestovní ruch to může být úleva. Je však otázkou, zda budou kanceláře schopny tyto poukazy následně plnit. Toto opatření tedy není pomocí ve smyslu nových prostředků, ale dělá z klientů kanceláří bezúročné věřitele a domácnostem tyto prostředky mohou začít chybět,“ upozorňuje advokátka Jana Sedláková z advokátní kanceláře Sedlakova Legal, iniciátorka projektu Právo v roušce.

Čtěte podrobněji: Zrušení zájezdu kvůli koronaviru. Co přináší lex voucher

Zaktualizovali jsme původní zprávu z 6. dubna.


Psali jsme: 

Koronavirus: aktuality, kalkulačky, informace

Chraňte nejen sebe, ale i svoji peněženku. Vybíráme nejdůležitější texty a nástroje, které vám pomohou překonat dopady pandemie viru COVID-19.

Ať vám nic neuteče 

Přidejte si Peníze.cz na Twitter nebo Facebook: neuniknou vám důležité aktuality ani praktické tipy! 

Petr Kučera

Autor článku Petr Kučera

Šéfredaktor webu Peníze.cz. Zaměřuje se na širokou oblast osobních financí a spotřebitelských témat. Vystudoval Právnickou fakultu Univerzity Karlovy v Praze, ale ještě víc než paragrafy má rád média. Vedl zpravodajství České... Další články autora.

Veronika Hejná

 Další články autora.

Líbil se vám článek?

+12
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 1 komentářů

Hledáte nové bydlení?

Berzrealitky

Vyzkoušejte náš katalog nemovitostí, při jehož tvorbě jsme se spojili s předním českým portálem Bezrealitky.

A tohle už jste četli?

Řetězec Action otevírá další prodejny. Konkurenty jsou Pepco a Kik

20. 1. 2022 | Jana Divinová | 12 komentářů

Řetězec Action otevírá další prodejny. Konkurenty jsou Pepco a Kik

Nizozemský diskontní řetězec Action otevřel v pražských Kbelích svou celkově dvoutisící prodejnu, která je jeho 22. v Česku a třetí v hlavním městě.

Platby v e-shopech se zjednoduší. Vynecháte čísla z karty

20. 1. 2022 | Olga Skalková | 5 komentářů

Platby v e-shopech se zjednoduší. Vynecháte čísla z karty

Češi dostanou novou možnost, jak zaplatit na internetu. Díky službě Click to Pay odpadne opisování čísel z karty.

Doktor v mobilu. Sedm z deseti případů může praktik řešit na dálku

20. 1. 2022 | Radim Zelený | 2 komentáře

Doktor v mobilu. Sedm z deseti případů může praktik řešit na dálku

Obchodní ředitel soukromých klinik Canadian Medical Vítězslav Havliš popisuje, jak telemedicína chrání před rizikem nákazy v čekárnách i záludností samodiagnostiky.

Slevy v dopravě klesnou, ale zůstanou vyšší než do roku 2018

19. 1. 2022 | Petr Kučera | 13 komentářů

Slevy v dopravě klesnou, ale zůstanou vyšší než do roku 2018

Státem poskytované slevy ve veřejné dopravě pro děti, studenty a seniory klesnou od dubna na 50 procent z dosavadních 75 procent. Rozhodla o tom vláda na návrh ministra dopravy Martina... celý článek

Partners hlásí rekordní rok, novou banku chtějí spustit na podzim

19. 1. 2022 | Olga Skalková | 13 komentářů

Partners hlásí rekordní rok, novou banku chtějí spustit na podzim

Loni spuštěná penzijní společnost Rentea získala za první půl rok existence 24 tisíc klientů, čímž výrazně překročila avizovaný plán. Celkově má pod správu zatím majetek v hodnotě jedné... celý článek

Partners Financial Services

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.