Za zrušený zájezd vrátí cestovky poukaz místo hotovosti

Pokud cestovní kancelář zruší zájezd s plánovaným odjezdem od 20. února do 31. srpna, nebude muset lidem vrátit peníze v hotovosti, pokud místo nich vydá poukazy na rovnocenné služby.

Návrh ministerstva pro místní rozvoj schválili v noci na čtvrtek poslanci. Má především ochránit cestovky před krachem, současně ale pomůže i některým klientům, kteří by jinak museli platit poplatky za storno.

Pokud lidé takový poukaz nevyužijí do 31. srpna 2021, cestovka jim pak musí vrátit peníze. Ještě před tímto termínem mohou poukaz odmítnout lidé nad 65 let, zdravotně postižení, nezaměstnaní, lidé na mateřské nebo rodičovské dovolené, těhotné ženy, osamělí samoživitelé nebo lidé, kteří kvůli koronaviru nemohli aspoň měsíc pracovat.

O vydání poukazu můžou žádat i lidé, kteří se sami rozhodli nebo rozhodnou zrušit zájezd s odjezdem do 31. srpna kvůli obavám o své zdraví, kvůli ztrátě zaměstnání nebo podobným důvodům. Ministerstvo původně navrhovalo, že hodnota poukazu se bude rovnat zaplacenému stornopoplatku. Jenže poslanci schválili znění, které je vůči klientům mnohem tvrdší.

Na návrh sněmovního výboru totiž bude cestovka povinna (na žádost zákazníka) poskytnout poukaz v hodnotě minimálně 10 % zaplaceného stornopoplatku. Může nabídnout i víc, ale to v současné situaci spíše očekávat nelze. O voucher je třeba požádat nejpozději do 3 měsíců od odstoupení od smlouvy. Za voucher na stornopoplatek navíc není možné získat zpět peníze.  

„K podobným úpravám již přistoupily Belgie, Polsko, Francie, Německo nebo například Malta. Zákon vyvažuje mezi zájmy spotřebitelů a cestovních kanceláří a poskytovatelů služeb, kteří byli všichni zasaženi pandemií, která nemá v novodobé historii obdoby,“ říká ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová.

„Pro cestovní ruch to může být úleva. Je však otázkou, zda budou kanceláře schopny tyto poukazy následně plnit. Toto opatření tedy není pomocí ve smyslu nových prostředků, ale dělá z klientů kanceláří bezúročné věřitele a domácnostem tyto prostředky mohou začít chybět,“ upozorňuje advokátka Jana Sedláková z advokátní kanceláře Sedlakova Legal, iniciátorka projektu Právo v roušce.

Čtěte podrobněji: Zrušení zájezdu kvůli koronaviru. Co přináší lex voucher

Zaktualizovali jsme původní zprávu z 6. dubna.


Psali jsme: 

Koronavirus: aktuality, kalkulačky, informace

Chraňte nejen sebe, ale i svoji peněženku. Vybíráme nejdůležitější texty a nástroje, které vám pomohou překonat dopady pandemie viru COVID-19.

Ať vám nic neuteče 

Přidejte si Peníze.cz na Twitter nebo Facebook: neuniknou vám důležité aktuality ani praktické tipy! 

Petr Kučera

Autor článku Petr Kučera

Šéfredaktor webu Peníze.cz. Zaměřuje se na širokou oblast osobních financí a spotřebitelských témat. Vystudoval Právnickou fakultu Univerzity Karlovy v Praze, ale ještě víc než paragrafy má rád média. Vedl zpravodajství České... Další články autora.

Veronika Hejná

 Další články autora.

Srovnávat se vyplatí

Srovnávat se vyplatí

Kalkulátor.cz je srovnávač, který lidem šetří peníze ve světě energií, pojištění a financí. My počítáme, vy šetříte.

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

+12
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 1 komentářů
Daňové přiznání online

A tohle už jste četli?

Největší obchodní centra v Česku a kdo je vlastní. Projděte si přehled

22. 2. 2024 | Pavla Adamcová

Největší obchodní centra v Česku a kdo je vlastní. Projděte si přehled

Která nákupní centra patří mezi deset největších v republice? Jaké mají majitele a kolik jich je z Česka? Tady je žebříček.

Zakladatelka Zásilkovny končí. Nahradí ji bývalý šéf Air Bank

21. 2. 2024 | redakce Peníze.CZ

Zakladatelka Zásilkovny končí. Nahradí ji bývalý šéf Air Bank

Simona Kijonková, zakladatelka Zásilkovny, odejde z vedení skupiny Packeta. Ve funkci CEO ji nahradí Erich Čomor, oznámila firma. Střídání přichází krátce po změně majitele této skupiny. celý článek

Dálniční známku už máte? Pozor na předražené e-shopy

19. 2. 2024 | redakce Peníze.CZ

Dálniční známku už máte? Pozor na předražené e-shopy

Když si koupíte elektronickou dálniční známku mimo oficiální státní web eDalnice.cz, může se vám výrazně prodražit. Opakovaně na to upozorňuje na to ministerstvo dopravy spolu s Českou... celý článek

Nejvíc pokut za nekalé praktiky dostává Penny, ukazují kontroly

19. 2. 2024 | Pavla Adamcová

Nejvíc pokut za nekalé praktiky dostává Penny, ukazují kontroly

Celkem 16 pokut vyšších než 100 tisíc korun uložila Česká obchodní inspekce řetězcům za nekalé praktiky v období od začátku roku 2022 do konce loňského třetího čtvrtletí. Celková výše... celý článek

Všechno o zálohách na elektřinu. Proč chtějí víc a jak víc neplatit

19. 2. 2024 | Lukáš Kaňok

Všechno o zálohách na elektřinu. Proč chtějí víc a jak víc neplatit

Řadě z nás od začátku roku zase vzrostly zálohy na elektřinu. Jak je to možné, když ve zprávách píšou, že elektřina zlevňuje? Známe odpověď a všechno kolem záloh srozumitelně vysvětlíme. celý článek

Partners Financial Services