Za zrušený zájezd vrátí cestovky poukaz místo hotovosti

Pokud cestovní kancelář zruší zájezd s plánovaným odjezdem od 20. února do 31. srpna, nebude muset lidem vrátit peníze v hotovosti, pokud místo nich vydá poukazy na rovnocenné služby.

Návrh ministerstva pro místní rozvoj schválili v noci na čtvrtek poslanci. Má především ochránit cestovky před krachem, současně ale pomůže i některým klientům, kteří by jinak museli platit poplatky za storno.

Pokud lidé takový poukaz nevyužijí do 31. srpna 2021, cestovka jim pak musí vrátit peníze. Ještě před tímto termínem mohou poukaz odmítnout lidé nad 65 let, zdravotně postižení, nezaměstnaní, lidé na mateřské nebo rodičovské dovolené, těhotné ženy, osamělí samoživitelé nebo lidé, kteří kvůli koronaviru nemohli aspoň měsíc pracovat.

O vydání poukazu můžou žádat i lidé, kteří se sami rozhodli nebo rozhodnou zrušit zájezd s odjezdem do 31. srpna kvůli obavám o své zdraví, kvůli ztrátě zaměstnání nebo podobným důvodům. Ministerstvo původně navrhovalo, že hodnota poukazu se bude rovnat zaplacenému stornopoplatku. Jenže poslanci schválili znění, které je vůči klientům mnohem tvrdší.

Na návrh sněmovního výboru totiž bude cestovka povinna (na žádost zákazníka) poskytnout poukaz v hodnotě minimálně 10 % zaplaceného stornopoplatku. Může nabídnout i víc, ale to v současné situaci spíše očekávat nelze. O voucher je třeba požádat nejpozději do 3 měsíců od odstoupení od smlouvy. Za voucher na stornopoplatek navíc není možné získat zpět peníze.  

„K podobným úpravám již přistoupily Belgie, Polsko, Francie, Německo nebo například Malta. Zákon vyvažuje mezi zájmy spotřebitelů a cestovních kanceláří a poskytovatelů služeb, kteří byli všichni zasaženi pandemií, která nemá v novodobé historii obdoby,“ říká ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová.

„Pro cestovní ruch to může být úleva. Je však otázkou, zda budou kanceláře schopny tyto poukazy následně plnit. Toto opatření tedy není pomocí ve smyslu nových prostředků, ale dělá z klientů kanceláří bezúročné věřitele a domácnostem tyto prostředky mohou začít chybět,“ upozorňuje advokátka Jana Sedláková z advokátní kanceláře Sedlakova Legal, iniciátorka projektu Právo v roušce.

Čtěte podrobněji: Zrušení zájezdu kvůli koronaviru. Co přináší lex voucher

Zaktualizovali jsme původní zprávu z 6. dubna.


Psali jsme: 

Koronavirus: aktuality, kalkulačky, informace

Chraňte nejen sebe, ale i svoji peněženku. Vybíráme nejdůležitější texty a nástroje, které vám pomohou překonat dopady pandemie viru COVID-19.

Ať vám nic neuteče 

Přidejte si Peníze.cz na Twitter nebo Facebook: neuniknou vám důležité aktuality ani praktické tipy! 

Petr Kučera

Autor článku Petr Kučera

Šéfredaktor webu Peníze.cz. Zaměřuje se na širokou oblast osobních financí a spotřebitelských témat. Vystudoval Právnickou fakultu Univerzity Karlovy v Praze, ale ještě víc než paragrafy má rád média. Vedl zpravodajství České... Další články autora.

Veronika Hejná

 Další články autora.

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

+12
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 1 komentářů

A tohle už jste četli?

Móda, káva, tetování. Projděte si nové značky, které zamířily do Česka

3. 12. 2022 | Jana Divinová

Móda, káva, tetování. Projděte si nové značky, které zamířily do Česka

Do Česka letos zamířilo dvacet nových značek obchodů a služeb. U některých se budete divit, jak tu mohly tak dlouho chybět, třeba jako Chanel, jiné možná znají z výjezdů do ciziny jen... celý článek

O pětinu levnější nákupy. Spořitelna má rekordní slevy

30. 11. 2022 | Petr Kučera | 2 komentáře

O pětinu levnější nákupy. Spořitelna má rekordní slevy

Lidé, kteří platí kartou od České spořitelny, mohou do konce prosince ušetřit 20 procent z nákupů v řetězci Albert a v internetových obchodech Rohlík a Košík.

Kdo se vyzná v pojištění, může vyhrát. Nebojte se a vyzkoušejte

30. 11. 2022 | redakce Peníze.CZ

Kdo se vyzná v pojištění, může vyhrát. Nebojte se a vyzkoušejte

Rozumíte pojištění? Tak schválně, otestujte se. Když se vám v našem kvízu bude dařit, můžete si i zasoutěžit o pěkné ceny.

Skutečné slevy při Black Friday. Podívejte se, kdo nejvíc čaroval

28. 11. 2022 | Jakub Balada | 1 komentář

Skutečné slevy při Black Friday. Podívejte se, kdo nejvíc čaroval

Díky Hlídači shopů si můžete ověřit, jaká je skutečná sleva a jestli ji obchodníci uměle nezvyšují. Jakub Balada z datového startupu Apify popisuje, co hlídač zjistil během letošního... celý článek

Odměny pro znalce a soudní tlumočníky se zvýší

25. 11. 2022 | redakce Peníze.CZ

Odměny pro znalce a soudní tlumočníky se zvýší

Od 1. ledna 2023 se zvýší sazby odměn za výkon znalecké a tlumočnické či překladatelské činnosti. Informovalo o tom ministerstvo spravedlnosti. Novelu vyhlášek už odeslalo k publikaci... celý článek

Partners Financial Services

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.