Pokud cestovní kancelář zruší zájezd s plánovaným odjezdem od 20. února do 31. srpna, nebude muset lidem vrátit peníze v hotovosti, pokud místo nich vydá poukazy na rovnocenné služby.
Návrh ministerstva pro místní rozvoj schválili v noci na čtvrtek poslanci. Má především ochránit cestovky před krachem, současně ale pomůže i některým klientům, kteří by jinak museli platit poplatky za storno.
Pokud lidé takový poukaz nevyužijí do 31. srpna 2021, cestovka jim pak musí vrátit peníze. Ještě před tímto termínem mohou poukaz odmítnout lidé nad 65 let, zdravotně postižení, nezaměstnaní, lidé na mateřské nebo rodičovské dovolené, těhotné ženy, osamělí samoživitelé nebo lidé, kteří kvůli koronaviru nemohli aspoň měsíc pracovat.
O vydání poukazu můžou žádat i lidé, kteří se sami rozhodli nebo rozhodnou zrušit zájezd s odjezdem do 31. srpna kvůli obavám o své zdraví, kvůli ztrátě zaměstnání nebo podobným důvodům. Ministerstvo původně navrhovalo, že hodnota poukazu se bude rovnat zaplacenému stornopoplatku. Jenže poslanci schválili znění, které je vůči klientům mnohem tvrdší.
Na návrh sněmovního výboru totiž bude cestovka povinna (na žádost zákazníka) poskytnout poukaz v hodnotě minimálně 10 % zaplaceného stornopoplatku. Může nabídnout i víc, ale to v současné situaci spíše očekávat nelze. O voucher je třeba požádat nejpozději do 3 měsíců od odstoupení od smlouvy. Za voucher na stornopoplatek navíc není možné získat zpět peníze.
„K podobným úpravám již přistoupily Belgie, Polsko, Francie, Německo nebo například Malta. Zákon vyvažuje mezi zájmy spotřebitelů a cestovních kanceláří a poskytovatelů služeb, kteří byli všichni zasaženi pandemií, která nemá v novodobé historii obdoby,“ říká ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová.
„Pro cestovní ruch to může být úleva. Je však otázkou, zda budou kanceláře schopny tyto poukazy následně plnit. Toto opatření tedy není pomocí ve smyslu nových prostředků, ale dělá z klientů kanceláří bezúročné věřitele a domácnostem tyto prostředky mohou začít chybět,“ upozorňuje advokátka Jana Sedláková z advokátní kanceláře Sedlakova Legal, iniciátorka projektu Právo v roušce.
Čtěte podrobněji: Zrušení zájezdu kvůli koronaviru. Co přináší lex voucher
Zaktualizovali jsme původní zprávu z 6. dubna.
Psali jsme:
Petr Kučera
Zaměřuje se na osobní finance a spotřebitelská témata. Vystudoval Právnickou fakultu Univerzity Karlovy v Praze, ale ještě víc než paragrafy má rád média. Přes pět let vedl web Peníze.cz, předtím ekonomicko-finanční rubriku... Další články autora.
Sdílejte článek, než ho smažem