Titul Bankovka roku 2019 míří na karibský ostrov Aruba. Pravidelnou anketu pořádá organizace International Bank Note Society.
Její členové mohli nominovat některou z více než stovky bankovek, vydaných během loňského roku a určených k běžnému placení.
Do užšího výběru poslali 22 bankovek. Všechny si je můžete prohlédnout v galerii pod tímto textem.
Hodnotí se buď výtvarné provedení, nebo inovativní bezpečnostní prvky, případně obojí.
Výsledky určilo hlasování členů zmíněné organizace IBNS. V naší anketě pod galerií ale můžete ukázat i váš názor.
Nová série arubských bankovek přišla po skoro 30 letech od té předchozí. Je orientovaná na výšku a připomíná tamní kulturu, flóru i faunu – na vítězné bankovce s hodnotou 100 florinů je to třeba leguán. Výrazně se zlepšilo i zabezpečení bankovek proti padělání.
I stříbrná medaile míří do Karibiku – východokaribským dolarem platí členové Organizace východokaribských států. Patří sem hlavně Antigua a Barbuda, Dominika, Grenada, Montserrat, Svatá Lucie, Svatý Kryštof a Nevis, Svatý Vincenc a Grenadiny.
Bronzovou medaili získala bankovka Ulster Bank ze Severního Irska. To mělo v soutěži hned dva zástupce. V Severním Irsku sice platí britská libra, kromě toho jsou ale v oběhu i místní varianty bankovek vydávané čtyřmi severoirskými bankami.
Ani letos mezi nominovanými nechyběl zástupce Švýcarska. To loni pustilo do oběhu bankovku v hodnotě 1000 švýcarských franků – v přepočtu kolem 23 tisíc českých korun. Tak vysoká částka jde proti evropskému trendu – centrální banky v eurozóně totiž loni přestaly dávat do oběhu bankovky o nejvyšší hodnotě 500 eur kvůli obavám z jejich zneužití k financování trestné činnosti.
Nová série švýcarských franků je orientovaná na výšku, v soutěži o bankovku roku vyhrála už za rok 2016 i 2017. V roce 2018 skončila těsně druhá, když ji překonala jiná bankovka orientovaná na výšku, tentokrát z Kanady. V aktuálním ročníku už Švýcarsko na medaili nedosáhlo, skončilo na čtvrtém místě.
Do první pětky se dostala ještě bankovka z Norska. Obraz na druhé straně je moderně „rozpixelován“.
Další pořadí (6. - 22. místo) pořadatelé tradičně nezveřejnili. Ve hře je byla mimo jiné i nová 200eurová bankovka. Ta loni završila postupnou obměnu eurobankovek první série.
Trendem posledních let jsou takzané plastové bankovky (s příměsí polymeru), které jsou odolnější a lépe chráněné proti padělání.
„Polymerové bankovky přečkají stisk buldočích zubů i ždímání v pračce,“ řekl například při vydání nové pětilibrovky před čtyřmi lety guvernér Bank of England. Trendem posledních let jsou i holografické proužky.
Zaktualizovali jsme původní text o výsledky soutěže. Obrázky bankovek jsme převzali ze stránek organizátora soutěže nebo od jednotlivých centrálních bank.
Petr Kučera
Zaměřuje se na širokou oblast osobních financí a spotřebitelských témat. Vystudoval Právnickou fakultu Univerzity Karlovy v Praze, ale ještě víc než paragrafy má rád média. Přes pět let vedl web Peníze.cz, předtím ekonomicko-finanční... Další články autora.
Sdílejte článek, než ho smažem
Diskuze
Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy
5. 3. 2020 12:47, Lichva
Určitě leguán.
V diskuzi je celkem (6 komentářů) příspěvků.