Ošetřovné se nebude počítat jako příjem pro nárok na dávky

Jiří Hovorka | rubrika: Aktuality | 28. 1. 2021 13:34
Ošetřovné se nebude počítat jako příjem pro nárok na dávky

Zdroj: Shutterstock

Ošetřovné se v době zavřených škol nebude započítávat do příjmu při posuzování nároku na sociální dávky. Změnu na období leden až září roku 2021 přináší novela, kterou dnes ve zrychleném režimu schválili senátoři. Teď už zbývají jenom formality: podpis prezidenta a zveřejnění ve Sbírce zákonů.

Novela reaguje na situaci, kdy některé rodiny kvůli ošetřovnému za dobu zavřených škol přicházejí o peníze z přídavků na děti nebo příspěvků na bydlení.

„Minimálně u tisíců, pravděpodobně menších desetitisíců rodičů dojde k výplatě ošetřovného v jiném měsíci, než by byla vyplacena mzda, případně ke kumulaci výplaty ošetřovného za dva měsíce či ošetřovného se mzdou. Tato mimořádná situace může mít dva nepříznivé důsledky pro nárok nebo výši přídavku na dítě, případně dalších příjmově testovaných dávek,“ napsalo ministerstvo práce a sociálních věcí v návrhu novely.

Mezi dávky státní sociální podpory, u nichž se posuzuje příjem, patří přídavek na dítě, příspěvek na bydlení a porodné. Přídavek a porodné mohou nyní získat rodiny s příjmem pod 2,7násobek životního minima. Příspěvek na bydlení je za určitých podmínek pro domácnosti, jimž na pokrytí nákladů na bydlení nestačí 35 procent příjmu v Praze a 30 procent jinde.

Do příjmu pro přiznání nebo vyměřování sociálních dávek se nebudou za období od března 2020 do prosince 2021 počítat ani odměny studentů, které dostali za nařízenou pracovní povinnost například v nemocnicích.

Dávky ošetřovného 2021 - kalkulačka

Aktuálně!
Kalkulačka nyní počítá ošetřovné pro případ uzavření školských zařízení při epidemii. Neplatí časové limity, rodiče dětí do desíti let mají nárok na ošetřovné za každý den, kdy je škola zavřená. Zároveň se zvyšuje denní dávka a bude pro ni platit spodní limit: minimálně rodiče dostanou 400 Kč na den. Ošetřovné se bude vyplácet i zpětně.

dní

Další kalkulačky

Senát dočasnou změnu pravidel u ošetřovného přijal beze změn. Naopak včera poslancům vrátil návrh na změnu u kompenzačního bonusu pro OSVČ. Novelu, která má zajistit bonus i pro OSVČ v úpadku, senátoři na návrh KDU-ČSL chtějí doplnit o zvýšení kompenzace. Konkrétně z 500 na 667 korun za den, což by dělalo 20 tisíc místo současných 15 tisíc korun za měsíc.

„Děláme to proto, že sice v první vlně pandemie činil bonus pro podnikatele taky 15 000 Kč, ale nebylo nutné z toho platit odvody. To se teď již neděje a reálné příjmy z tohoto bonusu se tak o odvody snižují na 10 000 Kč,“ vysvětluje předsedkyně senátorského klubu KDU-ČSL a nezávislí Šárka Jelínková.

Senátoři také navrhují, aby na podporu dosáhli i podnikatelé bez provozovny. „Dnes se bonus vztahuje pouze na ty, kteří mají vládními opatřeními zákaz přímo v provozovnách. Je zde ale řada podnikatelů, která je navázána na tyto provozy – třeba účetní, která z domova zpracovává účetnictví pro restaurace a hotely. Tato podnikatelka dnes na bonus nedosáhne,“ popisuje Jelínková.

Jiří Hovorka

Autor článku Jiří Hovorka

O osobních financích píše od roku 2009. Začínal v Měšci, pak se stejným tématům věnoval v Aktuálně.cz, po sloučení s vydavatelstvím Economia se jeho texty objevovaly i v Hospodářských novinách. Dlouhodobě se věnuje důchodům,... Další články autora.

Líbil se vám článek?

+56
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 0 komentářů

A tohle už jste četli?

Při karanténě dostanete víc. Vyšší nemocenská prošla

4. 3. 2021 | Petr Kučera | 14 komentářů

Při karanténě dostanete víc. Vyšší nemocenská prošla

Nebojte se zůstat v karanténě nebo izolaci, už nepřijdete o tolik peněz. Vládní koalice po mnoha měsících poslechla doporučení expertů.

Při karanténě a izolaci dostanete 100 % mzdy, schválila vláda

1. 3. 2021 | Petr Kučera | 8 komentářů

Při karanténě a izolaci dostanete 100 % mzdy, schválila vláda

Aktuální informace najdete v novém článku, stoprocentní náhrada mzdy nakonec neprošla. Jestli si přesto chcete přečíst tento archivní text, tady je:

Víc peněz při karanténě a nemocenské? Příspěvek zablokovala ČSSD

27. 2. 2021 | Petr Kučera | 4 komentáře

Víc peněz při karanténě a nemocenské? Příspěvek zablokovala ČSSD

Lidé v karanténě nebo s potvrzeným infekčním onemocněním zatím nemají jistotu, že přijdou o méně peněz než doteď. Návrh ministryně práce a sociálních věcí Jany Maláčové totiž nakonec... celý článek

Nový kompenzační bonus prošel. Takhle se vylepší

25. 2. 2021 | Petr Kučera | 34 komentářů

Nový kompenzační bonus prošel. Takhle se vylepší

Podpora pro podnikatele má být jednodušší a pro víc zájemců. Kompenzační bonus se zvýší z 500 na 1000 Kč, na poloviční částku dosáhnou i lidé s nařízenou karanténou nebo izolací. A... celý článek

Karanténa kvůli covidu: Na příspěvek má dosáhnout víc lidí

25. 2. 2021 | Jiří Hovorka, Petr Kučera | 19 komentářů

Karanténa kvůli covidu: Na příspěvek má dosáhnout víc lidí

Nebojte se zůstat v karanténě, už nepřijdete o tolik peněz. Vládní koalice po mnoha měsících vyslyšela doporučení expertů a zvýší dávky z nemocenského pojištění.

Hledáte nové bydlení?

Berzrealitky

Vyzkoušejte náš katalog nemovitostí, při jehož tvorbě jsme se spojili s předním českým portálem Bezrealitky.

Partners Financial Services

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.