Čokoláda zase zdraží, Vánoce zhořknou

Jana Divinová | rubrika: Aktuality | 7. 8. 2023
Čokoláda zase zdraží, Vánoce zhořknou

Zdroj: Shutterstock

Cena kakaových bobů vzrostla na dvanáctileté maximum: čeká se, že v západní Africe se neurodí. Kontinent přitom zajišťuje dvě třetiny světových dodávek.

Největšími světovými pěstiteli jsou Pobřeží slonoviny a Ghana. Kvůli vydatným dešťům se na jejich kakaových plantážích začaly šířit plísně, které fatálně poškodily úrodu. Pobřeží slonoviny očekává zhruba o pětinu nižší sklizeň. I v Ghaně se letos podle očekávání propadne pod dlouhodobý průměr.

Mírné snížení produkce by podle Borise Tomčiaka, analytika společnosti Finlord, nebyl až tak velký problém, kdyby se v předchozích sezonách nesnižovaly zásoby. Jak ale připomíná ekonom Lukáš Kovanda z Trinity Bank, kakaový deficit trvá už třetí rok. Dodavatelé mají nejprázdnější sklady za posledních skoro třicet let. Poptávka po kakau přitom roste.

„Na konci sezóny by nabídka kakaa, zejména toho v prvotřídní kvalitě, mohla být omezená. U kakaa je dlouhodobě problematická i nízká schopnost pěstitelů pružně reagovat na ceny,“ vysvětluje Tomčiak. I kdyby zemědělci letos vysadili nové kakaovníky, na nabídce by se to projevilo někdy za čtyři roky, kdy by začaly plodit. Nejvyšší výnosy má kakaovník kolem jedenáctého roku a typicky plodí dvacet pět až třicet let.

Kovanda doplňuje další aspekt. „Slabá úroda vyhání cenu bobů vzhůru, takže jejich zpracovatelům se tenčí marže, a neinvestují proto do nákladnější výroby – jež je nákladnější právě kvůli kvantitativně i kvalitativně horší sklizni,“ vysvětluje.

Lepší to pravděpodobně nebude ani napřesrok, a to kvůli klimatickému jevu El Niño. Jeho nepříznivý vliv na počasí v zemích produkujících kakaové boby se má v plné míře projevit právě v příštím roce.

Výhodnější životní pojištění? Jde to!

Srovnáme nabídky 5 životních pojišťoven a najdeme vám výhodnější podmínky.

Boris Tomčiak odhaduje, že cena kakaa pokoří maxima z března 2011 a to se projeví i růstem cen čokolády a čokoládových cukrovinek. Výrobci čokolády, které se ve světě ročně vyrobí v přepočtu za víc než dva a půl bilionu korun (o pár set miliard víc než roční výdaje českého státního rozpočtu), předpokládají, že kakaové boby zůstanou extrémně drahé i v roce 2024.

Cenu tlačí nahoru i mimořádně vysoká inflace. Kvůli ní podle ekonomů nemůžou výrobci navýšení ceny kakaových bobů a zpracování snadno přenést na spotřebitele – jejich kupní sála je oslabená a sladkosti patří ke zboží, které je zbytné a většinou si ho v případě potřeb dovedou odepřít.

Cenu čokolády a dalších cukrovinek letos tlačí nahoru i zdražování další klíčové suroviny – cukru. „Stěžejní světoví výrobci čokolády a cukrovinek, jako je švýcarská firma Lindt & Sprüngli nebo americká Hershey, které dodávají i na český trh, varovali své odběratele, že se musí připravit na další cenová navýšení,“ říká Lukáš Kovanda.

Podle Borisa Tomčiaka by spotřebitelé měli očekávat nárůst cen až o 10 procent, a to už letos na Vánoce. V příštím roce pak bude zdražování pokračovat. Nemusí jít přitom nutně jen o viditelné zdražení. Podle Lukáše Kovandy se máme připravit i na takzvanou smrskflaci – tedy jev, kdy se na pultech nemění cena, ale nenápadně se zmenšuje objem zboží v balení. 

Ceny kakaa na komoditní buze ICE

Zdroj: peníze.cz

Zdroj: Peníze.cz

Jana Divinová

Autor článku Jana Divinová

Vystudovala ekonomii a management na Vysoké škole báňské. V redakci NextPage Media působí od podzimu 2021, předtím pracovala v MF Dnes a iDnes.cz. Volný čas tráví nejraději s rodinou a přáteli. Miluje přírodu, cestování a... Další články autora.

Srovnávat se vyplatí

Srovnávat se vyplatí

Kalkulátor.cz je srovnávač, který lidem šetří peníze ve světě energií, pojištění a financí. My počítáme, vy šetříte.

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

+42
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 0 komentářů
Daňové přiznání online

A tohle už jste četli?

Banky lákají na nové bonusy. Tisíce získáte snadno

4. 3. 2024 | Petr Kučera | 4 komentáře

Banky lákají na nové bonusy. Tisíce získáte snadno

Za vyzkoušení účtu nabízejí peníze zdarma. A kromě toho třeba poznáte, že jiná banka je lepší než ta vaše. Koneckonců víc účtů v různých bankách se může hodit vždycky. Kam se teď podívat,... celý článek

Banky mají víc chránit klienty před podvody. Za první chybu odškodnění, chce EU

29. 2. 2024 | Olga Skalková | 2 komentáře

Banky mají víc chránit klienty před podvody. Za první chybu odškodnění, chce EU

Evropská unie chystá balíček zvaný PSD3/PSR. Má zlepšit ochranu a bezpečnost spotřebitelů. O novinkách, jejichž definitivní podoba teprve vzniká, mluví v rozhovoru europoslanec Ondřej... celý článek

Pozor na nový trik u bankomatů. Platíte za to, co nechcete

27. 2. 2024 | Pavla Adamcová | 2 komentáře

Pozor na nový trik u bankomatů. Platíte za to, co nechcete

Síť bankomatů Euronet v Česku strhává lidem poplatek za službu, kterou si ve skutečnosti neobjednali – nebo ji nakonec ani nedostali. Některým velkým bankám se takové klamání jejich... celý článek

Místo parmazánu levná náhražka. Restaurace šidí hlavně na surovinách

23. 2. 2024 | redakce Peníze.CZ

Místo parmazánu levná náhražka. Restaurace šidí hlavně na surovinách

Státní zemědělská a potravinářská inspekce loni kontrolovala dohromady 194 stravovacích provozoven. Zjistila, že nepravdivé a zavádějící informace poskytovala zákazníkům čtvrtina z... celý článek

Z čísla banky volá podvodník. Úřad zpřísní pravidla

23. 2. 2024 | Petr Kučera

Z čísla banky volá podvodník. Úřad zpřísní pravidla

Český telekomunikační úřad (ČTÚ) přichází s konkrétními návrhy, jak bojovat s novým druhem podvodu. Cílem je omezit takzvaný spoofing – kvůli zneužití telefonního čísla má spotřebitel... celý článek

Partners Financial Services