Irský oděvní řetězec Primark otevře v Brně svůj druhý obchod v Česku. V obchodním centru Olympia začne fungovat 14. září od desáté hodiny dopoledne.
Když Primark loni v červnu otevíral svou první, zhruba o čtvrtinu větší prodejnu v Praze na Václavském náměstí, fronty se před ní tvořily ještě týden po otevření. Do té doby se z Česka za nákupy v Primarku jezdilo do Drážďan, Vídně nebo i Londýna.
Londýnská „vlajková loď“ Primarku má 7600 čtverečních metrů plochy, největší vůbec je birminghamská pobočka s téměř dvojnásobkem. Proti tomu pražský obchod Primark má 4600 metrů, brněnský bude zboží nabízet na 3600 metrech.
Primark, za jehož konkurenty se dají označit řetězce jako Zara, H&M nebo Marks&Spencer, v nové pobočce nabídne klasický sortiment: dámskou, pánskou a dětskou módu, kosmetiku, doplňky a potřeby pro domácnost.
Brněnský obchod má časem zaměstnat celkem 190 lidí, od prodavačů až po manažery. Nábor na některá místa ještě probíhá.
Brněnský Primark bude 406. na světě. Do východní Evropy se značka vydala v roce 2019 přes Slovinsko, dvě prodejny má v Polsku a další dvě v něm ještě plánuje. Na začátku příštího roku by se podle webu bne IntelliNews měla otevřít prodejna v Bratislavě a později i v Rumunsku.
Primark je u zákazníků oblíbený hlavně díky šíři sortimentu, nízkým cenám a častým slevám – kolekce se v Primarku střídají častěji než u jiných značek. Nízké ceny si podle svých slov řetězec může dovolit kvůli díky výhodným nákupům v obrovském množství, promyšlenému logistickému řetězci a jen minimálním výdajům na marketing.
Kritici značce vyčítají to, co s lácí, množstvím a rychlými obrátkami souvisí: nízkou kvalitu zboží a podporu plýtvání. A využívání levné pracovní síly, tedy lidské síly v rozvojových zemích, kde se nedbá na západní standardy. Na odvrácenou stranu takzvané rychlé módy, fast fashion poukázalo neštěstí z roku 2013, kdy se v Bangladéši zřítila textilní továrna textilka šijící oblečení pro velké řetězce, včetně Primarku. V troskách továrny vystavěné bez povolení zahynulo přes tisíc lidí.
Na podmínky pracujících, pro změnu v Číně, měly upozorňovat i vzkazy nalezené v britských a jednom irském obchodě firmy. Podle některých z nich se na šití oděvů podílejí dokonce trestanci tamějších kárných táborů. Nic takového se ale neprokázalo a firma zprávy považuje za hoax.
Jana Divinová
Vystudovala ekonomii a management na Vysoké škole báňské. V redakci NextPage Media působí od podzimu 2021, předtím pracovala v MF Dnes a iDnes.cz. Volný čas tráví nejraději s rodinou a přáteli. Miluje přírodu, cestování a... Další články autora.
Sdílejte článek, než ho smažem