Primark míří na Moravu. Otevře první obchod v Brně

Jana Divinová | rubrika: Aktuality | 31. 8. 2022
Primark míří na Moravu. Otevře první obchod v Brně
Ilustrační taška
Zdroj: RMC42/Shutterstock

Irský oděvní řetězec Primark otevře v Brně svůj druhý obchod v Česku. V obchodním centru Olympia začne fungovat 14. září od desáté hodiny dopoledne.

Když Primark loni v červnu otevíral svou první, zhruba o čtvrtinu větší prodejnu v Praze na Václavském náměstí, fronty se před ní tvořily ještě týden po otevření. Do té doby se z Česka za nákupy v Primarku jezdilo do Drážďan, Vídně nebo i Londýna.

Londýnská „vlajková loď“ Primarku má 7600 čtverečních metrů plochy, největší vůbec je birminghamská pobočka s téměř dvojnásobkem. Proti tomu pražský obchod Primark má 4600 metrů, brněnský bude zboží nabízet na 3600 metrech.

Primark, za jehož konkurenty se dají označit řetězce jako Zara, H&M nebo Marks&Spencer, v nové pobočce nabídne klasický sortiment: dámskou, pánskou a dětskou módu, kosmetiku, doplňky a potřeby pro domácnost.

Přežije silnější

Kroko
Zdroj: Shutterstock

Primark otevírá obchod do těžkých časů. Chce to odvahu. Kdekdo nedávno zavíral, někdy kvůli covidu, někdy pod záminkou covidu, v trablech byl už dřív: Promod, Next, Camaïeu. Přečtete si kdo zemřel a kdo ještě přežívá:

Řetězce mizí z Česka. Nepřežily covidové peklo

Brněnský obchod má časem zaměstnat celkem 190 lidí, od prodavačů až po manažery. Nábor na některá místa ještě probíhá.

Brněnský Primark bude 406. na světě. Do východní Evropy se značka vydala v roce 2019 přes Slovinsko, dvě prodejny má v Polsku a další dvě v něm ještě plánuje. Na začátku příštího roku by se podle webu bne IntelliNews měla otevřít prodejna v Bratislavě a později i v Rumunsku.

Primark je u zákazníků oblíbený hlavně díky šíři sortimentu, nízkým cenám a častým slevám – kolekce se v Primarku střídají častěji než u jiných značek. Nízké ceny si podle svých slov řetězec může dovolit kvůli díky výhodným nákupům v obrovském množství, promyšlenému logistickému řetězci a jen minimálním výdajům na marketing.

Kritici značce vyčítají to, co s lácí, množstvím a rychlými obrátkami souvisí: nízkou kvalitu zboží a podporu plýtvání. A využívání levné pracovní síly, tedy lidské síly v rozvojových zemích, kde se nedbá na západní standardy. Na odvrácenou stranu takzvané rychlé módy, fast fashion poukázalo neštěstí z roku 2013, kdy se v Bangladéši zřítila textilní továrna textilka šijící oblečení pro velké řetězce, včetně Primarku. V troskách továrny vystavěné bez povolení zahynulo přes tisíc lidí.

Na podmínky pracujících, pro změnu v Číně, měly upozorňovat i vzkazy nalezené v britských a jednom irském obchodě firmy. Podle některých z nich se na šití oděvů podílejí dokonce trestanci tamějších kárných táborů. Nic takového se ale neprokázalo a firma zprávy považuje za hoax.

Jana Divinová

Autor článku Jana Divinová

Vystudovala ekonomii a management na Vysoké škole báňské. V redakci NextPage Media působí od podzimu 2021, předtím pracovala v MF Dnes a iDnes.cz. Volný čas tráví nejraději s rodinou a přáteli. Miluje přírodu, cestování a... Další články autora.

Srovnávat se vyplatí

Srovnávat se vyplatí

Kalkulátor.cz je srovnávač, který lidem šetří peníze ve světě energií, pojištění a financí. My počítáme, vy šetříte.

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

+4
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 0 komentářů
Daňové přiznání online

A tohle už jste četli?

Banky mají víc chránit klienty před podvody. Za první chybu odškodnění, chce EU

29. 2. 2024 | Olga Skalková | 1 komentář

Banky mají víc chránit klienty před podvody. Za první chybu odškodnění, chce EU

Evropská unie chystá balíček zvaný PSD3/PSR. Má zlepšit ochranu a bezpečnost spotřebitelů. O novinkách, jejichž definitivní podoba teprve vzniká, mluví v rozhovoru europoslanec Ondřej... celý článek

Pozor na nový trik u bankomatů. Platíte za to, co nechcete

27. 2. 2024 | Pavla Adamcová | 2 komentáře

Pozor na nový trik u bankomatů. Platíte za to, co nechcete

Síť bankomatů Euronet v Česku strhává lidem poplatek za službu, kterou si ve skutečnosti neobjednali – nebo ji nakonec ani nedostali. Některým velkým bankám se takové klamání jejich... celý článek

Místo parmazánu levná náhražka. Restaurace šidí hlavně na surovinách

23. 2. 2024 | redakce Peníze.CZ

Místo parmazánu levná náhražka. Restaurace šidí hlavně na surovinách

Státní zemědělská a potravinářská inspekce loni kontrolovala dohromady 194 stravovacích provozoven. Zjistila, že nepravdivé a zavádějící informace poskytovala zákazníkům čtvrtina z... celý článek

Z čísla banky volá podvodník. Úřad zpřísní pravidla

23. 2. 2024 | Petr Kučera

Z čísla banky volá podvodník. Úřad zpřísní pravidla

Český telekomunikační úřad (ČTÚ) přichází s konkrétními návrhy, jak bojovat s novým druhem podvodu. Cílem je omezit takzvaný spoofing – kvůli zneužití telefonního čísla má spotřebitel... celý článek

Největší obchodní centra v Česku a kdo je vlastní. Projděte si přehled

22. 2. 2024 | Pavla Adamcová

Největší obchodní centra v Česku a kdo je vlastní. Projděte si přehled

Která nákupní centra patří mezi deset největších v republice? Jaké mají majitele a kolik jich je z Česka? Tady je žebříček.

Partners Financial Services