Primark míří na Moravu. Otevře první obchod v Brně

Jana Divinová | rubrika: Aktuality | 31. 8. 2022
Primark míří na Moravu. Otevře první obchod v Brně
Ilustrační taška
Zdroj: RMC42/Shutterstock

Irský oděvní řetězec Primark otevře v Brně svůj druhý obchod v Česku. V obchodním centru Olympia začne fungovat 14. září od desáté hodiny dopoledne.

Když Primark loni v červnu otevíral svou první, zhruba o čtvrtinu větší prodejnu v Praze na Václavském náměstí, fronty se před ní tvořily ještě týden po otevření. Do té doby se z Česka za nákupy v Primarku jezdilo do Drážďan, Vídně nebo i Londýna.

Londýnská „vlajková loď“ Primarku má 7600 čtverečních metrů plochy, největší vůbec je birminghamská pobočka s téměř dvojnásobkem. Proti tomu pražský obchod Primark má 4600 metrů, brněnský bude zboží nabízet na 3600 metrech.

Primark, za jehož konkurenty se dají označit řetězce jako Zara, H&M nebo Marks&Spencer, v nové pobočce nabídne klasický sortiment: dámskou, pánskou a dětskou módu, kosmetiku, doplňky a potřeby pro domácnost.

Přežije silnější

Kroko
Zdroj: Shutterstock

Primark otevírá obchod do těžkých časů. Chce to odvahu. Kdekdo nedávno zavíral, někdy kvůli covidu, někdy pod záminkou covidu, v trablech byl už dřív: Promod, Next, Camaïeu. Přečtete si kdo zemřel a kdo ještě přežívá:

Řetězce mizí z Česka. Nepřežily covidové peklo

Brněnský obchod má časem zaměstnat celkem 190 lidí, od prodavačů až po manažery. Nábor na některá místa ještě probíhá.

Brněnský Primark bude 406. na světě. Do východní Evropy se značka vydala v roce 2019 přes Slovinsko, dvě prodejny má v Polsku a další dvě v něm ještě plánuje. Na začátku příštího roku by se podle webu bne IntelliNews měla otevřít prodejna v Bratislavě a později i v Rumunsku.

Primark je u zákazníků oblíbený hlavně díky šíři sortimentu, nízkým cenám a častým slevám – kolekce se v Primarku střídají častěji než u jiných značek. Nízké ceny si podle svých slov řetězec může dovolit kvůli díky výhodným nákupům v obrovském množství, promyšlenému logistickému řetězci a jen minimálním výdajům na marketing.

Kritici značce vyčítají to, co s lácí, množstvím a rychlými obrátkami souvisí: nízkou kvalitu zboží a podporu plýtvání. A využívání levné pracovní síly, tedy lidské síly v rozvojových zemích, kde se nedbá na západní standardy. Na odvrácenou stranu takzvané rychlé módy, fast fashion poukázalo neštěstí z roku 2013, kdy se v Bangladéši zřítila textilní továrna textilka šijící oblečení pro velké řetězce, včetně Primarku. V troskách továrny vystavěné bez povolení zahynulo přes tisíc lidí.

Na podmínky pracujících, pro změnu v Číně, měly upozorňovat i vzkazy nalezené v britských a jednom irském obchodě firmy. Podle některých z nich se na šití oděvů podílejí dokonce trestanci tamějších kárných táborů. Nic takového se ale neprokázalo a firma zprávy považuje za hoax.

Jana Divinová

Autor článku Jana Divinová

Vystudovala ekonomii a management na Vysoké škole báňské. V redakci NextPage Media působí od podzimu 2021, předtím pracovala v MF Dnes a iDnes.cz. Volný čas tráví nejraději s rodinou a přáteli. Miluje přírodu, cestování a... Další články autora.

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

+4
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 0 komentářů

A tohle už jste četli?

Dvouletá záruka končí. Spotřebitelé si přesto polepší

8. 12. 2022 | Veronika Hejná | 2 komentáře

Dvouletá záruka končí. Spotřebitelé si přesto polepší

Zákonná záruka za jakost končí. Na druhou stranu se zdvojnásobí doba, kdy je spotřebitel v lepší pozici při reklamaci vady. A stoupnou i požadavky na kvalitu zboží.

Levné nákupy v Polsku nekončí. Nulová DPH na potraviny zůstane

5. 12. 2022 | Jana Divinová

Levné nákupy v Polsku nekončí. Nulová DPH na potraviny zůstane

Nulová daň z přidané hodnoty (DPH) na základní potraviny, kterou Polsko zavedlo na začátku letošního roku, bude pokračovat až do konce června 2023. Nařízení už podepsala ministryně... celý článek

Češi vydělávají víc, ale koupí si o desetinu méně

5. 12. 2022 | Petr Kučera

Češi vydělávají víc, ale koupí si o desetinu méně

Průměrná hrubá mzda stoupla v letošním třetím čtvrtletím nominálně o 6,1 procenta v porovnání se stejným obdobím předchozího roku. Reálně – po započtení vysoké inflace – však klesla... celý článek

Móda, káva, tetování. Projděte si nové značky, které zamířily do Česka

3. 12. 2022 | Jana Divinová

Móda, káva, tetování. Projděte si nové značky, které zamířily do Česka

Do Česka letos zamířilo dvacet nových značek obchodů a služeb. U některých se budete divit, jak tu mohly tak dlouho chybět, třeba jako Chanel, jiné možná znají z výjezdů do ciziny jen... celý článek

O pětinu levnější nákupy. Spořitelna má rekordní slevy

30. 11. 2022 | Petr Kučera | 2 komentáře

O pětinu levnější nákupy. Spořitelna má rekordní slevy

Lidé, kteří platí kartou od České spořitelny, mohou do konce prosince ušetřit 20 procent z nákupů v řetězci Albert a v internetových obchodech Rohlík a Košík.

Partners Financial Services

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.