Stop. Přetočit zpět. Vraťme se do příběhu a rozeberme si zápletku důkladněji. „Energetické středisko“ – nebo Centrální elektrárenská, nebo dokonce energetický úřad a kdo ví co ještě – hlavně aby to znělo dost důvěryhodně a dost neutrálně, aby to nevzbudilo pozornost a zaskočený člověk na druhé straně prahu si hned neuvědomil, že jediný, kdo by mu mohl nabídnout slevu na elektřinu, je jeho současný dodavatel. Mladík v omšelém saku přirozeně nepřináší lejstra se slevou. Přináší lejstra, které vám potřebuje v nestřežené chvíli, záplavě bodrých slov a mámivých příslibů, podstrčit k podpisu a přetáhnout vás tak k novému dodavateli elektřiny. Dodavateli, u kterého si obvykle zrovna nepolepšíte. Stejně „výhodně“ se prodávají třeba tarify mobilních operátorů, vysavače „zahraniční kvality“ nebo zázračná kosmetika. Jak to chodí v praxi, už jste na Peníze.cz četli.
Dřív než budeme rozplétat nitky příběhu dál, zaměřme se na obsazení. Podomní prodejce je dnes vlastně vcelku typizovaná postava: chudák. Bývá mu sotva přes dvacet, neví přesně, co si na trhu práce počít a trh práce zase neví, co s ním. Ale rád by vydělal peníze. A tak jde za hlasem, který jimi jen šustí a který slibuje, že jimi brzy bude šustit i mladík sám. Dostane se do spárů dealerské společnosti, nezřídka pyramidové struktury. Rázem je z něj kolečko v soukolí, nejvíc opotřebovávané, namáhané tlakem provizního systému. Jeho ohledy na nebohé důchodce jdou brzy stranou, jestli chce jíst a platit nájem, prodávat zkrátka musí.
A jsme u druhého, stejně typického hrdiny našeho příběhu: bezbranný senior. Do zaměstnání dávno nechodí, a tak může v pracovní době na mladíka u zvonku koukat kukátkem a otevírat mu dveře. Se zrakem už to dávno není, co to bývalo, nabízená lejstra sotva louská. Sluch už taky tolik neslouží, leccos v řeči přeslechne. A předně, je zvyklý věřit člověku „z úřadu“, spolehnout se na odborníka – když ten mladík říká, že se to vyplatí, nejspíš ví, o čem mluví.
Třetím hrdinou příběhu, který však na scénu vstupuje jen občas a vždy až „po reklamě“ je: nepříčetný příbuzný. Dcera, vnuk nebo neteř – zkrátka kterýkoli příslušník mladší generace, který když zjistí, k čemu se babička upsala, zuřivě telefonuje a sepisuje odstoupení od smlouvy.
A dost!
Hra už je natolik známá a obehraná, že se řada obcí rozhodla změnit scénář. A podomní prodej vyhláškou zakázaly. Jen namátkou: Zlín, Břeclav, Karviná, Blansko, Uničov, Vsetín, Valašské Meziřící, Cheb, Havlíčkův Brod, Pelhřimov. To je jen část obcí, ve kterých si už podomní prodejci neškrtnou. A když škrtnou, tak s rizikem požáru: obce jim hrozí pokutou od dvaceti do tří set tisíc. Novým členem ansáblu se tedy stává: četník. Každý, u koho podomní prodejce zazvoní, může vytočit číslo 156 a upozornit na něj městkou policii.
Zákaz podomního či pouličního prodeje na území obce místním samosprávám umožňuje živnostenský zákon. A stále víc obcí této možnosti využívá. Zákaz podomního prodeje se českými luhy a háji v poslední době šíří jako lavina. A prodejci prskají: jde podle nich o protiústavní zásah do svobody podnikání.
Co si o tom myslíte vy? Zvoní, zvoní? Jaká je situace ve vaší obci? Skoncovala radnice s podomními prodejci, nebo jim u vás zatím pšenka kvete? Komu z vás budou podomní prodejci scházet? Pište do diskuze. A nezapomeňte nám nechat kontakt. Nejzajímavější příspěvek odměníme knížkou od Grady.
Co zakázat předváděcí akce?
Sdílejte článek, než ho smažem
Diskuze
27. 4. 2015 11:07 | Pepík
10. 10. 2013 8:36 | Tomáš
Zobrazit celé vláknoSkrýt celé vlákno
13. 5. 2013 7:28 | defg
11. 5. 2013 17:06 | Dagmar H.
Už v tom umí chodit...kecy o tom, že potřebují si opsat cosi z vašeho vyúčtování, když namítnete, že mu ta čísla rádi sdělíte hned do telefonu, tak to oni nemohou, musí osobně.
Jo, český člověk je vynalézavý.
8. 5. 2013 11:23 | mwpw
4. 5. 2013 15:08 | milan
Zobrazit celé vláknoSkrýt celé vlákno
28. 3. 2013 3:09
Zobrazit celé vláknoSkrýt celé vlákno
26. 3. 2013 9:38 | Martin
je zapotřebí také podotknout,že existují i společnosti,které se chovají slušně a lidem vše vysvětlí,ukáží,nechají čas na rozmyšlenou a poté se za člověkem vracejí,a hlavně věta výše uvedená,že jediný,kdo vám může poskytnout slevu je váš současný dodavatel,není vůbec pravdivá.
23. 3. 2013 16:03 | Petr B.
21. 3. 2013 20:49 | J.Bubla
Na bolševické zákazy si musíme opět zvykat. Už i v takovém Tescu prodávají na příděl jako za bolševika pomeranče nebo banány. V některých obcích se nesmíte ve dnech volna ani, s prominutím, uprdnout aby jste nerušili pohodu když je pan starosta zrovna doma. Natož si prodávat co chcete. O zaparkování auta když přijedete na návštěvu ani nemluvím. To je už ve svobodné demokratické zemi samozřejmé.
Zobrazit celé vláknoSkrýt celé vlákno
21. 3. 2013 18:31
Zobrazit celé vláknoSkrýt celé vlákno
21. 3. 2013 14:56 | co to meles?
....... zajímavé je, že se skutečně prodejci zaměřují zejména na důchodce ! neberou si servítky v nátlakovém jednání - mně samému říkala tzv "obchodnice z plynáren" po neúspěšné akci, kdy vyžadovala alespoň revizní zprávu kotle : sejdeme se na přepážce, nachystejte si na pokutu 1500 Kč!! aNejednají čestně - lžou !
sám jsem byl OSVČ a pro oslovení byl nejdřív telefon a žádost o schůzku. A výsledky jsem měl. A pokud meles o pravici a svobodě - tak přijmi fakt, že máme to právo také se rozhodnout, zda na svém pozemku na někoho pošlu svého psa, nebo zavolám 156 !!! Sami tito prodejci si toto vykoledovali. /A věř mi, levici nevolím../
Zobrazit celé vláknoSkrýt celé vlákno
21. 3. 2013 13:54 | mirahas
Zobrazit celé vláknoSkrýt celé vlákno
21. 3. 2013 13:32 | Karel
Určitě je to dostačující a má čas si podepsanou nabídku v klidu na internetu nebo s rodinou ověřit a i jeho přesnou úsporu.
V blízkém čase se to tu vyčistí a budou prodávat jen slušní obchodníci s opravdovou úsporou protože ti co jen chtějí podpis a vydávají se za distributora apod. díky tomuto zákonu dostanou jistě do tří měsíců storno protože je to dostatečná doba na to aby se s tím ten člověk někomu z rodiny pochlubil co podepsal a ten pošle dopis se zpětvzetím.
Tímto tyto společnosti končí!Nemohli by 3 měsíce vyplácet své obchodníky a proto by jim to nikdo stejně neprodával.
Vyhlášky zakazující tento druh prodeje teď budou jen bránit těm slušným společnostem..
Zobrazit celé vláknoSkrýt celé vlákno
21. 3. 2013 13:14 | Zdenek
Zobrazit celé vláknoSkrýt celé vlákno
Zobrazit všech 25 komentářů