Nemovitosti ještě zdražovaly, ale obrat už je tu. Nová čísla

Jiří Hovorka | rubrika: Aktuality | 16. 11. 2022
Nemovitosti ještě zdražovaly, ale obrat už je tu. Nová čísla

Zdroj: Shutterstock

Prudký meziroční růst cen nemovitostí v Česku pokračoval i v letošním třetím čtvrtletí. Tempo zdražování ale kleslo. A u bytů a rodinných domů už je vidět cenová stagnace – důsledek výrazného poklesu prodejů na konci třetího kvartálu.

Ukazují to data HB Indexu, vycházejícího z odhadů tržních cen nemovitostí, které si prostřednictvím hypotečního úvěru pořídili klienti Hypoteční banky.

Byty za letošní červenec až září zdražily meziročně o 17,6 %, v předchozím čtvrtletí to bylo o 21 %. Když porovnáme jenom druhé a třetí čtvrtletí roku 2022, stouply ceny bytů mezičtvrtletně o 2,1 %. Naposledy byl čtvrtletní růst rychlejší (4,1 % a ještě předtím o 5,4 %). Od roku 2010 zdražily byty o víc jak dvojnásobek (127,5 %).

„Ceny bytů sice ještě vykazovaly v uplynulém čtvrtletí mírný růst, ale na jeho konci už stagnovaly, což se naplno projeví v posledním kvartále 2022,“ očekává Martin Vašek, předseda představenstva Hypoteční banky a ČSOB Stavební spořitelny.

Získejte nyní 5 % zpět z každého tankování

Propadl se také objem transakcí s byty. Na poptávku negativně působí zejména vysoké úrokové sazby hypoték. Dá se očekávat, že nabídka bytů bude i nadále převyšovat poptávku a trh se stane trhem kupujících.

„Očekáváme mírné snížení cen především u starších a energeticky náročnějších bytů a odkládání poptávky ze strany klientů. Nabídka bude stále víc převyšovat poptávku. Prodávající budou u nabídky bytů přicházet s řadou zvýhodnění a pobídek, jako jsou například příspěvky na kuchyňskou linku nebo garážové stání zdarma,“ upřesňuje Vašek.

Ceny bytů

Klikněte pro zvětšení. Zdroj: Hypoteční banka

Ceny rodinných domů byly v letošním třetím čtvrtletí o 17,4 % meziročně vyšší, oproti předchozímu čtvrtletí pak vyrostly o 2,6 %. I tady však tempo růstu zpomalilo, když minule HB Index zaznamenal meziroční růst o 19,9 % a mezičtvrtletní o 4,7 %. Od roku 2010 zdražily rodinné domy už na víc jak dvojnásobek (o 104,1 % %).

„Poptávka po rodinných domech v České republice se výrazně propadá. Zájem je jen o menší a levnější rodinné domy s možností topení na tuhá paliva a o novější energeticky úsporné rodinné domy s tepelným čerpadlem,“ říká Vašek.

„Naopak nezájem je o velké rodinné domy bez rekonstrukce nebo o rekreační objekty. Zde se jednoznačně projevuje dopad růstu cen energií. Lidé mají obavy u rodinných domů z vysokých nákladů na bydlení,“ dodává Vašek.

Nejvíce nových domů se staví ve Středočeském kraji a v okolí Brna. Zvýšený je zájem o mobilní domy, kontejnerové domy a modulární dřevostavby. Přetrvávají problémy s nedostatkem stavebního materiálu a jeho rostoucími cenami, uvádí Hypoteční banka.

Ceny rodinných domů

Klikněte pro zvětšení. Zdroj: Hypoteční banka

Cenový růst se zpomalil také u pozemků, ale mírněji než u bytů nebo rodinných domů. Ve třetím čtvrtletí jejich ceny stouply meziročně o 23,6 %, mezičtvrtletně o 4,8 %. O čtvrtletí dřív to bylo o 24 % a 5,7 %. Od roku 2010 stouply ceny pozemků už o 166,8 %.

„Poptávka zde oproti bytům a rodinným domům neklesla. Nabídku brzdí zastaralé územní plány, rostoucí náklady na zasíťování a zvyšující se poplatky spojené s odvody do obecního rozpočtu. S rostoucí cenou roste zájem o pozemky v lokalitách vzdálenějších od okrajů velkých měst. Projevuje se i zájem i o nestavební pozemky s možností postavit mobilheim,“ komentuje to Vašek.

Ceny pozemků

Klikněte pro zvětšení. Zdroj: Hypoteční banka

Na tyhle vady si dejte pozor

Stavební inspektoři radí, na jaké technické vady si dát pozor při koupi rodinného domu. Prohlédněte si je ve fotogalerii.

Popisky fotek a jejich autory najdete uvnitř galerie.

Jiří Hovorka

Autor článku Jiří Hovorka

O osobních financích píše od roku 2009. Začínal v Měšci, pak se stejným tématům věnoval v Aktuálně.cz, po sloučení s vydavatelstvím Economia se jeho texty objevovaly i v Hospodářských novinách. Dlouhodobě se věnuje důchodům,... Další články autora.

KREDITNÍ KARTA SMART

KREDITNÍ KARTA SMART

Získejte nyní 5 % zpět z každého tankování

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

+4
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 0 komentářů

Zjistěte tržní cenu nemovitosti i výši nájmu

Odborným garantem této služby je Quantum reality - realitní kancelář Praha

A tohle už jste četli?

Byty a domy zlevňují, ceny pozemků dál rostou

23. 8. 2023 | redakce Peníze.CZ

Byty a domy zlevňují, ceny pozemků dál rostou

Ceny bytů a rodinných domů ve druhém čtvrtletí letošního roku mírně klesly, ceny pozemků dál rostou. Ukazuje to statistika HB Index, vycházející z odhadů tržních cen nemovitostí, které... celý článek

Hypotéky mírně zlevňují, ukazují nová čísla z bank

9. 8. 2023 | redakce Peníze.CZ | 1 komentář

Hypotéky mírně zlevňují, ukazují nová čísla z bank

Průměrná nabídková sazba hypoték třetí měsíc v řadě mírně klesla. Úvěr do 80 % ceny nemovitosti (LTV) nabízejí banky v průměru za 6,19 % p.a., zatímco před měsícem to bylo za 6,14 %.... celý článek

Poplatek za předčasné splacení hypotéky přiostří boj o klienty, čeká Sadil

20. 7. 2023 | Olga Skalková | 8 komentářů

Poplatek za předčasné splacení hypotéky přiostří boj o klienty, čeká Sadil

Jan Sadil, dříve šéf Hypoteční banky a člen představenstva ČSOB, od letoška vede skupinu JRD, která se věnuje developmentu. Bankovní trh ale pořád sleduje. V rozhovoru jsme si povídali... celý článek

Češi dál sní o vlastním bydlení. Dosáhnou na něj nejhůř z celé EU

27. 6. 2023 | Kateřina Hovorková

Češi dál sní o vlastním bydlení. Dosáhnou na něj nejhůř z celé EU

Víc než polovina lidí bydlících v nájmu chce do vlastního, ukázal průzkum. Pořízení vlastního bytu je ale stojí víc než většinu obyvatel EU. Na průměrný byt vynaloží skoro 15 ročních... celý článek

Čtvrtku domu na Riviéře, prosím. Spoluvlastnictví nemovitostí má háčky

9. 6. 2023 | Jana Divinová

Čtvrtku domu na Riviéře, prosím. Spoluvlastnictví nemovitostí má háčky

Chtěli byste dům u moře nebo apartmán v horách blízko sněhu, ale nemáte na to? Kupte si ho čtvrtku nebo osminku, lákají nové společnosti, beztak tam budete bývat jen pár týdnů v roce.... celý článek

Partners Financial Services