Prudký meziroční růst cen nemovitostí v Česku pokračoval i v letošním třetím čtvrtletí. Tempo zdražování ale kleslo. A u bytů a rodinných domů už je vidět cenová stagnace – důsledek výrazného poklesu prodejů na konci třetího kvartálu.
Ukazují to data HB Indexu, vycházejícího z odhadů tržních cen nemovitostí, které si prostřednictvím hypotečního úvěru pořídili klienti Hypoteční banky.
Byty za letošní červenec až září zdražily meziročně o 17,6 %, v předchozím čtvrtletí to bylo o 21 %. Když porovnáme jenom druhé a třetí čtvrtletí roku 2022, stouply ceny bytů mezičtvrtletně o 2,1 %. Naposledy byl čtvrtletní růst rychlejší (4,1 % a ještě předtím o 5,4 %). Od roku 2010 zdražily byty o víc jak dvojnásobek (127,5 %).
„Ceny bytů sice ještě vykazovaly v uplynulém čtvrtletí mírný růst, ale na jeho konci už stagnovaly, což se naplno projeví v posledním kvartále 2022,“ očekává Martin Vašek, předseda představenstva Hypoteční banky a ČSOB Stavební spořitelny.
Propadl se také objem transakcí s byty. Na poptávku negativně působí zejména vysoké úrokové sazby hypoték. Dá se očekávat, že nabídka bytů bude i nadále převyšovat poptávku a trh se stane trhem kupujících.
„Očekáváme mírné snížení cen především u starších a energeticky náročnějších bytů a odkládání poptávky ze strany klientů. Nabídka bude stále víc převyšovat poptávku. Prodávající budou u nabídky bytů přicházet s řadou zvýhodnění a pobídek, jako jsou například příspěvky na kuchyňskou linku nebo garážové stání zdarma,“ upřesňuje Vašek.
Klikněte pro zvětšení. Zdroj: Hypoteční banka
Ceny rodinných domů byly v letošním třetím čtvrtletí o 17,4 % meziročně vyšší, oproti předchozímu čtvrtletí pak vyrostly o 2,6 %. I tady však tempo růstu zpomalilo, když minule HB Index zaznamenal meziroční růst o 19,9 % a mezičtvrtletní o 4,7 %. Od roku 2010 zdražily rodinné domy už na víc jak dvojnásobek (o 104,1 % %).
„Poptávka po rodinných domech v České republice se výrazně propadá. Zájem je jen o menší a levnější rodinné domy s možností topení na tuhá paliva a o novější energeticky úsporné rodinné domy s tepelným čerpadlem,“ říká Vašek.
„Naopak nezájem je o velké rodinné domy bez rekonstrukce nebo o rekreační objekty. Zde se jednoznačně projevuje dopad růstu cen energií. Lidé mají obavy u rodinných domů z vysokých nákladů na bydlení,“ dodává Vašek.
Nejvíce nových domů se staví ve Středočeském kraji a v okolí Brna. Zvýšený je zájem o mobilní domy, kontejnerové domy a modulární dřevostavby. Přetrvávají problémy s nedostatkem stavebního materiálu a jeho rostoucími cenami, uvádí Hypoteční banka.
Klikněte pro zvětšení. Zdroj: Hypoteční banka
Cenový růst se zpomalil také u pozemků, ale mírněji než u bytů nebo rodinných domů. Ve třetím čtvrtletí jejich ceny stouply meziročně o 23,6 %, mezičtvrtletně o 4,8 %. O čtvrtletí dřív to bylo o 24 % a 5,7 %. Od roku 2010 stouply ceny pozemků už o 166,8 %.
„Poptávka zde oproti bytům a rodinným domům neklesla. Nabídku brzdí zastaralé územní plány, rostoucí náklady na zasíťování a zvyšující se poplatky spojené s odvody do obecního rozpočtu. S rostoucí cenou roste zájem o pozemky v lokalitách vzdálenějších od okrajů velkých měst. Projevuje se i zájem i o nestavební pozemky s možností postavit mobilheim,“ komentuje to Vašek.
Klikněte pro zvětšení. Zdroj: Hypoteční banka
Jiří Hovorka
O osobních financích píše od roku 2009. Začínal v Měšci, pak se stejným tématům věnoval v Aktuálně.cz, po sloučení s vydavatelstvím Economia se jeho texty objevovaly i v Hospodářských novinách. Dlouhodobě se věnuje důchodům,... Další články autora.
Sdílejte článek, než ho smažem