Radši peníze než stravenky, vzkazují zaměstnanci. Jíst nepřestanou

pk | rubrika: Aktuality | 24. 2. 2020 | 4 komentáře

Tři čtvrtiny lidí (74 procent), kteří teď dostávají stravenky, by raději přešly na peněžní stravenkový paušál. Čtyři pětiny z nich by přitom své stravovací návyky nezměnily. Uvedli to v průzkumu, který na reprezentativním vzorku zaměstnanců udělala agentura Median pro ministerstvo financí.

Zaměstnancům na stravenkách nejčastěji vadí, že s nimi nemohou zaplatit na všech místech. Jenom šest procent respondentů je se stravenkami spojeno natolik, že peněžní příspěvek naprosto odmítá.

Pokud by jim zaměstnavatel poskytl peněžní paušál místo stravenek, bude se až osm z deseti lidí stravovat jako doteď, uvedli v průzkumu. Ten také potvrdil, že lidé zdaleka nevyužívají stravenky jenom k placení v restauracích. Víc než tři čtvrtiny (76 %) zaměstnanců za ně nakupuje potraviny v obchodě, v restauracích s nimi platí 66 % respondentů a 21 % je dává svým rodinným příslušníkům.

Průzkum také potvrdil, že samotné restaurace nemají strach, že by k nim po zavedení stravenkového paušálu chodilo méně hostů. Až 80 % provozovatelů by bylo dokonce radši, kdyby u nich méně lidí platilo za jídlo stravenkami.

Anketa

Jak se vám líbí nápad ministryně Schillerové na stravenkový paušál?

„Jídlo je základní potřeba. A stravenky samy o sobě nezajistí jídlo třikrát denně ani čas na oběd. Lidé, kteří preferují teplé jídlo s obsluhou, budou v případě poskytnutí finanční částky ke mzdě navštěvovat restaurace i nadále. Nebudou měnit svůj životní styl jen proto, že nemají stravenky,“ říká ministryně financí Alena Schillerová.

Ministryně chce od roku 2021 umožnit, aby zaměstnavatelé mohli místo klasických papírových poukázek či nabité elektronické karty využívat i stravenkový paušál – lidé by tak dostali peníze na účet, a to se stejnými daňovými výhodami. Dosavadní úlevy pro zaměstnance ani pro zaměstnavatele by se tak zpřístupnily i pro víc zájemců.

V současné době nenabízí zaměstnancům žádnou formu daňově zvýhodněné stravování 36 % zaměstnavatelů, ukázal průzkum. Pokud by ale existovala možnost nabídnout ho bez vysokých poplatků a přebytečné administrativy, celkem 35 % takových zaměstnavatelů by jej nově začalo nabízet. A dalších 27 % pak tuto možnost zcela nevyloučilo.

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

+21
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 4 komentářů

Nejlevnější aplikace na trhu. Zpracujte si daňové přiznání pro fyzické osoby v roce 2024 v jednoduché online aplikaci. Pro naše čtenáře exkluzivní sleva 10 %.

DníHodinMinutVteřin
Slevový kód: PENIZE1O
Vyplnit přiznání

Pokud chcete řešit daně po staru, máme pro vás chytré formuláře.

A tohle už jste četli?

Práce v důchodu. Jaká jsou pravidla a na co si dát pozor

24. 4. 2024 | Kateřina Hovorková

Práce v důchodu. Jaká jsou pravidla a na co si dát pozor

Jak si zvýšit důchod, když při jeho čerpání pracujete? Jak funguje takzvaná práce na procenta? A jaká jsou omezení pro přivýdělek v předčasném důchodu? Tady je přehled.

Práce na dohodu. Jaká pravidla letos platí a proč je výhodná

22. 4. 2024 | Gabriel Pleska | 2 komentáře

Práce na dohodu. Jaká pravidla letos platí a proč je výhodná

Jaké podmínky platí pro dohodu o provedení práce (DPP) a dohodu o pracovní činnosti (DPČ)? Co se změnilo a co se brzy měnit bude? Tady je přehled.

Nové limity u pracovních dohod: Později a jinak, schválili poslanci

17. 4. 2024 | Kateřina Hovorková | 1 komentář

Nové limity u pracovních dohod: Později a jinak, schválili poslanci

Dohodáři se zatím o své příjmy bát nemusí. Nová pravidla, která měla od července omezit řetězení dohod o provedení práce, budou platit až od příštího roku. A navíc jinak, než se předpokládalo.... celý článek

Práce jako cesta z chudoby? Na důstojnou mzdu dosáhne jen třetina Čechů

16. 4. 2024 | Kateřina Hovorková | 3 komentáře

Práce jako cesta z chudoby? Na důstojnou mzdu dosáhne jen třetina Čechů

Minimální důstojná mzda pro rok 2023 činí 45 573 Kč hrubého, v Praze vzhledem k vyšším životním nákladům pak 47 718 Kč. Vyplývá to ze studie, jejíž výsledky dnes zveřejnila Platforma... celý článek

Minimální a zaručená mzda: Pravidla se změní, schválila vláda

20. 3. 2024 | Kateřina Hovorková | 1 komentář

Minimální a zaručená mzda: Pravidla se změní, schválila vláda

O růstu minimální mzdy má nově rozhodovat předem daný „vzoreček“ navázaný na vývoj průměrné mzdy. Zároveň klesne počet úrovní zaručeného platu.