Radši peníze než stravenky, vzkazují zaměstnanci. Jíst nepřestanou

| rubrika: Aktuality | 24. 2. 2020 10:50 | 4 komentáře

Tři čtvrtiny lidí (74 procent), kteří teď dostávají stravenky, by raději přešly na peněžní stravenkový paušál. Čtyři pětiny z nich by přitom své stravovací návyky nezměnily. Uvedli to v průzkumu, který na reprezentativním vzorku zaměstnanců udělala agentura Median pro ministerstvo financí.

Zaměstnancům na stravenkách nejčastěji vadí, že s nimi nemohou zaplatit na všech místech. Jenom šest procent respondentů je se stravenkami spojeno natolik, že peněžní příspěvek naprosto odmítá.

Pokud by jim zaměstnavatel poskytl peněžní paušál místo stravenek, bude se až osm z deseti lidí stravovat jako doteď, uvedli v průzkumu. Ten také potvrdil, že lidé zdaleka nevyužívají stravenky jenom k placení v restauracích. Víc než tři čtvrtiny (76 %) zaměstnanců za ně nakupuje potraviny v obchodě, v restauracích s nimi platí 66 % respondentů a 21 % je dává svým rodinným příslušníkům.

Průzkum také potvrdil, že samotné restaurace nemají strach, že by k nim po zavedení stravenkového paušálu chodilo méně hostů. Až 80 % provozovatelů by bylo dokonce radši, kdyby u nich méně lidí platilo za jídlo stravenkami.

Anketa

Jak se vám líbí nápad ministryně Schillerové na stravenkový paušál?

„Jídlo je základní potřeba. A stravenky samy o sobě nezajistí jídlo třikrát denně ani čas na oběd. Lidé, kteří preferují teplé jídlo s obsluhou, budou v případě poskytnutí finanční částky ke mzdě navštěvovat restaurace i nadále. Nebudou měnit svůj životní styl jen proto, že nemají stravenky,“ říká ministryně financí Alena Schillerová.

Ministryně chce od roku 2021 umožnit, aby zaměstnavatelé mohli místo klasických papírových poukázek či nabité elektronické karty využívat i stravenkový paušál – lidé by tak dostali peníze na účet, a to se stejnými daňovými výhodami. Dosavadní úlevy pro zaměstnance ani pro zaměstnavatele by se tak zpřístupnily i pro víc zájemců.

V současné době nenabízí zaměstnancům žádnou formu daňově zvýhodněné stravování 36 % zaměstnavatelů, ukázal průzkum. Pokud by ale existovala možnost nabídnout ho bez vysokých poplatků a přebytečné administrativy, celkem 35 % takových zaměstnavatelů by jej nově začalo nabízet. A dalších 27 % pak tuto možnost zcela nevyloučilo.

Partners Financial Services

Přihlášení

Jméno

Nemáte registraci? Zaregistrujte se zde!

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.OK

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.