Přehled kontokorentů. Za kolik do minusu?

| rubrika: Co se děje | 25. 7. 2018
Kontokorent slouží jako rychlá finanční výpomoc, když nemůžete sáhnout do rezerv. Které banky ho nabízí, jaké jsou úroky a jak hluboko do minusu vás pustí?

Zhruba třetina českých domácností má podle průzkumu České bankovní asociace problém s ukládáním peněz na horší časy. Když se pak rozbije pračka, často není z čeho brát. Právě pro tyto případy slouží kontokorent neboli povolené přečerpání účtu. S výjimkou nováčků – banky Creditas a Hello bank! – ho dnes najdete v nabídce všech tuzemských bank.

Limity podle příjmů

Za povolení kontokorentu si převážná většina bank neúčtuje žádné poplatky. Finanční pojistku na horší časy tak můžete pořídit zdarma – samozřejmě jen do momentu, než účet přečerpáte. Bez poplatku bývá také vedení kontokorentu nebo změna jeho limitu. Limitem se myslí maximální částka, kterou lze přečerpat, jednoduše řečeno: kterou vám banka půjčí.

Kdo šetří, má tyhle tři

Běžný účet, spořicí účet, kreditka. Tohle trio může ušetřit určitě pár stovek ročně. Když je správně vyladěné a když víte, kam ve správný čas přesunout kolik peněz. Dobrá zpráva: dneska to jde do značné míry automatizovat. Na začátku je to samozřejmě dost kombinování. Pomůžeme s porovnáním a výběrem.

Limit se většinou odvíjí od výše průměrných příjmů, respektive sumy peněz, která vám na účtu každý měsíc přistane. Nejčastěji banky povolí přečerpání dvoj- až trojnásobku vašeho příjmu. Kdo žádá o povolení kontokorentu k účtu, na který mu nechodí výplata nebo ho má kratší dobu, měl by počítat s dokládáním příjmu. Zaměstnanci prokazují příjmy prostřednictvím potvrzení od zaměstnavatele, OSVČ na základě daňového přiznání.

Protože si většina bank neúčtuje poplatky za zřízení, vedení nebo změny limitů, jediné, na čem klient tratí, jsou úroky. V nabídkách bank přitom vždy najdete úrokovou sazbu stanovenou ročně. V praxi se ale úrok rozpočte jen na dny, kdy jste v minusu. Pozor dejte také na lhůtu pro splacení úvěru. Zatímco u některých bank lze kontokorent čerpat neomezeně, jinde je alespoň jednou ročně (případně jednou za půl roku) potřeba účty vyrovnat: zůstatek na vašem účtu musí být kladný nebo na nule.

Srovnání: Kontokorent u účtů bez poplatku

Základní podmínkou pro zřízení kontokorentu: v dané bance máte sjednaný běžný účet. Abyste ale neplatili na poplatcích za účet, co ušetříte za vedení kontokorentu, podívali jsme se na konta, která banky nabízí zdarma. Někdy je ovšem odpuštění poplatků podmíněné sjednáním dalšího produktu nebo určitým obratem na účtu.

Air Bank
Česká spořitelna
ČSOB
ERA/Poštovní spořitelna

Kontokorent

Poplatky: Zřízení, vedení i navýšení limitu je zdarma.

Úroková sazba: 18,9 % ročně

Limit pro kontokorent: 5000 až 50 000 Kč

Doba splácení: Jednou za 12 měsíců je potřeba být alespoň jeden den v plusu.

Účet zdarma: U Air Bank lze sjednat účet ve dvou poplatkových pásmech: konkrétně Velký tarif a Malý tarif. Zdarma, bez dalších podmínek, je druhý jmenovaný.

Equa bank
Fio banka
Komerční banka
mBank

Kontokorent

Poplatky: Zřízení, vedení i navýšení limitu je zdarma.

Úroková sazba: Sazbu stanoví banka individuálně, nejčastěji v rozmezí 16,9 až 19,9 % ročně.

Limit pro kontokorent: 5000 až 100 000 Kč

Doba splácení: Jednou za 12 měsíců je nutné celý úvěr splatit.

Účet zdarma: Equa bank nabízí Běžný účet zdarma bez dalších podmínek.

MONETA Money Bank
Raiffeisenbank
Sberbank
UniCredit Bank

Flexikredit

Poplatky: Zřízení, vedení, i navýšení limitu je zdarma

Úroková sazba: 21,99 % ročně

Limit pro kontokorent: 5000 až 100 000 Kč, maximálně ale dvojnásobek vašeho příjmu

Doba čerpání: bez omezení

Účet zdarma: Zdarma, bez dalších podmínek, lze u MONETA Money Bank sjednat Tom účet.

Partners Financial Services

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.OK

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.