Kdo vydělá na rozdílech v cenách americké a evropské ropy?

Jan Traxler | rubrika: Analýza | 3. 12. 2012 | 5 komentářů
Americká ropa typu WTI je kvalitnější než evropský typ Brent. Tak jak je možné, že Brent je dnes o 25 procent (!) dražší? A může na tom investor vydělat?
Kdo vydělá na rozdílech v cenách americké a evropské ropy?

Pokud občas sledujete vývoj ceny ropy, nemohli jste si v posledním zhruba roce nevšimnout výrazného rozdílu mezi cenou ropy typu Brent a ropy označované jako WTI. Až do poloviny roku 2010 jedna křivka překrývá druhou. I při nafukování ropné bubliny v roce 2008 a následném splasknutí se cena ropy obou typů odchylovala maximálně o pět procent.

Vývoj cen ropy Brent a WTI

Zdroj: Finanzen.net; graf – stejně jako všechny další ve článku – zvětšíte kliknutím

Anketa

Věděli jste, co je to sladká ropa?

Ropa WTI je kvalitnější, ale momentálně levnější

Až do roku 2010 byla dokonce většinou dražší ropa texaská (WTI), neboť obsahuje méně síry než ropa Brent a navíc je i lehčí (má nižší hustotu). Díky tomu je její zpracování levnější. I ropa Brent je odborně označována jako lehká sladká ropa (sladká znamená, že obsahuje méně než půl procenta síry). Oba typy představují nejkvalitnější ropu, většina světových ložisek je horší kvality. Ovšem ropa typu WTI je všeobecně ještě sladší a lehčí než Brent.

Čím lehčí a sladší ropa, tím bývá více ceněná. Méně kvalitní ropa se obchoduje s diskontem. I mezi ropou WTI a Brent býval historicky malý diskont. Jenže časy se mění. Čo bolo, to bolo, terazky je o veľa drahší Brent.

Krátkodobá investice do prověřených faktur – výnos až 16 % p.a.

Rozdíl mezi cenou ropy Brent a WTI

Zdroj: YCharts.com

Za touto anomálií, trvající již dva roky, stojí standardní tržní síly – poptávka a nabídka. Ovšem tyto standardní tržní síly jsou momentálně poněkud nestandardně vychýleny. Zatímco v USA a Kanadě objem vytěžené ropy WTI poslední roky výrazně roste, těžba ropy Brent v Severním moři naopak klesá.

Jan Traxler

Jan Traxler – ekonom, ředitel FINEZ Investment Management

Přední český odborník na akcie, zakladatel a ředitel společnosti FINEZ Investment Management, poskytující privátní investiční poradenství.

Publikuje pravidelně v deníku E15, v měsíčníku Finanční řízení & controlling v praxi, na portálech Investujeme.cz, Finmag.cz, Peníze.cz a příležitostně v dalších médiích.

Nepokoje na Blízkém východě zvyšují cenu ropy Brent

To by samo o sobě nebyla až taková tragédie, protože evropskou poptávku místo severomořské ropy může uspokojit ropa arabská a ruská, tam naopak objem těžby roste. Ovšem – a máme tu první momentální vychýlení tržních sil – nestabilní geopolitickou situaci na Blízkém východě.

Hon na Kaddáfího uzavřel v loňském roce kohoutky lybijské ropy, což vyhnalo spread (tedy rozdíl v cenách) až na 30 procent. Dne 23. září 2011 se ropa Brent obchodovala s nejvyšší přirážkou, jeden barel ropy Brent stál o 29 dolarů a 59 centů víc než barel ropy WTI. Současná opětovně sílící hrozba válečného konfliktu mezi Izraelem a Íránem znovu žene relativní cenu ropy Brent do výšin. Kdyby válka skutečně začala, lze si jen stěží představit, kam až by cena ropy ve světě vystoupala. V každém případě by daleko víc následky cítila Evropa (a ještě víc Čína), cena ropy Brent by zajisté explodovala mnohem rychleji než cena americké ropy WTI.

Druhým faktorem jsou dočasné údržbové práce, které v případě severomořské ropy probíhají na úrovni primárního těžebního sektoru, kdežto v případě ropy WTI na úrovni sekundárního zpracovatelského průmyslu. Proto mají evropské rafinerie ropy nedostatek, naproti tomu americká ropa se hromadí v zásobnících a čeká na zpracování. To by se mělo během několika měsíců srovnat do běžného stavu. Geopolitické riziko ale bohužel dost dobře předpovědět nelze, takže zůstává ve hvězdách, jak se bude ropný spread dál vyvíjet.

Jazykový koutek

Rolování

Komoditní investoři se většinou vůbec nehodlají potkat se svou ropou, pšenicí či hliníkovou rudou. Není s nimi zábava a jsou náročné na prostor. Kupují jen jakési poukazy na ně, s datem, kdy by si je měli vyzvednout. A pak se těch poukazů hledí zbavit. Problém může být, když si objednáme tanker ropy na leden a už na Silvestra vidíme, že ho asi ještě nebudeme chtít prodat. Abychom se nemuseli ropy zbavit ani vyrážet do Hamburku s cisternou, zavoláme brokerovi, a ten kontrakt přeroluje, zařídí prodej „lednové ropy“ a nákup „únorové“ ve stejné hodnotě. Tratíme... ale děláme to proto, že v budoucnu tušíme šanci prodávat o hodně výhodněji.

Vsadíte si na návrat do normálu?

S klienty už zhruba rok a půl spekulujeme, že dojde k návratu do normálu a ke snížení spreadu pod pět procent. Bohužel, rozdíl v cenách sice klesl téměř na deset procent, pak ale znovu začal růst. Je snadné profitovat na snížení spreadu, k tomu stačí využít klasickou long-short operaci, koupit kontrakt na ropu WTI a zároveň prodat (short sale) kontrakt na ropu Brent. Jenže v případě komodit má taková operace smysl pouze na krátkodobém horizontu, protože každý měsíc dochází ke ztrátám z rolování kontraktů.

A tak je tato spekulace prozatím silně ztrátová. Nejen že rozdíl v ceně ropy vzrostl, ale k tomu každý měsíc tratíme na rolování kontraktů. Nyní však posilujeme pozice – sázíme na blížící se obrat trendu a návrat do normálu. Snad nám tuto spekulaci nepřekazí Izrael.

KREDITNÍ KARTA SMART

KREDITNÍ KARTA SMART

Získejte nyní 5 % zpět z každého tankování

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

+12
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 5 komentářů

Oblíbená témata

cena ropy, futures, komodity, ropa, ropa wti

A tohle už jste četli?

Analýza: Komodity? A co akcie těžařů?

2. 7. 2012 | Jan Traxler | 4 komentáře

Analýza: Komodity? A co akcie těžařů?

Akcie těžebních společností nabízí zajímavý způsob, jak se dlouhodobě podílet na růstu cen komodit. Mnohé „komoditní akcie“ se dnes obchodují za příznivé ceny. Dlouhodobý dynamický... celý článek

ETF a contango: pořádný tanec s vašimi penězi

1. 3. 2012 | Vlad Ender | 2 komentáře

ETF a contango: pořádný tanec s vašimi penězi

Mantra posledních let zněla „investuj do komodit, investuj do komodit, investuj do komodit“. A protože ne každý si může zaparkovat na zahradním jezírku tanker s ropou, hledali jsme... celý článek

Auta na naftu pomalu končí. A nejen proto, že je diesel dražší než benzin!

25. 1. 2012 | Jindřich Hradecký | 67 komentářů

Auta na naftu pomalu končí. A nejen proto, že je diesel dražší než benzin!

Ač automobilky věnovaly tolik úsilí vývoji dieselových motorů a jejich mise, co se týče kvality samotného železného výsledku pod kapotami, skončila úspěšně, svět i Česko začínají nad... celý článek

Malé peníze: Proč stojí benzin a nafta tolik? Nejvíc na nich vydělá stát

2. 11. 2011 | Jan Müller | 12 komentářů

Malé peníze: Proč stojí benzin a nafta tolik? Nejvíc na nich vydělá stát

Jan Müller ze serveru Malépeníze.cz odpovídá na otázky čtenářů Peníze.cz. Tentokrát rozebere na prvočinitele cenu pohonných hmot. A asi tušíte, k čemu dojde – ano, víc než polovičku... celý článek

Paul Craig Roberts: Spojené státy jsou řízeny oligarchií. Demokracie je jen show...

8. 10. 2011 | Lukáš Kovanda | 18 komentářů

Paul Craig Roberts: Spojené státy jsou řízeny oligarchií. Demokracie je jen show...

„Koupili jsme si většinu bývalé sovětské říše. Ty vlády ovládáme, vlastníme. A pravděpodobně vlastníme i Českou republiku,“ říká Paul Craig Roberts, duchovní otec hospodářských reforem... celý článek

Partners Financial Services