Analýza: Komodity? A co akcie těžařů?

Jan Traxler | rubrika: Analýza | 2. 7. 2012 | 4 komentáře
Akcie těžebních společností nabízí zajímavý způsob, jak se dlouhodobě podílet na růstu cen komodit. Mnohé „komoditní akcie“ se dnes obchodují za příznivé ceny. Dlouhodobý dynamický investor může aktuální situace využít k nákupům.
Analýza: Komodity? A co akcie těžařů?

Čtěte také:

Pokud věříte v dlouhodobý růst cen komodit, můžete zvážit zajímavou alternativu, jak na tomto růstu jednoduše profitovat nákupem akcií producentů komodit. Korelace vývoje ceny komodit a vývoje cen akcií jejich producentů je velmi vysoká. Rostoucí cena komodity zpravidla přináší producentům vyšší provozní zisky, klesající cena komodity naopak znamená nižší zisky. Výše čistého zisku společnosti se pak buď projeví na dividendách, pokud firma rozděluje zisk mezi akcionáře, nebo se projeví do účetní hodnoty firmy, pokud zisk nechává ležet na účtu nebo ho investuje do nových zařízení a podobně.

Jan Traxler

Jan Traxler – ekonom, ředitel FINEZ Investment Management

Přední český odborník na akcie, zakladatel a ředitel společnosti FINEZ Investment Management, poskytující privátní investiční poradenství.

Publikuje pravidelně v deníku E15, v měsíčníku Finanční řízení & controlling v praxi, na portálech Investujeme.cz, Finmag.cz, Peníze.cz a příležitostně v dalších médiích.

Zemědělské komodity

V případě zemědělských komodit není příležitostí mnoho. Jen velmi málo primárních producentů zemědělských komodit se obchoduje na burze. Mezi veřejně obchodovanými akciemi bychom našli v podstatě pouze firmy ze zpracovatelského průmyslu, které z komodit vytváří potraviny. Akcie producentů potravin nabízí z dlouhodobého hlediska výbornou ochranu před inflací, aktuálně ale nejsou levné, v uplynulých měsících je nepostihla taková korekce.

Pro investici do zemědělských komodit se tudíž aktuálně více hodí fond Parvest World Agriculture. Jedná se o pasivně spravovaný indexový fond od společnosti BNP Paribas, o kterém byla řeč v analýze, který komoditní fond zvolit.

Získejte nyní 5 % zpět z každého tankování

Akcie „multitěžebních“ koncernů

Nejlepší alternativou komoditních fondů jsou obecně akcie velkých těžebních koncernů, které se podílejí na těžbě všech důležitých nerostných surovin. Nejrozsáhlejší portfolio surovin od ropy přes železnou rudu až po zlato těží australská společnost BHP Billiton (BHP) s více než stovkou dolů po celé zeměkouli, především v Austrálii, Jižní Americe a Africe.

Podobně širokou paletu surovin těží také britské firmy Rio Tinto (RIO) a Anglo American (AAL), na rozdíl ob společnosti BHP Billiton se ale neangažují v těžbě ropy. Tyto akcie je tedy když tak dobré zkombinovat s některým z velkých těžařů ropy, jako je například Royal Dutch Shell nebo americká firma Exxon Mobil. Akcie BHP Billiton, Rio Tinto i Anglo American zaznamenaly v uplynulých měsících další korekci. Jejich cena klesá již od loňského jara. Od té doby akcie všech třech firem ztratily přes 35 procent.

Vybrané akcie firem z těžebního sektoru

Zdroj: FINEZ Investment Management, Reuters, burzovní data k 27. 6. 201
* Účetní data k 31. 12. 2011

Portfolio akcií z různých odvětví těžby

Trochu složitější a riskantnější způsob, jak se pokusit vydělat na dlouhodobém růstu cen komodit, je sestavit si vlastní portfolio akcií těžebních společností. Při tom je samozřejmě důležité nejen pečlivě vybírat podle fundamentů a růstového potenciálu jednotlivých firem, ale také hledět na rozložení portfolia do více těžebních segmentů a nezanedbávat ani regionální diverzifikaci. Nebudu zde rozebírat, jak by mohlo vypadat celé portfolio, ale podělím se s vámi o tři investiční tipy, které dnes s klienty nakupujeme.

Velmi levné jsou aktuálně například akcie firmy Petroleo Brasileiro (PBR), největší brazilské firmy a šesté největší ropné společnosti na světě, která denně vytěží 2,7 milionu barelů ropy. Cena akcií klesla za poslední čtyři měsíce o 40 procent. Hlavním důvodem je krátkodobě klesající cena ropy, tedy očekávání nižší ziskové marže firmy. Petroleo Brasileiro těží ropu z náročnějších lokalit, a tudíž s vyššími náklady než jiné velké ropné koncerny. Firma je tedy více zranitelná při poklesu cen ropy a to se projevuje vyšší volatilitou ceny akcií než u jiných ropných společností. Tentokrát se navíc akcie svezly s negativní náladou investorů vůči celé Latinské Americe po sérii znárodnění v Bolívii a Argentině.

Zdroj: Reuters

Při stávající ceně akcií na burze má firma tržní hodnotu „pouhých“ 115 miliard dolarů. Její účetní hodnota (majetek po odečtení všech závazků) je ale 176 miliard dolarů, tedy o 50 procent víc. Firmě navíc dlouhodobě rostou tržby díky novým nalezištím při pobřeží Brazílie a díky dlouhodobě rostoucí ceně ropy. V loňském roce vydělala po zdanění 20 miliard dolarů. S takovými zisky by firma za normálních okolností stála dvojnásobek co dnes.

Vybrané akcie firem z těžebního sektoru

Zdroj: FINEZ Investment Management, Reuters, burzovní data k 27. 6. 2012
* Účetní data k 31. 3. 2012

Další zajímavá investiční příležitost se rýsuje u akcií firmy Pan American Silver (PAAS), kanadské těžební firmy s primárním zaměřením na stříbro a měď, která provozuje doly v Mexiku, Peru, Argentině a Bolívii. Cena akcií PAAS padá pod vlivem klesající ceny stříbra v kombinaci s výše zmíněným strachem investorů z možného pokračování zestátňování strategických firem napříč Latinskou Amerikou. Na roční periodě zlevnily akcie PAAS o více než 50 procent a obchodují se dnes za devítinásobek ročních zisků firmy.

Vývoj ceny akcií Pan American Silver (burza New York)

Zdroj: Reuters

Třetím tipem jsou akcie americké firmy Peabody Energy (BTU), největšího těžaře černého uhlí v Severní Americe, firmy, která byla založena už v roce 1883 a má odhadované rezervy devět miliard tun uhlí. Také cena akcií firmy BTU v posledních měsících výrazně poklesla a na roční periodě akcie zlevnily už o 60 procent. Akcie BTU se nyní obchodují se za šestinásobek zisků za posledních dvanáct měsíců.

Vývoj ceny akcií Peabody Energy (burza New York)

Zdroj: Reuters

Čas na nákupy

Nechte si poradit u odborníků

Aleš Tůma

Leží vám na běžném účtu sto tisíc a nevíte, co s nimi? Nejste si jistí garantovanou investicí, kterou vám nabídli v bance? Chcete vědět víc o investování do podílových fondů?

Partners Financial Services

Zeptejte se analytika Partners Aleše Tůmy a dalších odborníků v Investiční poradně na Peníze.cz

Z historického pohledu jsou mnohé komodity a akcie těžebních firem poměrně levné, stejně tak fundamentální ukazatele vypadají příznivě. Na druhou stranu makroekonomické údaje signalizují špatný vývoj globální ekonomiky, Evropa je v hospodářské recesi, klesá průmyslová produkce v Číně a americká ekonomika také začíná zpomalovat. Poptávka po průmyslových komoditách klesá. Krátkodobě nelze vyloučit prohloubení poklesu cen komodit a potažmo i akcií těžebních firem.

Dlouhodobý dynamický investor může aktuální situace využít k nákupům. Ale musí počítat s vysokou volatilitou a uvažovat opravdu na dlouhodobém horizontu. Riziko možného prohloubení poklesu je vykoupeno potenciálem dvouciferných z

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

+1
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 4 komentářů

A tohle už jste četli?

Malé peníze: Investuj do stříbra, brácho! Ale proč?

27. 6. 2012 | Jan Müller | 19 komentářů

Malé peníze: Investuj do stříbra, brácho! Ale proč?

Možná se vám to už stalo taky. Někdo vás lákal, abyste uložili peníze tam či onam. Je to zaručené! Tak například, hit poslední doby: investice do stříbra. Našemu čtenáři je doporučují... celý článek

Analýza: Který komoditní fond zvolit

18. 6. 2012 | Jan Traxler | 1 komentář

Analýza: Který komoditní fond zvolit

Je mnoho způsobů, jak se dá využít dnešních nízkých cen a spekulovat na dlouhodobý růst cen komodit tažený zvýšenou inflací. Nejjednodušší cestou – a mnohdy také nejefektivnější – jsou... celý článek

Analýza: korekce na komoditních trzích láká k nákupům

30. 5. 2012 | Jan Traxler | 2 komentáře

Analýza: korekce na komoditních trzích láká k nákupům

Cena většiny komodit už rok klesá. Relativně levné komodity lákají k nákupům…, dokud je inflace ještě nízká.

Co pořád všichni s tím zlatem máte?

21. 5. 2012 | Tomáš Raputa | 33 komentářů

Co pořád všichni s tím zlatem máte?

Rok 2008 ukázal, jak je současný ekonomický systém křehký. Jak jej vylepšit, aby se podobným krizím a panikám dalo předejít nebo lépe – aby k nim vůbec nedocházelo? Podstatná část těch,... celý článek

Analýza: Máme se po vlně znárodňování bát investic do Latinské Ameriky?

17. 5. 2012 | Jan Traxler | 5 komentářů

Analýza: Máme se po vlně znárodňování bát investic do Latinské Ameriky?

Po sérii znárodnění v Bolívii a Argentině berou investoři nohy na ramena. Má smysl investovat v Latinské Americe? Není to příliš rizikové?

Partners Financial Services