Analýza: Máme se po vlně znárodňování bát investic do Latinské Ameriky?

Jan Traxler | rubrika: Analýza | 17. 5. 2012 | 5 komentářů
Po sérii znárodnění v Bolívii a Argentině berou investoři nohy na ramena. Má smysl investovat v Latinské Americe? Není to příliš rizikové?
Analýza: Máme se po vlně znárodňování bát investic do Latinské Ameriky?

V uplynulých týdnech započala v Jižní Americe další šachová partie. Nejprve argentinský parlament schválil zestátnění ropné společnosti YPF. Argentina se rozhodla získat kontrolu nad největší těžební společností v zemi, a to zestátněním 51 procent akcií společnosti, které vlastní španělská společnost Repsol. Repsol požaduje odškodnění v přepočtu 200 miliard korun. Argentina však odmítá tuto částku zaplatit, konkrétní výši odškodnění tedy určí soud.

Týden na to oznámil bolivijský prezident Evo Morales záměr znárodnit tamní společnost TDE (Transportadora de Electricidad), jejímž majoritním vlastníkem je pro změnu španělská firma Red Electrica. Tímto krokem Bolívie navazuje na dřívější znárodnění elektráren, teď se snaží získat kontrolu i nad distribucí elektřiny v zemi.

Nechte si poradit u odborníků

Aleš Tůma

Leží vám na běžném účtu sto tisíc a nevíte, co s nimi? Nejste si jistí garantovanou investicí, kterou vám nabídli v bance? Chcete vědět víc o investování do podílových fondů?

Partners Financial Services

Zeptejte se analytika Partners Aleše Tůmy a dalších odborníků v Investiční poradně na Peníze.cz

Znárodňování ve jménu lidu

Jak Argentina, tak Bolívie vysvětlují zestátnění tím, že vlastníci málo investovali do rozvoje. Na tom může být kus pravdy, ale zároveň je všem jasné, že vedení země se záměrně snaží ovládnout strategické sektory, zejména těžební a energetický průmysl.

Majitelé určitě svou investici úplně nezanedbávali. Jen politické vedení si možná představovalo větší investice „ve prospěch lidu“, zatímco majitel firmy investuje primárně ve svůj vlastní prospěch (ze kterého posléze plynou zaměstnancům vyšší mzdy a státu vyšší daně). To však mnohým politikům nedochází a zahraniční investory se snaží vypudit ze země. Tím se ovšem připraví o důležitý pohon ekonomiky.

Krátkodobá investice do prověřených faktur – výnos až 16 % p.a.

Asi nikoho nepřekvapí, že tamní lid znárodnění vítá, s výjimkou ekonomicky uvědomělejší menšiny. V České republice by to asi bylo podobné, kdyby se stát rozhodl znárodnit třeba Škodovku. Ekonomové by plakali, protože by tím utrpěla důvěra zahraničních investorů a ekonomický rozvoj by se zpomalil. Lid by ale jásal, že má zpět svou „českou“ firmu. Přitom na vlastníkovi nezáleží, důležité je, že firma zaměstnává české pracovníky a platí daně v České republice.

Ekonomika roste díky exportu komodit

Jižní Amerika je spolu s jihovýchodní Asií a Afrikou nejrychleji rostoucí region. Ekonomický rozvoj je zde úzce spjatý s produkcí a vývozem komodit. Chile je největším světovým producentem mědi. V Bolívii se nachází bohaté zásoby zemního plynu, soli nebo lithia. Venezuela žije z těžby ropy. Brazílie je hlavním světovým exportérem zemědělských komodit počínaje kávou přes cukr až po vzácné dřeviny. Celá Jižní Amerika produkuje a vyváží důležité komodity.

Chcete investovat, ale máte obavy o své úspory? Chcete spravovat své finance s jistotou, ale přesto vydělávat? Investujte s Garancí Plus, která vám přináší 100% návratnost investice a možnost zajímavého zhodnocení.
Více informací o produktu
Nyní sjednáte i přes internet! Sjednat online >>>

Díky vývozu komodit Latinská Amerika pomalu bohatne, lidem rostou příjmy a mohou si kupovat více spotřebního zboží. Výrobci zboží pak mají vyšší obrat, vyšší zisky a mohou si dovolit zvyšovat mzdy svým zaměstnancům. Ti si pak mohou opět dovolit více utrácet. Takto postupně roste životní úroveň v celé Latinské Americe, přičemž hlavním motorem růstu je export komodit.

Růst dále umocňuje zahraniční kapitál

Rostoucí ekonomiky logicky lákají zahraniční investory, protože zde mohou dosáhnout vyšších výnosů. Do Latinské Ameriky přitékají ročně stovky miliard korun, hodně zde investují americké firmy, ostatně jako všude ve světě. Díky jazykové blízkosti se zde angažuje také mnoho španělských firem. V posledních letech rostou zejména investice z Číny, která se snaží proniknout do těžebního sektoru a zajistit si tak stálé zdroje surovin pro svůj průmysl.

Anketa

Dali byste peníze do Jižní Ameriky?

Zahraniční kapitál dále umocňuje ekonomický rozvoj Latinské Ameriky. Díky zahraničním investorům se daleko rychleji zlepšuje infrastruktura, do výroby jsou zaváděny nové efektivnější technologie. Na to všechno je potřeba kapitál, kterého mají jihoamerické státy nedostatek. Bolívie i Argentina se svým jednáním zbytečně připravují o zdroj peněz.

Latinská Amerika ztrácí důvěru investorů

Nedávná znárodnění zcela jistě ovlivní důvěryhodnost celého regionu Latinské Ameriky. Po Venezuele, Bolívii a Ekvádoru se k novodobé obdobě komunismu stále více začíná hlásit také Argentina. Argentinská prezidentka Cristina Fernándezová i bolivijský prezident Evo Morales se nechali slyšet, že to je teprve začátek a bude následovat zestátnění dalších strategických firem z těžebního a energetického sektoru. To zcela jistě zastaví přítok zahraničního kapitálu a také povede k odvetným opatřením. Španělsko například hrozí zákazem dovozu bionafty z Argentiny.

Akciové trhy v celé Latinské Americe reagují pochopitelně poklesem. V Argentině lze situaci přirovnat k panickému útěku investorů. V dubnu se akcie na burze v Buenos Aires propadly o 30 procent a ceny nadále klesají.

Vývoj akciového indexu MSCI Argentina

Index MSCI Argentina

Zdroj: MSCI

Investovat v Latinské Americe?

Jan Traxler

Jan Traxler – ekonom, ředitel FINEZ Investment Management

Přední český odborník na akcie, zakladatel a ředitel společnosti FINEZ Investment Management, poskytující privátní investiční poradenství.

Publikuje pravidelně v deníku E15, v měsíčníku Finanční řízení & controlling v praxi, na portálech Investujeme.cz, Finmag.cz, Peníze.cz a příležitostně v dalších médiích.

Ruku v ruce s potenciálním výnosem jde vždy riziko. V případě Latinské Ameriky přinášejí investice mnohdy dvouciferné výnosy, ty jsou ale vykoupené politicko-právními riziky. Investor si obecně nikdy nemůže být jistý, že mu stát nepodrazí nohy, v Jižní Americe to ale platí dvojnásob.

Investoři by se v Latinské Americe měli raději soustředit na Brazílii a Chile, kde je politické vedení ekonomicky uvědomělejší a chápe důležitost mezinárodního obchodu, bez kterého by vyhasl motor tamní ekonomiky.

Navíc v Brazílii se chystá mistrovství světa ve fotbale 2014 a letní olympijské hry 2016, od čehož si všichni slibují rozsáhlé investice do infrastruktury. Takže například stavební sektor zde skýtá velmi zajímavý potenciál.

Spořící účet plně online

Spořící účet plně online

Spořte s úrokem 5,3 % ročně bez podmínek

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

+1
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 5 komentářů

A tohle už jste četli?

Analýza: Nový investiční hit? Frontier markets

27. 4. 2012 | Jan Traxler | 5 komentářů

Analýza: Nový investiční hit? Frontier markets

Čína, Indie, Brazílie… to jsou v současné době pro investory nejoblíbenější trhy. Daleko větší růstový potenciál však skýtají méně rozvinuté trhy označované jako frontier markets. Jak... celý článek

Kam spořit na důchod (I. díl): Pořiďte si slepici, která snáší zlatá vajíčka

21. 3. 2012 | Jan Traxler | 18 komentářů

Kam spořit na důchod (I. díl): Pořiďte si slepici, která snáší zlatá vajíčka

Současný penzijní systém je neudržitelný. Mladí lidé tudíž hledají, jak se na stáří zabezpečit vlastními prostředky. Jak na to? „Pořiďte si slepici, která snáší zlatá vajíčka.“

ETF a contango: pořádný tanec s vašimi penězi

1. 3. 2012 | Vlad Ender | 2 komentáře

ETF a contango: pořádný tanec s vašimi penězi

Mantra posledních let zněla „investuj do komodit, investuj do komodit, investuj do komodit“. A protože ne každý si může zaparkovat na zahradním jezírku tanker s ropou, hledali jsme... celý článek

Očima expertů: Investice. Kde zbohatnout v roce 2012?

20. 1. 2012 | Ondřej Tůma | 13 komentářů

Očima expertů: Investice. Kde zbohatnout v roce 2012?

Výhledy na rok 2012 nejsou dobré. Možností k dobrým investicím prý nebude mnoho. Vždy se ale najdou výjimky. Kde bude šance vydělat podle ekonoma Aleše Michla, podnikatele Tomia Okamury,... celý článek

Bilancování – komodity v roce 2011

16. 1. 2012 | Jan Traxler

Bilancování – komodity v roce 2011

Většina komodit v roce 2011 zlevnila, kromě masa, ropy a zlata. Nejvíc klesla cena rhodia, bavlny, kakaa, zemního plynu a cínu.

Partners Financial Services