Očima expertů: Investice. Kde zbohatnout v roce 2012?

Výhledy na rok 2012 nejsou dobré. Možností k dobrým investicím prý nebude mnoho. Vždy se ale najdou výjimky. Kde bude šance vydělat podle ekonoma Aleše Michla, podnikatele Tomia Okamury, ekonomického žurnalisty Miroslava Motejlka a dalších osobnosti ze světa financí?
Očima expertů: Investice. Kde zbohatnout v roce 2012?

Ekonomičtí analytici do roku 2012 nevyhlížejí s příliš velkým optimismem. Některá média ho dopředu nazvala rokem krizovým. Finanční trhy dál tápou v nejistotě. Evropská dluhová krize a nepřesvědčivé hospodářské výsledky Spojených států amerických a Číny nedopřávají šéfům podniků po celém světě potřebný klid k investování do inovací a vývoje. Nejeden investor si proto láme hlavu se zapeklitou otázkou, kam v tomto roce umístit své peníze, aby mu přinesly alespoň nějaký zisk. Hledání „bezpečného investičního přístavu“, jak říká ošoupané klišé, je totiž stále obtížnější. Většina odborníků proto zdůrazňuje: Ten, kdo bude chtít skutečně vydělat, bude muset pořádně zariskovat. A to je vždy nebezpečné, zvlášť v době krize.

I krize má své vítěze

Z krize ovšem mohou vzejít i skvělé nápady a nadmíru zajímavé investiční příležitosti. Především v dlouhodobém horizontu. Krátkodobě se může dařit těm, kteří se zaměřují na „short“ investice. Ty však vyžadují dokonalý přehled a bývají rizikovější. Zajímavou možnost pro „obyčejné lidi“ tak představuje spíš hledání akcií společností, které jsou v současné době sice v útlumu a jejich hodnota není vysoko, ale mají dobrý potenciál a v odvětví, do kterého spadají, se očekává růst. Atraktivní budou rovněž segmenty trhu, které jsou méně závislé na (často iracionálních) politických rozhodnutích a ovlivňuje je především spotřebitelská důvěra.

Jaké tipy nám daly oslovené osobnosti? Kde podle jejich názoru v roce 2012 můžeme hledat zajímavé příležitosti k výdělečným investicím?

JAN PROCHÁZKA

ekonom, hlavní analytik Cyrrus

Krátkodobá investice do prověřených faktur – výnos až 16 % p.a.
Jan PROCHÁZKA
-3
+
-

Zažíváme turbulentní dobu a to je pro krátkodobé investory hotový ráj. Ti dlouhodobí samozřejmě spokojeni nejsou, neboť jejich majetek se znehodnocuje, ale i tak čekám na kapitálovém trhu zajímavý rok. Obecně sázím na zboží denní spotřeby, potravinářský sektor a farmacii, konkrétní titul pak doporučuji vybírat dle avizované dividendové politiky.

ROMAN DVOŘÁK

ekonom, analytik Pioneer Investments

Roman Dvořák
-8
+
-

Americké firmy jsou na tom stále velmi dobře z pohledu ziskovosti, cash-flow a zadlužení. Dokonce i ty rizikové firmy, považované za spekulativní, mají podle ratingových agentur stále příznivé fundamenty. Agentura Fitch odhaduje míru bankrotu spekulativních firemních dluhopisů v roce 2011 jen na 1,4 procenta. Míra bankrotu by v tomto roce měla sice vzrůst, ale pouze na 2,5 až 3 procenta. To je stále pod dlouhodobým průměrem 5,1 procenta (průměr z let 1980 až 2010). Americké dluhopisy s vysokým výnosem lze proto považovat za jednu z příležitostí.

TOMIO OKAMURA

viceprezident Asociace českých cestovních kanceláří a agentur

Tomio Okamura
-5
+
-

To netuším. Jediné, co se dá předpovídat, je další pokles ceny nemovitostí – takže je dobrá šance investovat do bytů či domů. Myslím, že nebude klesat ani poptávka po nájemním bydlení.

PATRIK NACHER

provozovatel serveru www.bankovnipoplatky.com

Patrik Nacher - provozovatel serveru www.bankovnipoplatky.com
+30
+
-

Z logiky věci je, v době, kdy se tisknou peníze a inflace se k nám blíží jako hurikán, zajímavou příležitostí investice do zlata či do stříbra. Jejich hodnota se aspoň udrží v čase. Další možností je investovat do nemovitosti. Tento rok najdeme ideální kombinaci – úroky u hypoték jsou nejnižší za posledních pár let (pro ty, co nemají tolik prostředků na nákup) a zároveň ceny nemovitostí klesly. Vyplatí se tedy co nejdelší fixace a zajímavá nemovitost.

MIROSLAV MOTEJLEK

žurnalista, provozovatel www.motejlek.com

Miroslav Motejlek
-20
+
-

Věřím především uhelným titulům.

MARTIN PROKOP

ekonom, analytik Next Finance

Martin Prokop
+23
+
-

Sám se řadím mezi velké pesimisty, alespoň co se týče vývoje na akciových trzích. Musíme si uvědomit, že akcie reagují na špatné zprávy bez ohledu na to, zda jsou cyklické či k hospodářskému cyklu neutrální (i když u těchto akcií se dočkáme menší volatility). A očekávám, že letos bude špatných zpráv nadprůměrně. Zároveň také nezastávám názor, že budoucí ekonomické problémy Evropy jsou již zakomponovány v ceně akcie. To by musely akciové trhy vykazovat velkou úroveň efektivnosti. Nicméně je dokázáno, že málo rozvinuté burzy, mezi které se řadí i burza pražská, nejsou vůbec efektivní.

Pokud by ale investor měl chuť investovat do akcií, měl by se zaměřit především na sektory, které prodávají zboží, bez kterého se člověk neobejde. Můžeme tak zvolit pro své investování například sektor potravin a nápojů, který vykazuje vysokou stabilitu. Akcie z tohoto sektoru tak můžeme považovat za velice dobrou zajišťující složku portfolia. Podobně se v době krize investoři uchylují k farmaceutickému sektoru. Zde bych ale viděl oproti sektoru potravin větší nebezpečí poklesu ceny akcie, neboť farmaceutický sektor je oceněn na svých dlouholetých maximech. Akcie tak mají prostor spíše k poklesu.

TOMÁŠ VLK

ekonom, analytik Patria Finance

-5
+
-

Investorské příležitosti na akciovém trhu tento rok vidím u velkých evropských těžařů a v oblasti farmacie. Ve Spojených státech pak v IT sektoru a u průmyslových firem.

ALEŠ MICHL

ekonom, analytik Raiffeisenbank

Aleš Michl – ekonom, analytik Raiffeisenbank
+33
+
-

Zajímavé tipy na letošní investice? Není to třeba zlato. To bych nekupoval. Pokud bych opravdu čekal zkázu, zlato bude na nic. Lepší pak bude olovo, konzervy a srub. Ale teď vážněji:

1. Troška anarchie
Během posledních deseti let americký index S&P klesl o 4,7 procenta. Když ale zahrneme vyplacené dividendy z akcií, pak činil akciový výnos plus 15 procent. Věřím prostě na podniky, nikoliv státům a politikům. Místo státem tlačených produktů, kupte si akcie společností vyplácející pravidelně dividendy.

2. Nová základna 
Anarchie sice ano, ale ne ve squatu. I Nouriel Roubini, přezdívaný kvůli pesimistickým vizím „doktor Zkáza“, si koupil nový byt, a to s velkou slevou.

3. Sex 
Až vyprší patent na viagru, jsem zvědav, kdo toho využije. Holt stárneme. Během příštích 30 let se počet chlapů nad padesátkou zvýší o 50 procent. Chtěl bych investovat do toho, co bude doktor na ty intimní defekty předepisovat.

JAN TRAXLER

ekonom, ředitel FINEZ Investment Management

Jan Traxler
+26
+
-

Myslím, že v roce 2012 bude těžké vydělat, ale bude možné výhodně nakupovat. To znamená, že v roce 2012 bude možné položit základy pro zajímavé výnosy, ale výnosů se asi dočkáme až později. Kdo však zaváhá, může za rok litovat. Přesně načasovat investici na nejlepší okamžik neumí nikdo, proto je rozumné vždy nakupovat ve více fázích.

Svým klientům doporučuji postupně kupovat vybrané podhodnocené a růstové akcie. U komodit ještě čekáme na prohloubení poklesu, než začneme opět nakupovat. Pro konzervativnější investory nemusí být špatnou volbou konvertibilní dluhopisy. Dá se očekávat, že se dost firem dostane do finančních problémů, takže na své si pravděpodobně přijdou také private equity.

Ceny nemovitostí ve městech by dle mého názoru měly nadále klesat, takže bych v této sféře volil jedině zemědělskou půdu nebo venkovské usedlosti. Stále větší oblibě se asi bude těšit zlato, jeho cena může nadále růst, přesto ho nedoporučuji kupovat. Zde je důležité si uvědomit, že cena zlata roste poslední roky výrazně rychleji, než klesá kupní síla peněz. Čili v případě hyperinflace nebo měnové reformy zlato investory plně neochrání, v jeho ceně už se očekávání ztráty kupní síly peněz částečně projevilo. Lepší ochranou budou jiné komodity.

RICHARD SIUDA

ekonom, ředitel prodeje Conseq

Richard Siuda
+4
+
-

Shoda analytiků na pesimistických scénářích je pro mne důvodem se domnívat, že se situace na finančních trzích v následujícím roce přece jen trochu uklidní a dočkáme se růstového roku. Proto věřím, že příležitostí jsou riziková aktiva, především akcie. Pokud bych měl být přes svůj přirozený sklon k diverzifikaci ještě konkrétnější, namířil bych svůj prst na bankovní akcie.

LUKÁŠ KOVANDA

ekonom a publicista

Lukáš Kovanda
+21
+
-

Anketa

S kým byste šli na burzu?

Nerad poskytuji investiční doporučení. Kdybych si totiž byl jistý nějakým tržním vývojem natolik, že bych se jej jako expertní radu neostýchal vytrubovat do světa, nevytruboval bych jej, a naopak bych příslušným způsobem sám investoval. Nabídnu aspoň pár postřehů. Letmý pohled na „geoekonomickou“ mapu světa říká – a letos ještě říkat bude – zhruba toto: Amerika se, zdá se, stabilizovala a tamní ekonomika jeví v mnoha sférách známky oživení, zatímco Evropa prožívá perné chvilky. Částečně je tomu tak z ryze psychologických příčin, globální investoři počali být stádně pesimističtí ohledně vývoje v Evropě a Ameriku přitom pustili tak trochu ze zřetele a ze svého stádně pesimistického nazírání na ni. Čína se nejspíše poněkud zadrhává (i když nová vládnoucí garnitura patrně udělá všechno možné i nemožné, aby neztratila tvář a růst výrazněji nezpomalil) a s ní i její „dodavatelské ekonomiky“ typu Austrálie. Z toho plyne například toto: co se pro letošek zaměřit na akcie amerických společností (třeba bank), které byly v krizových letech notně zasaženy, učinily tudíž ozdravná opatření, a nyní před sebou dost pravděpodobně mají korektivní růst, na jehož vlně se lze svézt?

Kam budete letos investovat vy? Jakou zvolíte investiční strategii? Napište nám do diskuze.

KREDITNÍ KARTA SMART

KREDITNÍ KARTA SMART

Získejte nyní 5 % zpět z každého tankování

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

0
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 13 komentářů

Diskuze

Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy

20. 1. 2012 13:17, alibaba

V Česku až po převratě

+4
+-
Reagovat na příspěvek

Příspěvek s nejvíce zápornými hlasy

20. 1. 2012 11:27, Václav

Kde zbohatnout v roce 2012 => akcie na rok 2012:
Erste Bank + Adidas + E.ON + Münch. Rück. + Thyssen Krupp + Gea Group + Gildemeister + Hannover Rück. + Salzgitter + Ass. Generali + Philips Electronics + Repsol YPF + Barclays + Credit Suisse + Bank of America + Travelers Co. + Interpublic Group + Manpower Group + Seagate Technolopgy.

-1
+-
Reagovat na příspěvek
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem (13 komentářů) příspěvků.

A tohle už jste četli?

Očima expertů: kam investovat na rok, kam na pět let

1. 4. 2011 | Petr Novotný | 9 komentářů

Očima expertů: kam investovat na rok, kam na pět let

Dokud nemáte nic, je vám na světě blaze. Jak ale jednou přijdou peníze, začínají starosti: jak se o ně postarat, kam je investovat, aby nechřadly a rozmnožovaly se. Co radí experti? celý článek

Investice: Rok Zajíce asi moc klidný nebude, říká Petr Zajíc

3. 2. 2011 | František Mašek

Investice: Rok Zajíce asi moc klidný nebude, říká Petr Zajíc

Investujete a hledáte inspiraci i v astrologii? Čínský rok Zajíce (hovoří se i o Králíku, nebo Kočce) má být na rozdíl od donedávna vládnoucího Tygra klidnější. Předchozí roky jeho... celý článek

Jaké investice preferovat v příštím roce

28. 12. 2010 | Jan Traxler | 15 komentářů

Jaké investice preferovat v příštím roce

Dva roky zpátky jsem říkal: „Dávejte si pod stromeček akcie.“ Globální akciový index MSCI World vzrostl za rok 2009 o 27 %. Loni jsem doporučoval nakupovat pšenici a kukuřici. Obě komodity... celý článek

Investice: Čeká nás další rok zlata a jiných komodit?

20. 12. 2010 | František Mašek

Investice: Čeká nás další rok zlata a jiných komodit?

Akciové trhy si polepší, atraktivní budou hlavně komoditní tituly jako NWR a komodity jako takové, v čele se zlatem. Dluhopisům by se měl investor raději vyhnout. Pozor také na inflaci.... celý článek

Colosseum: Investice do komodit budou i roce 2011 dobrou volbou

16. 12. 2010 | Petr Čermák | 4 komentáře

Colosseum: Investice do komodit budou i roce 2011 dobrou volbou

Končící rok byl pro investory na komoditních trzích nesporně úspěšný. Komoditní index CRB vzrostl asi o 20 %, řada titulů o desítky procent. K nejsilnějším patřily zemědělský sektor... celý článek

Partners Financial Services