Akcie na rok 2012

Jan Traxler | rubrika: Analýza | 27. 12. 2011 | 20 komentářů
Akcie na rok 2012
A máme za sebou zase jedny Vánoce. Dostali jste pod stromeček, co jste si přáli? Pokud ne (ale vlastně i pokud ano), můžete si něco nadělit sami. Po třech letech se opět rýsují zajímavé investiční příležitosti.

Akcie v roce 2012 pravděpodobně čeká těžké období bez růstu, naopak se značným rizikem prohloubení poklesu. Zároveň však lze na střednědobém horizontu očekávat vysokou inflaci, tedy růst cen akcií. Z toho plyne doporučení investovat do akcií, ale nakupovat postupně. Na následujících řádcích najdete pár tipů na akcie, které sice ještě v roce 2012 pravděpodobně velký výnos nepřinesou, ale které doporučujeme našim klientům v roce 2012 nakupovat s výhledem na výnosy v dalších letech.

Světovou ekonomiku v následujících pěti až desíti letech nečeká zrovna růžové období. Příliš dlouho jsme žili na dluh – a nyní nastalo dlouhé období kocoviny po bujarém večírku. V tomto období se jistě najde mnoho nových šikovných podnikatelů, jako tomu vždy v historii bylo – v krizích se vždy rodí nejlepší příležitosti. Ale ekonomika jako celek bude stagnovat, a akcie jako celek tedy také neporostou.

Dividendové akcie

Jan Traxler

Jan Traxler – ekonom, ředitel FINEZ Investment Management

Přední český odborník na akcie, zakladatel a ředitel společnosti FINEZ Investment Management, poskytující privátní investiční poradenství.

Publikuje pravidelně v deníku E15, v měsíčníku Finanční řízení & controlling v praxi, na portálech Investujeme.cz, Finmag.cz, Peníze.cz a příležitostně v dalších médiích.

To ale neznamená, že na akciích nebude možné vydělat. Akcie minimálně představují z dlouhodobého pohledu rozumnou ochranu před inflací. Za tímto účelem doporučuji akcie velkých zavedených firem se stabilními tržbami, které pravidelně vyplácejí svým akcionářům víc než polovinu ročních zisků na dividendách. Aktuálně je možné najít i akcie, u kterých roční dividenda vynáší pět a více procent. Takové dividendové akcie najdeme i na pražské burze, například ČEZ, Telefónica O2 nebo Philip Morris.

ČEZ vyplácel poslední roky dividendu 50 korun na akcii, to je při aktuálním kurzu akcie 750 korun cca 6,5 procenta hrubý dividendový výnos. Na dividendách rozděluje každoročně 50–60 procent čistých zisků. Jelikož se jedná o společnost s pevným postavením na trhu, se stabilními tržbami, a náš stát jakožto majoritní vlastník bude potřebovat peníze, dá se očekávat i v následujících letech podobně vysoká dividenda. Akcie ČEZ a podobně i další dividendové akcie tak dlouhodobě nabízí s přiměřenou mírou rizika potenciál vyšších „úroků“ než termínované vklady nebo Kalouskovy pětileté dluhopisy a zároveň ochranu před případnou vysokou inflací. Ovšem tržní cena akcie na burze může kolísat, s tím je nutné počítat.

Podhodnocené akcie

Jak na akciích vydělat víc? Pečlivým výběrem. V následujících letech bude víc než kdy jindy nutná důkladná analýza jednotlivých firem a také trochu intuice. Upozorňuji však, že bez rizika to nikdy nepůjde.

Investiční poradna na Peníze.cz

Máte peníze? A máte jich málo? Pochopitelně, vždycky by jich mohlo být víc. Tak s tím něco udělejte! Poraďte se s poradnou.

Investiční poradnu na Peníze.cz vede Marek Hatlapatka, vedoucí analytického oddělení investiční společnosti Cyrrus.


Cyrrus

Aktivně vybírat podhodnocené a růstové akcie, to je hlavní náplní práce FINEZ Research. Podhodnocené akcie dnes hledáme mezi společnostmi, které jsou aktuálně ve ztrátě nebo mají extrémně nízkou ziskovou marži, ale mají potenciál snížit náklady a zvýšit ziskovost. Hledáme akcie, u kterých je poměr aktuálního kurzu a tržeb na akcii (P/S) menší než 0,5 a které se v lepším případě obchodují pod svou čistou účetní hodnotou. Ceny těchto akcií zpravidla bývají na dlouholetých minimech.

Hodně takových akcií byste našli v Japonsku, kde se po březnovém zemětřesení mnoho firem dostalo do ztráty a dnes je ještě trápí silný kurz jenu, který brzdí japonské exporty. To vše v době, kdy japonské firmy musí bojovat se stále silnější konkurencí čínských výrobků. Mým favoritem jsou akcie firmy Panasonic, ale v podobné situaci jsou také Sony nebo Toyota.

Vývoj ceny akcie Panasonic (New York)

Zdroj Reuters

Dále je to celá řada firem ze sektoru utilit, tedy distributoři energií a vody. Havárie ve Fukušimě a následné zavření několika jaderných elektráren v Německu silně postihlo německé výrobce a distributory energií, firmy RWE a E.ON. Mým favoritem mezi utilitami je však francouzská vodohospodářská firma Veolia Environnement, která má dlouhodobě problém s nízkou ziskovou marží, a proto se rozhodla opustit některé regiony a snižovat provozní náklady. Další z řady problémových firem je korejský výrobce a distributor elektřiny Korea Electric Power. U akcií RWE a Veolia je potřeba v roce 2012 kalkulovat s nižší dividendou než v roce 2011, přesto by si měly udržet dividendový výnos kolem pěti procent.

Vývoj ceny akcie Veolia Environnement (New York)

Vývoj cen akcií: Veolia

Zdroj Reuters

Do třetice můžete podhodnocené akcie najít v oboru hutnictví, kde firmy od začátku roku trápí vysoké ceny koksu a železné rudy po povodních v Austrálii a nyní se potýkají s úbytkem zakázek. Na poloviční cenu tak spadly akcie přední světové ocelářské firmy ArcelorMittal. Podobný osud zaznamenaly také akcie brazilské ocelářské firmy Gerdau, která má i poměrně dobré růstové výhlídky, neboť v Brazílii se chystá mistrovství světa ve fotbale 2014 a letní olympijské hry v roce 2016. Na budování sportovišť a infrastruktury padnou tisíce tun oceli a Gerdau je hlavním adeptem na podobné zakázky. Krize se nevyhýbá ani Rusku, cena akcií ruské ocelářské firmy Mechelklesla za poslední rok dokonce na čtvrtinu.

Přehled vybraných podhodnocených akcií

Růstové akcie

Růstové akcie hledáme hlavně v oboru nových technologií, zejména biotechnologické firmy mají mnohdy obrovský růstový potenciál, jde však zpravidla o běh na velmi dlouhou trať. Zde máme velmi pozitivní náhled na americkou biotechnologickou firmu BioTime, která se zabývá vývojem nových léčebných metod kardiovaskulárních chorob s využitím kmenových buněk. Další růstový adept je americká biotechnologická firma MannKind, která vyvíjí léky na cukrovku a rakovinu. S přípravkem Afrezza, rychle působícím inhalovaným inzulinem, je v posledním stadiu klinických testů před uvedením na trh, povolení k prodeji by mohl dostat někdy v roce 2013.

Firmy s potenciálem rychle rostoucích tržeb a zisků je možné hledat také mezi „junior“ těžebními společnostmi. Nejvíce sledujeme firmy připravující těžbu mědi, stříbra a uranu, protože to jsou tři strategické komodity, u kterých dlouhodobě výrazně roste spotřeba a těžba stagnuje. Velmi atraktivní investice je dle mého názoru akcie společnosti UR Energy, která se chystá koncem roku 2012 začít s těžbou uranu v prvním ze svých nalezišť v USA.

Vývoj ceny akcie ArcelorMittal (New York)

Vývoj cen akcií ArcelorMittal

Zdroj Reuters

Pravidelné nákupy

Anketa

Vsadíte si v novém roce na akcie?

Přijdou v roce 2012 další výprodeje? Budou akcie k mání ještě levněji? Dost možná ano. Ale vyčkávat na lepší ceny se nemusí vyplatit. Proto doporučujeme našim klientům postupně začít s nákupy, nakoupit si první akcie – a jak na Nový rok, tak každý měsíc po dobu zhruba půl roku. A pokud by nastal nějaký panický výprodej, pak nakoupit mimořádně ve větším objemu.

Těm, kteří nedisponují volným kapitálem k investování, doporučujeme alespoň začít s pravidelným měsíčním nakupováním akciových a komoditních podílových fondů. Máme před sebou mnoho let, kdy nebude snadné na akciích vydělat, ale podstatné bude postupně po tisícikorunách nakupovat a budovat pozice. Velký růst přijde až po oddlužení a pročištění ekonomiky, což může trvat 5-10 let.

Přeji všem čtenářům krásné svátky, mnoho úspěšných investic v roce 2012.

Podpojištění řeší kalkulačka

Podpojištění řeší kalkulačka

Většina Čechů má podpojištěné domy a neví o tom. Nová kalkulačka pomáhá správně a rychle nastavit výši pojistné částky.

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

+1
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 20 komentářů

Diskuze

Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy

27. 12. 2011 12:35, chk

jeji trzni kapitalizace, hloubka trhu a volatilita z ni dela spise takovou spekulativni pionyrku na tom nasem ceskem blesaku:)

Zobrazit celé vlákno

+5
+-
Reagovat na příspěvek

Příspěvek s nejvíce zápornými hlasy

27. 12. 2011 6:21, Honza

Prosím autora o článek 1.1.2013 s odkazem na tento článek se shrnutím výsledků investice. Do každé zmíněné akcie každý měsíc prvního investovat 1000 Kč a 1.1.2013 sečíst ztrátu nebo zisk.

-1
+-
Reagovat na příspěvek
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem (20 komentářů) příspěvků.

A tohle už jste četli?

Nový investiční hit: konvertibilní dluhopisy

8. 12. 2011 | Jan Traxler

Nový investiční hit: konvertibilní dluhopisy

Je lepší držet akcie, nebo dluhopisy? Když jste na vážkách, můžete sáhnout po konvertibilních dluhopisech, které nabízí mix obojího – pevný úrok a možnost podílet se na růstu ceny akcie.... celý článek

Skoro všichni střílí mimo! Investiční tipy pro rok 2011, pohled zpět

5. 12. 2011 | Václav Valášek | 14 komentářů

Skoro všichni střílí mimo! Investiční tipy pro rok 2011, pohled zpět

Konec roku je záminka pro analytiky, aby předvedli svůj ostrovtip. Jak houby po radioaktivním dešti raší investiční doporučení na rok příští. Všechna se ohánějí grafy a čísly, vypadají... celý článek

Analýza: Ceny amerických akcií klesají i přes rekordní zisky

28. 11. 2011 | Jan Traxler | 6 komentářů

Analýza: Ceny amerických akcií klesají i přes rekordní zisky

Firmy v USA hlásí rekordní zisky, přesto ceny akcií v New Yorku klesají. Poměr ceny akcie k ročnímu zisku firmy (price to earnings ratio, P/E) se tak dostal na nejnižší hodnotu od roku... celý článek

Malé peníze: Mám svých půl milionu svěřit makléři k investicím do akcií?

16. 11. 2011 | Jan Müller | 16 komentářů

Malé peníze: Mám svých půl milionu svěřit makléři k investicím do akcií?

Na Peníze.cz jsme o už psali o churningu. Tedy praxi, kdy makléř s vašimi investicemi pracuje nad míru: koupí, prodá, koupí, prodá – až celou investici rozpustí v poplatcích za každou... celý článek

Investorem za stovku měsíčně

17. 10. 2011 | Aleš Tůma | 11 komentářů

Investorem za stovku měsíčně

Utratit všechny uspořené peníze za dovolenou nebo si ji dokonce pořizovat na půjčku je podle finančních odborníků hazard. Místo toho doporučují peníze zhodnocovat investováním a dovolenou... celý článek

Partners Financial Services