Skoro všichni střílí mimo! Investiční tipy pro rok 2011, pohled zpět

Václav Valášek | rubrika: Komentář | 5. 12. 2011 | 14 komentářů
Konec roku je záminka pro analytiky, aby předvedli svůj ostrovtip. Jak houby po radioaktivním dešti raší investiční doporučení na rok příští. Všechna se ohánějí grafy a čísly, vypadají přesvědčivě – a každé doporučuje něco jiného. Rok 2011 končí. Připněme si po bitvě generálské epolety a pojďme se podívat, kdo se trefil nejlíp.
Skoro všichni střílí mimo! Investiční tipy pro rok 2011, pohled zpět

Ještě před sebou sice máme skoro celý poslední měsíc roku – a stát se dneska může všechno, přesto si ale dovolíme podtrhávat a sčítat už nyní.

Jako podklad jsem si zvolil předpovědi a doporučení na letošní rok, které se objevily do polovičky prosince roku loňského na Investičním webu

České akcie

Jiří Hrabal z ING předpovídal růst bankovním titulům Komerční banky a Erste. Předpověď mu ale nevyšla. Oba tituly si na letošní maximum sáhly hned na začátku roku a od té doby jejich cena padá.

Růst očekával Jiří Hrabal od NWR na základě předpokládané čínské poptávky po komoditách. Ovšem i zde je realita opačná. Mírný růst předpovídal Fortuně a tato prognóza vypadala jako správná až do května. Poté přišla korekce a dnes se akcie Fortuny obchodují na zhruba stejných cenách jako na začátku roku.

Krátkodobá investice do prověřených faktur – výnos až 16 % p.a.

Konečné věštecké vysvědčení vylepšil panu Hrabalovi ČEZ. Od toho nečekal žádné překvapení – a opravdu se ho nedočkal.  Po růstu v první polovině roku se dnes obchoduje pod cenou ze začátku roku.

Vaše denní dávka grafů

Kurzy akcií

Tabakismus je možná zlo. Jenže když to tak nese...

I vy byste mohli na cizí slabosti vydělávat. Akcie tabákové firmy Philip Morris patří k nejžádanějším a nejdoporučovanějším. Za kolik jsou dnes? Zjistíte v přehledu českých akcií na Peníze.cz.

Josef Lukáč z Leveltraiding pokládal za konzervativní složku portfolia Telefóniku, ČEZ a Pegas. Kněžna Libuše by to neřekla líp. Mezi růstové akcie však zařadil Erste, NWR a CETV. Zde však realita ukázala opačnou tvář.

Energetické tituly, tedy ČEZ, NWR a Unipetrol, vzal za téma své předpovědi Jan TomaníkWood & Company. Usuzoval, že rok 2011 pro ně „nebude nudný“. Už ve věštecké první obecné se učí, že předpověď je tak dobrá, na kolik způsobů se dá vyložit. Rok 2011 tedy pro zmiňované akcie nudný nebyl. A růstový už vůbec ne. Unipetrol letos investorům ani nevyplatil dividendu

Na bankovním sektoru (ERSTE, KB) a trhu s reklamou (CETV) by si vylámal zuby i Roman Koděra z Patria direct. Ovšem za tip na dividendové tituly Telefónica a především Philip Morris mu mohou být investoři vděční.

Sečteno a podtrženo, vývoj především v druhé polovině roku odborníci skutečně nečekali. Snad prosinec ještě umaže některé ztráty.

Tip redakce!

Aktuální pražská burza na vašem webu

Vylepšete své webové stránky a umístěte na ně aktuální kurzy akcií, které se obchodují na pražské burze.
Tým Peníze.cz pro vás připravil widget, jehož html kód si jednoduše zkopírujete na svůj web či blog. Zobrazovat samozřejmě nemusíte všechny akcie, které widget obsahuje. Zajímá vás jen ČEZ a Komerční banka? Zvolte si pouze je! Vše je jen na vás. Aktualizace probíhají průběžně během celého obchodního dne, takže i na svých stránkách budete mít vždy aktuální ceny českých akcií.

Kód ke stažení je k dispozici zde

Světové akcie

Jim O’Neill z Goldman Sachs tipoval, že index S&P 500 bude na letošního Silvestra o dvacet procent výš než loni. Investoři už přestali věřit, že tenhle růst zařídí trh a začínají o něj psát Ježíškovi a Santovi. Nakonec totiž zřejmě budou rádi, pokud se index vyšplhá aspoň tam, kde byl na začátku roku.

Podobně rozpačitě zřejmě při pohledu na týž index přešlapují experti z Deutsche Bank a Morgan Stanley.

Václav Valášek

Finanční poradce Partners For Life Planning.
Specializuje se na privátní klientelu, je garantem korporátního obchodu pro firmy nad 50 zaměstnanců a asistentem ředitele obchodní sítě.

Držitel certifikátu European Financial Advisor (€FA™).

Kontakt

Analytici JPMorgan a Royal Bank of Scotland se asi nechtěli nechat zahanbit a predikovali dvacetiprocentní růst evropským akciím. Index Stoxx Europe 600 své hodnoty z počátku roku ovšem také těžko dožene.

Střízlivější odhad měl Robert Buckland ze Citigoup, ale dokonce i jeho prognóza pětiprocentního růstu indexu S&P 500 zůstane zřejmě zbožným přáním. Ale lepší být jednookým králem mezi slepými než nic.

Většina doporučení sázela na růst ceny akcií. Odborníci si nedělali starost s nějakým sektorovým rozlišením a hýřili optimismem. Globální dluhová past však vzala mnohým z nich vítr z plachet.

Nemovitosti

Martin Skalický z Reica předpovídal mírně pozitivní vývoj na trhu cen nemovitostí. Ceny rezidenčních nemovitostí se téměř nezměnily. Pozemky celkově nepatrně zdražily a byty zlevnily. Fond spravovaný panem Skalickým, zaměřený na výnosy z pronájmu komerčních nemovitosti připsal klientům od začátku roku necelá, ale i tak sympatická čtyři procenta. Dobrá práce.

Komodity

Příběhy vepsané slepeckým písmem do kapsníku

Doporučení zvětšíte kliknutím. Další komiksy na Peníze.cz najdete tady

Čtenáři doporučují

Komodity, nebo nekomodity?

I na Peníze.cz se letos odehrála malá bitva o komodity...

Petr Čermák z Collosea by si býval na začátku roku vsadil na ropu, zlato a stříbro. Kalhoty by neprodělal, ba naopak, může směle šatník rozšiřovat. K této prognóze mu gratulujeme.

Saxo bank ve svých komoditních předpovědích takový úspěch neměla. Trefila sice růst ceny zlata, ale úplně vedle bylo očekávání strmého růstu ceny zemního plynu o 50 procent a pád ceny ropy k 70 dolarům za barel.

Také komoditám se obecně předpovídal dobrý rok. Konec konců ho přežily bez výrazných ztrát, v porovnání s padajícími akciemi vlastně dobrý byl.

Rozvíjející se trhy

Netrefila se ani dáma, Rafaela Tenconiová z Bank of America, když předpovídala růst polských akcií a posílení zlotého. Index WIG20 klesl stejně jako kurz polské měny k euru.

Že se propad na akciových trzích dotkne v takovém rozsahu i rozvíjejících se trhů nečekal ani Alan McQuaid z Bloxham Stocbrokers. Jeho sázka na Asii bez Japonska by letos byla ztrátová. Ovšem jako jeden z mála měl střízlivý pohled na růst akcií v Evropě.

Mezi velmi preferované patřily dluhopisy rozvíjejících se zemí. Doporučoval je například i pan Maňák z BNP Paribas. Index se však v konečném zúčtování od hodnot na začátku roku příliš nevzdálil. Ani jeho oblíbené konvertibilní dluhopisy nezachránily letošní mizernou výsledkovou sezónu. Jsou v tom za minus deset procent.

Stovky guruů

Anketa

Dáte na investiční doporučení?

Milí čtenáři, když jsem začal psát tento článek, věřil jsem, že najdu mnoho odborníků, jež se v předpovědích na rok 2011 nebudou mýlit. Z větší části jsem se – mýlil. Samozřejmě jsem nemohl prostudovat všechny analýzy, vydané ve všech jazycích světa. Ale věřte, že jsem si nevybíral. Poctivě jsem přečetl možná stovku investičních doporučení a tipů z konce minulého roku. A co vy? Který z vašich oblíbených investičních guru se loni trefil a který byl také vedle jak ta jedle? A na čí doporučení dáte pro rok 2012?

Autor je finanční poradce Partners

Investujte do indexu S&P 500!

Investujte do indexu S&P 500!

Zabezpečte svou budoucnost. Investujte do akcií globálních firem jako Apple či Coca-Cola díky fondu EFEKTIKA! S předpokládaným výnosem přes 7 % ročně.

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

+5
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 14 komentářů

Diskuze

Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy

8. 12. 2011 23:00, Jan Maňák

Pane Valášku,

na nějaké oficiální tipy z centrály stále (a netrpělivě) čekám, ale líbí se mi rozvíjející se trhy, zejména ty, jejichž vlastní trh roste a nejsou tak závislé na exportech do rozvinutých zemí, zejména do Evropy. Takže Indie, Čína (která je stále schopná kompenzovat výpadky exportů infrastrukturálními projekty) a popřípadě Brazílie.

EM v posledních 1,5 letech zaostávaly za rozvinutými zeměmi, nemají dluhy a rostou i při nízké úrovni importů rozvinutého světa. Obchodují se s diskontem vůči DM akciím. Zejména země BRICu zaostaly v roce 2010 a jsou dost velké, aby ustály problémy obchodních partnerů. V BRICu je v nejhorší situaci Rusko díky závislosti na exportech do Evropy.

Sám mám zainvestováno v nejmenovaném fondu na akciové tituly s vysokou dividendou regionu Asie - Pacificu - region není zasažený krizí, koncentruje obrovskou poptávku a High - dividendová strategie určitě patří do arzenálu v turbolentních časech.

Japonské akcie stále patří k mimořádně levným, ale obával bych se poklesu jenu - pokud vás region zajímá, vybíral bych fond s měnovým zajištěšním do EUR nebo popř. do CZK (který ale naše skupina nemá).

Evropské akcie a zejména akcie bank jsou na jednu stranu mimořádně levné, na druhou stranu v současném prostředí vidím jen málo světla na konci tunelu ... Nové regulatorní požadavky budou banky nutit omezovat business a o ziskovosti minulých let si mohou nechat jen zdát ... Z téhož důvodu přemýšlím, že i se ztrátou zlikviduji expozici v Turecku. Kombinace exportní závislosti na Evropě a vysokého podílu bankovnictví (okolo 40%) není v současné době optimální.

V oblasti akcií máme ještě jeden tip, vysoce inovativní. Globální akciový fond s "Minimum Variance" přístupem. Spolupracujeme s Bobem Haugenem, teoretikem v oblasti konstrukce portfolií s nízkou volatilitou. Před půl rokem jsme předělali starší globální akciový fond podle principů "MinVol" a první výsledky ukazují, že strategie ve volatilitě posledních měsíců skvěle odolává!

Chystám se na toto téma napsat článek, tak zatím víc nebudu prozrazovat.

Pro konzervativnější klienty může být konvertibilní dluhopis vhodným nástrojem, jak mít expozici vůči akciovému trhu při nízkém riziku dalších poklesů.

A klidně zopakuji i druhý loňský tip, EM dluhopisy v lokálních měnách. Ty v současných turbolencích spíš ztratily (podobně jako CZK oslabila vůči EUR). Pokud dojde počátkem roku k dalším výprodejům, bude to skvělý nástupní bod do dluhopisů v lokálních měnách. Krátkodobě totiž mohou být měly i výnosy pod tlakem, ale dlouhodobě jsou měny jako zlotý nebo brazilský real mnohem atrkativnější kvůli vysokým sazbám, nízkému zadlužení, vysokým devizovým rezervám a vysokému růstu.

+2
+-
Reagovat na příspěvek

Příspěvek s nejvíce zápornými hlasy

5. 12. 2011 14:58, josef

Omlouvám se, teď nemám čas, ale počkejte, po Silvestru vám to napíšu.

Zobrazit celé vlákno

-2
+-
Reagovat na příspěvek
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem (14 komentářů) příspěvků.

A tohle už jste četli?

Analýza: Ceny amerických akcií klesají i přes rekordní zisky

28. 11. 2011 | Jan Traxler | 6 komentářů

Analýza: Ceny amerických akcií klesají i přes rekordní zisky

Firmy v USA hlásí rekordní zisky, přesto ceny akcií v New Yorku klesají. Poměr ceny akcie k ročnímu zisku firmy (price to earnings ratio, P/E) se tak dostal na nejnižší hodnotu od roku... celý článek

Malé peníze: Mám svých půl milionu svěřit makléři k investicím do akcií?

16. 11. 2011 | Jan Müller | 16 komentářů

Malé peníze: Mám svých půl milionu svěřit makléři k investicím do akcií?

Na Peníze.cz jsme o už psali o churningu. Tedy praxi, kdy makléř s vašimi investicemi pracuje nad míru: koupí, prodá, koupí, prodá – až celou investici rozpustí v poplatcích za každou... celý článek

Škola finanční gramotnosti: kam neinvestovat

1. 11. 2011 | Roman Baroš | 8 komentářů

Škola finanční gramotnosti: kam neinvestovat

Kam investovat, to vám dneska poví každý: tisk, internet i televize, všude je plno doporučení, kam vložit peníze. Málokdo vám ovšem řekne, kam investovat rozhodně nemáte. I od toho... celý článek

Analýza: Jsou dluhopisy opravdu nejhorší investice?

31. 10. 2011 | Jan Traxler

Analýza: Jsou dluhopisy opravdu nejhorší investice?

Jako dlouhodobou investici mohou dluhopisy kupovat jen blázni. Ovšem blázen, který v únoru nakoupil třicetileté americké vládní dluhopisy, mohl vydělat za devět měsíců 56 procent.

Partners Financial Services