Rok Kickstarteru: dvě miliardy korun pro 12 tisíc vynálezů a uměleckých děl

Michal Kašpárek | rubrika: Co se děje | 20. 1. 2012 | 4 komentáře
Rok Kickstarteru: dvě miliardy korun pro 12 tisíc vynálezů a uměleckých děl
Už víc než milion Američanů na webu Kickstarter investuje peníze do zajímavých nápadů, které by jinak měly problém. Dočká se Česko podobné služby?

Loňský rok byl pro „crowdfunding“, hromadné investování, skoro stejně významný jako ten předminulý pro slevové servery. Z obojího už se v Americe stalo masové hnutí. Služby ostatně fungují podobně. Ať už si kupujete kupon do restaurace, anebo sponzorujete umělce či vynálezce s bláznivým nápadem, musíte počkat, až se k vám přidá dostatek lidí. Jinak vám peníze zůstanou. Jestliže ale investice překonají předem určený práh, podnikavec se může pustit do práce a vy se dočkáte odměny dle svého výběru. Typicky to je jmenovité poděkování v titulcích filmu nebo dárková kazeta s finálním výrobkem – záleží, na co a kolik jste přispěli.

Jak ukázaly statistiky zveřejněné minulý týden, podpory se loni na Kickstarteru dočkalo 11 836 projektů, což je 46 procent z přihlášených 27 tisíc. Přiteklo k nim 99 344 382 dolarů, tedy bez osmi milionů dvě miliardy korun. Z toho 32 milionů dolarů šlo na filmy a 19 milionů na hudbu. Služba zaznamenala velký nárůst přihlášených designerských projektů, lidé si loni oblíbili investování do videoher a poněkud překvapivě měli největší naději na získání peněz tanečníci: úspěšné byly tři čtvrtiny jejich žádostí.

Vynálezy jak z tajemného hradu v Karpatech

Když si projdete nejúspěšnější projekty loňského roku, získáte dojem, že je Kickstarter rájem šílených vynálezců podobných profesoru Orfanikovi ze strašidelného karpatského hradu:

Brook Drumm získal 831 tisíc dolarů (16,5 milionů korun) na rozšíření výroby jednoduché a levné 3D tiskárny Printrbot. S tou si můžete doma snadno vyrobit… skoro cokoliv. Včetně nové 3D tiskárny Printrbot. Podívejte se na video:

Krátkodobá investice do prověřených faktur – výnos až 16 % p.a.

Podobnou svobodu dává svým majitelům i krabička Twine. Její autoři David Carr a John Kestner teď mají 557 tisíc dolarů (11 milionů korun) na další vývoj udělátka, které umí měřit teplotu a vlhkost a vnímat otřesy, a následně o tom posílat zprávy přes internet. Takže vám může na telefonu pípnout „Kočka škrábe na dveře“ nebo „Ve sklepě je zase voda“, aniž byste utráceli desetitisíce nebo statisíce za vybavení „inteligentního bytu“.

Třetím loňským hitem byly brýle Eyez. Celkem vybraných 343 tisíc dolarů (6,8 milionů korun) umožní uvést na trh kopii ray-banů, jíž lze nepozorovaně natáčet video ve vysokém rozlišení. Gratuluji. A netěším se.

Desetinu filmů v soutěži prestižního festivalu financoval Kickstarter

Kickstarter ale není jen centrem inovací, své mecenáše tu hledají i umělci a novináři.

Poněkud rozpačitě dopadl nezávislý mediální dům Occupy Wall Street Media. Získal 76 tisíc dolarů, v korunách milion a půl. V padesátitisícovém nákladu pak vydal dvě čísla nudného letáku o amerických protestech a teď škemrá o další peníze. Kolik parády by s milionem a půl českých korun šlo udělat, kdyby si autoři vybrali médium z jednadvacátého, ne osmnáctého století?

Anketa

Podpořili byste podnikatelské, technologické a umělecké projekty, kdyby to bylo takto jednoduché a bylo z nich i u nás na výběr?

Za pozornost ale stojí skutečnost, že ze 174 filmů vybraných do hlavního programu festivalu Sundance – což je nejvýznamnější přehlídka „mladého umění“ na světě – vzniklo čtrnáct, skoro desetina, s podporou Kickstarteru. Dařilo se i dalším nakopnutým umělcům. Výbor uštěpačných článků o hudbě The Indie Cred Test se dostal na seznam deseti nejlepších knih roku ve významném magazínu Spin. Zřejmě ještě respektovanější web Pitchfork udělil čestné uznání albu Marissy Nadlerové, která na jeho nahrání na Kickstarteru získala 17 tisíc dolarů.

Jde to i v Evropě

Pokud chcete na Kickstarteru získat peníze pro svůj projekt, nejspíš nepřekonáte podmínku trvalého pobytu ve Spojených státech – i když v nich není nutné být fyzicky. Přispívat ale můžete, stačí se přihlásit přes Facebook, vybrat si projekt a zvolit částku. Evropanům při tom možná platební brána bude házet trochu klacky pod nohy, takže se vám může hodit návod, jak jí vyjít vstříc.

Milejší by samozřejmě bylo využívat české služby. Brněnský projekt KomuKomu byl uložen k ledu, i když už jsem se těšil na kolektivní pronájem billboardu v centru coby plochy pro umělce.

Velmi ambiciózně vypadá česká novinka Nakopni.me (díky za tip, Honzo!). Ta teď na svých stránkách láká jen na pár projektů, přičemž nejbližší uzávěrka přijde až za necelé dva týdny. Obecné fungování i konkrétní podmínky se velmi blíží Kickstarteru. Zamrzí ale třeba to, že tu lze přispět minimálně stovkou; utrhnout si od úst oběd i s pitím už není jen tak, vždyť přes americký originál lidé impulzivně rozdávají dolar po dolaru. Uvidíme, zda se Nakopni.me poučí. Jako novinář je budu sledovat a jako fanoušek inovací... fandit.

Redakce radí: každý pátek Kašpárka

Michal Kašpárek

Michal Kašpárek sleduje trendy, zajímavosti, hračičky. Malé věci, ze kterých se možná stanou velké věci. Anebo skončí jako kuriozity. Buďte s ním u toho, když se věci dějí.

Crowdsourcing: 13 512 investorů pro jeden dobrý nápad
Skupinové investování je reálný byznys točící se kolem reálných peněz, stejně jako populární skupinové nakupování. Zatímco slevové weby přispívají hlavně k tomu, aby se toho víc sežralo, skupinové investování napomáhá vytváření nových věcí a služeb.

Místo rodinného fota banda trpaslíků: 3D tisk přichází! 
Zatím je trojrozměrný tisk technologií v plenkách. Změní svět, jako to udělaly mobily, internet či on-line obchody?

Další články Michala Kašpárka pro Peníze.cz

KREDITNÍ KARTA SMART

KREDITNÍ KARTA SMART

Získejte nyní 5 % zpět z každého tankování

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

+4
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 4 komentářů

A tohle už jste četli?

Systém D: když selhávají vlády, pouštějí se do práce dobrodruzi

23. 12. 2011 | Michal Kašpárek | 8 komentářů

Systém D: když selhávají vlády, pouštějí se do práce dobrodruzi

Co má společného nigerijský obchodník s naftovými generátory a český bezďák tlačící do sběru kolečko šrotu? Nepřátelé státu, kteří ho ale zároveň nahrazují tam, kde přestává fungovat. celý článek

Heslo pro ztracenou dekádu: „Vezmi, co máš, a udělej s tím to nejlepší, co můžeš“

11. 11. 2011 | Michal Kašpárek | 8 komentářů

Heslo pro ztracenou dekádu: „Vezmi, co máš, a udělej s tím to nejlepší, co můžeš“

Vzorem pro „desátá“ léta bude MacGyver. Seriálový hrdina, který si vystačil s tím, co našel po kapsách.

Crowdsourcing: 13 512 investorů pro jeden dobrý nápad

18. 3. 2011 | Michal Kašpárek | 1 komentář

Crowdsourcing: 13 512 investorů pro jeden dobrý nápad

Kasičku, do které prostý český lid sbíral příspěvky na Národní divadlo, někdo čmajzl z depozitáře Národního muzea a připojil ji k internetu. Tak nejlíp lze popsat crowdsourcing, „skupinové... celý článek

Místo rodinného fota banda trpaslíků: 3D tisk přichází!!

11. 3. 2011 | Michal Kašpárek | 5 komentářů

Místo rodinného fota banda trpaslíků: 3D tisk přichází!!

Zatím je trojrozměrný tisk technologií v plenkách. Začíná se ale už statečně batolit. Váš spotřebitelský život může v budoucnosti změnit podobně, jako to před lety udělal internet a... celý článek

Co je moje, je i tvoje aneb o spoluspotřebitelství

19. 2. 2011 | Michal Kašpárek | 12 komentářů

Co je moje, je i tvoje aneb o spoluspotřebitelství

„Když všichni všechněm všechno dáme, tak budem všichni všechno mít dohromady,“ ozývá se nikoliv už ze strhaných hrdel českého proletariátu, ale z distingovaných úst americké střední... celý článek

Partners Financial Services