Bilancování – komodity v roce 2011

Jan Traxler | rubrika: Analýza | 16. 1. 2012
Většina komodit v roce 2011 zlevnila, kromě masa, ropy a zlata. Nejvíc klesla cena rhodia, bavlny, kakaa, zemního plynu a cínu.
Bilancování – komodity v roce 2011

Tento článek je druhou částí novoročního ohlédnutí za rokem minulým. První část byla věnována akciovým trhům:

Tato část se zaměřuje na komodity. Autorovo loňské bilancování roku 2010 a prognózy vývoje komoditních trhů v právě uplynulém roce najdete zde:

Ropa a zemní plyn

Ropa zažila loňský rok bouřlivé období. Nejprve na jaře cena ropy prudce stoupla v důsledku občanské války v Libyi a zvyšujícího se napětí na Blízkém východě. Přes léto pak ropa zlevnila o 30 procent po zprávách o tom, že ekonomika Spojených států v prvním pololetí zpomalovala, a v obavách, že přichází další hospodářská recese.

Vývoj ceny ropy WTI (USD)

Jan Traxler

Jan Traxler – ekonom, ředitel FINEZ Investment Management

Přední český odborník na akcie, zakladatel a ředitel společnosti FINEZ Investment Management, poskytující privátní investiční poradenství.

Publikuje pravidelně v deníku E15, v měsíčníku Finanční řízení & controlling v praxi, na portálech Investujeme.cz, Finmag.cz, Peníze.cz a příležitostně v dalších médiích.

Zdroj: Finanzen.net

Na podzim už ale cena ropy opět rostla, jednak díky pozitivním zprávám o vývoji ekonomiky v USA, jednak vlivem rostoucích obav z možného konfliktu s Íránem, který by mohl zaminovat Hormuzskou úžinu a tím de facto vyřadit velkou část produkce ropy v Perském zálivu.

Naopak cena amerického zemního plynu na burze NYMEX celé druhé pololetí klesala, a zejména koncem roku výrazně spadla. Za rok 2011 tak zlevnil zemní plyn o 31 procent. Je to dáno dlouhodobým růstem produkce a zásob v kombinaci s netradičně teplým začátkem zimy na severní polokouli.

Vývoj ceny zemního plynu (USD)

Zdroj: Finanzen.net

Investiční poradna

Do čeho a jak investovat

Aleš Tůma

Leží vám na běžném účtu sto tisíc a nevíte, co s nimi? Nejste si jistí garantovanou investicí, kterou vám nabídli v bance? Chcete vědět víc o investování do podílových fondů? Nechejte si poradit!

Partners Financial Services

Zeptejte se analytika Partners Aleše Tůmy a dalších odborníků v Investiční poradně na Peníze.cz

Zlato plus deset, stříbro minus deset procent

Cena zlata až do září velmi rychle rostla, tažena stále se vyhrocující situací v předlužené Evropě a s tím spojenými obavami o možný rozpad Evropské unie, respektive společné měny. Nic však neroste do nebe, ani cena zlata. V září přišla silná korekce z 1900 dolarů za unci na 1600. I tak ale zlato od začátku roku podražilo o deset procent.

Stříbro v uplynulém roce zažilo dokonce dvě velké korekce. Poté co cena stříbra během prvních čtyř měsíců vystoupala o 50 procent z 32 dolarů až na 48 dolarů za unci, tato malá bublina ještě rychleji splaskla a během jednoho týdne spadla cena zpět na 35 dolarů. Když se cena během léta znovu vyšplhala nahoru až na 43 dolarů, přišla v září druhá velká korekce na 30 dolarů. Koncem roku se unce stříbra obchodovala za 28 USD, tj. o deset procent levněji ve srovnání s rokem předchozím.

Vývoj ceny stříbra (USD)

 Zdroj: Finanzen.net

Průmyslové kovy zlevnily o pětinu

Ceny průmyslových kovů poklesly v roce 2011 zhruba o pětinu. Nejvíce zlevnil cín (-28,5 %), nejméně hliník (-18, 1 %). Ceny kovů kopírují slabší data o průmyslové produkci v Evropě a s tím spojené očekávání hospodářské recese v Evropě, která se může přenést i do zbytku světa. Také z Číny přišla v listopadu data o mírném poklesu průmyslové produkce.

Nižší průmyslová produkce znamená nižší poptávku po surovinách, tudíž pokud nedojde k nějakým neočekávaným výpadkům v těžbě, pak by ceny surovin měly logicky klesat. A to se přesně děje. Případná globální recese by pravděpodobně přinesla prohloubení poklesu.

Vývoj ceny kakaa (GBP)

Zdroj: Finanzen.net

Zemědělské komodity – nižší ceny kvůli lepší úrodě

Anketa

Zpozorovali jste pokles cen kakaa?

Také většina zemědělských komodit v roce 2011 zlevnila. Zdražilo pouze hovězí maso a mléko. Nejvíce klesla cena bavlny (-37 %), kakaa (-31 %) a cukru (-27 %), a to kvůli lepší úrodě oproti předcházejícímu roku. V případě kakaa pak sehrála důležitou roli i politická situace na Pobřeží slonoviny, jež je hlavním světovým producentem a exportérem kakaa.

Zemědělské komodity patří k nejrizikovějším krátkodobým spekulacím, neboť jejich ceny závisejí primárně na počasí. Poptávka po potravinách je velmi stabilní, ovšem strana nabídky (úroda) se může během několika málo dnů radikálně změnit. Jelikož jíst ale budeme vždy a počet obyvatel planety dlouhodobě roste, představují zemědělské komodity zajímavou dlouhodobou investici, a to především jako ochranu před inflací. Dokonce bych řekl, že lepší ochranu než zlato, jehož cena už částečně očekávání inflace odráží.

Změna ceny komodit v roce 2011

Hovězí na výkrm

Nafta

Topný olej

Mléko

Hovězí maso

Benzin

Ropa WTI

Zlato

21 %

19,4 %

17,3 %

15,3 %

13 %

12,6 %

10,8 %

10 %

Vepřové maso

Rýže

Kukuřice

Káva

Stříbro

Řepka

Sója

Oves

6,3 %

4,2 %

3,2 %

-5,1 %

-9,6 %

-11,7 %

-13,6 %

-15,7 %

Palmový olej

Pšenice

Hliník

Paladium

Dřevo

Olovo

Platina

Měď

-16,6 %

-17,7 %

-18,1 %

-18,3 %

-18,7 %

-19,8 %

-21 %

-21,5 %

Zinek

Nikl

Cukr

Cín

Zemní plyn

Kakao

Bavlna

Rhodium

-24,4 %

-25,2 %

-27,2 %

-28,5 %

-30,9 %

-31,3 %

-36,5 %

-43 %

Zdroj: FINEZ Investment Management, OnVista, data v USD

    

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

0
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 0 komentářů

A tohle už jste četli?

Bilancování – akcie v roce 2011

9. 1. 2012 | Jan Traxler | 4 komentáře

Bilancování – akcie v roce 2011

Rok 2011 nebyl pro akcie vůbec příznivý. Vyjma USA všechny hlavní trhy ztrácely. Nejhůř dopadli majitelé řeckých akcií. Nejlépe si vedly akcie – na Jamajce.

Komodity: klesající trend potvrzen

3. 10. 2011 | Jan Traxler | 3 komentáře

Komodity: klesající trend potvrzen

Začátkem jara jsme na Peníze.cz s Petrem Novotným polemizovali, zda ceny komodit porostou i v letošním roce. Jaký je mezivýsledek?

Očima expertů: Vyplatí se investovat do zlata?

9. 9. 2011 | Ondřej Tůma | 17 komentářů

Očima expertů: Vyplatí se investovat do zlata?

Přečtěte si, jak se na současnou zlatou investiční horečku dívají členové NERVu Jan Procházka a Jiří Weigl, ředitel české pobočky Transparency International David Ondráčka, podnikatel... celý článek

Zelené zlato

10. 7. 2011 | redakce Peníze.CZ

Zelené zlato

Nu ano – oblíbený investiční tip: když už nevíte co by, investujte do komodit. Postavte si stodolu ze zlatých cihel a do ní nakupte pár žoků kávy, nějaké ty smotky tabáku a bušly pšenice.... celý článek

Hledáte zajímavé výnosy? Zkuste investovat do komodit!

27. 6. 2011 | František Mašek | 1 komentář

Hledáte zajímavé výnosy? Zkuste investovat do komodit!

Ceny komodit poslední týdny silně klesají a až na výjimky, jako je třeba zlato, stříbro či ropa Brent, jsou níž než koncem roku 2010. Prognózy, podle nichž bude zlato časem za 2 000... celý článek

Partners Financial Services

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.