Termín emerging markets všichni známe a běžně používáme. I mezi rozvíjejícími se trhy však existují značné rozdíly, a tak se postupně začaly dělit na více a méně rozvinuté emerging markets. Pro méně rozvinuté rozvíjející se trhy se v poslední době vžil nový termín „frontier markets“.
Mezi frontier markets se řadí Argentina, dále arabské země Kuvajt, Katar, Bahrajn, Omán a Saúdská Arábie. Z Afriky sem patří všechny země se zavedenou burzou a dostatečnou likviditou vyjma Jihoafrickou republiku, která patří mezi klasické emerging markets. Na asijském kontinentu najdeme šest států spadajících do kategorie frontier markets – Kazachstán, Mongolsko, Vietnam, Srí Lanku, Pákistán a Bangladéš. V Evropě máme také řadu frontier markets, je to v podstatě celý Balkán včetně Rumunska a Bulharska, Ukrajina a Pobaltí.
Proč investovat do frontier markets?
Kromě evropských zemí se všechny frontier markets vyznačují rychle rostoucím počtem obyvatel, přitom s poměrně nízkou penetrací pro nás běžných spotřebních produktů a služeb. Tak například v Nigérii, se 170 miliony obyvatel sedmé nejlidnatější zemi na světě, má mobilní telefon méně než 60 procent lidí, víc než dvě třetiny obyvatel nemají vlastní bankovní účet. Zajímavý investiční potenciál zde tedy skýtají mimo jiné i akcie bank a telekomunikačních společností, které na rozvinutých trzích patří k málo perspektivním investicím.
Z pohledu volatility, likvidity i právní ochrany jsou akcie frontier markets bezpochyby rizikovější než akcie z velkých rozvíjejících se trhů jako Brazílie nebo Čína, o rozvinutých západních trzích ani nemluvě. Ovšem z pohledu ocenění akcií v poměru k ziskům firem se frontier markets s průměrným P/E 11 jeví jako bezpečnější investice než akcie v USA s P/E 14. Při tom u akcií na frontier markets se očekává daleko větší růst ziskovosti, takže P/E podle očekávaných zisků pro rok 2012 vychází pouze 9.
Obecně tyto ekonomiky rostou rychleji než rozvinuté. To je samozřejmě citelné jak na makro úrovni (HDP), tak na mikro úrovni (růst zisků firem). Investiční společnost City of London uvádí u indexu MSCI Frontier Markets pro rok 2012 očekávaný růst zisků na akcii o 18 procent. Pro srovnání u indexu MSCI Emerging Markets uvádí očekávaný růst zisků na akcii pouze 5 procent.
Templeton Frontier Markets překonává index MSCI
Drobný investor může do akcií společností na frontier markets investovat prostřednictvím fondu Templeton Frontier Markets. Více fondů s podobným zaměřením v seznamu fondů s povolením k veřejné nabídce v ČR nenajdete. A nakupovat jednotlivé akcie přímo na burzách v Nairobi nebo Lagosu je pro malé investory prakticky nereálné.
Fond Templeton Frontier Markets je ale velmi dobrou volbou. Od založení dne 14. 8. 2008 zhodnotil investorům vložené prostředky o 60 procent, zatímco index MSCI Frontier Markets za stejné období poklesl o 20 procento. To je obdivuhodná outperformance.
Mark Mobius lépe skládá portfolio
Za úspěchem fondu stojí světoznámý portfoliomanažer Mark Mobius a jeho investiční tým, který se zaměřuje na rozvíjející se trhy. Po sektorové stránce se fond od indexu MSCI Frontier Markets příliš neliší. Hlavní zastoupení mají akcie bank, telekomunikačních společností a firem z těžebního a zpracovatelského průmyslu. Fond má ale mnohem lépe rozloženo portfolio regionálně.
Index MSCI zohledňuje tržní kapitalizaci jednotlivých akcií a díky tomu akcie kuvajtských firem zabírají v indexu 30 procent. Společně s Katarem a Spojenými arabskými emiráty tvoří více než polovinu indexu. Naproti tomu fond Templeton Frontier Markets má v portfoliu rovnoměrněji rozložené pozice na asijských, afrických i východoevropských trzích.
Vhodné pro agresivní investory a dlouhodobé investice
Pro agresivního investora jsou frontier markets jako dělané. Jejich potenciál se hodí zejména pro dlouhodobé investice, ideálně na bázi pravidelného investování. Fond od společnosti Franklin Templeton Investments má na poli frontier markets monopol a díky velmi dobré diverzifikaci stojí za zvážení i jako koření do konzervativnějších dlouhodobých portfolií.
Jan Traxler
Privátní investiční poradce a partner Long Capital. Založil investiční fond Otakar. Je odborným garantem portálů Nemovitostní-fondy.cz a FKI-fondy.cz. Investičnímu poradenství se aktivně věnuje od roku 2004. Patří mezi průkopníky... Další články autora.
Sdílejte článek, než ho smažem