Spoření se státem startuje. Syslit, či nesyslit?

Aleš Tůma | rubrika: Co se děje | 15. 5. 2012 | 17 komentářů
Spoření se státem startuje. Syslit, či nesyslit?
Pro velký úspěch podzimní emise spořicích státních dluhopisů přišlo ministerstvo financí s novou várkou. Jak výhodné je to tentokrát?

Načasování emise je geniální. Evropa je zmítána novou vlnou krize, kromě Řecka už se začínají hroutit i španělské banky, burzy se otřásají... Bezrizikové uložení peněz u kvalitního dlužníka teď vypadá skoro jako spása z nebes. Emise byla ovšem plánována už několik měsíců dopředu. Že by pan ministr měl přímou linku „tam nahoru“ – nebo snad dolů?

Co je v nabídce

První dluhopis v nabídce je krátkodobý diskontovaný s výnosem do splatnosti necelých 2,1 procenta ročně. O předčasné splacení lze požádat nejdříve po šesti měsících, ovšem bez nároku na úrokový výnos.

Úrok nad dvě procenta po zdanění lze dosáhnout i na spořicích účtech, kde je navíc prakticky okamžitá likvidita. Ve srovnání s nimi tedy dluhopis prohrává a je v nabídce jaksi do počtu. Ostatně i na podzim se krátkodobých dluhopisů prodalo nejméně.

TIP!

Oficiální informace o spořicích státních dluhopisech hledejte na speciálně zřízeném webu http://sporicidluhopisycr.cz

Další dvě varianty jsou pětileté kuponové – oba bondy mají výnos mírně nad tři procenta ročně, liší se pouze tím, že jeden z nich kupon pravidelně vyplácí klientovi a druhý jej automaticky reinvestuje.

Díky korunové nominální hodnotě je výnos „čistá ruka“, nepodléhá zdanění. Jednokorunové dluhopisy v poslední době inspirováno ministerstvem financí vydalo i několik velkých firem a proti snaze vyhnout se zbytečným daním nelze vůbec nic namítat. Každopádně je poněkud pikantní, že ministerstvo financí dělá daňové kličky samo na sebe – dost možná je to světový unikát.

Stejně jako při podzimní emisi stát zvolil poměrně exotickou formu „step-up“ dluhopisu. Kuponová sazba roste od jednoho procenta v prvním roce na šest procent v posledním roce. Požádat o předčasné splacení je tedy zvlášť v prvních letech investice docela nevýhodné.

Dluhopis se zabudovanou ovcí

Poměrně atraktivní je naopak opce předčasného splacení za nominální hodnotu. Běžné státní dluhopisy put opci nemají, investor je může pouze prodat na trhu za aktuální tržní cenu, která může být i poměrně výrazně pod nominálem.

Po kliknutí ještě větší sysel!

Ilustrační sysel. Zvětšíte kliknutím

Investor do „kalouskobondu“ je tedy chráněn proti poklesu tržní ceny investice, pokud by se vnímání Česka jako bezpečného dlužníka v nejbližších letech změnilo a naše riziková přirážka prudce stoupla. Ovšem kdyby ministerstvo financí tento scénář očekávalo, asi by opci do emisních podmínek nedalo. (Cynik by namítl, že pan ministr tuší, že po volbách ministrovat nebude, takže jde o takový malý dáreček jeho nástupci z Lidového domu).

Je fakt, že konzervativní fondy se budou muset hodně snažit, aby na pětiletém horizontu výnos dluhopisů vyrovnaly. Jednak kvůli správním nákladům fondů, jednak proto, že nové kalouskobondy mají stejně jako na podzim poměrně výrazně nadtržní úrok. Od bank a jiných institucionálních investorů na trhu by si stát na pět let mohl aktuálně půjčit za zhruba 2,3 procenta ročně, navíc s prakticky nulovými náklady na distribuci dluhopisů.

Konzervativcům vstup povolen

Pro ty zcela nejkonzervativnější investory jsou tedy nabízené podmínky poměrně atraktivní – vyšší výnos sice zaplatí na daních ze svojí vlastní kapsy, ale to koneckonců platí i pro státní podpory stavebního spoření, penzijního připojištění atd. Když loupeživý rytíř z Malé strany nabízí část kořisti zpět, tak proč to nevyužít, že ano. Jen je třeba počítat s velmi omezenou likviditou.

Těm méně konzervativním investice do bezpečného státního dluhopisu uvolňuje ruce pro diverzifikaci do potenciálně výnosnějších instrumentů s delším investičním horizontem. Nemusí hned jít čistě o akcie, jednou z alternativ mohou být například fondy firemních dluhopisů.

Inflace není legrace

Anketa

Půjdete do dluhopisů?

Ale zpět ke státním dluhopisům, poslední nabízená varianta je sedmiletý „protiinflační“. I když lepší název by možná byl „peníze od občanů zadarmo“. Reálný výnos je nulový, úrok bude odpovídat přesně aktuální míře inflace, ani o desetinu více. Pro příští rok počítá ministerstvo financí s mírou inflace 2,3 procenta, zhodnocení dluhopisu tedy bude opět odpovídat lepším spořicím účtům, ale opět s nižší likviditou.

Předpovídání inflace na pět nebo sedm let je samozřejmě věštění z křišťálové koule. Ale vzhledem k tomu, že Česko má zatím vlastní měnu a vlastní měnovou politiku, není třeba hned malovat čerta na zeď. Tedy za předpokladu že Česká národní banka se nebude řídit pravidlem Evropská centrální banka pumpuje, co může, tak budeme pumpovat taky, aby koruna moc neposílila.

Dokud cenová inflace nepřevýší tři procenta ročně, neposkytují protiinflační dluhopisy žádnou podstatnou výhodu oproti pětileté kuponové variantě. Alternativa pro konzervativce by mohly být hypoteční zástavní listy českých bank – některé emise mají variabilní úrokovou sazbu a investora tedy také chrání před úrokovým a inflačním rizikem, přičemž jde pořád o velmi bezpečnou investici.

Autor je analytik Partners Financial Services
Úvodní foto: Isifa

Nákup, který se vyplatí

Nákup, který se vyplatí

Rohlík Premium a balíček Pro dva nebo Pro rodinu v Partners Bance na rok zdarma.

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

0
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 17 komentářů

Diskuze

Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy

15. 5. 2012 11:31, Karel Marz

Mně zase celkem dost lezou krkem ty řeči o tom, jak je inflace nízká. Nevím, jaký je váš spotřební koš, ale můj bude asi o dost rozdílný od toho, který se používá k výpočtu oficiálních hodnot inflace. Pokud většinu svého příjmu utratím za potraviny, energie, náklady na bydlení a benzín, tak určitě nemám inflaci 2 procenta. To si račte spočítat, velebnosti. A pokud chcete demagogicky srovnávat s rokem 1989, což je z principu volovina, tak taky srovnávejte kromě rohlíku a mléka elektřinu, vodu, plyn, nájemné, atd. On se nám ten svět maličko změnil, víme?

Vliv Kalouska na inflaci je například v tom, že se zvyšují daně, přímo se do toho promítne DPH a spotřební daň.

Zobrazit celé vlákno

+5
+-
Reagovat na příspěvek

Příspěvek s nejvíce zápornými hlasy

15. 5. 2012 8:13, Bouček Antonín

Při vší úctě k panu Tůmovi, státní spořící dluhopisy jsou jeden z mála produktů pro drobné střadatele, které by velcí investoři chtěli mít také, ale nesmí. Jinými slovy, ten pětiletý dluhopis získá paní Nováková z Hodonína za svých uspořených dvacet tisíc korun o zhruba pět procent levněji, než kdyby chtěl sto milionů Kč do podobných dluhopisů investovat hedge fond, banka anebo podílový fond. To se ve financích (a v ekonomice vůbec) příliš často nestává.

-4
+-
Reagovat na příspěvek
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem (17 komentářů) příspěvků.

A tohle už jste četli?

Očima expertů: Kalouskovy dluhopisy podruhé. Vyplatí se?

11. 5. 2012 | Ondřej Tůma | 18 komentářů

Očima expertů: Kalouskovy dluhopisy podruhé. Vyplatí se?

Včera začalo další kolo prodeje státních dluhopisů. Vyplatí se do nich investovat, nebo se na trhu najdou zajímavější produkty? Zeptali jsme se Jana Procházky, Pavla Kohouta, Pavla... celý článek

Kam spořit na důchod (I. díl): Pořiďte si slepici, která snáší zlatá vajíčka

21. 3. 2012 | Jan Traxler | 18 komentářů

Kam spořit na důchod (I. díl): Pořiďte si slepici, která snáší zlatá vajíčka

Současný penzijní systém je neudržitelný. Mladí lidé tudíž hledají, jak se na stáří zabezpečit vlastními prostředky. Jak na to? „Pořiďte si slepici, která snáší zlatá vajíčka.“

A šestistého dne řekl Ministr: Budiž dluhopis!

16. 9. 2011 | Aleš Tůma | 13 komentářů

A šestistého dne řekl Ministr: Budiž dluhopis!

... a byl čtvrtek den plus minus šestistý i vydali občanové sborově obdivné „aaaach“ a „ooooch“, neboť stát pro ně konečně stvořil dluhopisy. Jde o výhodnou investici?

Jak chránit majetek před hyperinflací, devalvací měny a bankovní krizí?

5. 9. 2011 | Jan Traxler | 18 komentářů

Jak chránit majetek před hyperinflací, devalvací měny a bankovní krizí?

Během několika let se můžeme potýkat s hyperinflací a devalvací měn, ještě dříve můžeme být svědky bankovní krize. Přitom aktuálně upadá svět do hospodářské recese a ke slovu se hlásí... celý článek

Jste větší loupežník než Kalousek? Otestujte se v naší interaktivní hře!

13. 6. 2011 | redakce Peníze.CZ | 10 komentářů

Jste větší loupežník než Kalousek? Otestujte se v naší interaktivní hře!

Den daňové svobody bude ve středu. Na chod státu tedy vyděláváme bez dvou neděl půl roku! Vyzkoušejte si v naší interaktivní hře, jestli dokážete občany obrat o jejich peníze lépe než... celý článek

Partners Financial Services