Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.

Malé peníze: Jak se zbavit slovenských akcií z kuponovky

| rubrika: Jak na to | 4. 7. 2012 | 3 komentáře
Připluly k vám na vlnách kuponové privatizace akcie (dnes) slovenských firem? I když jsou bezcenné, musíte zaplatit za vedení akciového účtu. Jak se takových akcií zbavit? Podle Jana Müllera, který jako každý týden odpovídá na čtenářské dotazy, to není legrace.

Čtenářský dotaz: Mé matce přišla nedávno výzva na zaplacení desíti eur za vedení účtu kuponových akcií Meriny Trenčín od Centralého depozitára cenných papierov SR, a. s.. Merina už pět let neexistuje. Lze se proti tomu nějak bránit? Tedy respektive, jak se akcií nejelegantněji zbavit, nejlíp bez cestování z Česka?

Jde o další dozvuk nechvalně proslulé kuponové privatizace, která z pohledu některých lidí nebyla tak úplně privatizací, ale spíš něčím jiným. Zároveň jde o doklad toho, že o vlastní investice, byť jakkoli získané a jakkoli hodnotné, je nutné se starat.

Merina

Společnost Merina z Trenčína sice někdy v roce 2009 ukončila svoji výrobní činnost, avšak nadále existuje. Najdete ji také jako existující společnost ve slovenském obchodném registru.

Snažili jsme se zjistit, zda mají akcie ještě nějakou tržní hodnotu – jednoduše to zjistit bohužel nepůjde, jelikož akcie Meriny byly v říjnu loňského roku vyloučeny z obchodování na Burze cenných papírů Bratislava, za neplnění informační povinnosti. Jde o poměrně neobvyklý krok, být vyloučen z obchodování na burze je zásadní věc. I když možná ne pro firmu velikosti Meriny, která se na burzu dostala snad jen díky kuponové privatizaci, v normálních podmínkách by na ní nejspíš nikdy nebyla.

Zda skutečně akcie nějakou hodnotu mají, nelze tedy jednoduše zjistit. Můžete napsat přímo do podniku a nabídnout akcie stávajícímu majitel nebo managementu. O činnosti Meriny může vypovídat i její momentálně nefunkční web, takže bychom si valných nadějí v tomto směru nečinili.

Vracení slovenských akcií

Slovenské akcie lze „vrátit“, tedy převést na slovenský Fond národného majetku do konce roku 2013. Jde o tzv. akcie bez hodnoty, ale (bez)cennost akcií si každý musí vyhodnotit sám. Stává se také, že Fond národního majetku takto přijde i k akciím poměrně hodnotným.

Anketa

Co pro vás znamenala kuponovka?

Pokud akcie převedete na Fond národného majetku, měli by vám proplatit za tento a předchozí dva roky náklady fakturované centrálním depozitářem. Ještě připomeňme, že poplatek si centrální depozitář vypočítává nikoli podle tržní, ale podle nominální hodnoty akcií. Tedy pokud jsou vaše akcie ve skutečnosti bezcenné, na výpočet poplatku to nemá bohužel vliv.

Převod akcií lze uskutečnit prostřednictvím Slovenské pošty nebo společnosti RMS-Market, nicméně pouze na některých, k tomu určených pracovištích. Bohužel ani po dlouhém hledání se nám nepodařilo najít někoho, kdy by tuto záležitost vyřizoval z Česka (převod akcií lze udělat na základě plné moci) – třeba se nějaký tip objeví v diskusi.

Pokud jde o poplatek Centrálnímu depozitáři cenných papírů, nedoporučujeme záležitost jen tak ignorovat a doufat, že se na to časem zapomene. Naopak. Doporučujeme postupovat velmi aktivně.

Autor provozuje web Malé peníze, otázky mu můžete posílat na redakční mail
  • RSS
  • Kindle
  • Poslat e-mailem
  • Vytisknout

Líbil se vám článek?

+8
Ano
Ne

Diskuze

5. 3. 2013 | 22:29 | kalajiri

Dobrý den, nedávno jsem podobnou věc řešil pro svoji tetu, možná bych Vám dokázal pomoci. Doporučuji pročíst často kladené dotazy zde http://www.cdcp.sk/general/faq_2012.php a rozhodnout se co dále. Neřešit celou věc je...více

15. 2. 2013 | 14:04 | Kafková

Obdržela jsem z centrálního depozitáře Bratislava fakturu na 12 euro za vedení cenných papírů z kuponové privatizace. Chtěla bych je předat Fondu národního majetku a neznám způsob. Je mi 74 let a na Slovensko nepojedu, protože...více

3. 2. 2013 | 13:13 | P.C.

Doporučuji nic neplatit. A proč bych se měl kvůli akcii bez hodnoty trmácet na Slovensko, aniž bych měl jistotu, že bude má žádost o převod vyslyšena? Je i trochu s podivem, že by mi nějaký zákon cizího státu mohl nařizovat...více

Přihlášení

Jméno

Nemáte registraci? Zaregistrujte se zde!

Všechny materiály © 2000 - 2017 Peníze.CZ a dodavatelé. Všechna práva vyhrazena.

ISSN 1213-2217. Doslovné ani částečné přebírání materiálů není povoleno bez uvedení zdroje a předchozího písemného svolení.
Peníze.CZ vydává společnost Partners media, s.r.o.
Člen SVIT - Sdružení vydavatelů internetových titulů při UVDT.

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.OK