Malé peníze: Jak kupovat zlato

Jan Müller | rubrika: Když se řekne | 25. 7. 2012 | 23 komentářů
Jak kupovat zlato? A proč vlastně? Jan Müller odpovídá v pravidelném článku.
Malé peníze: Jak kupovat zlato

Čtenářský dotaz: Mám nějaký majetek v akciích, něco málo v nemovitostech. A ledacos v bance. Chtěl bych ale z bezpečnostních důvodů přidat ještě jiné typy majetku, konkrétně zlato. Nabídek je ale příliš. Kde nakupovat, v jaké formě? A je rozumné mít ho někde ve vzdálené zemi v trezoru a nemoci si na něj ani sáhnout? Vždyť kdyby byl velký průšvih, určitě se k němu nedostanu! Nemám trvat na tom, že si chci svoje zlato uložit doma nebo v nějaké rozumné instituci v rozumné dojezdové vzdálenosti?

Ach opět to zlato, ten třpytivý vzácný kov! Po celé věky dokáže znovu a poblouzňovat celé generace... Proč se zase zdvihá poptávka po tomto pro laika nevhodném způsobu investování?

Jednou z příčin je, že v krizi lidé obecně utíkají ke „hmatatelným“, na první pohled jistějším investicím – například k nemovitostem, k drahým kovům, ale i jiným komoditám. A protože o krizi (bez ohledu na to, jestli je či není) čteme denně, vcelku pochopitelně se vyrojila spousta obchodníků, kteří investici do zlata či do jiných kovů nabízejí – samozřejmě jako velmi výhodnou, přičemž leckdy platí, že výhodná znamená výhodná v první řadě (a až příliš často výhradně) pro ně samotné. Řada z těchto „obchodníků“ nemá s obchodováním s komoditami žádnou zkušenost a jen těžko je lze považovat za lidi, kteří by kvalifikovaně poradili. Jenže u zlata stejně často hrají větší roli emoce než rozum; to spolu s výš uvedeným patří k důvodům toho, že zlato je prostě v módě, lidé se o něm baví, leckdo se investicí do zlata chlubí – a jen zcela výjimečně tomu někdo rozumí...

Čerstvé zlato na Peníze.cz!

K tradičním investicím patří investice do zlata. Populární již po celé věky, v posledních letech opět hodně v kurzu...

Zlaté menu

Vývoj cen zlata

► Nejnovější články se zlatem v hlavní roli:

Kdo čte s minimální dávkou pozornosti naše příspěvky asi už tuší, jaká bude odpověď tazateli. Je to odpověď tazateli, nikomu jinému, ale i jiní čtenáři by si z ní mohli něco vzít.

První zásada investora

Kde tedy nakupovat zlato, v jaké formě? Nikde. V žádné.

Proč asi? Protože dotaz prostě indikuje, že tazatel se v tematice investic do zlata (či drahých kovů) neorientuje. Porušil by tedy investicí do zlata první zásadu investování: investovat jen do toho, čemu rozumím. Budiž připsáno tazateli velké plus za to, že se zeptal. Na rozdíl od mnoha jiných, kteří slepě investují do jim neznámých instrumentů a pak se často dost podivují nad výsledkem.

Dále tedy už jen pro zajímavost, v jaké formě se dá do zlata investovat. Třeba jako první krok na cestě k porozumění tomu, co všechno investice do zlata obnáší.

Fyzické zlato

Do zlata lze investovat přímo. Buď se kupuje investiční zlato v nějaké standardizované podobě: zlaté cihly, zlaté plechy a plíšky, nebo ve formě mincí či případně jiných výrobků. Předností a zároveň nevýhodou je, že takové zlato máte přímo u sebe. Máte je tedy pod kontrolou – ale relativně snadno vám je může někdo ukrást. V případě obav z krádeže, je možné zaplatit si úschovu třeba v bance – dává to ale smysl, pokud je popudem k nákupu zlata nedůvěra k finančním institucím jako v případě tazatele?

Pomineme-li sběratelskou hodnotu, je dobrou investicí koupě investiční zlaté mince nebo mincí – ty totiž můžete darovat někomu blízkému a udělat mu tím radost, což je pro laika asi jediná skutečně dobrá investice, kterou může v souvislosti se zlatem udělat. Je dobré takové zlato nakoupit přímo u výrobce, respektive zpracovatele. U nás je takovým tradičním zpracovatelem Česká mincovna.

Propojeno: Peníze.cz a mince

... jejich výhodou je relativně nízká pořizovací cena, a tedy minimální riziko ztráty. A pro trpělivé může často znamenat bonus fakt, že mají možnost za několik let nebo desetiletí zhodnotit jak celou sbírku, tak i jednotlivé kusy...

► Mince: krása a investice v jednom

Cenné papíry

Na trhu je nepřeberné množství cenných papírů orientovaných nějakým způsobem na zlato. Jsou to například podílové fondy, jejichž majetkem je fyzické zlato; nemáte tedy starost s uschováním zlata, a pokud jde o fond obchodovaný na burze (tzv. exchange traded fund), můžete s podílovými listy i volně obchodovat.

Anketa

Zlato?

Krom toho existuje ještě spousta derivátů vázaných na zlato, u nich se zpravidla nepředpokládá, že byste chtěli dodávku fyzického zlata skutečně realizovat, a jde tedy o spekulativní transakce. Nejracionálnější investicí se pak jeví investice do akcií (popř. podílových fondů s těmito akciemi) společností zabývajících se těžbou anebo zpracováním zlata. Předností investice do takových akcií je skutečnost, že podniky fungují na stabilnějších základech, než je třeba aktuální nálada a okouzlení investorů zlatem, a že takové podniky dodávají zlato i pro sektory s více stabilním odběrem, jako je elektrotechnika a informační technologie.

Při nákupu cenných papírů přes burzu nebo prostřednictvím licencovaného (!) obchodníka je rizikovost transakce velmi malá. Není třeba mít ani přílišné obavy o uložení zlata, jde-li o zlatem podložený cenný papír.

Pokud ale budete kupovat zlato – ať už fyzické, nebo nějaké kontrakty – od firmy, která normálně prodává teplou vodu, ale vzhledem k módě investic do zlata začala prodávat také tento kov, je riziko naopak vysoké.

Autor vlastní a spravuje server Malé peníze

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

-14
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 23 komentářů

Diskuze

Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy

25. 7. 2012 10:19, Skrblík

Odborníci z ČNB před cca deseti roky prodali většínu zlatých rezerv státu a nakoupily místo nich dluhopisy s odůvodněním, že zlato narozdíl od dluhopisů nic nevynáší. Nedávno jeden z nich to v televizi dokonce obhajoval, že sice cena zlata od té doby stoupla 3x, ale že i tak to byl správný krok. Kolik místo toho vydělali na dluhopisech, to ale raději neříkal. Nedivím se mu - odhadoval bych, že to bylo tak 10x méně.

Zobrazit celé vlákno

+11
+-
Reagovat na příspěvek

Příspěvek s nejvíce zápornými hlasy

25. 7. 2012 13:30, Tomas

Zdravím všechny,nechci dělat reklamu,ale mám pár věcí k tématu o zlatě.Otestoval jsem si českou firmu,která tvrdila a tvrdí,že dokáže se zlatem pracovat pro klienta a byl jsem překvapen výsledkem,nejen,že mi investici vysvětlili,ale hlavně se mi o ní díky zlatu i postarali a vzhledem ke každoročnímu vyššímu výnosu se mi investice vyplácí i při malých vložených a to pozor nepravidelných částkách.Takže mohu všem skeptikům jen a pouze doporučit,samozřejmě nechci dělat reklamu,ale pokud by někdo měl zájem rád pošlu na společnost odkaz.Zdraví spokojenný majitel zlatých slitků Tomáš

-58
+-
Reagovat na příspěvek
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem (23 komentářů) příspěvků.

A tohle už jste četli?

Mince: krása a investice v jednom

19. 7. 2012 | Michal Chleboun | 6 komentářů

Mince: krása a investice v jednom

Pro ty, kterým nevoní ukládat peníze do finančních produktů, a pro ty, kteří jich mají nakoupeno po strop a hledají jiné možnosti, je tu řada více či méně tradičních investic: nemovitosti,... celý článek

Malé peníze: Investuj do stříbra, brácho! Ale proč?

27. 6. 2012 | Jan Müller | 19 komentářů

Malé peníze: Investuj do stříbra, brácho! Ale proč?

Možná se vám to už stalo taky. Někdo vás lákal, abyste uložili peníze tam či onam. Je to zaručené! Tak například, hit poslední doby: investice do stříbra. Našemu čtenáři je doporučují... celý článek

Co pořád všichni s tím zlatem máte?

21. 5. 2012 | Tomáš Raputa | 33 komentářů

Co pořád všichni s tím zlatem máte?

Rok 2008 ukázal, jak je současný ekonomický systém křehký. Jak jej vylepšit, aby se podobným krizím a panikám dalo předejít nebo lépe – aby k nim vůbec nedocházelo? Podstatná část těch,... celý článek

Očima expertů: Vyplatí se investovat do zlata?

9. 9. 2011 | Ondřej Tůma | 17 komentářů

Očima expertů: Vyplatí se investovat do zlata?

Přečtěte si, jak se na současnou zlatou investiční horečku dívají členové NERVu Jan Procházka a Jiří Weigl, ředitel české pobočky Transparency International David Ondráčka, podnikatel... celý článek

Investiční zlato aneb finanční rezerva skrytá v cihle

11. 2. 2008 | Věra Tůmová | 3 komentáře

Investiční zlato aneb finanční rezerva skrytá v cihle

Češi objevují v posledních letech čím dál víc kouzlo ukládání peněz do investičního zlata. Mohou si vybírat z malých zlatých mincí i slitků, které dosahují váhy až jednoho kilogramu.... celý článek

Partners Financial Services

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.