Kauza Xixoio: Policie obvinila dva lidi kvůli podvodu

Petr Kučera | rubrika: Aktuality | 4. 12. 2023
Kauza Xixoio: Policie obvinila dva lidi kvůli podvodu

Zdroj: Shutterstock

Kriminalisté Národní centrály proti organizovanému zločinu zahájili trestní stíhání dvou fyzických osob a jedné právnické osoby pro trestný čin podvodu v souvislosti s případem Xixoio. Oznámil to mluvčí centrály Jaroslav Ibehej. Na případu se podíleli pracovníci Finančního analytického úřadu.

„Obviněné osoby měly podle našich závěrů nabízet pod nepravdivou legendou zhodnocení úspor zákazníků v podobě investic do ekosystému Xixoio. O průběhu projektu a jeho výsledcích měly záměrně nepravdivě informovat své investory, a to zejména za užití prezentace společnosti Xixoio, která měla vytvořit dojem úspěšného budování ekosystému a růstu hodnoty tokenu XIX,“ říká Ibehej.

Takto vylákané finanční prostředky byly podle zjištění kriminalistů použity zejména na nákladný provoz společnosti, provize a pro osobní spotřebu obviněných osob. Centrála vyčíslila počet poškozených investorů na skoro tři tisíce, do projektu vložili přes 353 milionů korun.

„Obviněné osoby měly tímto způsobem společně vylákat od nejméně 2931 poškozených fyzických a právnických osob finanční prostředky ve výši nejméně 339 253 008 korun a 571 668 eur,“ upřesňuje Ibehej.

V případě pravomocného rozsudku hrozí obviněným fyzickým osobám trest odnětí svobody až na 10 let, dodává mluvčí. Jména obviněných nesdělil.

Trestní stíhání probíhá na svobodě, říká mluvčí Národní centrály proti organizovanému zločinu. Při razii loni v listopadu policisté dočasně zadrželi Richarda Watzkeho, zakladatele a majitele Xixoio, a Henryho Ertnera, šéfa představenstva. Policisté tehdy zajistili majetek v hodnotě 50 milionů korun.

Xixoio chtělo vytvořit alternativu k akciím nebo dluhopisům – její digitální platforma měla firmám umožnit získání kapitálu prostřednictvím prodeje tokenů zájemcům z řad veřejnosti.

Na možná rizika investic do projektu Xixoio upozornil před dvěma lety web Peníze.cz. Ministerstvo financí poté veřejnost varovalo, že investice do tokenů nepodléhá regulaci kapitálového trhu a nedohlíží na ně Česká národní banka. Případné ztráty nekryje ani Garanční fond obchodníků s cennými papíry.

První firmou (kromě samotného Xixoio), která měla být tokenizována, byla SimpleCell, tehdy spojená s podnikatelem a bývalým bankéřem Radovanem Vávrou. Prodej tokenů ale po třech týdnech odložil s odvoláním na propuknutí války na Ukrajině. Vávra, který se na prezentacích společnosti Xixoio osobně podílel a vyjadřoval jí svou podporu, později tvrdil, že byl pouhým zákazníkem.

V srpnu 2022 Xixoio oznámilo, že tokenizaci už využilo 21 firem. Mimo jiné šlo o vydavatelství A11 nebo realitní projekt Endless Trail. 

Naše recenze. Verdikt: nebrat!

Lupa
Zdroj: Shutterstock

Společnost Xixoio ve velké reklamní kampani slibuje podíl na budoucím úspěchu. Lidem nabízí tokeny za minimálně deset tisíc korun. Na podzim 2021 jsme v recenzi vysvětlili, proč takovou investici nedoporučujeme.

Investice, které se nezbavíte. Prozkoumali jsme Xixoio

Petr Kučera

Autor článku Petr Kučera

Šéfredaktor webu Peníze.cz. Zaměřuje se na širokou oblast osobních financí a spotřebitelských témat. Vystudoval Právnickou fakultu Univerzity Karlovy v Praze, ale ještě víc než paragrafy má rád média. Vedl zpravodajství České... Další články autora.

Srovnávat se vyplatí

Srovnávat se vyplatí

Kalkulátor.cz je srovnávač, který lidem šetří peníze ve světě energií, pojištění a financí. My počítáme, vy šetříte.

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

+10
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 0 komentářů
Daňové přiznání online

A tohle už jste četli?

Výsledky nemovitostních fondů: Inflaci překonalo šest retailových

27. 2. 2024 | Jan Traxler

Výsledky nemovitostních fondů: Inflaci překonalo šest retailových

Většina retailových nemovitostních fondů loni vydělala kolem pěti až sedmi procent. Nejvyšší zhodnocení zaznamenal Mint I. rezidenční fond, ukazuje porovnání.

ECB si kopla do bitcoinu. Čas nakupovat? Týden v kryptu

24. 2. 2024 | Tomáš Krause

ECB si kopla do bitcoinu. Čas nakupovat? Týden v kryptu

Evropská centrální banka si zkusila kopnout do bitcoinu. Asi jako když se mladistvý intelektuál pokusí nakopnout merunu. Spočítáno: 51% útok na bitcoin se nemůže vyplatit. Nigérie a... celý článek

S DIPem můžete jít do rizika, říká investiční expert

21. 2. 2024 | Hynek Just | 2 komentáře

S DIPem můžete jít do rizika, říká investiční expert

Když za mnou přijde třicetiletý člověk, že si chce založit DIP, doporučím mu akciové fondy. Při takhle dlouhém horizontu se riziko vyplácí. Pokud si bude každý měsíc odkládat čtyři... celý článek

Češi řekli, proč neinvestují. Na prvním místě je strach

20. 2. 2024 | redakce Peníze.CZ | 1 komentář

Češi řekli, proč neinvestují. Na prvním místě je strach

Strach z podvodu a ze ztráty peněz jsou nejčastějšími důvody, proč Češi neinvestují. Až za nimi je nedostatek peněz. Ukázal to průzkum agentury Perfect Crowd na reprezentativním vzorku... celý článek

Bitcoin stojí už přes 50 tisíc. Souboj solany a BNB. Týden v kryptu

17. 2. 2024 | Tomáš Krause | 1 komentář

Bitcoin stojí už přes 50 tisíc. Souboj solany a BNB. Týden v kryptu

Cena bitcoinu letí pořád výš, zkrachovalá Genesis smí prodat aktiva za miliardy, solana a BNB se perou o pozici tržní čtyřky. Únosci počítačů vydělali loni miliardu dolarů v kryptu... celý článek

Partners Financial Services