U vydavatele investičních tokenů Xixoio zasahovala policie

gp | rubrika: Aktuality | 29. 11. 2022 | 1 komentář
U vydavatele investičních tokenů Xixoio zasahovala policie
Richard Watzke, zakladatel firmy, má být podle HN.cz jedním ze zadržených
Zdroj: xixoio

Společnost Xixoio, která loni a na začátku roku zaujala reklamou na investiční tokeny, má zřejmě problémy. V úterý ráno do sídla firmy přijela policie, vyžádala si dokumenty a podle serveru HN.cz zadržela dva členy vedení firmy – zakladatele Richarda Watzkeho a ředitele Henryho Ertnera. Web také uvádí, že se policisté zajímají o přesuny peněz v řádu desítek milionů korun z účtů firmy na účty soukromé.

Společnost Xixoio loni oznamovala velké plány na rozjezd nového typu investičního podnikání, kterým chtěla vytvořit konkurenci burzám. Podnikatelům nabízela tokenizaci jejich společnosti – tokeny měly představovat jakousi obdobu akcií, podíl na firmě, se kterým by se dalo snadno a bez zprostředkování burzou a makléřem obchodovat. Firma ale i přes sliby systém pro volné obchodování zatím nezprovoznila, tokeny tak jde zatím pořád jen nakupovat, ale ne prodávat.

První firmou, která měla být letos zjara tokenizována a prodejem tokenů chtěla získat peníze na svůj rozvoj, byla společnost SimpleCell, tehdy spojená s populárním investičním influencerem Radovanem Vávrou. Z prodeje tokenů ale nakonec sešlo, s odvoláním na válku, která propukla na Ukrajině. „Nedovedu si představit nikoho, kdo by teď šel na trh pro nový kapitál,“ řekl tehdy webu Peníze.cz předseda představenstva SimpleCellu Vávra. Přestože se podílel na prezentacích společnosti Xixoio a vyjadřoval jí svou podporu, dnes na svém twitteru Vávra tvrdí, že byl pouhým zákazníkem.

V placeném článku na webu E15 uváděla v srpnu společnost Xixoio, že tokenizovala 21 firem a tokeny tří z nich se už prodávají. Podle webu Xixout.cz jsou ale v prodeji tokeny už sedmi firem, včetně samotného Xixoio.

Naše recenze. Verdikt: nebrat!

Lupa
Zdroj: Shutterstock

Společnost Xixoio ve velké reklamní kampani slibuje podíl na budoucím úspěchu. Lidem nabízí tokeny za minimálně deset tisíc korun. Na podzim jsme v recenzi vysvětlili, proč takovou investici nedoporučujeme.

Investice, které se nezbavíte. Prozkoumali jsme Xixoio

Ať vám nic neuteče 

Přidejte si Peníze.cz na Twitter nebo Facebook: neuniknou vám důležité aktuality ani praktické tipy! Už jsme i na Instagramu.

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

+14
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 1 komentářů

A tohle už jste četli?

Místo růstu recese. Jaká je teď vhodná investiční strategie?

12. 1. 2023 | Vladimír Pikora | 1 komentář

Místo růstu recese. Jaká je teď vhodná investiční strategie?

Válka všechno změnila. Před rokem všichni čekali po konci korony uvolnění a růst procyklických akcií. To se nenaplnilo. Místo růstu přišla recese a inflace. V mnoha zemí dosáhne vrcholu... celý článek

Akcie koupíte už i přes George. Spořitelna vylepšila investice

10. 1. 2023 | Petr Kučera | 4 komentáře

Akcie koupíte už i přes George. Spořitelna vylepšila investice

Klienti České spořitelny mohou nově obchodovat s akciemi, certifikáty a ETF v elektronickém bankovnictví George – přes počítač i přes mobil.

Nejlepší a nejhorší podílové fondy roku. Výsledky 2022

9. 1. 2023 | Jan Traxler

Nejlepší a nejhorší podílové fondy roku. Výsledky 2022

Nejúspěšnější fond v Česku loni vydělal investorům 135 procent, naopak ten nejméně úspěšný prodělal 69 procent.

Černý rok pro akcie i dluhopisy. Jak dopadly podílové fondy?

6. 1. 2023 | Martin Mašát | 1 komentář

Černý rok pro akcie i dluhopisy. Jak dopadly podílové fondy?

Vývoj podílových fondů pravidelně hodnotí Martin Mašát, investiční stratég skupiny Partners. Jak si vedly v prosinci, jak za celý rok 2022 a jaká je jejich dlouhodobá výkonnost?

Kolik vydělal váš penzijní fond? Nový přehled vás nepotěší

5. 1. 2023 | Jiří Hovorka

Kolik vydělal váš penzijní fond? Nový přehled vás nepotěší

Na vysokou inflaci loni nedosáhl žádný z fondů doplňkového penzijního spoření. Jen třináct z 34 fondů skončilo alespoň v nominálním plusu. Projděte si výsledky účastnických fondů za... celý článek

Partners Financial Services

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.