Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.

Investiční pobídky: zničující vliv má podpora montoven i high-tech

Investiční pobídky: zničující vliv má podpora montoven i high-tech
Podle návrhu Ministerstva průmyslu se mají omezit investiční pobídky tzv. montovnám a naopak mají směřovat k podpoře technologicky vyspělých oborů. Hlavním kritériem pro výši státní podpory se tak má stát to, čím se firma zabývá, a ne pouze výše investice či nově vytvořená pracovní místa. Podle autora následujícího článku je jakákoli porušování principu rovnosti všech podnikatelů, tedy i tento návrh, jen vulgární utilitarizmus a odporný populizmus.

Pokud by s popsaným ministerským návrhem přišla kdejaká "progresivní" levicová vláda, pak by se nebylo čemu divit. Jestliže ale má něco takového projednávat vláda, jejíž ministři se hlásí k liberálním hodnotám, pak jde o hodně špatný vtip.

Destrukční vliv investičních pobídek na dlouhodobou produkční strukturu a výkonnost ekonomiky byl vysvětlen snad už mnohokrát. Připomeňme, že státní plánovací politika investičních pobídek ovlivňuje sektorové investiční plány ve prospěch větších a státem "vyvolených" investic. Výše investičních pobídek přitom nespadne z nebe, ale vždy jde v rámci nestydatého přerozdělování na úkor někoho jiného (více na toto téma viz články Investiční pobídky: může být státní úředník dokonalejší než trh? a Bez dotací ani ránu). Nejsou tak často uskutečněny investice menších firem a živnostníků, kteří jsou v porovnání s "vyvolenými" montovnami těžce daňově vysávány a často tak i "devitalizovány", viz článek Vládní podpora podnikání: bohatým dává, co chudým bere?.

Ekonomické argumenty však rozhodně nemůžou být hlavním argumentem pro zrušení investičních pobídek. Jejich zničující vliv samozřejmě platí i v tom případě, kdyby existoval jakkoliv pochybný kladný krátkodobý vztah mezi náhlou investiční aktivitou v důsledku státních pobídek a aktuálním růstem hrubého domácího produktu. Obětování etického principu rovnosti všech podnikatelů – malých, velkých, technologických či jiných – ve prospěch zdánlivých statistických úspěchů není ničím jiným než vulgárním utilitarizmem a odporným populizmem. To platí jak u podpory montoven, tak i u případné podpory těch zaručeně "nejvyspělejších" technologií.


Proč pobídky existují?

Prakticky žádný jen trochu seriózní ekonom se nikdy nemůže investičních pobídek zastávat s nějakou obsesí. Děje se tak však. Proč? V předminulém století popsal slavný francouzský ekonom Frederic Bastiat jedny z nejmeritnějších principů ekonomie, bez jejichž znalostí se snad vážně nikdo nemůže nazývat ekonomem. Jeho eseje o tom "co je a co není vidět" jsou prakticky nesmrtelné a principiálně se dají použít třeba i na investiční pobídky.

Všichni si jistě vzpomínáme na "zlaté doby" poklepávání základních kamenů, přestříhávání pásek a zapíjení těch všech možných megalomanských montoven. Všichni byli posedlí a nadšení v očekávání světlých zítřků a každý odpůrce byl považován tak trochu za zaostalý "póvl". To, že se z peněz nás všech podporuje často veskrze průmyslový pásový "póvl" tehdy málokdo moc řešil. Rodičům bylo doporučováno, aby své děti posílali do "progresivních" montážních oborů. Vystřízlivění přišlo až s velmi časnými problémy "vlajkové lodi" investičních pobídek v Hranicích na Moravě, více viz článek Když se Flextronics a LG.Philips Displays loučí.

To je totiž to, co je právě hodně vidět. Velké továrny a zdánlivě "nová" pracovní místa se samozřejmě jistým voličům lépe prodávají. V megalomanských manufakturách jsou také lidé a tedy voliči mnohem více závislí na politicích, jelikož vedení velkých firem musí být s politikou více zajedno. Politici, když řeší větší problémy, jsou tak v očích voličů více důležití. Pro navazující obchodníky a nejrůznější zprostředkovatele znamenají větší objemy i rychlejší a větší provize.

Za tím vším se ale skrývá něco, co na první pohled vidět není, anebo jistými lidmi vidět být nechce. Ekonomika se stává čím dál víc závislá na některých oborech a lidé, méně i více vzdělaní, jsou v důsledku umělých strukturálních zásahů často nuceni dělat velmi stereotypní práci za velmi směšné mzdy.

Podíl průmyslové výroby je vzhledem k vyspělosti naší země na absurdní úrovni. Nikdy se nedozvíme kolik menších podnikatelů a živnostníků nemohlo v důsledku devastujících daňových a byrokratických podmínek uskutečnit takové investice, jaké skutečně chtěli. Nedozvíme se, kolik revolučních inovací nebylo kvůli investičním pobídkám uskutečněno, kolik rodičů kvůli tomu nemohlo poslat děti na ty progresivní obory, do kterých chtěli, díky čemuž se naše země mohla posunout a posouvat přeci jen trochu dál, než k současné tak trochu relativně vyspělé dílně ve střední Evropě II. kategorie.

Psáno pro Liberální institut.

Jak na úvěry aneb život na splátky, které vás nepoloží
Na dluh žije čím dál tím víc českých domácností. Úvěry nepochybně mají svoje klady, dovolují nám pořídit si zboží či služby, na které je naše peněženka krátká. Pokud ale jejich kouzlu bezhlavě podlehneme, mohou nás zavést až na samé finanční dno. Následující série článků vám poradí, jak proplout úvěrovým mořem bez úhony a co dělat v případě, pokud už se snad vaše finanční loď potápí. Spoustu užitečných článků, rad a informací týkajících se úvěrových produktů a zadluženosti naleznete v našem novém seriálu Jak na úvěry aneb život na splátky, které vás nepoloží.

Co si o podnikatelském prostředí v ČR myslíte vy? Jaký máte názor na vládní pobídky? Co si myslíte o podpoře drobných podnikatelů?  Setkali jste se v oblasti investičních pobídek s korupcí?

  • RSS
  • Kindle
  • Poslat e-mailem
  • Vytisknout

Líbil se vám článek?

+3
Ano
Ne

Diskuze

Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy

8. 11. 2006 10:06, xdream

mne se pobidky, take nelibi, ale zas aby jsme je zrusili sami a ostatni Evropa ne, tak se muzem vratit zpet k zemedelstvi.

Reagovat

 

+61
Líbí
Nelíbí

Příspěvek s nejvíce zápornými hlasy

14. 11. 2006 14:13, Jirka

Ale kdepak česat. Ti se tak vlámou do skladu, kde je už načesáno a roztříděno. Ale do zabláceného sadu na stromy je nikdo nedostane ani heverem. Kromě toho mají často raději ovoce destilované a v lahvích. Takže berou útokem spíš sklady a kamiony supermarketů, než zemědělců. Říká se, že nejlepší chuť má ovoce zakázané. A v sadech by si mohli jako brigádníci natrhat co unesou, aniž by se na ně za to někdo křivě podíval. Samozřejmě by museli natrhat víc pro majitele sadu, než pro sebe. To jsou asi dva důvody, proč jim tahle jablíčka nejedou.

Reagovat

 

-6
Líbí
Nelíbí

Zobrazit komentovanou zprávu (Jarmila 09. 11. 2006 15:49)

Další příspěvky v diskuzi (10 komentářů)

2. 12. 2006 | 21:41 | Aleš Růžička, e-mail: ales.ruzicka@email.cz

Jen dvě poznámky mám. 1) To, že zmiňujete problémy společností Flextronics a LG.Philips Displays a zobecňujete je na celou oblast investičních pobídek, je od Vás minimálně nefér. Jsou to totiž za celé období poskytování investičních...více

14. 11. 2006 | 14:13 | Jirka

Ale kdepak česat. Ti se tak vlámou do skladu, kde je už načesáno a roztříděno. Ale do zabláceného sadu na stromy je nikdo nedostane ani heverem. Kromě toho mají často raději ovoce destilované a v lahvích. Takže berou útokem...více

9. 11. 2006 | 15:49 | Jarmila

Vždyt naši nepřizpůsobiví spoluobčané také chodí česat jablka a pojídají je nezdaněná. Na rozdíl od Vás je ale češou zadarmo a v noci :-)) více

9. 11. 2006 | 14:23 | Jirka

Ale houby. Copak jsme před pobídkami byli všichni zemědělci? Kolik nezaměstnaných myslíte, že se v takové montovně udrží déle, než dobu nezbytnou na vrácení pobídky a daňových prázdnin pro firmu státu? Asi 2/3 jich odejdou...více

9. 11. 2006 | 11:38

Je to přesně tak, jak se říká v tom článku, do megalomanských montovních manufaktur se umístí davy lidí za směšné mzdy, které nebudou už růst, takže s nárůstem cen energií apod. budou tito lidé vlastně více a více chudí....více

Přihlášení

Jméno

Nemáte registraci? Zaregistrujte se zde!

Všechny materiály © 2000 - 2017 Peníze.CZ a dodavatelé. Všechna práva vyhrazena.

ISSN 1213-2217. Doslovné ani částečné přebírání materiálů není povoleno bez uvedení zdroje a předchozího písemného svolení.
Peníze.CZ vydává společnost Partners media, s.r.o.
Člen SVIT - Sdružení vydavatelů internetových titulů při UVDT.

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.OK