Naše hospodaření je průhledné, tvrdí ADRA

Naše hospodaření je průhledné, tvrdí ADRA
Organizace ADRA vydala reakci na náš článek Trestuhodně neprůhledná charita. Kritizovali jsme (nejen) ji za to, že nám přes naše opakované žádosti a své opakované přísliby nezaslala výroční zprávu, a nenechala tak nahlédnout do jejích finančních toků. Otiskujeme úplnou reakci této společnosti.

Je naprosto přirozené, že s rostoucím kontem roste zájem veřejnosti o to, co se bude dít s tak velkými penězi, jak se s nimi bude nakládat a zda bude vše "jak má být". Otázky jsou legitimní a považujeme za důležité na ně odpovídat. V následujících řádcích se dočtete některé zásady, které jsou a budou v hospodaření humanitární organizace ADRA dodrženy.

 1. Jelikož se jedná o finanční prostředky získané prostřednictvím veřejné sbírky, je nakládání s nimi dáno zákonem č.117/2001 Sb. Z toho vyplývá, že
  1. sbírka je řádně povolena (MHMP 166104/2004),
  2. Magistrátu hl.města Prahy budou předkládána průběžná i konečné vyúčtování,
  3. veškeré úroky budou použity ke stejnému účelu, k jakému je vyhlášena sbírka.

   
 2. Správní rada Nadace ADRA na svém jednání 6. 1. 2005, na které byli přizváni i zástupci Fóra dárců a rady DMS, stanovila pravidla k nakládání se sbírkovými penězi na jihovýchodní Asii. Uložila nebo rozhodla:
  1. rozdělení: max. do 15 % může být použito na projekty bezprostřední pomoci, 85 % bude použito na projekty rozvojové,
  2. určila pravidla pro schvalování projektů a jejich zpětnou kontrolu,
  3. doporučila, aby po skončení projektů a vyčerpání finančních prostředků byl proveden mimo povinný audit celoročního hospodaření, ještě nezávislý audit pouze na prostředky získané ze sbírky,
  4. pravidelně informovat veřejnost na stránkách www.adra.cz.

   
 3. 12. ledna 2005 byli na tiskové konferenci (účast přibližně 25 novinářů) informováni zástupci médií o nakládání, využívání a budoucí využití finančních prostředků sbírky.

 4. Proč nenajdete výroční zprávu na internetu? Již dlouhodobě byla připravována změna www stránek Adra.cz. K jejich změně však došlo možná v nejméně vhodný okamžik, v době, kdy se naplno rozjížděla sbírka na jihovýchodní Asii. Na stránkách schází celá řada podstatných informací, které by tam přirozeně každý očekával. V současné době však není v silách zaměstnanců ADRA, ani jejich dobrovolných spolupracovníků, doplnit v krátké době všechny scházející informace. Věříme, že se nám v průběhu budoucích týdnů podaří potřebné informace na webových stránkách zveřejnit. Kdo má zájem, rádi výroční zprávy zašleme poštou.

Trestuhodně neprůhledná charita

Po asijském neštěstí opět vystoupila do popředí otázka národních sbírek, darů a humanitární pomoci. Pohled na tuto problematiku z praktického a ekonomického hlediska není příliš častý, ovšem podle nás velmi důležitý. Přečtěte si náš článek!

Jsme si vědomi, že důvěra v neziskové organizace je velmi křehká záležitost. Dlouhou dobu se buduje, ale velmi rychle ji lze ztratit. Záleží nám, aby společnost neměla důvody k pochybnostem. Považujeme se za správce svěřených prostředků a jako s takovými s nimi chceme a budeme zacházet. Odmítáme konkurenční snahy a nesnížíme se k vyvyšování někoho na úkor snižování druhého. Jde nám o lidi, kterým chceme pomáhat. Chceme být mostem mezi těmi kteří mohou pomoci a těmi, kteří pomoc potřebují.

Autor je předsedou správní rady Nadace ADRA.

Co si o reakci nadace myslíte? Svěřili byste jí svůj peněžní dar? Jaké dobročinné organizaci věříte nejvíce?

Odeslat
e-mailem

Líbil se vám článek?

0
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 7 komentářů

Diskuze

Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy

27. 1. 2005 10:11, ZikaM

Pane Vurste: slova, slova, slova. Dat nevidět.

zapomněl jste se pochlubit:
jednak vlastními náklady nadace a zdroji jejich pokrytí,
druhak průběžným vyúčtováním všech charitativních příjmů k dnešnímu dni, a
třeťak publikovaný rozbor jmen, platů a kvalifikací jednak zaměstnanců, jednak členů správní rady, jako třeba vy, pane Vurste, a nakonec kolik dobrovolníků se bezplatně na práci nadace podílí.

Myslím si také, že skanovat vaši výroční zprávu a publikovat odkaz na .pdf složku někde na vaší stránce by mělo být jednou z vašich priorit.


+6
+-
Reagovat na příspěvek
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem (7 komentářů) příspěvků.
Partners Financial Services

Přihlášení

Jméno

Nemáte registraci? Zaregistrujte se zde!

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.OK

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.