Každý z nás nesčetněkrát potkal na ulici zástupce různých charit a nadací. Nabízeli srdíčka, sluníčka, kytičky, na pomoc dětem s leukémií, tělesně postiženým, opuštěným. A každý z nás jim jistě do kasičky hodil nějaký ten drobný. Co však dělat v případě, kdy už nejde jen o drobné, ale chceme darovat větší peníz?
Co říká zákon
Jaké jsou možnosti odpočtu v případě poskytnutí darů na charitu popisuje zákon o daních z příjmu. Dar je daňově odpočitatelný, je-li věnován obci nebo právnické osobě se sídlem na území naší republiky a je-li určen například na sociální, ekologické, humanitární nebo charitativní účely.
Konkrétní výše hodnoty darů a tím i výše odpočtu závisí na tom, zda se jedná o fyzické nebo právnické osoby. V prvním případě, tedy u fyzických osob, je minimální částka, aby byla daňově odpočitatelná, 2 % ze základu daně nebo alespoň 1 000 Kč. Maximální odpočet činí 10 % ze základu daně. V případě právnických osob jsou to minimálně 2 000 Kč a maximálně 5 % ze základu daně sníženého podle § 34 (např. část ze vstupní ceny hmotného majetku nebo část výdajů vynaložených na výuku žáků). Další podmínkou u právnických osob je založení nebo zřízení za účelem podnikání, nepodnikatelské subjekty tedy tohoto odpočtu využít nemohou.
Možnost daňových odpočtů na charitu |
Osoba |
Minimum |
Maximum |
Poznámka |
Fyzická |
2 % ze základu daně nebo alespoň 1 000 Kč |
10 % ze základu daně |
- |
Právnická |
2 000 Kč |
5 % ze základu daně sníženého podle § 34 |
založení či zřízení za účelem podnikání |
A jak na to?
Jste-li živnostník, budete postupovat jako pan František, který provozuje vlastní truhlářskou dílnu. Má hodnou ženu, dvě malé děti a nevede se mu špatně. Teď koncem roku si spočítal, kolik mu vlastně ta jeho živnost letos vynese. Vyšlo mu, že základ daně, tedy rozdíl mezi příjmy a výdaji, snížený o částky na poplatníka (tedy na něj), manželku a děti, je 115 000 Kč. V tuto chvíli by celková daň činila 17 540 Kč (16 380 Kč + 20 % z částky nad 109 200 Kč).
V nedalekém městě je ale dětský domov a pan František, protože má dobré srdce, se rozhodl darovat jim skříň na hračky v hodnotě 6 000 Kč. Sníží si tím základ daně na 109 000 Kč a daň potom bude 16 380 Kč. Celková výše daru, který chce pan František poskytnout, musí být nejméně 1 000 Kč a nejvýše 11 500 Kč (10 % ze základu daně), aby byl dar daňově odpočitatelný. Od dětského domova dostane podepsanou darovací smlouvu, kterou předloží na finančním úřadě společně s daňovým přiznáním.
Podle zákona č. 586/1992 Sb., o daních z příjmu může fyzická osoba od základu daně odečíst hodnotu darů poskytnutých obcím a právnickým osobám se sídlem na území České republiky … na účely sociální, zdravotnické a ekologické, humanitární, charitativní…, pokud úhrnná hodnota darů ve zdaňovacím období přesáhne 2 % ze základu daně anebo činí alespoň 1 000 Kč. V úhrnu lze odečíst nejvýše 10 % ze základu daně. Pro právnické osoby platí: Od základu daně sníženého podle § 34 lze odečíst hodnotu darů poskytnutých obcím a právnickým osobám se sídlem na území České republiky … na účely sociální, zdravotnické, ekologické, humanitární, charitativní…, pokud hodnota daru činí alespoň 2000 Kč. V úhrnu lze odečíst nejvýše 5 % ze základu daně sníženého podle § 34. Tento odpočet nemohu uplatnit poplatníci, kteří nejsou založeni nebo zřízeni za účelem podnikání. |
Pokud
podnikáte jako
právnická osoba není postup zas tak odlišný. Firma Happy people, s.r.o. je společnost podnikající v oděvním průmyslu. Aby byli šťastní nejen lidé oblékající jejich šaty, věnuje již tradičně Happy people peníze nadaci pro pomoc potřebným lidem. V letošním roce je její základ daně snížený o odpočitatelné položky podle § 34 (např. část ze vstupní ceny hmotného majetku nebo část výdajů vynaložených na výuku žáků) 1 350 000 Kč.
Firma může tedy darovat minimálně 2 000 Kč a maximálně 67 500 Kč ( 5 % z 1 350 000 Kč). Dary samozřejmě nemusí být jen peněžní, ale může věnovat i své výrobky. Opět dostane od nadace darovací smlouvu, kterou přiloží k daňovému přiznání.
Pohled z druhé strany
Pavel Mareš, tajemník pro vnější vztahy Armády spásy nám řekl něco blíž k darům, které dostávají: "Věcné dary jsou převážně dary textilních, potravinářských aj. firem (nejde o zboží znehodnocené, ale např. poškozené obaly nebo odchylky od standardu apod.). Od příštího roku sem bude patřit i zboží zabavené (nelegálního původu), které se dosud likvidovalo. Nejsou zde zahrnuty věcné položky darované jednotlivci (použité šatstvo, nábytek), které se účetně nesledují." A kolik tyto dary činí? "Z celkových příjmů Armády spásy (164 mil. Kč.) představovaly v r. 2002 dary necelá 4 % (6,5 mil. Kč), zhruba desetinásobek (cca 64 mil. Kč) obnášejí dotace od státu a místních samospráv a prakticky stejnou částku (68 mil. Kč) darovala mezinárodní Armáda spásy."
Teď už víme, jak si uplatnit odpočet na dani, ale víme i jak být lidmi dobré vůle? I když nedarujeme závratné částky, neměli bychom nikdy bez povšimnutí projít kolem těch lidí, kteří nás oslovují s kasičkou na ulicích. Snaží se jen pomoci všem potřebným a přiblížit jim i naši pomoc. Přispějme tedy pokaždé aspoň tou svojí troškou. Jsme přeci lidé dobré vůle.
Věnovali jste někdy peníze na charitu? Děláte to kvůli daňovým odpočtům nebo z dobré vůle? Zajímáte se o to, co se s vašimi penězi poté děje?
Diskuze
Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy
12. 12. 2003 7:46, sema
tak zkusím ještě jinak - 1) můj příspěvek vůbec nebyla kritika článku, naopak si také myslím, že téma samo o sobě je podané srozumitelně a jasně 2) nijak nesoudím ani neodsuzuji lidi, kteří si dary z daní odečítají - chovají se logicky a z pohledu dnešní socialistické reality správně - já osobně to ale nedělám (daruji a neodečítám) 3) a co tento pohled: proč by si ti lidé, co soucítí a dobrovolně darují, měli lámat hlavu tím, jaké všechny papíry potřebují k tomu, aby po NEZIŚTNÉM (tj.ideálně anonymním) daru mohli se doprošovat alespoň malé části peněz, které jim někdo krade a které by jinak třeba také rádi DOBROVOLNĚ darovali?
Zobrazit celé vláknoSkrýt celé vlákno
Příspěvek s nejvíce zápornými hlasy
11. 12. 2003 11:58, sema
než mě někdo předběhne - to jsem tomu dal, vypadám asi taky jako hlupaňa že to tam je třikrát, ale já za to fakt nemůžu :)))
Zobrazit celé vláknoSkrýt celé vlákno
V diskuzi je celkem (14 komentářů) příspěvků.