Dej a bude ti dáno

| 12. 9. 2002
Dej a bude ti dáno
Mnoho peněz přišlo na povodňová konta různých charitativních organizací. Uvědomují si dárci, že poskytnutím pomoci si rovněž mohou snížit daňovou povinnost? Jak si tedy snížit daně darem?

Dobročinnost již není prázdným pojmem, zvláště po katastrofálních záplavách, které postihly tisíce domácností a firem. Řada lidí i podniků již pomohla, někteří další tak ještě učiní. Téměř všichni však řeší nebo budou řešit, jak to je s dary postiženým z daňového hlediska. Hlavně za jakých podmínek lze dar uznat jako daňově uznatelný náklad. A netýká se to pouze daní z příjmu, nýbrž i daně z přidané hodnoty a daně darovací.

Jaký dar do nákladů?

Obyčejně je možné zahrnout hodnotu daru do daňově uznatelných nákladů a snížit si tím daň. Mohou tak učinit jak firmy, tak podnikatelé a soukromé osoby. Je však nutné splnit určité podmínky. Dar musí být věnován jen určitému okruhu příjemců a na zákonem určený účel. Jeho výše se navíc musí pohybovat v určitém rozmezí. Darem může být jak určitá finanční částka, tak materiál, zásoby, služby a podobně. V případě nepeněžního daru je nutné hodnotu daru nějakým způsobem ocenit. Nejčastěji se využívá zákon o oceňování majetku.

Příjemci darů by měly být obce nebo kraje, firmy či organizace, které pořádají veřejné sbírky a občané, kteří provozují zařízení na kulturní, zdravotnické, sociální nebo humanitární účely. Obdarovat například příbuzné, kterým voda poškodila majetek, a zároveň si snížit daně možné není. Mohu tak ovšem učinit oklikou. Chci-li například jako podnikatel přispět své babičce na opravu domku, dám svůj příspěvek obci a ta ho dále pošle staré paní.

Firmy si mohou snížit svůj daňový základ o dar v minimální hodnotě dva tisíce korun a jejich úhrn za jeden rok nesmí přesáhnout pět procent za základu daně z příjmu. Je-li dárcem soukromá osoba, podnikatel nebo zaměstnanec, dar musí činit alespoň tisíc korun a celková hodnota všech darů musí být nejvíce deset procent ze základu daně. Rozhodne-li se tedy pan Štědrý s ročním příjmem půl milionu korun obdarovat sbor dobrovolných hasičů, který se vyznamenal při povodních, musí jim dát nejméně tisícovku a maximálně padesát tisíc korun ve všech darech dohromady. To, co přesáhne tuto částku, nebude finančním úřadem uznáno jako náklad. Poskytnutí daru snižuje pouze daň z příjmu, odvody na zdravotní a sociální pojištění zůstanou ve stejné výši.

Dárce by měl mít v záloze doklad, ze kterého je jasné, kdo byl příjemce, na jaký účel byl dar poskytnut a datum darování. Pokud ho nemá, riskuje doměření daně. Finančnímu úřadu by podle pokynů ministerstva financí měl rovněž stačit příkaz k úhradě nebo výpis z účtu nebo podací potvrzení poštovní poukázky, že peníze šly na povodňový účet.

Pozor také na DPH

Darování určité peněžní částky nemá na výši a účtování o DPH žádný vliv. Změna nastává, pokud se jedná o poskytnutí zboží nebo služeb zdarma nebo za částečnou cenu. V tomto případě se jedná o takzvané zdanitelné plnění (které podléhá DPH), které je však od této daně osvobozeno. Pro plátce DPH to znamená, že jednak nemusejí odvádět daň a jednak nemohou uplatňovat nárok na odpočet daně při nákupu zboží a služeb, které byly později darovány.

Přispěli jste i vy obětem letošních záplav? Pokud ano, víte, že dar vám může snížit daně? Myslíte si, že to je jeden z důvodů proč lidé pomáhají nebo to na lidskou solidaritu nemá vliv? Podělte se o své názory.

Odeslat
e-mailem

Líbil se vám článek?

-57
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 0 komentářů

Oblíbená témata

Daně, finance, základ daně

Partners Financial Services
 
 

Přihlášení

Jméno

Nemáte registraci? Zaregistrujte se zde!

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.OK

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.