Akcie: lepší než očekávané zámořské výsledky

Akcie: lepší než očekávané zámořské výsledky
I přes stoupající cenu ropy americké burzy rostly a index spotřebitelské důvěry se dostal na svoje šestiměsíční maximum. Historicky nejvíce firem z indexu S&P500 reportovalo lepší než očekávané výsledky. Obchodování v Evropě probíhalo po celý týden bez větších změn.

Spojené státy

Pondělní obchodování začalo pozitivně díky výsledkům společnosti American Express (profil, názory) vydávající např. kreditní karty, která reportovala lepší než očekávané výsledky. Její akcie vyrostly o 1,5 %. Denní výsledky Wall Street ale stáhla rostoucí cena ropy, vzrostla již počtvrté v řadě. Akcie společnosti Intel (profil, názory) ztratily 2 %, protože jiná firma vyrábějící čipy, německá Infineon (profil, názory),  oznámila, že očekává pokles ceny čipů a také nižší poptávku.

Během úterý vymazaly americké burzy ztráty z předešlého dne i přes vyšší cenu ropy díky lepším než očekávaným výsledkům společnosti a vzestupu hodnoty indexu spotřebitelské důvěry. Ten se dostal na svoje šestiměsíční maximum. Více než dvě třetiny společností z indexu S&P500 (profil, názory), které doposud reportovaly svoje výsledky, překonaly očekávání analytiků. Tím pokořily dosavadní historický průměr sledovaný od roku 1994, a to 59 %. Akcie společnosti Johnson&Johnson (profil, názory) vyrostly o více něž 3,5 % na základě příznivých hospodářských výsledků. Dobré zprávy o vývoji zisku uvedly také společnosti Du Pont (profil, názory) - její akcie stouply o 1,5 %, a investiční banka Merrill Lynch (profil, názory) jejíž akcie zakončily o 2,1 % výše.

Uprostřed týdne akcie zisky prodloužily, opět pomohly zveřejňované výsledky firem. Společnost Texas Instruments (profil, názory) vylétla o 6,8 % zásluhou velmi dobrých výsledků, stejně tak společnost Flextronics (profil, názory), jejíž akcie vystouply o 10,9 %. Akcie firmy Apple Computer (profil, názory) zamířily na svoji rekordní úroveň 72,25 dolarů, spekuluje se totiž, že prodeje jejího digitálního přehrávače hudby iPod zvýší poptávku po dalších produktech společnosti, např. po osobních počítačích.

Čtvrteční seance přinesla smíšené zprávy a burzovní indexy nenabraly stejný směr S&P500 posílil o 0,5 % a Dow Jones Industrial Average (profil, názory) ztratil 0,3 %. Pozitivní vliv na trh měla spekulace o možné fůzi mezi SBC (profil, názory) a AT&T (profil, názory) - akcie druhé největší americké telekomunikační společnosti SBC oslabily o 3,8 % a naopak cena akcií AT&T vyrostla o 5,9 %. Naopak záporný vliv měly horší výsledky společnosti Caterpillar (profil, názory). Ta zveřejnila čistý zisk na akcii za poslední čtvrtletí ve výši 1,55 dolarů oproti odhadovanému 1,64 dolarů, což vedlo k poklesu ceny akcií o 4,6 dolarů resp. o 5,1 %. Naopak příznivě překvapila společnost Colgate (profil, názory) a její akcie vyrostly o 5,3 %.

Během pátečního dopoledního obchodování s futures na americké akciové indexy byly indexy bez větších změn. Pomalu se již vyčkávalo na úterý, kdy americká centrální banka bude rozhodovat o výši nastavení úrokových sazeb. Předpokládá se zvýšení základní sazby z 2,25 % na 2,50 %.

Evropa

Evropské trhy v pondělí nezaznamenaly větší pohyby, a burzovní indexy tak nedoznaly vetší změny svých hodnot. Ze stoupající ceny ropy těžily ropné společnosti, akcie BP (profil, názory) si připsaly 1,7 % a akcie francouzské společnosti Total se zvedly o 1,2 %. Ztrácely naopak akcie společnosti Infineon (viz výše), které oslabily o 3,2 %.

Úterní obchodování přineslo růst trhů za podpory příznivých výsledků některých firem. Trh příjemně překvapila svými výsledky pojišťovna Aviva (profil, názory), její akcie posílily o 3,2 %. Italský premiér Silvio Berlusconi navrhl, že by italská letecká společnost Alitalia mohla spolupracovat s Air France, což vedlo k raketovému vzestupu ceny akcií italské společnosti o 10 %.

Středa nepřinesla na burzy větší změny a hodnoty indexů končily beze změn. Slabší výhled na letošní rok německé softwarové společnosti SAP (profil, názory) vedl k poklesu ceny jejích akcií o 2,2 %. Zvýšení dividendy za rok 2004 naopak vytáhlo ceny akcií španělské telekomunikační společnosti Telefonica o 1,5 %.

Ani čtvrtek nepřinesl změny pohybu celého trhu a indexy opět nevykázaly větší změny. Hlavní pozornost byla upřena na finského výrobce mobilních telefonů společnost Nokia (profil, názory), která v posledním kvartálu dosáhla zisku 23 centů na akcii oproti odhadovaným 19 centům. To přimělo investory k nákupu jejích akcií, které si připsaly zisk 6,6 %. Příznivý signál trhům díky svým vysokým tržbám vyslala také společnost Philips (profil, názory), její akcie byly o 4,7 % výše.

V pátek v poledne hodnoty evropských indexů nevybočily z rázu celého týdne a byly bez větších změn.

Autor pracuje ve společnosti ČSOB Asset Management.

Náš tip: Chcete-li zjistit o kterékoliv z akcií či indexů další informace, klikněte na link nazvaný profil za jménem akcie. Na kartě akcie či indexu najdete základní fundamentální údaje o společnosti, po kliknutí na záložku Historie si můžete projít historické kursy. Pod záložkou Grafy najdete osm zajímavých grafů. Kliknete-li si v záhlaví profilu akcie na link Žebříčky, zjistíte, jak si daná akcie vede v porovnání se svými konkurenty. A samozřejmě se nezapomeňte s dalšími čtenáři podělit o své názory na vybraný cenný papír!

Základní přehled o vývoji trhů přinášejí jejich indexy. Podívejte se, jak se dařilo:

  • americkému indexu Dow Jones
  • technologickému indexu Nasdaq
  • německému indexu DAX
  • českému indexu PX-50

Informace o dalších trzích zjistíte pomocí více než pěti desítek dalších indexů.

Pokud nevíte, z čeho se určitý index skládá, podívejte se na stránky s popisem indexů.

Mnoho dalších informací najdete také v naší sekci Akcie!

Chcete mít své investice pod kontrolou? Založte si portfolio a sledujte vše důležité!

Jaké akcie vás lákají nejvíce? Co byste kupovali a co naopak prodávali?

KREDITNÍ KARTA SMART

KREDITNÍ KARTA SMART

Získejte nyní 5 % zpět z každého tankování

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

-2
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 2 komentářů

A tohle už jste četli?

Akcie: nadějný začátek vystřídaly opakované ztráty

24. 1. 2005 | Jiří Pospíšil

Akcie: nadějný začátek vystřídaly opakované ztráty

Začátkem minulého týdne si americké indexy připsaly největší jednodenní zisk v tomto roce, postupně ale během týdne ztrácely až se dostaly na svoji letošní nejnižší úroveň. Spousta... celý článek

Akcie: nezaměstnanost, drahá ropa a slabý dolar

17. 1. 2005 | Jiří Pospíšil

Akcie: nezaměstnanost, drahá ropa a slabý dolar

Americké burzy negativně neovlivnila ani tak výše zveřejněného obchodního deficitu, který dosáhl rekordních 561,3 mld. dolarů, jako spíš opětovný růst ceny ropy a zvyšující se počet... celý článek

Akcie: týden zaoceánských propadů

10. 1. 2005 | Jiří Pospíšil

Akcie: týden zaoceánských propadů

Všechny tři hlavní americké indexy sestoupily ze svých tříletých maxim, ztrácely především akcie ropných společností, protože i cena ropy doznala dalšího poklesu. Burzy ovlivnila také... celý článek

Akcie: Evropa ovlivněna asijským neštěstím

3. 1. 2005 | Jiří Pospíšil

Akcie: Evropa ovlivněna asijským neštěstím

Zemětřesení v Asii snížilo hodnotu akcií evropských cestovních kanceláří, leteckých společností a pojišťoven. V USA se v posledním týdnu roku 2004 obchodovalo jen málo, cena ropy klesla... celý článek

Akcie: před Vánoci jen mírné burzovní zklidnění

27. 12. 2004 | Jiří Pospíšil

Akcie: před Vánoci jen mírné burzovní zklidnění

Minulý týden se hodnota indexu Dow Jones Industrial Average dostala na nejvyšší úroveň od června 2001, k optimistické náladě na Wall Street přispěl další pokles ceny ropy, akcie farmaceutické... celý článek

Partners Financial Services