Čas pro odvážné?

Tomáš Prouza | 20. 5. 2002
Čas pro odvážné?
Konzervativním fondům se příliš nedaří, zatímco minulý týden rozjasnil tváře všem, kteří mají peníze uloženy v akciových fondech. Slušné výnosy po více než roce špatných zpráv rozhodně nejsou k zahození. Uvidíme ale, jak dlouho vydrží.

Gratulace za minulý týden směřují především do První investiční (profil, názory) a do ČP Investu (profil, názory). Fondy První investiční - fond fondů (profil, názory) a akciový (profil, názory) - získávají zlato a stříbro jako fondy s nejlepší týdenní výkonností s 2,5 procenty. ČP Investu se povedlo do první desítky fondů prosadit hned trojici svých fondů, fond nové ekonomiky (profil, názory, koupit), globálních značek (profil, názory, koupit) a fond smíšený (profil, názory, koupit). Akciové fondy minulý týden svým podílníkům připsaly 1,1 procenta (zatímco meziměsíční pokles činí 2,5 procenta a v ročním horizontu přes 28 procent) a fondy fondů dokonce 1,8 procenta (za uplynulý měsíc ovšem vykázaly propad o 3,2 procenta a za rok přes 24 procent).

Vůbec se nedařilo fondů dluhopisovým a fondům peněžního trhu. Průměrná výkonnost dluhopisových fondů byla mínus 0,2 procenta a negativní dvě setiny v průměru vykázaly dokonce i fondy peněžního trhu. Dva dluhopisové fondy jsou dokonce mezi desítkou fondů s nejvyšší týdenní ztrátou - Trendbond (profil, názory) na druhém místě a IKS Plus bondový (profil, názory) na místě pátém. Příliš slavně ovšem nevypadají výsledky těchto dvou kategorií ani v ročním horizontu - dluhopisové fondy podílníkům za rok v průměru připsaly pouze 3,8 procenta a fondy peněžního trhu dokonce jen 1,8 procenta! To opravdu není tak často slibované procento nad úrovní inflace…

Je ale třeba říct, že portfolio manažeři akciových fondů budou muset být ještě o dost lepší, jinak investory nepřesvědčí, aby své peníze ve větší míře ukládali i do jejich fondů. Ze 731 milionů čistých prodejů v minulém týdnu si akciové fondy sáhly jen na necelé čtyři miliony a na fondy fondů zbylo pouhopouhých 579 tisíc korun. Dluhopisové fondy si připsaly 103 milionů a fondy peněžního trhu dokonce 1,1 miliardy korun. Polovinu z této částky si ovšem připsal korporátní fond ČSOB výnosový (profil, názory), který svým zaměřením stojí mimo srovnatelné statistiky. Jedinou kategorií, ze které více peněz odešlo, jsou fondy smíšené s čistými prodeji mínus 510 milionů korun. Důvodem jsou především odkupy z nedávno otevřeného fondu První investiční PIF (profil, názory) s mínus 352 miliony a z restitučního fondu (profil, názory) s mínus 124 miliony.

Z hlediska čistých prodejů za zmínku stojí výsledky ISČS (profil, názory), která má mezi desítkou fondů s nejvyššími čistými prodeji plných pět fondů v čele se Sporoinvestem (profil, názory), jenž přilákal plných 326 milionů korun. Jeho hlavní konkurent, IKS Peněžní trh (profil, názory), dokázal získat pouhých 99 milionů a zdá se, že bez silnější reklamní podpory se ISČS začne IKS vzdalovat. Stejně jednoznačně - 81 milionů ku pěti milionům - dopadl i souboj Sporobondu (profil, názory) a IKS Dluhopisového (profil, názory).

Mírně se mění i tržní podíly jednotlivých investičních společností. Stále je zde sice silná trojka ISČS (profil, názory), IKS (profil, názory) a První investiční (profil, názory), ovládající osmdesát procent trhu, ale díky korporátnímu fondu ČSOB výnosový (profil, názory) pomalu stoupá i OB Invest. Ten je s tržním podílem 6,2 procenta čtvrtou největší investiční společností a po sečtení tržního podílu OB Investu a První investiční tato spojená společnost překonává dokonce i IKS KB. První investiční sice bude díky otevírání kupónových fondů ještě nějakou dobu ztrácet, ale pokud se podaří OB Investu, respektive následkyni obou investičních společností, přijít s dalšími novinkami, může IKS čekat obtížnější rok než se očekávalo.

Co dalšího se ve světě fondů minulý týden stalo? Vše potřebné jako vždy najdete v našich pravidelných tabulkách:

Tabulka výkonnosti a prodejů jednotlivých kategorií fondů

Tabulka fondů s nejvyššími a nejnižšími čistými prodeji, nejvyššími prodeji a nejvyššími odkupy

Čtveřice tabulek s fondy s nejlepší a nejhorší výkonností v týdenním horizontu a v horizontu ročním

Tabulka tržních podílů a celkových prodejů jednotlivých investičních společností

Jak se podle vás do roka změní tržní podíl jednotlivých investičních společností? Chybí na trhu produkt, který by mohl postavením jednotlivých společností výrazněji zamíchat? Podělte se s ostatními o své názory!

Pravidelné pondělní komentáře k trhu podílových fondů
sponzoruje Investiční kapitálová společnost KB.

Odeslat
e-mailem

Líbil se vám článek?

-35
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 0 komentářů

A tohle už jste četli?

Pilulka má další rekord. První den na burze rychle posílila

26. 10. 2020 | Jiří Hovorka

Pilulka má další rekord. První den na burze rychle posílila

Cena akcií internetového obchodníka Pilulka Lékárny při jejich dnešní premiéře na burze rychle rostla.

Zlato má nejlepší za sebou, říká analytik

25. 10. 2020 | Daniel Tácha | 4 komentáře

Zlato má nejlepší za sebou, říká analytik

Samotné obchodovaní na Forexu se letos v principu nezměnilo, musíme si ale zvyknout na vyšší volatilitu, hodnotí nepředvídatelný rok analytik Štěpán Hájek.

Cenu za vytěsnění akcionářů PFN schválila ČNB

23. 10. 2020 | Jiří Hovorka

Cenu za vytěsnění akcionářů PFN schválila ČNB

PFN Holding může spustit proces vytěsnění minoritních akcionářů. Česká národní banka schválila navrhovanou cenu, za kterou chce firma vykoupit akcie textilky PFNonwovens. Ta má dělat... celý článek

Očima expertů: Trump vs. Biden. Jak volby ovlivní ekonomiku a akciové trhy

23. 10. 2020 | Ondřej Tůma | 5 komentářů

Očima expertů: Trump vs. Biden. Jak volby ovlivní ekonomiku a akciové trhy

Sestřelí výsledky prezidentských voleb v USA finanční trhy? Který z kandidátů je pro světovou ekonomiku přijatelnější? A kdo má větší šanci uspět?

Cena bitcoinu letí nahoru, pomohl mu PayPal

22. 10. 2020 | Petr Kučera | 4 komentáře

Cena bitcoinu letí nahoru, pomohl mu PayPal

Nejznámější a nejrozšířenější kryptoměna posílila za poslední týden o 15 procent. Ve čtvrtek se bitcoin poprvé od loňského července dostal nad hranici 13 tisíc dolarů.

Hledáte nové bydlení?

Berzrealitky

Vyzkoušejte náš katalog nemovitostí, při jehož tvorbě jsme se spojili s předním českým portálem Bezrealitky.

Partners Financial Services

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.OK

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.