Čas pro odvážné?

Tomáš Prouza | 20. 5. 2002
Čas pro odvážné?
Konzervativním fondům se příliš nedaří, zatímco minulý týden rozjasnil tváře všem, kteří mají peníze uloženy v akciových fondech. Slušné výnosy po více než roce špatných zpráv rozhodně nejsou k zahození. Uvidíme ale, jak dlouho vydrží.

Gratulace za minulý týden směřují především do První investiční (profil, názory) a do ČP Investu (profil, názory). Fondy První investiční - fond fondů (profil, názory) a akciový (profil, názory) - získávají zlato a stříbro jako fondy s nejlepší týdenní výkonností s 2,5 procenty. ČP Investu se povedlo do první desítky fondů prosadit hned trojici svých fondů, fond nové ekonomiky (profil, názory, koupit), globálních značek (profil, názory, koupit) a fond smíšený (profil, názory, koupit). Akciové fondy minulý týden svým podílníkům připsaly 1,1 procenta (zatímco meziměsíční pokles činí 2,5 procenta a v ročním horizontu přes 28 procent) a fondy fondů dokonce 1,8 procenta (za uplynulý měsíc ovšem vykázaly propad o 3,2 procenta a za rok přes 24 procent).

Vůbec se nedařilo fondů dluhopisovým a fondům peněžního trhu. Průměrná výkonnost dluhopisových fondů byla mínus 0,2 procenta a negativní dvě setiny v průměru vykázaly dokonce i fondy peněžního trhu. Dva dluhopisové fondy jsou dokonce mezi desítkou fondů s nejvyšší týdenní ztrátou - Trendbond (profil, názory) na druhém místě a IKS Plus bondový (profil, názory) na místě pátém. Příliš slavně ovšem nevypadají výsledky těchto dvou kategorií ani v ročním horizontu - dluhopisové fondy podílníkům za rok v průměru připsaly pouze 3,8 procenta a fondy peněžního trhu dokonce jen 1,8 procenta! To opravdu není tak často slibované procento nad úrovní inflace…

Je ale třeba říct, že portfolio manažeři akciových fondů budou muset být ještě o dost lepší, jinak investory nepřesvědčí, aby své peníze ve větší míře ukládali i do jejich fondů. Ze 731 milionů čistých prodejů v minulém týdnu si akciové fondy sáhly jen na necelé čtyři miliony a na fondy fondů zbylo pouhopouhých 579 tisíc korun. Dluhopisové fondy si připsaly 103 milionů a fondy peněžního trhu dokonce 1,1 miliardy korun. Polovinu z této částky si ovšem připsal korporátní fond ČSOB výnosový (profil, názory), který svým zaměřením stojí mimo srovnatelné statistiky. Jedinou kategorií, ze které více peněz odešlo, jsou fondy smíšené s čistými prodeji mínus 510 milionů korun. Důvodem jsou především odkupy z nedávno otevřeného fondu První investiční PIF (profil, názory) s mínus 352 miliony a z restitučního fondu (profil, názory) s mínus 124 miliony.

Z hlediska čistých prodejů za zmínku stojí výsledky ISČS (profil, názory), která má mezi desítkou fondů s nejvyššími čistými prodeji plných pět fondů v čele se Sporoinvestem (profil, názory), jenž přilákal plných 326 milionů korun. Jeho hlavní konkurent, IKS Peněžní trh (profil, názory), dokázal získat pouhých 99 milionů a zdá se, že bez silnější reklamní podpory se ISČS začne IKS vzdalovat. Stejně jednoznačně - 81 milionů ku pěti milionům - dopadl i souboj Sporobondu (profil, názory) a IKS Dluhopisového (profil, názory).

Mírně se mění i tržní podíly jednotlivých investičních společností. Stále je zde sice silná trojka ISČS (profil, názory), IKS (profil, názory) a První investiční (profil, názory), ovládající osmdesát procent trhu, ale díky korporátnímu fondu ČSOB výnosový (profil, názory) pomalu stoupá i OB Invest. Ten je s tržním podílem 6,2 procenta čtvrtou největší investiční společností a po sečtení tržního podílu OB Investu a První investiční tato spojená společnost překonává dokonce i IKS KB. První investiční sice bude díky otevírání kupónových fondů ještě nějakou dobu ztrácet, ale pokud se podaří OB Investu, respektive následkyni obou investičních společností, přijít s dalšími novinkami, může IKS čekat obtížnější rok než se očekávalo.

Co dalšího se ve světě fondů minulý týden stalo? Vše potřebné jako vždy najdete v našich pravidelných tabulkách:

Tabulka výkonnosti a prodejů jednotlivých kategorií fondů

Tabulka fondů s nejvyššími a nejnižšími čistými prodeji, nejvyššími prodeji a nejvyššími odkupy

Čtveřice tabulek s fondy s nejlepší a nejhorší výkonností v týdenním horizontu a v horizontu ročním

Tabulka tržních podílů a celkových prodejů jednotlivých investičních společností

Jak se podle vás do roka změní tržní podíl jednotlivých investičních společností? Chybí na trhu produkt, který by mohl postavením jednotlivých společností výrazněji zamíchat? Podělte se s ostatními o své názory!

Pravidelné pondělní komentáře k trhu podílových fondů
sponzoruje Investiční kapitálová společnost KB.

Líbil se vám článek?

-35
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 0 komentářů

Chcete prodat svou nemovitost?

Nechte si zpracovat ZDARMA cenovou nabídku!

Stačit nám bude pár základních informací o vašem bytě nebo domě a kontakt.

Cenu zjistíte OBRATEM.

Mám zájem prodat:

Prodej bytuByt
Prodej domuDům
Prodej pozemkuPozemek
Ostatní prodej nemovitostiJiné
Zpět

Získejte Vaše peníze zapomenuté v kuponovce!

Najděte s námi jednoduše všechny Vaše zapomenuté akcie i nároky z kuponovky a získejte za ně snadno a rychle peníze.

Zapomenuté miliardy logo
  • Zapojilo se již více než 100.000 klientů
  • Našli jsme už majetek za půl miliardy korun
  • Průměrný úspěšný klient získal více než 20 tis. Kč
    (¼ klientů získala více jak 100 tis. Kč)
Žádné zbytečné poplatky

Žádné zbytečné poplatky

U nás platíte poplatky jen když najdeme hodnoté akcie nebo pohledávky a vyřešíme vše za vás, jinka neplatíte nic.

Složitosti vyřešíme za Vás

Složitosti vyřešíme za Vás

Kromě akcií dohledáme související pohledávky až za 10 let zpětně, v případě odkupu vše zajistíme za Vás a vy tak nebudete muset do banky nebo vyplňovat složité dotazníky.

Odkup za nejlepší ceny

Odkup za nejlepší ceny

U našich nabídek garantujeme odkup nalezených akcií za nejlepší aktuání ceny na trhu.

A tohle už jste četli?

Platební terminály už mohou přijímat i kryptoměny

22. 10. 2021 | Petr Kučera

Platební terminály už mohou přijímat i kryptoměny

Kryptoměnami půjde v Česku zaplatit stejně snadno jako platebními kartami. Slibují to společnosti GoCrypto a Global Payments, které spouštějí novou službu pro zatím osm tisíc svých... celý článek

Fio chystá vlastní dluhopisy, slibuje ochranu před inflací

21. 10. 2021 | Jiří Hovorka | 3 komentáře

Fio chystá vlastní dluhopisy, slibuje ochranu před inflací

Fio banka plánuje do konce letošního vydat dluhopisy minimálně v objemu 500 milionů korun. Nabízet je bude drobným investorům a slibuje investici, která peníze ochrání před znehodnocováním. celý článek

Koupit nováčka na burze? Druhá Pilulka to není, ale...

21. 10. 2021 | Jiří Hovorka | 3 komentáře

Koupit nováčka na burze? Druhá Pilulka to není, ale...

Jak lákavá je nabídka akcií společnosti Fixed.zone, českého výrobce příslušenství k mobilům? Zeptali jsme se investičních expertů.

Bitcoin je nejdražší v historii, pomohl mu nový fond

20. 10. 2021 | Petr Kučera | 4 komentáře

Bitcoin je nejdražší v historii, pomohl mu nový fond

Bitcoin hlásí nový rekord. Cena nejrozšířenější kryptoměny dnes překonala 66 tisíc dolarů za kus a dostala se těsně pod 67 tisíc, vyplývá z dat webu CoinMarketCap.com.

Bitcoin míří k rekordu. Pomáhá mu nový fond

18. 10. 2021 | Lukáš Kovanda | 3 komentáře

Bitcoin míří k rekordu. Pomáhá mu nový fond

Bitcoin míří k novému cenovému rekordu. Cena nejstarší a nejrozšířenější kryptoměny se v pátek přehoupla přes hodnotu 62 500 dolarů za kus, během víkendu pak klesla na úroveň kolem... celý článek

Partners Financial Services

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.