Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.

Znovuzrození technické analýzy

Znovuzrození technické analýzy
Technická analýza a její metody používané pro odhad budoucího vývoje trhu se díky rozkvětu nových technologií a existenci globálních trhů v posledních letech stávají stále populárnější. Nejde o nějakou novou dosud neobjevenou metodu vyhodnocování cenového vývoje, ale pouze o její renesanci.

Technická analýza vychází pouze z historických údajů. Mezi hlavní položky, které se často monitorují, patří cena, kurz instrumentu, objem obchodů, počet vzestupů či poklesů, počet krátkých prodejů či hodnota burzovního indexu daného trhu. Lze tedy konstatovat, že investoři (spíše spekulanti), kteří používají pro svoje rozhodnutí technickou analýzu, předpokládají, že pokud znají povahu trhu, jeho momentální náladu a očekávání a mají k dispozici historická data, jsou schopni odhadnout budoucí vývoj.

Metody používané v technické analýze se dělí do tří základních skupin. První se zabývá vyhodnocováním trendů, tzn. směrů. Druhá metoda analyzuje obrazce, jež jednotlivé grafy vytvářejí. Tyto obrazce predikují budoucí trend. Třetí skupina nástrojů se zaměřuje na zkoumání tzv. momentu, signálu pravděpodobné změny trend, jeho směru a načasování.

Technická analýza vychází ze tří základních předpokladů:

  • Historie se opakuje – vychází z lidské podstaty reagovat v podobných situacích podobně, proto tedy lze z minulého vývoje předurčit vývoj budoucí.
  • Trh počítá se vším – cena instrumentu na dokonalém trhu odráží všechny veřejně dostupné informace, protože trh s nimi počítá. Cena je tak vždy obrazem momentálního poměru nabídky a poptávky.
  • Kurzy se vyvíjejí v trendech – pohyb ceny má vždy setrvačnost, tzn. nemění okamžitý směr pohybu.

Podíváme-li se na jednotlivé předpoklady technické analýzy, našli bychom u každého z nich určitě alespoň jeden protiargument. Není žádnou novinkou, že technická analýzy má mnoho kritiků, hlavně z řad fundamentalistů (fundamentální analýza se pokouší předvídat budoucí kurz cenného papíru na základě jeho "vnitřní hodnoty", přičemž vychází z ekonomických výsledků společnosti.)

Osobně technickou analýzu používám, ale neobchoduji pouze na jejím základě. Osobně si myslím, že žádný investor by tuto disciplínu neměl ignorovat, již jenom z důvodu, že zde existuje, a tudíž ji někdo na trhu určitě používá.

Grafy technické analýzy hlavních tuzemských akcií si můžete prohlédnout v naší sekci České akcie.

Autor článku zvažuje napsat seriál zabývající se technickou analýzou. Zajímá ho váš názor na to, co byste se rádi o technické analýze dočetli, jak moc vás téma zajímá. Velmi mu s tvorbou seriálu pomůžete, když přidáte svůj názor!


  • RSS
  • Kindle
  • Poslat e-mailem
  • Vytisknout

Líbil se vám článek?

-9
Ano
Ne

Diskuze

Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy

29. 5. 2002 19:26, Stepan

Pokud se významná část účastníků trhu (10-15%) rozhodne, že od zítřka budou své investice řídit podle počtu živě narozených dětí na Kubě, tak je nejvyšší čas si zjistit jak je to s rozením dětí na Kubě , protože od zítřka bude mít tohle číslo významný vliv na krátkodobý vývoj trhu...
že vztahovat osud burzy k počtu Kubánských dětí je blbost???... možná ano, ale někdy je pro investování nutné znát i blbosti, abychom chápali souvislosti...... a podobné to je s TA...protože je dostatečný počet lidí, kteří své investice řídí na základě TA... je dobré znát základy TA, i když si o tom myslíte své...

Reagovat

 

+15
Líbí
Nelíbí

Příspěvek s nejvíce zápornými hlasy

31. 5. 2002 14:51

Napište prosím články dva - první jako úvod do technické analýzy pro laiky, kteří to nikdy neviděli, druhý pak Vámi zamýšlený článek.

Reagovat

 

-18
Líbí
Nelíbí

Další příspěvky v diskuzi (16 komentářů)

3. 6. 2002 | 16:17 | soros

Zdravím Vás, naprosto s Vámi souhlasím, TA je podle mne nástroj, který se aplikuje hlavně v případě, že se z fundamentalního hlediska nic nezměnilo. TA beru jako něco co mi potvrdí či vyvrátí, zda mám akcii (kterou jsem...více

3. 6. 2002 | 16:12 | soros

Zdravím, zajímalo by mne, zda podle Vás se investoři vždy chovají racionálně? Stejně tak by mne zajímalo zda podle Vás existují trendové trhy, respektive zda je možné, že trh má trend? Trend je totiž jeden z projevů respektive...více

3. 6. 2002 | 15:57 | soros

Zdravím Vás, snad se Váš příspěvek pochopil dobře. Ale přiznám se, že jsem ještě v životě neslyšel o někom, kdo by šel proti trendu a dlouhodobě vydělával, proto by mne zajímalo jak Vám se osobně daří jit "proti proudu"?...více

3. 6. 2002 | 11:59

Já bych TA úplně nepodceňoval, v případě že se u likvidního titulu dlouhodobě nemění fundamentální údaje, lze ji velmi dobře aplikovat. Samozřejmě ne na BCPP, kde je malá likvidita a vysoká míra "informační korupce". Články...více

2. 6. 2002 | 15:33 | zeepub

Docela hezky clanky jsou na http://www.investopedia.com/articles/technical/default.asp více

Přihlášení

Jméno

Nemáte registraci? Zaregistrujte se zde!

Všechny materiály © 2000 - 2018 Peníze.CZ a dodavatelé. Všechna práva vyhrazena.

ISSN 1213-2217. Doslovné ani částečné přebírání materiálů není povoleno bez uvedení zdroje a předchozího písemného svolení.
Peníze.CZ vydává společnost Partners media, s.r.o.
Člen SVIT - Sdružení vydavatelů internetových titulů při UVDT.

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.OK