A zase ty technologie

David Petráček | 20. 5. 2002
A zase ty technologie
V uplynulém týdnu využili investoři nízkých cen zajímavých technologických titulů a začali nakupovat. Trhy nesly, na rozdíl od minulého týdne, vzhůru i maloobchodní společnosti.

Spojené státy

V pondělí došlo po propadech z uplynulých dnů ke korekci směrem vzhůru. Dařilo se hlavně technologickému indexu Nasdaq (profil, názory). Jeho růst způsobilo optimistické očekávání hospodářských výsledků společnosti Applied Materials IncTrend určovaly také akcie společností Microsoft (profil, názory) a Intel (profil, názory). Především u Microsoftu využívali investoři nízké ceny k nákupu tohoto titulu. Pozitivně se na vývoji podepsal také průzkum mezi zaměstnavateli, ze kterého vyplývá, že plánují v příštím čtvrtletí zvýšení náboru pracovníků. Celkem 27 % společností očekává v období červenec až září nárůst zaměstnaneckých nákladů, což je o 6 procent více, než se předpokládalo.

V úterý pokračoval na amerických trzích růst. Hnací silou pro ně byla zpráva o zvýšení maloobchodních tržeb a růstu zisků největších obchodníků jako jsou společnosti Wal-Mart (profil, názory) a J. C. Penney. To způsobilo růst optimismu a nákupní vlnu investorů. Nasdaq získával díky zvýšenému ratingu společnosti Intel. Zájem investorů panoval hlavně o akcie internetových, softwarových a polovodičových firem. Současný zájem o technologické tituly je obratem ve vývoji, který nastal na začátku roku. Dnešní trend však naznačuje, že investoři opět začali začleňovat technologické akcie do svých portfolií.

Ve středu došlo na trzích k mírnému ochabnutí. Zatímco před otevřením byla nálada díky ohlášení od Applied Materials (profil, názory) velice pozitivní, po oznámení CPI (+0,5 %, jádrová inflace +0,3 %) a obchodních zásob (-0,3 % ) byl trend spíše nejednoznačný. Důvodem ke změně nebylo ani oznámení průmyslové produkce za měsíc duben (vzrostla o 0,4 %), jelikož růst nastal hlavně v produkci automobilu a netýkal se celého průmyslu. Během obchodování se pak více dařilo technologiím a Nasdaq nakonec uzavřel v kladných hodnotách. Vliv na obchodování mělo i vybírání zisků a varovný komentář od společnosti Hewlett-Packard (profil, názory).

Ve čtvrtek trhy zaznamenaly nepatrný růst. Index Dow Jones (profil, názory) těžil hlavně z neutuchajícího zájmu o akcie maloobchodních společností. V odpoledních hodinách trhy rozkolísala zpráva o regionálním vývoji průmyslové aktivity (oznámila filadelfská pobočka Fedu), která zaznamenala nižší než očekávaný růst. Blue chips indexu Dow Jones podpořil růst finančních a telekomunikačních sektorů. Zájem panoval také o akcie spotřebitelských firem.

V pátek začalo obchodování v pozitivním duchu, když trhy těžily z ohlášení výrobce počítačů Dell (profil, názory), který mírně předčil očekávání a navíc zvedl odhad pro další čtvrtletí. Mezi dalším společnosti, které rostly patřily Cisco Systems (profil, názory), Sun Microsystems (profil, názory), Microsoft a Hewlett-Packard. Byla také zveřejněna hodnota obchodní bilance, která vykázala v březnu deficit ve výši 31,6 miliard dolarů oproti únorovým 31,8 miliardám. Další zprávou bylo oznámení spotřebitelské důvěry od University of Michigan, která v květnu vzrostla na 96 b. oproti očekávaným 93 b.

Evropa

První polovina týdne byla na evropských kapitálových trzích ve znamení růstu, kterému vévodily technologie v čele s Infineon Technologies AG a Deutsche Telekom. Pozadu ovšem nezůstávaly ani cyklické akcie. Dobře si vedly například akcie výrobce sportovního vybavení Adidas-Salomon AG. Mezi nejdůležitější makroekonomické zprávy patřilo oznámení německé inflace, která klesla z březnových 1,8 % na dubnových 1,6 %. Ve druhé polovině týdne nastal obrat a právě technologie se společnostmi Infineon a Deutsche Telekom byly strůjci propadů. Další propad zaznamenala německá burza po oznámení počtu uchazečů o podporu, který opět rostl. V pátek evropské trhy poslalo vzhůru ohlášení společnosti Dell.

Autor pracuje ve společnosti ABN AMRO Asset Management.


Líbil se vám článek?

0
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 0 komentářů

Prodáváte nemovitost?

Prodáváte nemovitost? Využijte profesionální služby realitních makléřů NEXT REALITY.

Mám zájem prodat:

Prodej bytuByt
Prodej domuDům
Prodej pozemkuPozemek
Ostatní prodej nemovitostiJiné
Zpět

A tohle už jste četli?

Průměrný český investor do fondů si loni připsal skoro šest procent

25. 1. 2021 | Petr Kučera | 14 komentářů

Průměrný český investor do fondů si loni připsal skoro šest procent

Průměrný český investor dosáhl loni ročního zhodnocení 5,86 %. Ukazuje to Index českého investora CII750, sestavovaný analytiky společností Fincentrum & Swiss Life Select a... celý článek

Divoká jízda elektromobilem. Akcie Tesly očima expertů

22. 1. 2021 | Ondřej Tůma | 1 komentář

Divoká jízda elektromobilem. Akcie Tesly očima expertů

Budou to za pár dní tři roky, co Elon Musk poslal do vesmíru červenou Teslu Roadster. Cena akcií jeho firmy míří za ní. Ke hvězdám. Může to vydržet, nebo přijde vyrovnání k nějaké rozumnější... celý článek

Air Bank sníží úrok na spořicím účtu

21. 1. 2021 | Jiří Hovorka | 19 komentářů

Air Bank sníží úrok na spořicím účtu

Air Bank od 1. dubna sníží úrok na spořicím účtu. 

Akcie SAB Finance vstoupí na burzu za 10 560 Kč

21. 1. 2021 | Jiří Hovorka, Petr Kučera | 3 komentáře

Akcie SAB Finance vstoupí na burzu za 10 560 Kč

Ve čtvrtek 28. ledna se na Burze cenných papírů Praha začne obchodovat s akciemi společnosti SAB Finance Radomíra Lapčíka. Obchodování bude zahájeno na ceně 10 560 Kč. Za tuto cenu... celý článek

Jak bankrotují státy a kdy přijde na řadu Česko

21. 1. 2021 | Dominik Stroukal | 87 komentářů

Jak bankrotují státy a kdy přijde na řadu Česko

Během koronavirové krize to mohlo zapadnout, ale loni „zbankrotovalo“ hned pět zemí. Další státy balancují na hraně. Pro srovnání: během poslední finanční recese se to stalo jen u tří... celý článek

Hledáte nové bydlení?

Berzrealitky

Vyzkoušejte náš katalog nemovitostí, při jehož tvorbě jsme se spojili s předním českým portálem Bezrealitky.

Partners Financial Services

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.