A zase ty technologie

David Petráček | 20. 5. 2002
A zase ty technologie
V uplynulém týdnu využili investoři nízkých cen zajímavých technologických titulů a začali nakupovat. Trhy nesly, na rozdíl od minulého týdne, vzhůru i maloobchodní společnosti.

Spojené státy

V pondělí došlo po propadech z uplynulých dnů ke korekci směrem vzhůru. Dařilo se hlavně technologickému indexu Nasdaq (profil, názory). Jeho růst způsobilo optimistické očekávání hospodářských výsledků společnosti Applied Materials IncTrend určovaly také akcie společností Microsoft (profil, názory) a Intel (profil, názory). Především u Microsoftu využívali investoři nízké ceny k nákupu tohoto titulu. Pozitivně se na vývoji podepsal také průzkum mezi zaměstnavateli, ze kterého vyplývá, že plánují v příštím čtvrtletí zvýšení náboru pracovníků. Celkem 27 % společností očekává v období červenec až září nárůst zaměstnaneckých nákladů, což je o 6 procent více, než se předpokládalo.

V úterý pokračoval na amerických trzích růst. Hnací silou pro ně byla zpráva o zvýšení maloobchodních tržeb a růstu zisků největších obchodníků jako jsou společnosti Wal-Mart (profil, názory) a J. C. Penney. To způsobilo růst optimismu a nákupní vlnu investorů. Nasdaq získával díky zvýšenému ratingu společnosti Intel. Zájem investorů panoval hlavně o akcie internetových, softwarových a polovodičových firem. Současný zájem o technologické tituly je obratem ve vývoji, který nastal na začátku roku. Dnešní trend však naznačuje, že investoři opět začali začleňovat technologické akcie do svých portfolií.

Ve středu došlo na trzích k mírnému ochabnutí. Zatímco před otevřením byla nálada díky ohlášení od Applied Materials (profil, názory) velice pozitivní, po oznámení CPI (+0,5 %, jádrová inflace +0,3 %) a obchodních zásob (-0,3 % ) byl trend spíše nejednoznačný. Důvodem ke změně nebylo ani oznámení průmyslové produkce za měsíc duben (vzrostla o 0,4 %), jelikož růst nastal hlavně v produkci automobilu a netýkal se celého průmyslu. Během obchodování se pak více dařilo technologiím a Nasdaq nakonec uzavřel v kladných hodnotách. Vliv na obchodování mělo i vybírání zisků a varovný komentář od společnosti Hewlett-Packard (profil, názory).

Ve čtvrtek trhy zaznamenaly nepatrný růst. Index Dow Jones (profil, názory) těžil hlavně z neutuchajícího zájmu o akcie maloobchodních společností. V odpoledních hodinách trhy rozkolísala zpráva o regionálním vývoji průmyslové aktivity (oznámila filadelfská pobočka Fedu), která zaznamenala nižší než očekávaný růst. Blue chips indexu Dow Jones podpořil růst finančních a telekomunikačních sektorů. Zájem panoval také o akcie spotřebitelských firem.

V pátek začalo obchodování v pozitivním duchu, když trhy těžily z ohlášení výrobce počítačů Dell (profil, názory), který mírně předčil očekávání a navíc zvedl odhad pro další čtvrtletí. Mezi dalším společnosti, které rostly patřily Cisco Systems (profil, názory), Sun Microsystems (profil, názory), Microsoft a Hewlett-Packard. Byla také zveřejněna hodnota obchodní bilance, která vykázala v březnu deficit ve výši 31,6 miliard dolarů oproti únorovým 31,8 miliardám. Další zprávou bylo oznámení spotřebitelské důvěry od University of Michigan, která v květnu vzrostla na 96 b. oproti očekávaným 93 b.

Evropa

První polovina týdne byla na evropských kapitálových trzích ve znamení růstu, kterému vévodily technologie v čele s Infineon Technologies AG a Deutsche Telekom. Pozadu ovšem nezůstávaly ani cyklické akcie. Dobře si vedly například akcie výrobce sportovního vybavení Adidas-Salomon AG. Mezi nejdůležitější makroekonomické zprávy patřilo oznámení německé inflace, která klesla z březnových 1,8 % na dubnových 1,6 %. Ve druhé polovině týdne nastal obrat a právě technologie se společnostmi Infineon a Deutsche Telekom byly strůjci propadů. Další propad zaznamenala německá burza po oznámení počtu uchazečů o podporu, který opět rostl. V pátek evropské trhy poslalo vzhůru ohlášení společnosti Dell.

Autor pracuje ve společnosti ABN AMRO Asset Management.


Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

0
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 0 komentářů

A tohle už jste četli?

Na pražskou burzu míří specialista na internet věcí

30. 9. 2022 | redakce Peníze.CZ

Na pražskou burzu míří specialista na internet věcí

Česká firma Hardwario, která se zaměřuje na internet věcí (IoT), obdržela souhlas České národní banky k veřejné nabídce akcií (IPO). S akciemi se pak bude obchodovat na Burze cenných... celý článek

Zhodnotit eura je těžší než koruny, ale možnosti jsou

30. 9. 2022 | Dominik Stroukal

Zhodnotit eura je těžší než koruny, ale možnosti jsou

Jak a kam investovat eura, aby to dávalo smysl? Investiční možnosti nabízejí tuzemské i zahraniční banky, ale také fintechové aplikace.

Alternativa ke spořicím účtům. Výnos závisí na úroku ČNB

29. 9. 2022 | Petra Nová | 1 komentář

Alternativa ke spořicím účtům. Výnos závisí na úroku ČNB

Investiční společnost Conseq nově spustila Repofond. Fond peněžního trhu, jehož výnos závisí na klíčové úrokové sazby ČNB. „Fond bereme jako alternativu ke spořicím účtům,“ říká Richard... celý článek

Creditas dostala pokutu, nabízela dluhopisy vedle spoření

27. 9. 2022 | Petr Kučera

Creditas dostala pokutu, nabízela dluhopisy vedle spoření

Banka podle ČNB nabízela investiční nástroje ještě před tím, než vyhodnotila profil konkrétních klientů.

Zpracovatel kůží Karo prodal všechny nové akcie

26. 9. 2022 | Jiří Hovorka

Zpracovatel kůží Karo prodal všechny nové akcie

Zpracovatel kůží Karo Leather dnes ukončil nabídku nových akcií na trhu Start pražské burzy. Od investorů získal 132 milionů korun na dostavbu nového závodu v Brtnici, na rozšíření... celý článek

Partners Financial Services

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.