A zase ty technologie

David Petráček | 20. 5. 2002
A zase ty technologie
V uplynulém týdnu využili investoři nízkých cen zajímavých technologických titulů a začali nakupovat. Trhy nesly, na rozdíl od minulého týdne, vzhůru i maloobchodní společnosti.

Spojené státy

V pondělí došlo po propadech z uplynulých dnů ke korekci směrem vzhůru. Dařilo se hlavně technologickému indexu Nasdaq (profil, názory). Jeho růst způsobilo optimistické očekávání hospodářských výsledků společnosti Applied Materials IncTrend určovaly také akcie společností Microsoft (profil, názory) a Intel (profil, názory). Především u Microsoftu využívali investoři nízké ceny k nákupu tohoto titulu. Pozitivně se na vývoji podepsal také průzkum mezi zaměstnavateli, ze kterého vyplývá, že plánují v příštím čtvrtletí zvýšení náboru pracovníků. Celkem 27 % společností očekává v období červenec až září nárůst zaměstnaneckých nákladů, což je o 6 procent více, než se předpokládalo.

V úterý pokračoval na amerických trzích růst. Hnací silou pro ně byla zpráva o zvýšení maloobchodních tržeb a růstu zisků největších obchodníků jako jsou společnosti Wal-Mart (profil, názory) a J. C. Penney. To způsobilo růst optimismu a nákupní vlnu investorů. Nasdaq získával díky zvýšenému ratingu společnosti Intel. Zájem investorů panoval hlavně o akcie internetových, softwarových a polovodičových firem. Současný zájem o technologické tituly je obratem ve vývoji, který nastal na začátku roku. Dnešní trend však naznačuje, že investoři opět začali začleňovat technologické akcie do svých portfolií.

Ve středu došlo na trzích k mírnému ochabnutí. Zatímco před otevřením byla nálada díky ohlášení od Applied Materials (profil, názory) velice pozitivní, po oznámení CPI (+0,5 %, jádrová inflace +0,3 %) a obchodních zásob (-0,3 % ) byl trend spíše nejednoznačný. Důvodem ke změně nebylo ani oznámení průmyslové produkce za měsíc duben (vzrostla o 0,4 %), jelikož růst nastal hlavně v produkci automobilu a netýkal se celého průmyslu. Během obchodování se pak více dařilo technologiím a Nasdaq nakonec uzavřel v kladných hodnotách. Vliv na obchodování mělo i vybírání zisků a varovný komentář od společnosti Hewlett-Packard (profil, názory).

Ve čtvrtek trhy zaznamenaly nepatrný růst. Index Dow Jones (profil, názory) těžil hlavně z neutuchajícího zájmu o akcie maloobchodních společností. V odpoledních hodinách trhy rozkolísala zpráva o regionálním vývoji průmyslové aktivity (oznámila filadelfská pobočka Fedu), která zaznamenala nižší než očekávaný růst. Blue chips indexu Dow Jones podpořil růst finančních a telekomunikačních sektorů. Zájem panoval také o akcie spotřebitelských firem.

V pátek začalo obchodování v pozitivním duchu, když trhy těžily z ohlášení výrobce počítačů Dell (profil, názory), který mírně předčil očekávání a navíc zvedl odhad pro další čtvrtletí. Mezi dalším společnosti, které rostly patřily Cisco Systems (profil, názory), Sun Microsystems (profil, názory), Microsoft a Hewlett-Packard. Byla také zveřejněna hodnota obchodní bilance, která vykázala v březnu deficit ve výši 31,6 miliard dolarů oproti únorovým 31,8 miliardám. Další zprávou bylo oznámení spotřebitelské důvěry od University of Michigan, která v květnu vzrostla na 96 b. oproti očekávaným 93 b.

Evropa

První polovina týdne byla na evropských kapitálových trzích ve znamení růstu, kterému vévodily technologie v čele s Infineon Technologies AG a Deutsche Telekom. Pozadu ovšem nezůstávaly ani cyklické akcie. Dobře si vedly například akcie výrobce sportovního vybavení Adidas-Salomon AG. Mezi nejdůležitější makroekonomické zprávy patřilo oznámení německé inflace, která klesla z březnových 1,8 % na dubnových 1,6 %. Ve druhé polovině týdne nastal obrat a právě technologie se společnostmi Infineon a Deutsche Telekom byly strůjci propadů. Další propad zaznamenala německá burza po oznámení počtu uchazečů o podporu, který opět rostl. V pátek evropské trhy poslalo vzhůru ohlášení společnosti Dell.

Autor pracuje ve společnosti ABN AMRO Asset Management.


Líbil se vám článek?

0
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 0 komentářů

Chcete prodat svou nemovitost?

Nechte si zpracovat ZDARMA cenovou nabídku!

Stačit nám bude pár základních informací o vašem bytě nebo domě a kontakt.

Cenu zjistíte OBRATEM.

Mám zájem prodat:

Prodej bytuByt
Prodej domuDům
Prodej pozemkuPozemek
Ostatní prodej nemovitostiJiné
Zpět

Získejte Vaše peníze zapomenuté v kuponovce!

Najděte s námi jednoduše všechny Vaše zapomenuté akcie i nároky z kuponovky a získejte za ně snadno a rychle peníze.

Zapomenuté miliardy logo
  • Zapojilo se již více než 100.000 klientů
  • Našli jsme už majetek za půl miliardy korun
  • Průměrný úspěšný klient získal více než 20 tis. Kč
    (¼ klientů získala více jak 100 tis. Kč)
Žádné zbytečné poplatky

Žádné zbytečné poplatky

U nás platíte poplatky jen když najdeme hodnoté akcie nebo pohledávky a vyřešíme vše za vás, jinka neplatíte nic.

Složitosti vyřešíme za Vás

Složitosti vyřešíme za Vás

Kromě akcií dohledáme související pohledávky až za 10 let zpětně, v případě odkupu vše zajistíme za Vás a vy tak nebudete muset do banky nebo vyplňovat složité dotazníky.

Odkup za nejlepší ceny

Odkup za nejlepší ceny

U našich nabídek garantujeme odkup nalezených akcií za nejlepší aktuání ceny na trhu.

A tohle už jste četli?

PPF vytěsní akcionáře z O2. Měli by dát víc, říká analytik

7. 12. 2021 | Jiří Hovorka | 1 komentář

PPF vytěsní akcionáře z O2. Měli by dát víc, říká analytik

Skupina PPF stáhne zbylé akcie operátora O2 z pražské burzy za 270 korun za akcii. Skupina dnes oznámila, že obdržela souhlas České národní banky se zahájením procesu výkupu minoritních... celý článek

Kolik vydělaly podílové fondy? Cenu akcií srazil omikron

7. 12. 2021 | Martin Mašát | 1 komentář

Kolik vydělaly podílové fondy? Cenu akcií srazil omikron

Vývoj podílových fondů pravidelně hodnotí Martin Mašát, investiční stratég skupiny Partners. Kolik si v průměru připsaly za listopad, od začátku letošního roku nebo třeba za posledních... celý článek

Fio vydává dluhopisy s pětiprocentním výnosem

2. 12. 2021 | Jiří Hovorka | 15 komentářů

Fio vydává dluhopisy s pětiprocentním výnosem

Fio banka začne zhruba od poloviny prosince nabízet své dluhopisy s pětiprocentním ročním výnosem. Budou šestileté, tedy se splatností v prosinci 2027.

Pozor na investiční tokeny. Nedejte na reklamu, varuje úřad

30. 11. 2021 | Jiří Hovorka | 11 komentářů

Pozor na investiční tokeny. Nedejte na reklamu, varuje úřad

Ministerstvo financí varuje před takzvanými investičními tokeny.

Investice s pákou. CFD mohou znásobit zisk i ztrátu

18. 11. 2021 | Jiří Hovorka | 5 komentářů

Investice s pákou. CFD mohou znásobit zisk i ztrátu

V dalším díle investičního seriálu se dostáváme k rizikovým spekulacím pro zkušené. Vysvětlíme, proč většina lidí při sázkách na krátké trendy prodělává. A ukážeme, kdy se hodí využít... celý článek

Partners Financial Services
Nadílka

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.