Akcie, hejbejte se!

Akcie, hejbejte se!
Daytrader, česky dejtrejdr – líbivé, kouzelné a především mezi novodobou investorskou komunitou velmi populární slovo. Toto pojmenování je v podstatě jen jiným výrazem pro akciové hráče či spekulanty.
Obchodní styl založený na okamžitém odhadu vývoje akciového kursu pro příštích několik minut, hodin a někdy i dnů. To je základem takzvaného daytradingu.

Nikdy se neshodneme

Spory, které nyní probíhají mezi investory, jsou tedy o tom, zda lze tímto obchodním stylem dlouhodobě překonávat výnos tržního portfolia (tedy trhu), který je nejpohodlněji a nejpřesněji sledovatelný takzvaným position tradingem.

Poziční trading je protikladem daytradingu a spočívá především v budování dlouhodobých pozic v akciích stabilních společností s delší historií. Podobně, jako proti sobě stojí zastánci daytradingu a pozičního tradingu, tak jsou ve sporu zastánci technické a fundamentální analýzy. Někteří analytici a investiční manažeři dokonce tvrdí, že používají oba analytické přístupy. Fundamentální analýza jim řekne co a technická analýza kdy koupit. Myšlenkový pochod klasického pozičního investora vede prioritně přes fundamentální data k sekundárnímu vyhodnocení vhodné doby k nákupu. Naopak daytradera zajímají v první řadě signály a indikátory vycházející z technické analýzy a poté až sekundárně se zajímá také o to, jaký fundamentální podklad či poklad získává v akciích dané společnosti. Tento přístup je logickým pohledem této skupiny účastníků na burzovní dění. Pokud totiž hodlám obchodovat v horizontu několika hodin, není fundamentální analýza příliš užitečná. Z daytradera by se však při neočekávaném vývoji trhu mohl velmi brzy stát poziční trader z donucení, který si řekne: "když už to tak spadlo, tak raději vydržím". Této situaci se denní obchodníci brání přesným definováním svých obchodních plánů, především oblastí "profit taking" a "stop loss".

A co Češi? Mají si kde hrát?

Daytrading, jako populární a typicky americký obchodní přístup k akciovým spekulacím, začal pronikat do České republiky ve větší míře někdy v průběhu let 1997 a 1998.

Jeho popularita se stále zvyšuje díky levnějšímu, rychlejšímu a snazšímu přístupu privátních investic na vyspělé a likvidní světové akciové trhy. Neocenitelným přínosem pro tyto obchodníky je také možnost obchodování na úvěr, tedy takzvaně "margin". Investor tak může znásobit své šance i rizika prostřednictvím peněz poskytnutých mu jeho brokerskou společností. Čas od času jsme svědky pokusů o zavedení tohoto spekulativního přístupu na tuzemský akciový trh. Tyto pokusy většinou troskotají na třech zásadních problémech:

  • nízká likvidita – s ní souvisí široké rozpětí mezi nákupními a prodejními pokyny, které v průběhu běžného obchodního dne neumožňuje hráčům na trhu "volně dýchat";
  • málo titulů – jelikož daytrader běžně pozoruje přibližně třicet akciových společností, je pro něj český trh se sedmi většími tituly absolutně nezajímavý;
  • nevhodné akcie – navíc z oněch sedmi společností se pouze dvě dají zařadit do nové ekonomiky. Právě společnosti z nové ekonomiky, tedy mladé technologické a telekomunikační společnosti jsou tím pravým rájem denních obchodníků, kteří mají rádi, když se trh hýbe.

Doufám, že se český trh jednoho krásného dne začne také hýbat a lákat k sobě nové, dynamicky podnikající společnosti. Umožní to všem účastníkům pohybujícím se na akciovém trhu ono zmíněné volné dýchání bez ohledu na jejich investiční strategii. Tyto společnosti by mohly být důstojnými následovníky v privatizaci postupně mizejících postkuponových firem.

Dočkají se někdy i čeští dejtrejdři takové nabídky na trhu, jako jejich zahraniční kolegové? Jaký je váš názor na podobné spekulace? Dejte nám vědět, vaše názory nás zajímají.

Líbil se vám článek?

-29
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 8 komentářů

Chcete prodat svou nemovitost?

Nechte si zpracovat ZDARMA cenovou nabídku!

Stačit nám bude pár základních informací o vašem bytě nebo domě a kontakt.

Cenu zjistíte OBRATEM.

Mám zájem prodat:

Prodej bytuByt
Prodej domuDům
Prodej pozemkuPozemek
Ostatní prodej nemovitostiJiné
Zpět

Diskuze

Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy

24. 4. 2001 10:10, hink

Nějak mi nevychází, že by někdo vyprodukoval takovým obchodem nějakou hodnotu (kromě fiktivní přidané, které se však dá nefiktivně zdanit). Druhej to samé prodělá. Proto mi úvahy o tom, zda se tím obecně (v průměru) dá vydělat lépe než dlouhodoběji orientovaným obchodem, zdají úplně zcestné.

+19
+-
Reagovat na příspěvek

Příspěvek s nejvíce zápornými hlasy

20. 4. 2001 12:16

E-mail pan Buffett (ubirate mu vsichni jedno t) nepouziva (je to stary technofob), telefon je (pravdepodobne) americke cislo:402-346-1400. Zkuste to, ale moc sanci Vam nedavam, kdyztak vic o jeho nazorech (jsou tam jeho celkem vtipne vyrocni dopisy akcionarum, tusim ze od roku 1965)je k mani na http://www.berkshirehathaway.com (coz je internetova adresa 99 procent jeho majetku)

Zobrazit celé vlákno

-17
+-
Reagovat na příspěvek
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem (8 komentářů) příspěvků.

Hledáte nové bydlení?

Berzrealitky

Vyzkoušejte náš katalog nemovitostí, při jehož tvorbě jsme se spojili s předním českým portálem Bezrealitky.

A tohle už jste četli?

Investujte bez vybírání. ČSOB zjednodušuje fondy

12. 4. 2021 | Jiří Hovorka | 3 komentáře

Investujte bez vybírání. ČSOB zjednodušuje fondy

ČSOB má novou službu, pomocí které chce prodávat investice do podílových fondů svým klientům. Produkt nazvaný ČSOB NaMíru startuje s akcí, během níž do konce června odpouští vstupní... celý článek

Akcie a daňové přiznání. Jak určit pořizovací cenu a kurz

12. 4. 2021 | Lucie Kretková | 4 komentáře

Akcie a daňové přiznání. Jak určit pořizovací cenu a kurz

V předchozím článku jsme si vysvětlili základní pravidla, jak zdanit příjmy z prodeje akcií či podílových listů, co se počítá do limitu pro osvobození nebo jak funguje časový test.... celý článek

Kdo investoval před rokem, je o 40 % výš. Takhle rostou výnosy fondů

9. 4. 2021 | Martin Mašát | 12 komentářů

Kdo investoval před rokem, je o 40 % výš. Takhle rostou výnosy fondů

Akciové fondy se zaměřením na vyspělé trhy si od začátku letošního roku připsaly v průměru 7,3 %. Za posledních deset let se dalo vydělat kolem 110 %.

ETF, nebo aktivně řízený fond? Kombinujte, jsme na hraně

8. 4. 2021 | Adam Erler | 5 komentářů

ETF, nebo aktivně řízený fond? Kombinujte, jsme na hraně

Vyplatí se peníze svěřit portfoliovému manažerovi podílového fondu, nebo je lepší jen kopírovat index? Adam Erler z investiční společnosti Conseq v komentáři vysvětluje, proč si myslí,... celý článek

Výsledky nemovitostních fondů: Jenom dva neporazily inflaci

8. 4. 2021 | Jan Traxler | 5 komentářů

Výsledky nemovitostních fondů: Jenom dva neporazily inflaci

Šestnáct z osmnácti sledovaných nemovitostních fondů v roce 2020 porazilo inflaci. Ale až na jednu výjimku jejich výnosy oproti roku 2019 mírně poklesly. Letošní rok bude podobný.

Partners Financial Services

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.