Akcie, hejbejte se!

Akcie, hejbejte se!
Daytrader, česky dejtrejdr – líbivé, kouzelné a především mezi novodobou investorskou komunitou velmi populární slovo. Toto pojmenování je v podstatě jen jiným výrazem pro akciové hráče či spekulanty.
Obchodní styl založený na okamžitém odhadu vývoje akciového kursu pro příštích několik minut, hodin a někdy i dnů. To je základem takzvaného daytradingu.

Nikdy se neshodneme

Spory, které nyní probíhají mezi investory, jsou tedy o tom, zda lze tímto obchodním stylem dlouhodobě překonávat výnos tržního portfolia (tedy trhu), který je nejpohodlněji a nejpřesněji sledovatelný takzvaným position tradingem.

Poziční trading je protikladem daytradingu a spočívá především v budování dlouhodobých pozic v akciích stabilních společností s delší historií. Podobně, jako proti sobě stojí zastánci daytradingu a pozičního tradingu, tak jsou ve sporu zastánci technické a fundamentální analýzy. Někteří analytici a investiční manažeři dokonce tvrdí, že používají oba analytické přístupy. Fundamentální analýza jim řekne co a technická analýza kdy koupit. Myšlenkový pochod klasického pozičního investora vede prioritně přes fundamentální data k sekundárnímu vyhodnocení vhodné doby k nákupu. Naopak daytradera zajímají v první řadě signály a indikátory vycházející z technické analýzy a poté až sekundárně se zajímá také o to, jaký fundamentální podklad či poklad získává v akciích dané společnosti. Tento přístup je logickým pohledem této skupiny účastníků na burzovní dění. Pokud totiž hodlám obchodovat v horizontu několika hodin, není fundamentální analýza příliš užitečná. Z daytradera by se však při neočekávaném vývoji trhu mohl velmi brzy stát poziční trader z donucení, který si řekne: "když už to tak spadlo, tak raději vydržím". Této situaci se denní obchodníci brání přesným definováním svých obchodních plánů, především oblastí "profit taking" a "stop loss".

A co Češi? Mají si kde hrát?

Daytrading, jako populární a typicky americký obchodní přístup k akciovým spekulacím, začal pronikat do České republiky ve větší míře někdy v průběhu let 1997 a 1998.

Jeho popularita se stále zvyšuje díky levnějšímu, rychlejšímu a snazšímu přístupu privátních investic na vyspělé a likvidní světové akciové trhy. Neocenitelným přínosem pro tyto obchodníky je také možnost obchodování na úvěr, tedy takzvaně "margin". Investor tak může znásobit své šance i rizika prostřednictvím peněz poskytnutých mu jeho brokerskou společností. Čas od času jsme svědky pokusů o zavedení tohoto spekulativního přístupu na tuzemský akciový trh. Tyto pokusy většinou troskotají na třech zásadních problémech:

  • nízká likvidita – s ní souvisí široké rozpětí mezi nákupními a prodejními pokyny, které v průběhu běžného obchodního dne neumožňuje hráčům na trhu "volně dýchat";
  • málo titulů – jelikož daytrader běžně pozoruje přibližně třicet akciových společností, je pro něj český trh se sedmi většími tituly absolutně nezajímavý;
  • nevhodné akcie – navíc z oněch sedmi společností se pouze dvě dají zařadit do nové ekonomiky. Právě společnosti z nové ekonomiky, tedy mladé technologické a telekomunikační společnosti jsou tím pravým rájem denních obchodníků, kteří mají rádi, když se trh hýbe.

Doufám, že se český trh jednoho krásného dne začne také hýbat a lákat k sobě nové, dynamicky podnikající společnosti. Umožní to všem účastníkům pohybujícím se na akciovém trhu ono zmíněné volné dýchání bez ohledu na jejich investiční strategii. Tyto společnosti by mohly být důstojnými následovníky v privatizaci postupně mizejících postkuponových firem.

Dočkají se někdy i čeští dejtrejdři takové nabídky na trhu, jako jejich zahraniční kolegové? Jaký je váš názor na podobné spekulace? Dejte nám vědět, vaše názory nás zajímají.

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

-29
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 8 komentářů

Diskuze

Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy

24. 4. 2001 10:10, HonzaH

Nějak mi nevychází, že by někdo vyprodukoval takovým obchodem nějakou hodnotu (kromě fiktivní přidané, které se však dá nefiktivně zdanit). Druhej to samé prodělá. Proto mi úvahy o tom, zda se tím obecně (v průměru) dá vydělat lépe než dlouhodoběji orientovaným obchodem, zdají úplně zcestné.

+19
+-
Reagovat na příspěvek

Příspěvek s nejvíce zápornými hlasy

20. 4. 2001 12:16

E-mail pan Buffett (ubirate mu vsichni jedno t) nepouziva (je to stary technofob), telefon je (pravdepodobne) americke cislo:402-346-1400. Zkuste to, ale moc sanci Vam nedavam, kdyztak vic o jeho nazorech (jsou tam jeho celkem vtipne vyrocni dopisy akcionarum, tusim ze od roku 1965)je k mani na http://www.berkshirehathaway.com (coz je internetova adresa 99 procent jeho majetku)

Zobrazit celé vlákno

-17
+-
Reagovat na příspěvek
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem (8 komentářů) příspěvků.

A tohle už jste četli?

KB ovládla Upvest, který láká na investice do developerů

8. 8. 2022 | Jiří Hovorka

KB ovládla Upvest, který láká na investice do developerů

Komerční banka je nově většinovým vlastníkem společnosti Upvest, která propojuje developery a investory. Banka dnes oznámila, že na konci července získala 96% podíl. Detaily transakce... celý článek

Cyrrus má nového generálního ředitele

4. 8. 2022 | Petr Kučera

Cyrrus má nového generálního ředitele

Novým generálním ředitelem společnosti Cyrrus je od začátku srpna Jaroslav Kysela. Čtyřicetiletý manažer přichází z vídeňské Raiffeisen Centrobank AG, kde působil na pozici regionálního... celý článek

Akcie Avastu rostou o 40 %. Fúze míří ke schválení

3. 8. 2022 | Petr Kučera

Akcie Avastu rostou o 40 %. Fúze míří ke schválení

Britský Úřad pro hospodářskou soutěž (CMA) „po důkladném šetření“ předběžně schválil fúzi české antivirové společnosti Avast s americkou softwarovou firmou NortonLifeLock. Informovala... celý článek

Firma WCA, která lákala na zázračné výnosy, přišla o většinu peněz

26. 7. 2022 | Petr Kučera | 16 komentářů

Firma WCA, která lákala na zázračné výnosy, přišla o většinu peněz

Kvůli „souhře hned několika nepředvídatelných faktorů“ hlásí WCA International ztrátu 70 % investovaných peněz. Podaří se ještě nabrat výšku?

Peníze nevrátíme, může za to covid. Diamantové dluhopisy v potížích

21. 7. 2022 | Jiří Hovorka | 14 komentářů

Peníze nevrátíme, může za to covid. Diamantové dluhopisy v potížích

Vyrábí diamanty, láká na investice do nich, prodává potravinové doplňky nebo slibuje kousek od Dubaje postavit hotelový komplex za stovky milionů dolarů. Teď má skupina DIC ale problém.... celý článek

Partners Financial Services

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.