Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.

Opadává listí, výkonnost i majetek pod správou

Opadává listí, výkonnost i majetek pod správou
Bez trendu. Tak by se daly jedním slovem charakterizovat tuzemské fondy počátkem listopadu. Jisté ale je, že prudké zhodnocování majetku v akciových fondech, které jsme mohli sledovat po propadu zhruba od poloviny září, je již, stejně jako letošní listí, minulostí.

Počátek listopadu přinesl ve fondovém průmyslu několik dílčích změn. Novinkou bezesporu nejdůležitější je uvedení nového fondu Trendbond (OFSISTB) na trh. Více o fondu z dílny ISČS (ISSIS) si přečtete v článku Trendbond: Surfař na konvergenční vlně.

Zatímco novinka ISČS, prodávaná minimálně do konce roku bez 1,5% vstupního poplatku, zřejmě vylepší postupně oslabující tržní pozici správce, konkurenční IKS (profil, názory) si pozitivním dopadem svých inovací tak jistá být nemůže. U dvojice IKS fond fondů (profil, názory) a IKS fond světových indexů (profil, názory) zvedá IKS KB od 6. listopadu vstupní poplatek ze stávajících 0,9 procenta na statutem povolená tři procenta. Předchozí 0,9% poplatek zavedla IKS koncem července, když předtím od jara prodávala oba fondy zcela bez poplatku. IKS si zkrátka již nebude kupovat tržní podíl nulovými či symbolickými poplatky na akciových fondech.

Rozhodnutí zvýšit poplatky zřejmě předcházelo vyslovení důvěry managementu Pavla Pršaly ze strany nových vlastníků Komerční banky a IKS tak již nemusí získávat tržní pozici za každou cenu. Kromě vyslovení důvěry vedlo k rozhodnutí zvýšit poplatky pravděpodobně také poznání, že tyto v portfoliu IKS nejrizikovější fondy se tvůrcem pěkných prodejních čísel správce na klesajícím trhu nestanou, i kdyby byl jejich prodej dotován sebevíce. Investoři (a podotýkám že nejen v tuzemsku) při nákupním rozhodování upírají zraky především na roční výkonnost a ztráta čtvrtiny majetku za předchozích dvanáct měsíců pro většinu z nich důvodem ke koupi není.

Tahounem IKS se stal IKS Dluhopisový (profil, názory). Jen od počátku roku majetek pod jeho správou narostl o více než polovinu a zájem o něj roste i dále. Meziroční čísla jsou totiž více než pěkná – aktuálně 10,56 procenta. Spojíme-li historická čísla dohromady se slovy člena bankovní rady ČNB Jana Fraita, který v pátek 2. listopadu připustil budoucí snižování úrokových sazeb v důsledku rizika nižšího růstu ekonomiky a pomalejší než očekávané inflace, je jasné, že extrémní úspěch IKS Dluhopisového bude z hlediska prodejů i výkonnosti pokračovat.

Nákupy, prodeje a výkonnost

Odkupy podílových listů postihly možná poněkud překvapivě především korunové, tedy nově založené fondy. Přes šedesát pět milionů korun vybrali investoři ze Sporoinvestu ISČS (OFSISSPI). O dvacet osm milionů korun menší portfolio má IKS světových indexů (profil, názory), dvacet čtyři milionů korun odplynulo z IKS fondu fondů (profil, názory). Až na čtvrté příčce je s mínus 22,4 miliony korun Všeobecný fond ISČS (OFSISVSE) a na páté s mínus deseti miliony Restituční fond (OFPISRES). Deset fondů s nejvyšším úbytkem majetku najdete v této tabulce .

Na radostnějším konci tabulky, mezi fondy s nejvyššími přílivy nových investic, se nečekaně objevil Sporobond (OFSISSPB) (+56 milionů korun). Tradičně nejúspěšnější IKS Dluhopisový (profil, názory) se tentokrát s plus 46 miliony korun musel spokojit s druhým místem. Pokud by se prodejní úspěchy Sporobondu v budoucnu staly pravidlem, svědčilo by to o tom, že v létě spuštěný balíčkový produkt Sporoplán začal fungovat. Třetí místo obsadilo Sporokonto ŽB-Trustu (profil, názory) (+12,8 milionů korun). Na konci první desítky se třemi sty tisíci korun nových investic umístil ČSOB smíšený (profil, názory) spravovaný OB Investem (ISOBI). Top ten nejvyšších čistých prodejů je zde.

Fondem s nejvyšší týdenním zhodnocením se stal už poněkolikáté Sporotrend ISČS (OFSISSPT) (+2,4 procenta). Také ostatní fondy z desítky s nejvyšší výkonností jsou akciové a smíšené. Podívejte se, které fondy zhodnotily majetek nejvíce!

O více než dvě procenta poklesla výkonnost dvěma podobně koncipovaným globálním fondům - Globaltrendu FF ISČS (OFSISFF) a fondu fondů IKS KB (profil, názory). Na třetí příčce je poslední a nejstarší fond fondů – První investiční fond fondů (OFPISFF). Podívejte se na ostatní fondy se špatnou týdenní výkonností .

Více se dozvíte z našich tabulek. Zde je najdete všechny pěkně pohromadě:
tabulku výkonnosti
tabulku kategorií fondů
tabulku prodejů

Jak vysoký vstupní poplatek považujete u akciových fondů za únosný? Považujete rozhodnutí IKS KB zvýšit je za chybné? Porostou ještě tento týden akciové a smíšené fondy? Stojí za vzestupem prodejů Sporobondu balíček Sporoplán? Napište svůj názor.

  • RSS
  • Kindle
  • Poslat e-mailem
  • Vytisknout

Líbil se vám článek?

0
Ano
Ne

Diskuze

Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy

6. 11. 2001 8:56, pjt

Odpovedi na Vasi otazku je cenik SCP . Platite za kazdou sluzbu, hledejte sluzby E91, O55, O56.

Reagovat

 

+18
Líbí
Nelíbí

Zobrazit komentovanou zprávu (TGP 05. 11. 2001 10:32)

Další příspěvky v diskuzi (7 komentářů)

7. 11. 2001 | 21:36 | Gekko 99

Pochopitelne vyse poplatku je nesmirne dulezita a rekl bych ze je to opravdu klicovy ukazatel. Dle meho nazoru u peneznich fondu by nemel byt zadny vstupni poplatek,pro smisene bych akceptoval max 1%, pro akciove max 1,5-2%....více

6. 11. 2001 | 8:56 | pjt

Odpovedi na Vasi otazku je cenik SCP . Platite za kazdou sluzbu, hledejte sluzby E91, O55, O56. více

5. 11. 2001 | 15:14

Jiz obem majetku ve sprave dluhopisovych fondu ve srovnani s fondy akciovymi odpovida na Vasi otazku. Ano, ziskat korunu investic do akciovych fondu je mnohem namahavejsi nez ziskat korunu investic do fondu dluhopisovych....více

5. 11. 2001 | 10:32 | TGP

Poplatek SCP? Nechcete přece říct, že si SCP bere procenta z každé investice? více

5. 11. 2001 | 10:00 | pjt

V pripade distribuce pres bankovni domy je poplatek skutecne dost diskutabilni. Je treba si ale uvedomit, ze u zaknihovanych podilovych listu jse musi pokryt poplatek SCP za registraci PL. I kdyz i tento obolus by mohly inv....více

Přihlášení

Jméno

Nemáte registraci? Zaregistrujte se zde!

Všechny materiály © 2000 - 2018 Peníze.CZ a dodavatelé. Všechna práva vyhrazena.

ISSN 1213-2217. Doslovné ani částečné přebírání materiálů není povoleno bez uvedení zdroje a předchozího písemného svolení.
Peníze.CZ vydává společnost Partners media, s.r.o.
Člen SVIT - Sdružení vydavatelů internetových titulů při UVDT.

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.OK