Čáry máry fuk…

Čáry máry fuk…
… a výkonnost některých fondů vyskočí o více než pět procent. Ale ani tak nedokáží přitáhnout nové investory. Ti přijdou, až budou trhy na vrcholu.

Lidé, kteří vložili své peníze do fondů jako Sporotrend (profil, názory) nebo Akro Eurotech (profil, názory) si poslední měsíce bezpochyby rvali vlasy - jediné tabulky, ve kterých se tyto fondy objevovaly, byly ty se špatnou a ještě horší výkonností. Poprvé po dlouhé době je ale vše jinak. Sporotrend si v minulém týdnu připsal 8,1 procenta a Akro Eurotech 6 procent. O pět procent vzrostlo zhodnocení fondu ČSOB světový akciový (profil, názory) a i další fondy v top ten fondů dle týdenní výkonnosti si připsaly tři a půl až čtyři procenta.

O tom, že minulý týden se nedalo v podstatě nic zkazit, vypovídá i tabulka fondů s nejnižší týdenní výkonností. Pouze tři z fondů si před týdenní výkonnost dokázaly přidat mínus, všechny ostatní skončily na nule či mírně nad nulou. Onou "nepovedenou" trojicí je Akro Svět (profil, názory), Akro Obligace (profil, názory) a Newton KSIO II (profil, názory).

Čas na výměnu manažera?

Poměrně dobré výsledky minulého týdne zamíchaly také tabulkou černých ovcí, desítkou fondů s nejhorší roční výkonností. V jejím čele je nezaslouženě (kvůli kauze Private Investors) Akro Svět, na druhém místě je již vlastní "zásluhou" Akro Eurotech s mínus 70 procenty, na třetím místě PPF smíšený (profil, názory) s mínus 38 procenty. Na dalších místech jsou fondy ISČS Globaltrend (profil, názory) a Eurotrend (profil, názory), ČSOB evropský akciový (profil, názory), který ještě nedávno spravovala společnost Patria, akciový fond První investiční (profil, názory), skokan tohoto týdne Sporotrend (profil, názory), ČSOB světový akciový (profil, názory) a fond fondů První investiční (profil, názory). Zdá se vám, že v seznamu něco chybí? Ano, je to jeho bývalá stálice Pioneer Trust (profil, názory). Uvidíme, jaké budou jeho výsledky v dalších týdnech, ale v tuto chvíli se zdá, že převedení jeho správy z Prahy do Dublinu podílníkům prospěje.

V dlouhodobé ofenzivě pokračuje IKS Komerční banky (profil, názory). "Otec obrody IKS" Michal Větrovský, člen představenstva KB, sice přízeň nových majitelů nezískal a odešel, výsledky IKS při správě majetku i získávání nových peněz by ale měly znamenat, že vedení IKS v čele s Pavlem Pršalou si svá křesla udrží. Česká spořitelna bezpochyby lituje, že nechala Pavla Pršalu i další ze své dceřiné investiční společnosti odejít, neboť úspěch IKS stojí především na lidech, kteří se ještě před rokem potkávali na chodbách Spořitelní investiční (profil, ).

Fondy IKS jsou také jedněmi z mála, které i minulý týden získaly nové peníze. V čele tabulky je samozřejmě IKS Dluhopisový (profil, názory) s plus 61 miliony korun, na druhém místě IKS Peněžní trh (profil, názory) se 12 miliony a na třetím Sporobond (profil, názory) s 11 miliony. Čtvrté ŽB-Sporokonto (profil, názory) již získalo jen necelých šest milionů, ale i to je na poměry ŽB-Trustu (profil, názory) úspěch. Jeden a půl milionu korun získal i fond peněžního trhu První investiční (profil, názory), další fondy pak minulý týden přitáhly již jen desítky či stovky tisíc.

Nejvíce peněz uteklo z problémy zmítaného Sporoinvestu (profil, názory), a to přes 57 milionů korun. Kromě něj lidé vybírali především ze "starých" fondů - restitučního První investiční (profil, názory), IKS Globálního (profil, názory), IKS Balancovaného (profil, názory), ISČS Českého (profil, názory) a podobně.

Happy end na závěr

Minulý týden přinesl i dvě novinky. Tou první je povolení otevřít První privatizační investiční fond, dnes největší investiční fond u nás s majetkem přesahujícím 6 miliard korun. Prodávat podílové listy bude možno od ledna 2002 s poplatkem ve výši šesti procent. Trpěliví podílníci ovšem budou odměněni - výstupní poplatek bude každý měsíc klesat o jedno procento. Poněkud překvapivé je, že i když je největším akcionářem Česká pojišťovna (profil, názory), správcem fondu nebude investiční společnost PPF (profil, názory), ale První investiční (profil, názory).

Druhou novinkou minulého týdne je úspěšné vypořádání fondu Newton KSIO I (profil, názory) investiční společností Newton (profil, názory). Podrobnější informace najdete v názorech u profilu fondu, takže jen stručně: na fond byla v polovině roku 2000 uvalena nucená správa a Newtonu se podařilo portfolio, původně z 95 procent tvořené pohledávkami, zhodnotit tak, že ten, kdo fondu svěřil celou kuponovou knížku, získá přibližně 11 000 korun.

Tabulky, které jsme pro vás připravili, by bylo možné popisovat ještě dlouho, ale možná bude příjemnější, prohlédnete-li si je sami:

Tabulka výkonnosti a prodejů jednotlivých kategorií fondů

Tabulka fondů s nejvyššími a nejnižšími čistými prodeji, nejvyššími prodeji a nejvyššími odkupy

Čtveřice tabulek s fondy s nejlepší a nejhorší výkonností v týdenním horizontu a v horizontu ročním

Co nového se stane tento týden? Máte nějaké volné peníze, které byste chtěli investovat do fondů? A do kterých? Podělte se s ostatními o své názory a zkušenosti!

A nezapomeňte, že své názory můžete připsat také k jednotlivým fondům! Řekněte ostatním investorům, co si o daném fondu a jeho manažerech myslíte!

Líbil se vám článek?

+6
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 6 komentářů

Chcete prodat svou nemovitost?

Nechte si zpracovat ZDARMA cenovou nabídku!

Stačit nám bude pár základních informací o vašem bytě nebo domě a kontakt.

Cenu zjistíte OBRATEM.

Mám zájem prodat:

Prodej bytuByt
Prodej domuDům
Prodej pozemkuPozemek
Ostatní prodej nemovitostiJiné
Zpět

Diskuze

Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy

15. 10. 2001 9:53, TGP

Tak konečně už Pioneer spravují v zahraničí? Škoda, že to neudělali už před dvěma lety, než se tady v Praze zbláznili a vše nacpali do rizikových titulů. Teď se jim to bude obtížně zachraňovat...

+2
+-
Reagovat na příspěvek

Příspěvek s nejvíce zápornými hlasy

15. 10. 2001 9:34, TGP

Svěřit fond První investiční? To je teda hodně zvláštní - nikdo neví, co PIAS čeká, zdali zanikne, sloučí se nebo bude prodána, nemluvě o stogmatu podvodné společnosti, jejíž vedení rádo plnilo pokyny šéfů IPB a dopouštělo se na úkor podílníků nezákonných obchodů.

-1
+-
Reagovat na příspěvek
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem (6 komentářů) příspěvků.

Získejte Vaše peníze zapomenuté v kuponovce!

Najděte s námi jednoduše všechny Vaše zapomenuté akcie i nároky z kuponovky a získejte za ně snadno a rychle peníze.

Zapomenuté miliardy logo
  • Zapojilo se již více než 100.000 klientů
  • Našli jsme už majetek za půl miliardy korun
  • Průměrný úspěšný klient získal více než 20 tis. Kč
    (¼ klientů získala více jak 100 tis. Kč)
Žádné zbytečné poplatky

Žádné zbytečné poplatky

U nás platíte poplatky jen když najdeme hodnoté akcie nebo pohledávky a vyřešíme vše za vás, jinka neplatíte nic.

Složitosti vyřešíme za Vás

Složitosti vyřešíme za Vás

Kromě akcií dohledáme související pohledávky až za 10 let zpětně, v případě odkupu vše zajistíme za Vás a vy tak nebudete muset do banky nebo vyplňovat složité dotazníky.

Odkup za nejlepší ceny

Odkup za nejlepší ceny

U našich nabídek garantujeme odkup nalezených akcií za nejlepší aktuání ceny na trhu.

A tohle už jste četli?

Fio vydává dluhopisy s pětiprocentním výnosem

2. 12. 2021 | Jiří Hovorka | 15 komentářů

Fio vydává dluhopisy s pětiprocentním výnosem

Fio banka začne zhruba od poloviny prosince nabízet své dluhopisy s pětiprocentním ročním výnosem. Budou šestileté, tedy se splatností v prosinci 2027.

Pozor na investiční tokeny. Nedejte na reklamu, varuje úřad

30. 11. 2021 | Jiří Hovorka | 11 komentářů

Pozor na investiční tokeny. Nedejte na reklamu, varuje úřad

Ministerstvo financí varuje před takzvanými investičními tokeny.

Investice s pákou. CFD mohou znásobit zisk i ztrátu

18. 11. 2021 | Jiří Hovorka | 5 komentářů

Investice s pákou. CFD mohou znásobit zisk i ztrátu

V dalším díle investičního seriálu se dostáváme k rizikovým spekulacím pro zkušené. Vysvětlíme, proč většina lidí při sázkách na krátké trendy prodělává. A ukážeme, kdy se hodí využít... celý článek

ZDR Investments kupuje retail park ve Vídni

16. 11. 2021 | redakce Peníze.CZ

ZDR Investments kupuje retail park ve Vídni

Novým přírůstkem fondu kvalifikovaných investorů ZDR Investments SICAV je retail park Gatterederstraße ve Vídni. Nemovitost v hodnotě 400 milionu koupil fond od rakouského privátního... celý článek

Nováček na pražské burze posílil o 225 % za týden

12. 11. 2021 | Petr Kučera | 4 komentáře

Nováček na pražské burze posílil o 225 % za týden

Akcie společnosti Fixed.zone, která vstoupila v pondělí na trh Start pražské burzy, posílily během prvního týdne o 225 %. Jde o rekordní růst kurzu, říká Marie Mühlhoferová z tiskového... celý článek

Partners Financial Services
Nadílka

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.