Mafie kousek za Prahou

Mafie kousek za Prahou
Jako dítě jsem milovala hádanky typu: co má společného slon a fialka, strom a kos? Ale tuhle se mi dostala do ruky hádanka o něco složitější: co mají společného pánové Linka, Herman, Syrový, Řečica, Sudík a paní Lichtenbergová?

Odpověď je Průhonice, konkrétně pana starostu Knapa, místostarostu Skořepu a vedoucího stavebního úřadu pana Doležala. Teď si asi říkáte, že každý občan tohoto státu má přeci nějaké obecní zastupitelstvo. To ano, ale ne každé je spojeno se synonymem peklo. Nu, pojďte se podívat na osudy těchto lidí zblízka a posuďte sami.

Průhonice jsou velmi hezká vesnička u Prahy, známá tím, že v ní žije mnoho velmi bohatých a vlivných lidí. Pokud do Průhonic někdy zavítáte, narazíte na restaurace U Bezoušků, Magnólii, Hliněnou baštu, U slepiček, hotel Slivín a na jeden zrekonstruovaný dvůr, kde měla stát pizzerie. Restauraci U Bezoušků vlastní starosta, Magnólii místostarosta, Hliněnou baštu bývalý starosta. Všechny vyjmenované restaurace mají otevírací dobu do jedné hodiny ranní.

U slepiček najdete majitelku paní Lichtenbergovou, která není příbuzná žádného z těchto pánů - a může mít otevřeno pouze do deseti večer. V případě, že přetáhne, musí být na příkaz starosty pokutována místní policií. A když restauraci po řádné kolaudaci otevírala, pan starosta se proti kolaudaci odvolal. Naštěstí bez udání důvodů, takže mu bylo odvolání zamítnuto.

V hotelu Slivín se můžete seznámit s panem Syrovým, který také není příbuzný ani s jedním z výše jmenovaných pánů. Když chtěl připojit vodu do hotelu, městský úřad po něm požadoval 240 tisíc korun.

K neexistující pizzerii můžete přiřadit jméno pana Řečici, který tři roky rekonstruoval dvůr, na kterém chtěl onu pizzerii otevřít. Nainvestoval sem kupu milionů - ale dodnes neprošel kolaudací.

To ale není všechno

Pan Herman byl kdysi v zastupitelstvu a pamatuje si den, kdy vznikala vyhláška, přikazující obci zaplatit přibližně třicet korun za metr čtvereční parcely, na které chcete stavět dům. Vysvětlení bylo logické. Když jezdíte po vesnici s náklaďáky a špiníte komunikaci, tak obci přispějte. Nikomu to nevadilo. Koneckonců zaplatit za tisíc metrů čtverečních třicet tisíc korun asi nikoho příliš nebolelo.

Minulý rok v květnu chtěl začít stavět i pan Herman. Šel na stavební úřad a zažádal o stavební povolení. Vedoucí stavebního úřadu Doležal mu dal seznam povolení, které si musí vyběhat. Vedle řady obvyklých razítek byl na seznamu i jeden zvláštní bod – kladné vyjádření obce. Takové vyjádření ale žádný zákon nestanoví, takže je protizákonné domáhat se po žadateli jeho naplnění. Nicméně tenkrát v tom pan Herman ještě neviděl problém.

Jako řádný občan své obce šel za starostou a požádal ho o kladné vyjádření. Co se ale nedověděl? Má zaplatit 355,80 korun za každý metr čtvereční svého pozemku, což činilo asi 490 tisíc. A to nikoliv na základě investiční smlouvy, ale jako dar obci. Průhonice jsou totiž zřejmě jediná vesnice na světě, jejíž zastupitelstvo téměř každý měsíc projednává, zda od někoho přijmout dar či ne. A zda dát starostovi k jeho platu 19 tisíc měsíčně ještě odměnu 25 nebo 35 tisíc.

Pan Herman se rozzlobil a nic obci nezaplatil. Stavební úřad v Průhonicích, sídlící ve stejné budově jako obecní úřad, mu povolení nedal. Bývalý zastupitel se odvolal na okresní úřad, který žádost o stavební povolení vrátil k novému projednání panu Doležalovi do Průhonic. Ten začal znovu od začátku a povolení znovu nevydal. Pan Herman neztratil nervy a znovu se odvolal nejen proti vyjádření, ale i proti platbě 490 tisíc, které už nyní měly být obci vyplaceny na základě investorské smlouvy. Okresní úřad přikázal obci stavební povolení vydat a investorskou smlouvu prohlásil za neplatnou. Pan Herman začíná v těchto dnech stavět. Gratulujeme.

Ale jak to řeší jiní lidé se slabší vůlí? Někteří zaplatí, někteří darují obci kus pozemku, který pak obec prodá za 1800 až 2200 korun za metr čtvereční. No a někteří si koupí pozemek ve vedlejší obci Hlubočinka, ačkoli již jeden mají v Průhonicích a staví tam bez šikany.

A ještě trochu z jiného soudku

Ve většině zemí by jeden jediný "případ Herman" vedl minimálně k řadě nahlas položených otázek, ne-li k pečlivě sledovanému vyšetřování. V Průhonicích ovšem vládne klid po pěšině - a zřejmě jsou pro to dobré důvody.

Pan Linka byl celkem obyčejný člověk, který se snažil vycházet svému okolí co možná nejvíce vstříc. Jednoho dne ho požádal starosta Knap, aby v Průhonicích vystavěl zpomalovací pásy. Že na to velmi spěchá, i když bohužel ještě nemá v ruce povolení. Ale ať to udělá ihned a povolení dodá pan starosta později. Pan Linka tedy pásy vystavěl. O několik dní později ovšem opět přišel pan starosta - a dal mu příkaz, ať zpomalovací pásy okamžitě na vlastní náklady odstraní, protože na ně není povolení. Pan Linka spáchal sebevraždu.

Pan Sudík vlastní v Průhonicích nějaké pozemky a protože neměl čas se o ně starat, byl rád, když je chtěla obec do pronájmu. Vůbec mu nevadilo, že za ně platila symbolickou korunu ročně. Hlavně, když se o ně nemusel starat on. Nyní je obec panu Sudíkovi vrátila - a ještě mu přidala dárek. Na pozemku má černou skládku, kterou musí na vlastní náklady odstranit. Pan Sudík snad sebevraždu páchat nebude.

Tak toto jsou příběhy lidí z Průhonic, některé ještě otevřené. Pan Herman ještě nezkolaudoval, pan Řečica také ne, pan Sudík má na pozemku skládku. Snad pouze paní Lichtenbergová a pan Linka mají problémy za sebou. A já se ptám, bylo nutné, aby někdo zemřel kvůli nějakému ohavně nestoudnému člověku, který má nadbytek drzosti a drží si své výnosné místo zuby nehty? Jak je možné, že stát nekontroluje, zda obce nevykořisťují své obyvatele na základě nezákonných vyhlášek? Proč je český úředník nežalovatelný, když naprosto vědomě škodí lidem, kvůli nimž tady je? Lze s tím vlastně vůbec něco dělat?

Líbil se vám článek?

-107
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 54 komentářů

Chcete prodat svou nemovitost?

Nechte si zpracovat ZDARMA cenovou nabídku!

Stačit nám bude pár základních informací o vašem bytě nebo domě a kontakt.

Cenu zjistíte OBRATEM.

Mám zájem prodat:

Prodej bytuByt
Prodej domuDům
Prodej pozemkuPozemek
Ostatní prodej nemovitostiJiné
Zpět

Diskuze

Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy

19. 10. 2001 10:32, Katerinka

chce to najmout schopného advokáta a žalovat a žalovat..

...a platit a platit a platit a.....


Zobrazit celé vlákno

+7
+-
Reagovat na příspěvek

Příspěvek s nejvíce zápornými hlasy

18. 10. 2001 7:09

Dozor nad samostatnou působností obce, t.j. i dozor nad zákonností obecně závazných vyhlášek vydávaných v samostatné působnosti obce vykonávají dle zákona č. 128/2000 Sb. o obcích okresní úřady. Je nutno podat podnět místně a věcně příslušnému okresnímu úřadu k přezkumu takové obecně závazné vyhlášky.

Popsaný případ není nijak výjimečný a je názornou ukázkou tzv. sjednoceného modelu výkonu státní správy a samosprávy, který byl prosazen politickou reprezentací a který bude po dokončení reformy veřejné správy obecně platný i na úrovni krajů.

-2
+-
Reagovat na příspěvek
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem (54 komentářů) příspěvků.

Získejte Vaše peníze zapomenuté v kuponovce!

Najděte s námi jednoduše všechny Vaše zapomenuté akcie i nároky z kuponovky a získejte za ně snadno a rychle peníze.

Zapomenuté miliardy logo
  • Zapojilo se již více než 100.000 klientů
  • Našli jsme už majetek za půl miliardy korun
  • Průměrný úspěšný klient získal více než 20 tis. Kč
    (¼ klientů získala více jak 100 tis. Kč)
Žádné zbytečné poplatky

Žádné zbytečné poplatky

U nás platíte poplatky jen když najdeme hodnoté akcie nebo pohledávky a vyřešíme vše za vás, jinka neplatíte nic.

Složitosti vyřešíme za Vás

Složitosti vyřešíme za Vás

Kromě akcií dohledáme související pohledávky až za 10 let zpětně, v případě odkupu vše zajistíme za Vás a vy tak nebudete muset do banky nebo vyplňovat složité dotazníky.

Odkup za nejlepší ceny

Odkup za nejlepší ceny

U našich nabídek garantujeme odkup nalezených akcií za nejlepší aktuání ceny na trhu.

A tohle už jste četli?

Pozor na investiční tokeny. Nedejte na reklamu, varuje úřad

30. 11. 2021 | Jiří Hovorka | 3 komentáře

Pozor na investiční tokeny. Nedejte na reklamu, varuje úřad

Ministerstvo financí varuje před takzvanými investičními tokeny.

Investice s pákou. CFD mohou znásobit zisk i ztrátu

18. 11. 2021 | Jiří Hovorka | 5 komentářů

Investice s pákou. CFD mohou znásobit zisk i ztrátu

V dalším díle investičního seriálu se dostáváme k rizikovým spekulacím pro zkušené. Vysvětlíme, proč většina lidí při sázkách na krátké trendy prodělává. A ukážeme, kdy se hodí využít... celý článek

ZDR Investments kupuje retail park ve Vídni

16. 11. 2021 | redakce Peníze.CZ

ZDR Investments kupuje retail park ve Vídni

Novým přírůstkem fondu kvalifikovaných investorů ZDR Investments SICAV je retail park Gatterederstraße ve Vídni. Nemovitost v hodnotě 400 milionu koupil fond od rakouského privátního... celý článek

Nováček na pražské burze posílil o 225 % za týden

12. 11. 2021 | Petr Kučera | 4 komentáře

Nováček na pražské burze posílil o 225 % za týden

Akcie společnosti Fixed.zone, která vstoupila v pondělí na trh Start pražské burzy, posílily během prvního týdne o 225 %. Jde o rekordní růst kurzu, říká Marie Mühlhoferová z tiskového... celý článek

Šéf finGOOD: Chceme za vás investovat miliardu ročně

9. 11. 2021 | Jitka Šorfová

Šéf finGOOD: Chceme za vás investovat miliardu ročně

Před dvěma lety se Vít Endler postavil do čela tehdy málo známé crowdfundingové platformy finGOOD. Minulý rok s ním fintechový startup navzdory covidu vyrostl o 150 procent a letos... celý článek

Partners Financial Services
Nadílka

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.