Mha přede mnou, mha za mnou

Mha přede mnou, mha za mnou
Švýcarská investiční banka Julius Baer vydala nedávno přehled možných scénářů vývoje americké ekonomiky v závislosti na dalším průběhu konfliktu s teroristy zodpovědnými za zářijové útoky na USA.

Analytici banky očekávají tři možné scénáře řešení krize vzniklé po útocích z 11. září.

Přesný zásah

Tato varianta (která nastane s 30% pravděpodobností) by znamenala úspěšné řešení krize do tří měsíců, což by podle analytiků bylo pro americkou ekonomiku nejlepší. Aby došlo k jejímu naplnění, muselo by v krátkém čase dojít k dopadení bin Ládína. Otřesená důvěra amerických spotřebitelů (v průběhu září klesla ze 114 na 97,6 bodu) by se tak pomalu vrátila do normálu. Ceny ropy by se stabilizovaly na vyšší, ale stále přijatelné úrovni a celkový růst americké ekonomiky by byl sice opožděn, ale přišel by počátkem příštího roku.

Vystupňování krize a úspěšný boj

Podle této verze (60% pravděpodobnost) se situace vyjasní během příštích šesti až dvanácti měsíců. Tato doba přinese silný poklesu důvěry amerických spotřebitelů (například v době Války v zálivu činil tento pokles přesně padesát procent – ze 110 bodů na 55). Zisky firem zůstanou nízké, což povede k propouštění a růstu míry nezaměstnanosti. Americký trh s novými domy se dostane do silné krize. Pod vlivem těchto okolností bude růst americké ekonomiky i v průběhu roku 2002 velice slabý a nejistý.

Latentní konflikt

V nejhorší variantě, které je přisuzována 10% pravděpodobnost nedojde během nadcházejícího roku k řešení situace a konflikt se potáhne ještě mnoho let. Útoky teroristů budou probíhat i nadále a boj s nimi bude trvat po mnoho let. Spotřebitelská důvěra silně oslabí, což se výrazně projeví především na trhu s nemovitostmi. Ceny ropy porostou a stejně tak poroste i riziko finančních krizí (v Argentině, Japonsku a dalších zemích). Celkově špatná situace zasáhne i trh práce a míra nezaměstnanosti půjde prudce nahoru. Finanční trhy a světové měny budou muset z fundamentálního hlediska projít "přeceněním" a růst americké ekonomiky tak zůstane po další dva až tři roky pod optimem.

Jaký je váš scénář dalšího vývoje konfliktu? Jak se podle vás krize projeví v české ekonomice? Podělte se o své názory s ostatními.

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

-27
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 6 komentářů

Diskuze

Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy

16. 10. 2001 8:50, TGP

Myslím, že ekonomicky na tom Amerika vydělá, prootže co jiného než mobilizaci lidí a větší státní investice v (polo)válce očekávat?

+2
+-
Reagovat na příspěvek
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem (6 komentářů) příspěvků.
Simplecoin

A tohle už jste četli?

Propad trhu kryptoměn: Čas na paniku, nebo příležitost?

28. 6. 2022 | Juraj Forgacs | 2 komentáře

Propad trhu kryptoměn: Čas na paniku, nebo příležitost?

Poprvé od února 2021 hodnota spotového trhu s kryptoměnami klesla pod jeden bilion dolarů. Nejen bitcoin se stal obětí masivních výprodejů. Co to znamená pro investory? Autorem komentáře... celý článek

ČEZ ve výprodeji. Investory děsí nová daň, akcie spadly

27. 6. 2022 | Jiří Hovorka | 22 komentářů

ČEZ ve výprodeji. Investory děsí nová daň, akcie spadly

Akcie ČEZ na pražské burze dnes ztratila více jak desetinu z ceny. Investoři dnešním výprodejem akcií energetické společnosti reagovali na zprávu o možném zavedení sektorové daně. Ta... celý článek

První restaurace na burze. Coloseum si jde pro 100 milionů

21. 6. 2022 | redakce Peníze.CZ

První restaurace na burze. Coloseum si jde pro 100 milionů

Česká gastronomická skupina Coloseum odstartuje ve středu 22. června veřejnou nabídku akcií (IPO). Přes trh Start pražské burzy nabídne 425 tisíc akcií, které mohou představovat až... celý článek

Nejdražší akcie vstupuje na burzu. Úpis se povedl

21. 6. 2022 | Jiří Hovorka | 2 komentáře

Nejdražší akcie vstupuje na burzu. Úpis se povedl

Společnost M&T 1997 dnes zakončila veřejnou nabídku akcií (IPO). Majoritní akcionář Ivo Ulich prodal všech 1440 nabízených akcií za cenu 30 000 Kč za kus. Akcie tak na pražskou... celý článek

Stát chce vyšší dividendu z ČEZ, pomůže lidem se zdražením

20. 6. 2022 | Petr Kučera | 20 komentářů

Stát chce vyšší dividendu z ČEZ, pomůže lidem se zdražením

Energetický gigant ČEZ zřejmě vyplatí vyšší dividendu, než původně navrhovalo vedení této státem ovládané firmy.

Partners Financial Services

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.