Mha přede mnou, mha za mnou

Mha přede mnou, mha za mnou
Švýcarská investiční banka Julius Baer vydala nedávno přehled možných scénářů vývoje americké ekonomiky v závislosti na dalším průběhu konfliktu s teroristy zodpovědnými za zářijové útoky na USA.

Analytici banky očekávají tři možné scénáře řešení krize vzniklé po útocích z 11. září.

Přesný zásah

Tato varianta (která nastane s 30% pravděpodobností) by znamenala úspěšné řešení krize do tří měsíců, což by podle analytiků bylo pro americkou ekonomiku nejlepší. Aby došlo k jejímu naplnění, muselo by v krátkém čase dojít k dopadení bin Ládína. Otřesená důvěra amerických spotřebitelů (v průběhu září klesla ze 114 na 97,6 bodu) by se tak pomalu vrátila do normálu. Ceny ropy by se stabilizovaly na vyšší, ale stále přijatelné úrovni a celkový růst americké ekonomiky by byl sice opožděn, ale přišel by počátkem příštího roku.

Vystupňování krize a úspěšný boj

Podle této verze (60% pravděpodobnost) se situace vyjasní během příštích šesti až dvanácti měsíců. Tato doba přinese silný poklesu důvěry amerických spotřebitelů (například v době Války v zálivu činil tento pokles přesně padesát procent – ze 110 bodů na 55). Zisky firem zůstanou nízké, což povede k propouštění a růstu míry nezaměstnanosti. Americký trh s novými domy se dostane do silné krize. Pod vlivem těchto okolností bude růst americké ekonomiky i v průběhu roku 2002 velice slabý a nejistý.

Latentní konflikt

V nejhorší variantě, které je přisuzována 10% pravděpodobnost nedojde během nadcházejícího roku k řešení situace a konflikt se potáhne ještě mnoho let. Útoky teroristů budou probíhat i nadále a boj s nimi bude trvat po mnoho let. Spotřebitelská důvěra silně oslabí, což se výrazně projeví především na trhu s nemovitostmi. Ceny ropy porostou a stejně tak poroste i riziko finančních krizí (v Argentině, Japonsku a dalších zemích). Celkově špatná situace zasáhne i trh práce a míra nezaměstnanosti půjde prudce nahoru. Finanční trhy a světové měny budou muset z fundamentálního hlediska projít "přeceněním" a růst americké ekonomiky tak zůstane po další dva až tři roky pod optimem.

Jaký je váš scénář dalšího vývoje konfliktu? Jak se podle vás krize projeví v české ekonomice? Podělte se o své názory s ostatními.

KREDITNÍ KARTA SMART

KREDITNÍ KARTA SMART

Získejte nyní 5 % zpět z každého tankování

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

-27
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 6 komentářů

Diskuze

Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy

16. 10. 2001 8:50, TGP

Myslím, že ekonomicky na tom Amerika vydělá, prootže co jiného než mobilizaci lidí a větší státní investice v (polo)válce očekávat?

+2
+-
Reagovat na příspěvek
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem (6 komentářů) příspěvků.

A tohle už jste četli?

Kvalitní umění nemusí stát miliony, říká galerista Kodl

13. 9. 2023 | Matyáš Kodl

Kvalitní umění nemusí stát miliony, říká galerista Kodl

Češi se stále víc zajímají o investice do umění. Přinášejí řadu výhod a jsou dlouhodobě stabilnější než akcie. Sběratelské trendy a investiční potenciál českého umění nastínil Matyáš... celý článek

Dluhopisům se nebývale daří. Nová čísla o podílových fondech

7. 9. 2023 | Martin Mašát

Dluhopisům se nebývale daří. Nová čísla o podílových fondech

Léto bylo ospalé. Akcie v průměru trochu oslabovaly, zato dluhopisy si užívají výnosů, jaké v tomto tisíciletí skoro ještě nezažily. Napjatě se čeká, co přinese září.

ČNB varuje před „investicemi“ se značkou Areass

1. 9. 2023 | redakce Peníze.CZ | 1 komentář

ČNB varuje před „investicemi“ se značkou Areass

Česká národní banka upozorňuje veřejnost, že subjekt vystupující pod názvem Areass či Areass Group nemá žádné povolení k poskytování investičních služeb ani nedisponuje žádným jiným... celý článek

Nemovitostní fondy čeká podprůměrný rok. Známe výsledky za pololetí

1. 9. 2023 | Jan Traxler | 1 komentář

Nemovitostní fondy čeká podprůměrný rok. Známe výsledky za pololetí

Po tučných letech, kdy výnosy realitních fondů investory jen těšily, přicházejí horší roky. Výsledky za první polovinu roku neoslnily. Na inflaci nestačil nikdo, všichni skončili pod... celý článek

Čeští investoři jsou nepoučitelní. V čem chybují nejvíc?

23. 8. 2023 | Vladimír Weiss | 3 komentáře

Čeští investoři jsou nepoučitelní. V čem chybují nejvíc?

Nejčastější chyby investorů shrnuje Vladimír Weiss, finanční poradce z Partners Financial Services.

Partners Financial Services