Akro Svět: Co dělat?

Akro Svět: Co dělat?
Následující text je převzat z nově založených stránek investorů fondu Akro Svět.

Autor níže uvedených řádek by rád vyzval právníky a znalce problematiky kolektivního investování, aby se k nim vyjádřili.

Společnosti AKRO se podařilo dosáhnout výhodného stanoviska KCP o oceňování podílových listů fondu AKRO Svět. Na tomto základě snížila cenu podílového listu na 0.016 Kč (21.5.2001), což zřejmě vychází z výše hotovosti, která zbyla v pokladně. Dne 22.5.2001, při uzavření fondu, byla cena podílového listu 1.107 Kč, nynější cena je tedy necelých 1,45%.

Tím společnost AKRO přestal tlačit čas a nemusí si dělat hlavu s tím, co se stane 22.8.2001. Za cenu 0.016 Kč jistě ráda podílové listy vykoupí. Pomocí přirážky k nově nakupovaným podílovým listům po 22.8.2001 odbourala riziko rozmělnění možné budoucí náhrady škod.

Co může udělat podílník? Nabízejí se tuto možnosti:

  • odepsat 98,5% své investice;
  • čekat, že AKRO dokáže získat část majetku fondu zpět a hodnota podílových listů opět stoupne;
  • pokusit se získat peníze od AKRA.

První a druhá cesta jsou bezpracné. AKRO má několik možností, jak postupovat. Za prvé, může zkusit něco získat od Garančního fondu. Nevím však, zda existuje nějaká cesta, jak prolomit limit odškodnění ve výši 400 000,- Kč (cca 1% z majetku fondu). Za druhé, může tvrdit, že kvůli komisionářské smlouvě má být přednostně odškodněna ze zbylého majetku PI, protože její pohledávka nepatří do konkurzu. Opět netuším, zda AKRO má nějakou reálnou prioritu před ostatními klienty PI. Za třetí, může vymáhat peníze od amerického obchodníka s akciemi PI A.B.Watley a tvrdit, že nesměl zástavu realizovat. Není ovšem jisté, zda soudní spor v USA nestojí víc, než je hodnota majetku PI - náklady za řízení totiž v USA platí každá strana sporu bez ohledu na výsledek.

Pokud tedy AKRO neukáže, že druhá cesta je slibná, je třeba prozkoumat šance třetí cesty.
V dopise z 21.8.2001 se AKRO zdrželo odhadů, kdy lze očekávat výsledek sporu v USA. AKRO kromě toho nikdy oficiálně nepotvrdilo neoficiálně podávané zprávy, že podílníkům zaručí náhradu škod pomocí přestupu do jiného fondu se stejnou strukturou portfolia.

Myslím, že AKRO udělalo chybu v tom, že akcie v držení fondu Svět umístilo na společný účet klientů PI. AKRO mělo vědět, že společný učet je méně bezpečný v případě, že se zaměstnanci PI pustí do riskantních operací pro některého jiného klienta. Mělo požadovat, aby PI vytvořili pro AKRO zvláštní účet, a pokud by PI nebyli toho schopni nebo ochotni, mělo si najít jiného obchodníka.

Fakt, že komisonářská smlouva mezi AKRO a PI nepřipouštěla ručení akciemi AKRO za operace jiných klientů, nelze považovat za dostatečné zabezpečení akcií fondu. AKRO si mělo uvědomit, že pokud PI tuto smlouvu poruší, nemusí existovat reálná možnost, jak dostat akcie nebo peníze zpět. Postup AKRA lze přirovnat k postupu banky, která půjči peníze klientovi, spoléhá, že smlouva bude dodržena, a nepojistí se žádnou zástavou.

Není pochyb, že hlavní zodpovědnosti za ztrátu akcií nese společnosti PI a její zaměstnanci. Ztráta fondu AKRO Svět byla však také umožněna tím, že AKRO nejednalo dost opatrně a prozíravě. Porušilo svůj závazek spravovat cenné papíry fondu s odbornou péčí, a proto by mělo nahradit vzniklé ztráty.

Myslím, že tento právní názor by bylo třeba nyní dopracovat. Proto prosím všechny, jejichž odborná kvalifikace je využitelná, aby mi sdělili svůj názor na adresu akrosvetinvestor@yahoo.com.

Převzato ze stánek Sdružení majitelů podílových listů fondu AKRO Svět.

Diskutovat můžete samozřejmě i zde.

Srovnávat se vyplatí

Srovnávat se vyplatí

Kalkulátor.cz je srovnávač, který lidem šetří peníze ve světě energií, pojištění a financí. My počítáme, vy šetříte.

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

-2
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 18 komentářů

Diskuze

Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy

24. 8. 2001 23:06

To je vůbec nejlepší! KCP pak pro jistotu zakáže úplně všechno, takže banky budou mít pré (jenže už nejsou naše). Takže veškeré zisky půjdou ven a nám zbudou jen ty mozoly!

Zobrazit celé vlákno

+31
+-
Reagovat na příspěvek

Příspěvek s nejvíce zápornými hlasy

31. 8. 2001 23:15

Nemáte nekdo víc informací o fondu Bohemia3000 od obchodníka s cennými papíry Colosseum?

-1
+-
Reagovat na příspěvek
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem (18 komentářů) příspěvků.
Daňové přiznání online

A tohle už jste četli?

Bitcoin vyletěl o čtvrtinu. V korunách je nejdražší v historii. Týden v kryptu

2. 3. 2024 | Tomáš Krause

Bitcoin vyletěl o čtvrtinu. V korunách je nejdražší v historii. Týden v kryptu

Cena bitcoinu vyskočila o 25 procent, bitcoinová ETF nabízejí i velké americké banky a to od BlackRocku expanduje do Brazílie. Na světlo se dostaly další e-maily Satoshiho Nakamota... celý článek

Výsledky nemovitostních fondů: Inflaci překonalo šest retailových

27. 2. 2024 | Jan Traxler

Výsledky nemovitostních fondů: Inflaci překonalo šest retailových

Většina retailových nemovitostních fondů loni vydělala kolem pěti až sedmi procent. Nejvyšší zhodnocení zaznamenal Mint I. rezidenční fond, ukazuje porovnání.

ECB si kopla do bitcoinu. Čas nakupovat? Týden v kryptu

24. 2. 2024 | Tomáš Krause

ECB si kopla do bitcoinu. Čas nakupovat? Týden v kryptu

Evropská centrální banka si zkusila kopnout do bitcoinu. Asi jako když se mladistvý intelektuál pokusí nakopnout merunu. Spočítáno: 51% útok na bitcoin se nemůže vyplatit. Nigérie a... celý článek

S DIPem můžete jít do rizika, říká investiční expert

21. 2. 2024 | Hynek Just | 2 komentáře

S DIPem můžete jít do rizika, říká investiční expert

Když za mnou přijde třicetiletý člověk, že si chce založit DIP, doporučím mu akciové fondy. Při takhle dlouhém horizontu se riziko vyplácí. Pokud si bude každý měsíc odkládat čtyři... celý článek

Češi řekli, proč neinvestují. Na prvním místě je strach

20. 2. 2024 | redakce Peníze.CZ | 1 komentář

Češi řekli, proč neinvestují. Na prvním místě je strach

Strach z podvodu a ze ztráty peněz jsou nejčastějšími důvody, proč Češi neinvestují. Až za nimi je nedostatek peněz. Ukázal to průzkum agentury Perfect Crowd na reprezentativním vzorku... celý článek

Partners Financial Services