Víc než příjemná investice

Víc než příjemná investice
Ukládat peníze do bank nic nevynáší, akcie jdou nahoru a dolů, o jiné finanční nástroje nestojíte a investice do nemovitostí jsou příliš velké sousto. Co vám potom zbývá? Zkuste třeba víno.
Kouzlu vína podlehli už staří Egypťané, kteří se po právu domnívali, že se jedná o boží nápoj. Pro větší požitek vyšlechtili hned několik odrůd a péči o víno dovedli k překvapivé dokonalosti. Archeologové našli džbány z pálené hlíny, které nesly označení ročníku vína, jeho kvality, původu a některé dokonce uváděly i správce vinice. Tato pečlivost svědčí o tom, že už tehdy bylo považováno za cennou komoditu. Víno jako rostlinu i nápoj posléze rozšířili po Evropě staří Římané, kteří na příkaz císaře zakládali vinice a zaváděli výrobu vína na obsazovaných územích. Tímto způsobem se v naší blízkosti poněkud násilně někdy kolem roku 280 objevila první vinice.

Po téměř dvou tisíciletích si víno uchovalo svoji popularitu a v posledních letech se z něj stává i oblíbený nástroj pro investování. Přestože se zdá, jakoby byly investice do vína výsadou pár snobů (kteří o vínu víc mluví a své sbírky dávají okatě na odiv, aniž by se o věc opravdu zajímali), tato neovyklá investiční oblast se postupně rozvíjí. Investice do vína, ostatně jako kterákoli jiná, ovšem vyžaduje pár základních znalostí.

Začněte s domácími

Pokud jste v této oblasti začátečníkem, určitě je lepší volit vína domácí, o nichž máte větší šanci získat kvalitní informace. Zahraniční vína si nechte jako pokročilý stupeň své nové libůstky. Nejprve si ujasněte, co všechno jste pro víno ochotní a schopní udělat. Nejde totiž jen o to koupit pár lahví, musíte se o ně po řadu let dobře starat a dát jim maximálně dobré podmínky tak, aby kvalita vín průběžně stoupala. Proto si musíte uvědomit, zda pro jejich skladování máte odpovídající podmínky. Pokud výstavba speciální místnosti s aparaturou pro udržování optimálních klimatických podmínek nepřichází v úvahu, zkuste se obrátit na firmy, které se uchováváním vína zabývají. Za uskladnění sice budete platit roční poplatky, na druhou stranu získáte jistotu, že je o váš poklad dobře postaráno. Ceny za uskladnění lahví se poměrně liší. V privátním archivu Moravského sklípku v Šatově zaplatíte za menší box pro 100 lahví 500 Kč ročně, pokud jste Pražák, v dosažitelnějších Libochovicích vás uskladnění stejného počtu lahví vyjde na téměř 13 tisíc. Vždy si dobře prostudujte, za jakých podmínek budete mít svá vína dosažitelná, zda je můžete chodit průběžně degustovat a zda vám uskladní i vína jiného původu (např. právě v Šatově můžete uchovávat jen vína pocházející z produkce Znovínu, jemuž sklepy patří).

Na ročníku záleží

Důležité je samozřejmě rozhodování o správném vínu k archivaci. Můžete se řídit podle toho, co máte rádi, některá vína však pro archivaci vhodná nejsou. Chybu rozhodně neuděláte u veltlínského (1 - 4 roky archivace), sauvignonu (doporučená doba ležení 3 - 7 let), chardonnay (5 - 10 let), frankovky nebo rulandského červeného. Jak se bude víno zhodnocovat, závisí na mnoha faktorech: na ročníku (v současnosti volte produkci roku 1997 a 1999), jakosti (o archivaci uvažujte pouze u vín s přívlastkem), původu (lepší než mostecká vinařská oblast je jistě některá z moravských), zda je víno ještě volně v prodeji či již není dostupné nebo zda získalo nějaké ocenění. Velmi důležité také je, za kolik jste schopní potom víno prodat (a jestli vám vůbec k prodeji nějaké víno po usilovných degustacích zbylo).

A kolik že vám to vlastně může vynést? Jak již bylo řečeno, zhodnocení ovlivňuje řada okolností. Při standardních podmínkách se kromě požitků u sklenky archívního vína můžete těšit na zhodnocení od 10 do 15 procent ročně. A to rozhodně není málo.

Investujete do vína? Nebo ho jen pijete? Jaké nejraději? Co si o tomto druhu investování myslíte? Napište svůj názor!

Srovnávat se vyplatí

Srovnávat se vyplatí

Kalkulátor.cz je srovnávač, který lidem šetří peníze ve světě energií, pojištění a financí. My počítáme, vy šetříte.

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

-21
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 26 komentářů

Diskuze

Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy

28. 8. 2001 19:09, TGP

Jeden převoz víno nezkazí, navíc si ho můžete uložit ve sklepě některých vinoték a pokud máte něco opravdu zajímavého, tak to od vás klidně koupí i ta vinotéka (nebo kterákoliv jiná). Každý se samozřejmě dívá, jak je víno uskladněno, navíc obvykle platí garance kvality - pokud kupuji větší balík, jednu lahev vyzkouším - a pokud by s ní byly problémy, mám nárok na vrácení peněz za všechny lahve.

Zobrazit celé vlákno

+17
+-
Reagovat na příspěvek

Příspěvek s nejvíce zápornými hlasy

23. 8. 2001 9:29, moravák

Tož dojeď, pokoštuješ a pak sa domluvíme. Sme lidi, né!

Zobrazit celé vlákno

-2
+-
Reagovat na příspěvek
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem (26 komentářů) příspěvků.
Daňové přiznání online

A tohle už jste četli?

Bitcoin vyletěl o čtvrtinu. V korunách je nejdražší v historii. Týden v kryptu

2. 3. 2024 | Tomáš Krause

Bitcoin vyletěl o čtvrtinu. V korunách je nejdražší v historii. Týden v kryptu

Cena bitcoinu vyskočila o 25 procent, bitcoinová ETF nabízejí i velké americké banky a to od BlackRocku expanduje do Brazílie. Na světlo se dostaly další e-maily Satoshiho Nakamota... celý článek

Výsledky nemovitostních fondů: Inflaci překonalo šest retailových

27. 2. 2024 | Jan Traxler

Výsledky nemovitostních fondů: Inflaci překonalo šest retailových

Většina retailových nemovitostních fondů loni vydělala kolem pěti až sedmi procent. Nejvyšší zhodnocení zaznamenal Mint I. rezidenční fond, ukazuje porovnání.

ECB si kopla do bitcoinu. Čas nakupovat? Týden v kryptu

24. 2. 2024 | Tomáš Krause

ECB si kopla do bitcoinu. Čas nakupovat? Týden v kryptu

Evropská centrální banka si zkusila kopnout do bitcoinu. Asi jako když se mladistvý intelektuál pokusí nakopnout merunu. Spočítáno: 51% útok na bitcoin se nemůže vyplatit. Nigérie a... celý článek

S DIPem můžete jít do rizika, říká investiční expert

21. 2. 2024 | Hynek Just | 2 komentáře

S DIPem můžete jít do rizika, říká investiční expert

Když za mnou přijde třicetiletý člověk, že si chce založit DIP, doporučím mu akciové fondy. Při takhle dlouhém horizontu se riziko vyplácí. Pokud si bude každý měsíc odkládat čtyři... celý článek

Češi řekli, proč neinvestují. Na prvním místě je strach

20. 2. 2024 | redakce Peníze.CZ | 1 komentář

Češi řekli, proč neinvestují. Na prvním místě je strach

Strach z podvodu a ze ztráty peněz jsou nejčastějšími důvody, proč Češi neinvestují. Až za nimi je nedostatek peněz. Ukázal to průzkum agentury Perfect Crowd na reprezentativním vzorku... celý článek

Partners Financial Services