Víc než příjemná investice

Víc než příjemná investice
Ukládat peníze do bank nic nevynáší, akcie jdou nahoru a dolů, o jiné finanční nástroje nestojíte a investice do nemovitostí jsou příliš velké sousto. Co vám potom zbývá? Zkuste třeba víno.
Kouzlu vína podlehli už staří Egypťané, kteří se po právu domnívali, že se jedná o boží nápoj. Pro větší požitek vyšlechtili hned několik odrůd a péči o víno dovedli k překvapivé dokonalosti. Archeologové našli džbány z pálené hlíny, které nesly označení ročníku vína, jeho kvality, původu a některé dokonce uváděly i správce vinice. Tato pečlivost svědčí o tom, že už tehdy bylo považováno za cennou komoditu. Víno jako rostlinu i nápoj posléze rozšířili po Evropě staří Římané, kteří na příkaz císaře zakládali vinice a zaváděli výrobu vína na obsazovaných územích. Tímto způsobem se v naší blízkosti poněkud násilně někdy kolem roku 280 objevila první vinice.

Po téměř dvou tisíciletích si víno uchovalo svoji popularitu a v posledních letech se z něj stává i oblíbený nástroj pro investování. Přestože se zdá, jakoby byly investice do vína výsadou pár snobů (kteří o vínu víc mluví a své sbírky dávají okatě na odiv, aniž by se o věc opravdu zajímali), tato neovyklá investiční oblast se postupně rozvíjí. Investice do vína, ostatně jako kterákoli jiná, ovšem vyžaduje pár základních znalostí.

Začněte s domácími

Pokud jste v této oblasti začátečníkem, určitě je lepší volit vína domácí, o nichž máte větší šanci získat kvalitní informace. Zahraniční vína si nechte jako pokročilý stupeň své nové libůstky. Nejprve si ujasněte, co všechno jste pro víno ochotní a schopní udělat. Nejde totiž jen o to koupit pár lahví, musíte se o ně po řadu let dobře starat a dát jim maximálně dobré podmínky tak, aby kvalita vín průběžně stoupala. Proto si musíte uvědomit, zda pro jejich skladování máte odpovídající podmínky. Pokud výstavba speciální místnosti s aparaturou pro udržování optimálních klimatických podmínek nepřichází v úvahu, zkuste se obrátit na firmy, které se uchováváním vína zabývají. Za uskladnění sice budete platit roční poplatky, na druhou stranu získáte jistotu, že je o váš poklad dobře postaráno. Ceny za uskladnění lahví se poměrně liší. V privátním archivu Moravského sklípku v Šatově zaplatíte za menší box pro 100 lahví 500 Kč ročně, pokud jste Pražák, v dosažitelnějších Libochovicích vás uskladnění stejného počtu lahví vyjde na téměř 13 tisíc. Vždy si dobře prostudujte, za jakých podmínek budete mít svá vína dosažitelná, zda je můžete chodit průběžně degustovat a zda vám uskladní i vína jiného původu (např. právě v Šatově můžete uchovávat jen vína pocházející z produkce Znovínu, jemuž sklepy patří).

Na ročníku záleží

Důležité je samozřejmě rozhodování o správném vínu k archivaci. Můžete se řídit podle toho, co máte rádi, některá vína však pro archivaci vhodná nejsou. Chybu rozhodně neuděláte u veltlínského (1 - 4 roky archivace), sauvignonu (doporučená doba ležení 3 - 7 let), chardonnay (5 - 10 let), frankovky nebo rulandského červeného. Jak se bude víno zhodnocovat, závisí na mnoha faktorech: na ročníku (v současnosti volte produkci roku 1997 a 1999), jakosti (o archivaci uvažujte pouze u vín s přívlastkem), původu (lepší než mostecká vinařská oblast je jistě některá z moravských), zda je víno ještě volně v prodeji či již není dostupné nebo zda získalo nějaké ocenění. Velmi důležité také je, za kolik jste schopní potom víno prodat (a jestli vám vůbec k prodeji nějaké víno po usilovných degustacích zbylo).

A kolik že vám to vlastně může vynést? Jak již bylo řečeno, zhodnocení ovlivňuje řada okolností. Při standardních podmínkách se kromě požitků u sklenky archívního vína můžete těšit na zhodnocení od 10 do 15 procent ročně. A to rozhodně není málo.

Investujete do vína? Nebo ho jen pijete? Jaké nejraději? Co si o tomto druhu investování myslíte? Napište svůj názor!

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

-21
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 26 komentářů

Diskuze

Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy

28. 8. 2001 19:09, TGP

Jeden převoz víno nezkazí, navíc si ho můžete uložit ve sklepě některých vinoték a pokud máte něco opravdu zajímavého, tak to od vás klidně koupí i ta vinotéka (nebo kterákoliv jiná). Každý se samozřejmě dívá, jak je víno uskladněno, navíc obvykle platí garance kvality - pokud kupuji větší balík, jednu lahev vyzkouším - a pokud by s ní byly problémy, mám nárok na vrácení peněz za všechny lahve.

Zobrazit celé vlákno

+17
+-
Reagovat na příspěvek

Příspěvek s nejvíce zápornými hlasy

23. 8. 2001 9:29, moravák

Tož dojeď, pokoštuješ a pak sa domluvíme. Sme lidi, né!

Zobrazit celé vlákno

-2
+-
Reagovat na příspěvek
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem (26 komentářů) příspěvků.
Simplecoin

A tohle už jste četli?

Češi si na investice nevěří, ukazuje průzkum

26. 5. 2022 | Jana Divinová | 9 komentářů

Češi si na investice nevěří, ukazuje průzkum

Čtyři z deseti Čechů se vidí jako nezkušení investoři, další tři z deseti jako zcela nezkušení.

Spoření vylepšuje i největší banka. Odmění za investice

23. 5. 2022 | Petr Kučera | 10 komentářů

Spoření vylepšuje i největší banka. Odmění za investice

Česká spořitelna, největší tuzemská banka podle počtu klientů, zvyšuje úročení vkladů. Sníží tak svou ztrátu za nejlepšími nabídkami na trhu.

Restaurace Coloseum míří na burzu, spouští i síť kaváren

19. 5. 2022 | Jana Divinová

Restaurace Coloseum míří na burzu, spouští i síť kaváren

Česká gastronomická skupina chce díky novému kapitálu od investorů snížit zadlužení z dob koronaviru a financovat nové projekty, mimo jiné i vstup italské sítě Caffé Pascucci na tuzemský... celý článek

Nakoupit, vylepšit, prodat. Vydělat. Plán fondů Jet zní jednoduše

18. 5. 2022 | Petra Nová

Nakoupit, vylepšit, prodat. Vydělat. Plán fondů Jet zní jednoduše

Brněnská investiční společnost Jet Investment finančníka Igora Faita má v plánu postavit největší fond soukromého kapitálu v Česku. Chce kupovat průmyslové podniky, a to nejen za peníze... celý článek

Na burzu míří firma bývalého fotbalisty Ulicha

17. 5. 2022 | Petr Kučera

Na burzu míří firma bývalého fotbalisty Ulicha

Na trh Start pražské burzy chce vstoupit společnost M&T 1997 (dosud Material & Technology), výrobce dveřních klik a kování z Dobrušky.

Partners Financial Services

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.