Budeme ve stáří odkázáni jen na důchod?

Alena Urubková | 24. 8. 2001
V ekonomicky rozvinutých zemích už dávno nejsou diskuse o důchodech záležitostí pouze starších ročníků. Demografové, prognostikové a ekonomové svorně bijí na poplach a sjednoceni v šiku pod vlajkou s heslem „Evropa stárne“ táhnou do boje za reformu penzijního systému. Snad kdekoli na západ od našich hranic totiž těmto systémům hrozí, že v nejpozději do několika desítek let zkolabují. Ovšem ani u nás není situace růžovější, spíše naopak.

Lidé ve vyspělých zemích se na rozdíl od většiny obyvatel u nás už naučili mnohem větší odpovědnosti za své finanční plánování. Faktem ovšem je, že i tuzemské banky učinily podstatný kvalitativní posun vstříc klientům a dokáží jim nabídnout finanční plány šité na míru stejně individuálně jako oblek od krejčího.

Přestože bude vždy existovat skupina obyvatelstva, která bude odkázána na státní penzijní systém, většina by se rozhodně neměla spoléhat jen na tento pilíř. Už dnes je jasné, že by to byla chyba. V blízké budoucnosti bude státu chybět v důchodové kolonce rozpočtu čím dál tím více prostředků, a důsledky pocítí všichni, kdo budou závislí výhradně na této sociální síti.

Způsobem, jak si vylepšit vyhlídky na podzim svého života, je uvědomit si to v předstihu a začít stavět své budoucí zabezpečení na dalším z pilířů. Prvním z nich by mělo být penzijní připojištění. Státní podpora, daňové odpočty a zákonná omezení pojišťoven činí z tohoto spoření bezpečnou investici. Dalším vhodným způsobem, jak kumulovat finanční prostředky a současně se připravit na eliminaci případných rizik, je životní pojištění.

Nevýhodou těchto instrumentů je však velice nízká likvidita vložených prostředků. A to může v případě řešení finančních potřeb při nenadálé situace znamenat i ztrátu státní podpory a tím tedy i zmíněných výhod. Dalším pilířem zabezpečení na stáří by proto měly být investice do otevřených podílových fondů, které sice nenabízejí státní podporu, ale zato skýtají potenciálně mnohem vyšší výnos a především prakticky okamžitou dostupnost vložených financí.

Podílové fondy si jako alternativu k finančnímu zabezpečení ve stáří vybírají především ti, kdo se odmítají smířit s nižší výnosností penzijních fondů a pojišťoven. Například akciové fondy indexového typu dokázaly vydělat v Evropě i v Americe českému investorovi za posledních 5 let i při zohlednění onoho masivního poklesu akciových trhů v průměru 16-17 % ročně. Svou roli pro řadu z investorů ovšem hraje i možnost mít své investice neustále pod kontrolou. Výpis jednou za rok nebo za půl rozhodně není tak aktuální jako denní přehled kurzů otevřených fondů.

Někdejší nedůvěra investorů v otevřené podílové fondy se zdá být přinejmenším silně nahlodána. Svědčí o tom zájem o produktový balíček Felix, který přesvědčil váhavé jednoduchostí své nabídky. Zatímco ještě donedávna potenciální investory lákala možnost zhodnocení financí ve fondech, ale současně je odrazovala složitost problematiky, dnes už jim stačí díky Felixovi jen jedno zásadní rozhodnutí – kolik prostředků a na jak dlouhou dobu. A že šlo o šikovný marketingový tah nedokazují jen vzrůstající přílivy finančních prostředků do fondů IKS, ale také více či méně zdařilé konkurenční kopie Felixe.

Pavel Pršala

(Autor je ředitelem a předsedou představenstva Investiční kapitálové společnosti Komerční banky)

Líbil se vám článek?

-7
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 0 komentářů

Získejte Vaše peníze zapomenuté v kuponovce!

Najděte s námi jednoduše všechny Vaše zapomenuté akcie i nároky z kuponovky a získejte za ně snadno a rychle peníze.

Zapomenuté miliardy logo
  • Zapojilo se již více než 100.000 klientů
  • Našli jsme už majetek za půl miliardy korun
  • Průměrný úspěšný klient získal více než 20 tis. Kč
    (¼ klientů získala více jak 100 tis. Kč)
Žádné zbytečné poplatky

Žádné zbytečné poplatky

U nás platíte poplatky jen když najdeme hodnoté akcie nebo pohledávky a vyřešíme vše za vás, jinka neplatíte nic.

Složitosti vyřešíme za Vás

Složitosti vyřešíme za Vás

Kromě akcií dohledáme související pohledávky až za 10 let zpětně, v případě odkupu vše zajistíme za Vás a vy tak nebudete muset do banky nebo vyplňovat složité dotazníky.

Odkup za nejlepší ceny

Odkup za nejlepší ceny

U našich nabídek garantujeme odkup nalezených akcií za nejlepší aktuání ceny na trhu.

A tohle už jste četli?

Podvodníci se tváří jako ČEZ, lákají na investice

13. 1. 2022 | Jiří Hovorka | 2 komentáře

Podvodníci se tváří jako ČEZ, lákají na investice

Podvodníci na internetu se schovávají i za značku českého energetického obra. Reklamy na sociálních sítích nebo na Youtube lákají k investování prostřednictvím vymyšlené platformy CEZ... celý článek

Podílové fondy: Rekordní rok pro akcie, tragický pro dluhopisy

11. 1. 2022 | Martin Mašát | 2 komentáře

Podílové fondy: Rekordní rok pro akcie, tragický pro dluhopisy

Vývoj podílových fondů hodnotí Martin Mašát, investiční stratég skupiny Partners. Kolik si v průměru připsaly za prosinec, za celý rok 2021 nebo třeba za posledních pět či deset let? celý článek

Creditas získala licenci pro investiční společnost

7. 1. 2022 | redakce Peníze.CZ

Creditas získala licenci pro investiční společnost

Dceřiná společnost Banky Creditas s názvem Creditas investiční společnost získala licenci České národní banky. „Díky tomu může obhospodařovat speciální fondy a fondy kvalifikovaných... celý článek

Polovina Čechů drží doma hotovost. Řekli kde

7. 1. 2022 | Petr Kučera | 32 komentářů

Polovina Čechů drží doma hotovost. Řekli kde

Téměř polovina Čechů (48 %) má doma finanční rezervu v hotovosti. Nejčastěji je to částka kolem pěti tisíc korun, která je uložená v šuplíku. Vyplývá to z internetového průzkumu NMS... celý článek

Další protiinflační Dluhopisy Republiky teď nebudou, řekl Stanjura

6. 1. 2022 | Jiří Hovorka | 10 komentářů

Další protiinflační Dluhopisy Republiky teď nebudou, řekl Stanjura

Ministerstvo financí teď neplánuje další emisi protiinflačních Dluhopisů Republiky. Při příležitosti oznámení výsledků státního rozpočtu za loňský rok to oznámil ministr financí Zbyněk... celý článek

Partners Financial Services

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.