Přinese podzimní sezóna obrat?

Přinese podzimní sezóna obrat?
Přestože prázdniny, tedy i doba hlavních dovolených, pomalu končí, výběry peněz z fondů neustávají. Z investovaných peněz zřejmě domácnosti financují nejen výlety k moři.

Největší událostí předposledního srpnového týdne v segmentu podílových fondů bylo obnovení obchodování s fondy Akro Svět (OFAKRSVT) (viz. články Akro Svět, nový statut a poplatky a Akro Svět: Co dělat? . Fakt, že Komise pro cenné papíry přistoupila na zavedení vstupního poplatku ve výši neuvěřitelných 7250 procent, místo aby přistoupila k prodloužení ochranné lhůty, případně doporučila likvidaci fondu, svědčí o jediném: KCP zřejmě uvěřila reálnosti představ investiční společnosti Akro o navrácení majetku do fondu. V procesu "znovuzhodnocení" majetku ze současných 0,0149 koruny na nominální jednu korunu hraje klíčovou roli žaloba na amerického brokera – společnost A.B. Watley – podaná po 20. srpnu. Podpůrnou cestou doplnění majetku do fondu mohou být peníze samotné investiční společnosti. Jako zdroje financování s otazníkem se v tuto chvíli jeví Garanční fond, jenž nemá zákonnou povinnost odškodňovat investory do podílových fondů, a finance depozitáře – Raiffeisenbank – který je ze zákona za fond také odpovědný.

Zase SISka, pardon, Investiční společnost České spořitelny

Pojďme ale k výsledkům českých fondů za minulý týden. Spořitelní investiční, v polovině srpna přejmenovaná na Investiční společnost České spořitelny, se opět zmenšuje před očima. Mateřská banka po dvou měsících obnovila stahování peněz z postkuponových fondů. Stejně tak jako v červnu byl nejvíce postižen fond Výnosový (OFSISVYN) s úbytkem bezmála tři sta milionů korun (fond obhospodařuje 2,3 miliardy korun). O 150 milionů korun pod správou přišel též fond Všeobecný (OFSISVSE) (zbývá v něm 585 milionů korun). Fondu Českého (OFSISCES) - spravuje 2,4 miliardy korun – se odkupy nedotkly. S mínus pěti miliony korun se sice mezi desítku fondů s nejvyššími zpětnými odkupy zařadil, neměla je ale na svědomí banka. Za připomenutí stojí, že Česká spořitelna měla ve vlastních podílových fondech ještě v polovině května zainvestováno více než jedenáct miliard korun. Do konce letošního roku se chce banka všech podílů zbavit. Žádný podrobný plán snižování angažovanosti ve fondech ale Česká spořitelna ani Spořitelní investiční nepředstavila, do současnosti ale zlikvidnila zhruba pět miliard korun.

Které fondy se, kromě trojice ze stáje Spořitelní investiční, na poklesu podílely, zjistíte v přehledu úbytku majetku pod správou. Prozradím jen, že také čtvrtý nejhorší fond spravuje Spořitelní investiční. Majetek pod správou vzrostl jen v kategoriích "dluhopisový". Přírůstky těchto fondů jdou převážně na vrub IKS Dluhopisového (OFIKSDL). Podrobnější informace zjistíte ve statistice prodejů.

Nejvyšší čisté přílivy vkladů oznámil opět balíček Felix skládající se z IKS Dluhopisového (OFIKSDL) (+13,4 milionu korun), IKS Peněžního trhu (OFIKSPT) (+5,8 milionu korun). O 5,7 milionu korun více spravuje také ŽB Sporokonto (OFZBTSPO). Na čtvrté a páté příčce se umístily dva z fondů Investiční společnosti České spořitelny. Celkem má tento správce v "top ten" deseti fondů s nejvyššími čistými prodeji čtyři zástupce, ŽB-Trust tři, IKS dva již zmíněné a První investiční jednoho. Top ten nejvyšších čistých prodejů najdete zde.
Chcete-li se podívat na statistiku prodejů a odkupů blíže, poslouží vám ještě:
přehled deseti fondů, které přilákaly nejvíce peněz
desítka fondů s nejvyššími odkupy

Kurzy podílových listů akciových fondů poklesly za poslední týden v průměru o 0,93 procenta. Opětovné snížení amerických úrokových sazeb akciovým trhům zatím nepomohlo. Čelo tabulky fondů s nejnižším zhodnocením obsadil nepřekvapivě Akro Eurotech (OFAKRET) (-2,32 procenta), následovaný většinou dalších fondů fondů a fondů akciových. Zde najdete kompletní desítku fondů s nejnižší týdenní výkonností.

Týdenní výkonnost žádného fondu s výjimkou Akro Obligace (OFAKROBL) (+1,11 procenta) a Sporotrendu (OFSISSPT) (+0,74 procenta), nepřevýšila 0,7 procenta. Akru Obligace (přes název se jedná o fond peněžního trhu investující v zahraničí) pomohlo ve výkonnosti oslabení koruny vůči euru. Koruna poklesem reagovala na rostoucí tuzemské deficity a klesající přírůstky průmyslové výroby. Všeobecně se současná situace začal srovnávat s vnější nerovnováhou z jara 1997, po které následovalo zavedení restriktivních balíčků a propad měny o deset procent. Nabízí se úvaha, zda červencové sloučení Eurobondového fondu IKS s fondem Dluhopisovým nebylo předčasné. Eurobondový by totiž ze stávající situace profitoval, podobně jako Akro Obligace. Všechny "plusové" fondy najdete v tabulce nejvyšších výkonností.

Na tomto místě najdete již zmíněné a k tomu ještě mnohé jiné tabulky pěkně pohromadě:
tabulku výkonnosti
tabulku kategorií fondů
tabulku prodejů

Bojíte se oslabení koruny? Jak se proti případnému poklesu zajistíte? Napište svůj názor.

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

-64
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 56 komentářů

Diskuze

Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy

31. 8. 2001 22:53

God save the King and the Queen.

Zobrazit celé vlákno

+20
+-
Reagovat na příspěvek

Příspěvek s nejvíce zápornými hlasy

28. 8. 2001 8:48, pjt

Spekulace je hrozne hezka vec. Akorat musite mit dostatecnou sumu volnych prostredku (radove miliony), aby Vam i male pohyby vynesly penize, za ktere je mozne spokojene zit, brouzdat Internetem, odpovidat na financnich serverech, platit ISDN linku atd. Bohuzel takovych lidi je v Cesku jen hrst (nerikam hrstka). Ti ostatni jsou investori - stradalove. Tem se nikdy spekulace nikdy nevyplati, protoze transakcni naklady pohlti zisk. proste z malych penez i velka procenta pldi jen male penize. Jit do akcii je dobra volba, pokud neplanujete realizovat sve sny v tomto ci pristim roce.

Zobrazit celé vlákno

-3
+-
Reagovat na příspěvek
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem (56 komentářů) příspěvků.
Simplecoin

A tohle už jste četli?

Češi si na investice nevěří, ukazuje průzkum

26. 5. 2022 | Jana Divinová | 8 komentářů

Češi si na investice nevěří, ukazuje průzkum

Čtyři z deseti Čechů se vidí jako nezkušení investoři, další tři z deseti jako zcela nezkušení.

Spoření vylepšuje i největší banka. Odmění za investice

23. 5. 2022 | Petr Kučera | 10 komentářů

Spoření vylepšuje i největší banka. Odmění za investice

Česká spořitelna, největší tuzemská banka podle počtu klientů, zvyšuje úročení vkladů. Sníží tak svou ztrátu za nejlepšími nabídkami na trhu.

Restaurace Coloseum míří na burzu, spouští i síť kaváren

19. 5. 2022 | Jana Divinová

Restaurace Coloseum míří na burzu, spouští i síť kaváren

Česká gastronomická skupina chce díky novému kapitálu od investorů snížit zadlužení z dob koronaviru a financovat nové projekty, mimo jiné i vstup italské sítě Caffé Pascucci na tuzemský... celý článek

Nakoupit, vylepšit, prodat. Vydělat. Plán fondů Jet zní jednoduše

18. 5. 2022 | Petra Nová

Nakoupit, vylepšit, prodat. Vydělat. Plán fondů Jet zní jednoduše

Brněnská investiční společnost Jet Investment finančníka Igora Faita má v plánu postavit největší fond soukromého kapitálu v Česku. Chce kupovat průmyslové podniky, a to nejen za peníze... celý článek

Na burzu míří firma bývalého fotbalisty Ulicha

17. 5. 2022 | Petr Kučera

Na burzu míří firma bývalého fotbalisty Ulicha

Na trh Start pražské burzy chce vstoupit společnost M&T 1997 (dosud Material & Technology), výrobce dveřních klik a kování z Dobrušky.

Partners Financial Services

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.