Erste se obchod podařil

| 29. 8. 2001
Erste se obchod podařil
Zájem prodat akcie Erste již zasláním podkladů potvrdilo přes padesát procent obcí vlastnících prioritní akcie.

Přesto si Radek Létal myslí, že prodávat je nevýhodné, v následujících řádcích vysvětluje proč:

Přes veškeré proklamace ze strany představitelů Sdružení měst a obcí – akcionářů ČS o dosažení "maxima možného" v případě vyjednávání prodejní ceny prioritních akcií ČS došlo v minulých dnech ke zveřejnění konkurenční nabídky. Tato nabídka společnosti Global Brokers, se kterou jste již jistě seznámeni, nabízí municipalitám možnost, jak získat přibližně o 90 milionů korun více. Tolik činí rozdíl oproti původní nabídce ze strany Erste Bank.

Je tedy viditelné, že jarní článek Bezcenná priorita akcií ČS? a další osvěta byla užitečná a především prospěšná. Rozvíření diskuse kolem této problematiky přivedlo Erste Bank k zamyšlení nad stanovenými podmínkami (bohužel však ne nad cenou) a Global Brokers k vytvoření jejich zcela nové nabídky.

Jelikož jde o pouhé osmi korunové zvýhodnění, což v procentuálním vyjádření znamená navýšení prodejní ceny o 6,5%, nedoporučuji městům a obcím na tuto nabídku reflektovat. Navíc je třeba vzít v úvahu fakt, že na pražské burze došlo v posledních týdnech k dalšímu růstu akcií ČS a jejich cena dokonce překročila hranici 280 korun za jednu akcii. Srovnáním těchto hodnot je lehce zkalkulovatelné, že ať Erste Bank, nebo Global Brokers nabízí v průměru pouhých přibližně 45% burzovní ceny, což je absolutně neakceptovatelný propastný rozdíl. Není proto žádným překvapením, dozvídáme-li se o odmítání nabídky a snahách o další jednání ze strany největších tuzemských měst.

Doporučení neprodávat předmětné akcie společnosti Global Brokers vydalo kupodivu také Sdružení měst a obcí – akcionářů ČS. Údajně pro rizika obsažená v navržených odkupních podmínkách a smluvní komplikovanost. Na trhu však probíhají zvěsti, že šlo spíše o vyjednávací nešikovnost manažerů Global Brokers, kteří si dovolili nepřislíbit zmíněnému sdružení ani korunu. Natož tři!

Jako jedinou rozumnou možnost v současné situaci vidím další držení prioritních akcií a sledování budoucího vývoje celé kauzy. Uvědomme si mimo jiné, že toto držení akcií sebou nepřináší žádné dodatečné náklady, takže není proč a kam spěchat.

Závěrem bych se rád vyjádřil k tvrzením typu: "ČS vyplácí dividendy k prioritním akciím ve výši 2% před zdaněním. Podle vyjádření ČS na valné hromadě se v nejbližších dvou letech počítá s obdobnou částkou a nebude docházet k výplatě výraznějších dividend." Tato tvrzení, mají za úkol ospravedlnit prodeje prioritních akcií za neúměrně nízkou cenu. Uvědomme si však, že existují právní rozbory, které hovoří jednoznačně: "případně by mohlo dojít k výplatám příliš nízkých dividend, ve výši neodpovídající hospodářským výsledkům. Tím by Erste Bank stále kontrolovala zisk společnosti, ale majitelé prioritních akcií by nezískali možnost nabýt hlasovací práva na valné hromadě, aby se mohli proti takovému jednání postavit. Takové jednání by ale bylo možné kvalifikovat jako obcházení zákona a jako takové by bylo postižitelné, takže by minoritní akcionáři nebyli v konečném důsledku zkráceni ve svém právu na podíly na zisku v odpovídající výši". Je tedy nanejvýš oprávněné očekávat dividendy v kontextu výrazně se lepšícího hospodaření České spořitelny.

Co si o nabídce Erste a Global Brokers myslíte vy? Prodali byste? Nebo shodně s autorem článku doporučujete čekat? Podělte se o svůj názor!

Partners Financial Services

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.OK

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.