Spořitelní hypotéky nejsou bomba, jak se čekalo

Spořitelní hypotéky nejsou bomba, jak se čekalo
Minulý týden začala Česká spořitelna nabízet své dotované hypotéky. Podle slov konkurence byl celý trh posledních pět měsíců paralyzován v očekávání, jak bude slibovaný produkt vypadat. Výsledná cenová výhoda se většinou u milionového úvěru pohybuje v řádu pár stokorun měsíčně. Rozhodně však nelze spořitelně upřít podíl na zostření konkurenčního boje v hypotéčních úvěrech.

Někdo s nadějí a někdo s obavami očekával detaily nabídky České spořitelny (HBCS). Poté, co byly představeny, většina konkurence jednoznačně dala najevo, že své výhody vidí jinde, než v úrokových sazbách. Sami zaměstnanci spořitelny při prezentaci programu TOP Bydlení (tak se dotované úvěry na bydlení oficiálně jmenují) přiznali, že až dosud zabralo vyřízení úvěrového případu čtyři týdny, změnami vnitřních procesů by se mělo zkrátit na dva až tři týdny. Například GE Capital Bank (HBGECB) tvrdí, že je schopna to vše stihnout během pěti dnů, bez jakéhokoliv příplatku. Úrokové sazby spořitelny, které se v ideálním případě pohybují okolo 6,3 procenta, nejsou výrazně nižší, než například v GECB, která snížila své sazby na 6,9 procenta ročně.

Sleva není zadarmo

Zatímco konkurenti se snaží snižovat poplatky související se zpracováním žádosti o hypotéku, spořitelna u těch zvýhodněných přistoupila na podstatné zvýšení poplatků. Jejich minimální výše činí devět a půl tisíce korun místo tří tisíc u nedotovaných úvěrů. Především u malých úvěrů do půl milionu korun toto zvýšení úplně eliminuje spořitelní dotaci v prvních letech. Navíc se polovina poplatku musí zaplatit předem a je nevratná, takže pokud vám spořitelna úvěr zamítne, zaplatíte jim téměř pět tisíc korun a nic za to nedostanete. Například v GE Capital Bank poplatek vybíraný při podání žádosti zrušili.

Konkurence nespí

Českomoravská hypotéční banka (HBCMBH) podala na spořitelnu oznámení antimonopolnímu úřadu. Zbytečně. Při prezentaci svého programu dokonce pracovníci spořitelny sebevědomě prohlašovali, že úřad je oficiálně v této záležitosti nikdy nevyšetřoval, protože námitky ČMHB jsou bezpředmětné. Konkurenční GE Capital Bank se však místo stěžování rozhodla představit nový produkt. Došlo ke snížení úrokové sazby na 6,9 procenta při roční fixaci a navíc je možno získat úvěr ve výši až pětaosmdesát procent hodnoty nemovitosti. To vede ke snížení potřebného vstupního kapitálu při žádosti o úvěr. Podle průzkumu, který si nechala provést sama banka, by takové snížení požadavku na vlastní investici mohlo zvýšit zájem o hypotéky o dvacet procent. Spořitelna již delší dobu nabízí obdobnou službu, kde lze kromě hypotéky získat ještě doplňkový úvěr. Výsledná kombinace může krýt až devadesát procent hodnoty nemovitosti, nejde však o standardní produkt a je poskytován pouze vysoce bonitním klientům.

Antikorupční poznámka: Autor se zúčastnil tiskových konferenci GE Capital Bank a České spořitelny. Na obou obdržel informační materiály a kalkulačku, aby si to mohl spočítat. Ani v jednom případě však neměl kalkulátor funkce potřebné pro výpočet splátek hypotéky.

Více o úvěrech na bydlení si může přečíst v naší sekci hypotéky.

Půjdete si dát do spořitelny žádost o zvýhodněnou hypotéku? Je pro vás rozdíl několika desetinek procenta rozhodující při sjednávání hypotéky? Nebo berete v úvahu úplně jiné faktory? Podělte se o své názory s ostatními čtenáři.

Srovnávat se vyplatí

Srovnávat se vyplatí

Kalkulátor.cz je srovnávač, který lidem šetří peníze ve světě energií, pojištění a financí. My počítáme, vy šetříte.

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

+8
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 7 komentářů

Diskuze

Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy

30. 5. 2001 0:23

To je sranda vzdycky sem myslel ze CS defence je nekdo z tiskovyho sporitelny

Zobrazit celé vlákno

+23
+-
Reagovat na příspěvek
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem (7 komentářů) příspěvků.
Daňové přiznání online

A tohle už jste četli?

Bitcoin vyletěl o čtvrtinu. V korunách je nejdražší v historii. Týden v kryptu

2. 3. 2024 | Tomáš Krause

Bitcoin vyletěl o čtvrtinu. V korunách je nejdražší v historii. Týden v kryptu

Cena bitcoinu vyskočila o 25 procent, bitcoinová ETF nabízejí i velké americké banky a to od BlackRocku expanduje do Brazílie. Na světlo se dostaly další e-maily Satoshiho Nakamota... celý článek

Výsledky nemovitostních fondů: Inflaci překonalo šest retailových

27. 2. 2024 | Jan Traxler

Výsledky nemovitostních fondů: Inflaci překonalo šest retailových

Většina retailových nemovitostních fondů loni vydělala kolem pěti až sedmi procent. Nejvyšší zhodnocení zaznamenal Mint I. rezidenční fond, ukazuje porovnání.

ECB si kopla do bitcoinu. Čas nakupovat? Týden v kryptu

24. 2. 2024 | Tomáš Krause

ECB si kopla do bitcoinu. Čas nakupovat? Týden v kryptu

Evropská centrální banka si zkusila kopnout do bitcoinu. Asi jako když se mladistvý intelektuál pokusí nakopnout merunu. Spočítáno: 51% útok na bitcoin se nemůže vyplatit. Nigérie a... celý článek

S DIPem můžete jít do rizika, říká investiční expert

21. 2. 2024 | Hynek Just | 2 komentáře

S DIPem můžete jít do rizika, říká investiční expert

Když za mnou přijde třicetiletý člověk, že si chce založit DIP, doporučím mu akciové fondy. Při takhle dlouhém horizontu se riziko vyplácí. Pokud si bude každý měsíc odkládat čtyři... celý článek

Češi řekli, proč neinvestují. Na prvním místě je strach

20. 2. 2024 | redakce Peníze.CZ | 1 komentář

Češi řekli, proč neinvestují. Na prvním místě je strach

Strach z podvodu a ze ztráty peněz jsou nejčastějšími důvody, proč Češi neinvestují. Až za nimi je nedostatek peněz. Ukázal to průzkum agentury Perfect Crowd na reprezentativním vzorku... celý článek

Partners Financial Services