Jak se bydlí... studentům v letní Praze

Jak se bydlí... studentům v letní Praze
Letní brigáda v Praze – pro mnoho vysokoškoláků každoroční realita. Pražáci jsou za vodou, mají kde složit hlavu. Ti ostatní každoročně řeší dilema, kde sehnat ubytování. A bydlet v Praze o prázdninách není zrovna za babku. Tak kolik na den? Stovku, dvě nebo rovnou pět?

Koncem června končí studentům ubytovací smlouvy na vysokoškolských kolejích. V době prázdnin se totiž koleje snaží vylepšit si finanční situaci pronajímáním pokojů různým cestovním agenturám, turistům, ale i brigádníkům. Zatímco student zaplatí během semestru pět set až tisíc korun měsíčně, nestudentům o letních prázdninách účtují koleje denní taxu od 250 korun výše, měsíčně tedy minimálně sedm a půl tisíce. Naštěstí koleje studentům nabízejí podstatně výhodnější cenové podmínky - většinou okolo osmdesáti korun na den pro vlastní studenty (studenty té školy, ke které daná kolej patří), ostatní vysokoškoláci zaplatí přibližně třicet korun navíc. Měsíčně tak musí student počítat s přibližně dvěma a půl tisíci korun.

Peníze ale nejsou jediným háčkem. Místo je třeba rezervovat předem – většinou koncem května, případně začátkem června. Často se objevuje podmínka minimální doby ubytování – většinou jde o jeden týden. Kdo si kolej zapomene rezervovat anebo se rozhodne až v průběhu prázdnin, má šanci mnohem menší. "Místa jsou téměř vždy obsazena. Ale nakonec se najdou volné pokoje i v průběhu léta – není jich však mnoho," potvrdili nám zaměstnanci kolejí Jarov. Je tu ale jedna věc, která dělá z vysokoškolských kolejí ještě výhodnější ubytování – přístup na internet. Za měsíční poplatek do dvou set korun získá student nepřetržitý přístup k síti sítí, což je jistě zajímavá nabídka. Je ale pravda, že ne každá kolej touto vymožeností disponuje.

Orientační přehled cen ubytování
pro studenty v Praze v letním období
druh ubytování průměrná cena ubytování na 1 noc průměrná cena ubytování na 1 měsíc
pro studenta VŠ pro ostatní pro studenta VŠ pro ostatní
kolej 80,- Kč 250,- Kč 2480,- Kč 7750,- Kč
hostel 300,- Kč 300,- Kč 9300,- Kč 9300,- Kč
podnájem 113,- Kč 113,- Kč 3500,- Kč 3500,- Kč
Poznámka: Cena je vždy pro jednu osobu. Na vysokoškolských kolejích a v hostelech je ubytování většinou ve dvou až třílůžkových pokojích, sprcha a WC buď pro dva pokoje dohromady nebo na patře. U podnájmu jde o část nájmu za celý byt, která připadá na jeden pokoj.

Pokud nevyjde kolej, mají studenti možnost sehnat ubytování v různých hostelech. Jde většinou opět o vysokoškolské koleje, avšak využívané čistě jako levné letní hotely. Ceny jsou tu jak pro studenty, tak pro jiné ubytované značně vyšší. Tak například jedna noc ve dvoulůžkovém pokoji se sprchou a WC na patře na Strahově přijde na 240 korun. Ceny v ostatních hostelech jsou obdobné – pohybují se od 250 do 450 korun za noc. Měsíční střecha nad hlavou se tak vyhoupne na úctyhodných 7750 až 13 950 korun. Na druhou stranu tu ale lze sehnat volný pokoj i v průběhu léta.

Poslední využívanou možností je podnájem v pražském bytě. Pokud se dohodne více studentů a pronajmou si třípokojový byt, snadno se pak rozdělí o nájem. Ten se u bytu 3+1 pohybuje okolo dvanácti tisíc měsíčně, ceny se však mohou značně lišit. Čím více studentů se 'nacpe' do bytu, tím levněji bydlí. Co ale řekne majitel na to, že například v bytě 2+1 přebývá osm studentů, je už věc jiná. Každopádně po koleji je to nejvýhodnější nabídka studentského 'letního bytu' v Praze.

Bydlíte přes léto v Praze? Máte vlastní zkušenosti se sháněním podnájmu? Anebo se vám zdá letní bydlení v našem hlavním městě neúnosně drahé? Napište nám vaše názory a zkušenosti.

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

-4
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 7 komentářů

Diskuze

Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy

5. 6. 2001 13:18, FekarZ

Nevím, odkud je autor. Zato vím, že Pražáci vynikají velice vysokým koeficientem nenažranosti. Mansarda pozvracená n-tou generací opilců o výměře 14 m2 (Žižkov) stojí měsíčně 6 500,- Kč. No comment...

+15
+-
Reagovat na příspěvek

Příspěvek s nejvíce zápornými hlasy

24. 3. 2003 15:13

Nevi nekdo o nejakem slusnem bydleni na koleji nebo na byte na letni prazdniny?Zdar

-1
+-
Reagovat na příspěvek
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem (7 komentářů) příspěvků.
Simplecoin

A tohle už jste četli?

Burza Coinbase vylekala uživatele. Můžou o všechno přijít

12. 5. 2022 | Jana Divinová | 16 komentářů

Burza Coinbase vylekala uživatele. Můžou o všechno přijít

Největší americká kryptoměnová burza Coinbase, kde mají účty s bitcoinem a dalšími kryptoměnami i mnozí Češi, během včerejšího dne ztratila téměř čtvrtinu své hodnoty. Vykázala totiž... celý článek

Už je čas koupit akcie na dně? Padající trhy očima expertů

12. 5. 2022 | Jiří Hovorka | 21 komentářů

Už je čas koupit akcie na dně? Padající trhy očima expertů

Rostoucí úroky, inflace, drahé energie, válka na Ukrajině. To všechno trhům nesvědčí a akcie zlevňují. Vyplatí se teď koupit se slevou, nebo propad tentokrát bude dlouhodobější?

Padají akcie i dluhopisy. Jak si vedou podílové fondy?

10. 5. 2022 | Martin Mašát | 21 komentářů

Padají akcie i dluhopisy. Jak si vedou podílové fondy?

Vývoj podílových fondů pravidelně hodnotí Martin Mašát, investiční stratég skupiny Partners. Duben hodnotí jako armagedon na trzích.

Rozdíly v kvalitě nemovitostí se zvýrazní

10. 5. 2022 | Vladan Kubovec | 10 komentářů

Rozdíly v kvalitě nemovitostí se zvýrazní

Nemovitosti mají setrvačnost a jejich ceny i výnosy reagují na pohyby ve světě se zpožděním. Ale reagují. Výhledově nás čeká zvýraznění rozdílu mezi kvalitními a méně kvalitními nemovitostmi.... celý článek

PPF má nového šéfa. Bartoníčka střídá Šmejc

4. 5. 2022 | Jiří Hovorka

PPF má nového šéfa. Bartoníčka střídá Šmejc

Skupina PPF mění vedení. Novým generálním ředitelem bude od 15. června Jiří Šmejc, dlouholetý spolupracovník Petra Kellnera, který loni v březnu tragicky zemřel.

Partners Financial Services

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.