Spořitelní hrátky s červenými diplomy

Spořitelní hrátky s červenými diplomy
Studenti vysokých škol, otevřete si účet u České spořitelny! Získáte kontokorent deset tisíc, každý rok čtyři stovky a co víc - při získání "červeného diplomu" deset tisíc. To se vyplatí pořádně se učit! Opravdu?

Je v tom ale háček, vlastně dva. "Červený diplom" je název neoficiální, vydává se, je-li studium ukončeno s vyznamenáním, s prospěchem výborným nebo summa cum laude. Do začátku roku 1999 se jím mohli chlubit pouze inženýři, doktoři, magistři. Po novelizaci vysokoškolského zákona na něj mají nárok i bakaláři. To se studenti zaradovali, ukončit bakalářské studium s vyznamenáním je jistě snazší, než v případě inženýrského či doktorandského stupně. Problém však nastává, držíte-li v ruce bakalářský diplom Vysoké školy ekonomické (VŠE).

Mezi studenty se rychle rozkřiklo, že Česká spořitelna (ČS) vyplácí prémii i bakalářům. Stačilo zajít na pobočku, kde si ofotili diplomy a do týdne studentům na účet připsali osm a půl tisíce korun čistého - patnáct procent je totiž srážková daň. Kolika studentům prémie vyplácena byla, ČS nesleduje.

Především u studentů VŠE to však neprobíhalo tak jednoduše. "Bakalářské studium jsem dokončila loni v červnu, v říjnu jsem dostala diplom a až do května jsem střídavě na prémii 'měla' a 'neměla' nárok. V pobočce ČS v Praze-Opatově mi nebyli schopni sdělit proč. Jednou se vymlouvali, že na diplomu není uvedeno 's vyznamenáním', pak to zase nevadilo, ale byly problémy s účtárnou. Na pobočce si mysleli, že nárok mám, ale účtárna odmítala peníze na účet připsat. Nakonec to dopadlo tak, že jsem nic nedostala," dělí se s námi o své zkušenosti jedna ze studentek. Nebyla jediná.

"VŠE pro bakalářské studium nevydává - na rozdíl například od Filozofické fakulty Univerzity Karlovy - diplom, odpovídající požadavkům spořitelny pro přiznání prémie, prémii mohou studenti VŠE obdržet až po absolvování studia s inženýrským diplomem," reaguje Klára Gajdušková z tiskového oddělení České spořitelny, a dodává: "Pokud, jak uvádíte, jsme někdy vyplatili prémii studentovi VŠE na úrovni bakalář, šlo o nedopatření. Přesto vyplacenou prémii zpět nevyžadujeme."

Vysoká škola ekonomická na bakalářském stupni do února tohoto roku červený diplom nevydávala. Studenti skládali státní závěrečnou zkoušku, která byla klasifikována, ale na červený diplom nikdo nepomyslel. Ten se vydává až teď a podmínky jsou přísné: průměr do 1,5 maximálně, neopakovat ani jeden předmět, všechny zkoušky napoprvé a ukončit studium v termínu. Tyto podmínky splňuje malé procento studentů.

Spořitelna při stanovení výhod účtu Sporostudent vycházela z počtu pravděpodobnosti. Studentů s červeným diplomem (a nárokem na prémii) byla a jsou řádově procenta. Změna zákona udělala vysokoškoláky i z bakalářů a někteří z nich se začali hlásit o prémii. Spořitelna musela reagovat, některým prémii vyplatila, jiným ne, vše se sjednotilo až letos v květnu. Pro některé studenty pozdě, mohli si ušetřit pořádnou dávku nervů a zklamání.

  • Vyjádření České spořitelny k vyplácení prémií vysokoškolákům si můžete přečíst zde.

Vyhodila Spořitelna oknem desítky tisíc za prémie, které nedopatřením vyplatila? Co byste dělali, kdyby vám nedali peníze, které vám slíbili? Myslíte, že se vyplatí se učit? Podělte se o své názory s ostatními.

Autorsky spolupracoval Petr Vykoukal

Odeslat
e-mailem

Líbil se vám článek?

-30
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 35 komentářů

Diskuze

Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy

20. 6. 2001 13:14, Baronlempl

Já jsem manželce věrný již 30 let, nic z toho nemám a poslední dobou přemýšlím, nejsem-li náhodou svojí sveřepostí ochuzován o poznání.

Zobrazit celé vlákno

+27
+-
Reagovat na příspěvek

Příspěvek s nejvíce zápornými hlasy

20. 6. 2001 22:37, smal (smal@centrum.cz)

No,ja bych videl jeste 2 moznosti:

1. je to nejaky neuspokojeny klient CS, ktery se rozhodl timhle originalnim zpusobem sporitelne pomstit :-)

2. nebo v CS opravdu zamestnavaji takovehle magory. Ne ze by to bylo nepravdepodobne, ale stejne to cloveka zarazi...

Zobrazit celé vlákno

-14
+-
Reagovat na příspěvek
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem (35 komentářů) příspěvků.

A tohle už jste četli?

Bitcoin prudce klesá, rekord nepřekonal

26. 11. 2020 | Jiří Hovorka | 19 komentářů

Bitcoin prudce klesá, rekord nepřekonal

Zatímco ještě včera cena bitcoinu atakovala historické maximum z roku 2017, za poslední den klesla o víc než desetinu. Virtuální měny dnes zažívají výprodej.

Investice do realit už od pár stovek. Prošli jsme možnosti

26. 11. 2020 | Jiří Hovorka | 12 komentářů

Investice do realit už od pár stovek. Prošli jsme možnosti

Vedle nemovitostních fondů můžete zkusit zhodnotit peníze v realitách i prostřednictvím startupů. Třeba půjčit na výstavbu nebo těžit z nájemného. Projděte si, co umějí a jak jsou... celý článek

Realitní fond Generali koupil historickou budovu v centru Prahy

25. 11. 2020 | Jiří Hovorka

Realitní fond Generali koupil historickou budovu v centru Prahy

Generali Fondu koupil historickou budovu v centru Prahy. Rezidenční nemovitost s restaurací v přízemí se stala třetí letošní akvizicí fondu v českém hlavním městě.

Koruna je k dolaru nejsilnější za více než dva roky

25. 11. 2020 | Jiří Hovorka | 3 komentáře

Koruna je k dolaru nejsilnější za více než dva roky

Česká koruna se po více než dvou letech dostala pod 22 korun za dolar. Naposledy byla takto silná koncem září roku 2018.

Prodej akcií bez daně dostane strop i po třech letech

21. 11. 2020 | Petr Kučera | 28 komentářů

Prodej akcií bez daně dostane strop i po třech letech

Daňové osvobození fyzických osob při prodeji cenných papírů má být od příštího roku omezeno na 20 milionů korun.

Hledáte nové bydlení?

Berzrealitky

Vyzkoušejte náš katalog nemovitostí, při jehož tvorbě jsme se spojili s předním českým portálem Bezrealitky.

Partners Financial Services

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.