Spořitelní hrátky s červenými diplomy

Spořitelní hrátky s červenými diplomy
Studenti vysokých škol, otevřete si účet u České spořitelny! Získáte kontokorent deset tisíc, každý rok čtyři stovky a co víc - při získání "červeného diplomu" deset tisíc. To se vyplatí pořádně se učit! Opravdu?

Je v tom ale háček, vlastně dva. "Červený diplom" je název neoficiální, vydává se, je-li studium ukončeno s vyznamenáním, s prospěchem výborným nebo summa cum laude. Do začátku roku 1999 se jím mohli chlubit pouze inženýři, doktoři, magistři. Po novelizaci vysokoškolského zákona na něj mají nárok i bakaláři. To se studenti zaradovali, ukončit bakalářské studium s vyznamenáním je jistě snazší, než v případě inženýrského či doktorandského stupně. Problém však nastává, držíte-li v ruce bakalářský diplom Vysoké školy ekonomické (VŠE).

Mezi studenty se rychle rozkřiklo, že Česká spořitelna (ČS) vyplácí prémii i bakalářům. Stačilo zajít na pobočku, kde si ofotili diplomy a do týdne studentům na účet připsali osm a půl tisíce korun čistého - patnáct procent je totiž srážková daň. Kolika studentům prémie vyplácena byla, ČS nesleduje.

Především u studentů VŠE to však neprobíhalo tak jednoduše. "Bakalářské studium jsem dokončila loni v červnu, v říjnu jsem dostala diplom a až do května jsem střídavě na prémii 'měla' a 'neměla' nárok. V pobočce ČS v Praze-Opatově mi nebyli schopni sdělit proč. Jednou se vymlouvali, že na diplomu není uvedeno 's vyznamenáním', pak to zase nevadilo, ale byly problémy s účtárnou. Na pobočce si mysleli, že nárok mám, ale účtárna odmítala peníze na účet připsat. Nakonec to dopadlo tak, že jsem nic nedostala," dělí se s námi o své zkušenosti jedna ze studentek. Nebyla jediná.

"VŠE pro bakalářské studium nevydává - na rozdíl například od Filozofické fakulty Univerzity Karlovy - diplom, odpovídající požadavkům spořitelny pro přiznání prémie, prémii mohou studenti VŠE obdržet až po absolvování studia s inženýrským diplomem," reaguje Klára Gajdušková z tiskového oddělení České spořitelny, a dodává: "Pokud, jak uvádíte, jsme někdy vyplatili prémii studentovi VŠE na úrovni bakalář, šlo o nedopatření. Přesto vyplacenou prémii zpět nevyžadujeme."

Vysoká škola ekonomická na bakalářském stupni do února tohoto roku červený diplom nevydávala. Studenti skládali státní závěrečnou zkoušku, která byla klasifikována, ale na červený diplom nikdo nepomyslel. Ten se vydává až teď a podmínky jsou přísné: průměr do 1,5 maximálně, neopakovat ani jeden předmět, všechny zkoušky napoprvé a ukončit studium v termínu. Tyto podmínky splňuje malé procento studentů.

Spořitelna při stanovení výhod účtu Sporostudent vycházela z počtu pravděpodobnosti. Studentů s červeným diplomem (a nárokem na prémii) byla a jsou řádově procenta. Změna zákona udělala vysokoškoláky i z bakalářů a někteří z nich se začali hlásit o prémii. Spořitelna musela reagovat, některým prémii vyplatila, jiným ne, vše se sjednotilo až letos v květnu. Pro některé studenty pozdě, mohli si ušetřit pořádnou dávku nervů a zklamání.

  • Vyjádření České spořitelny k vyplácení prémií vysokoškolákům si můžete přečíst zde.

Vyhodila Spořitelna oknem desítky tisíc za prémie, které nedopatřením vyplatila? Co byste dělali, kdyby vám nedali peníze, které vám slíbili? Myslíte, že se vyplatí se učit? Podělte se o své názory s ostatními.

Autorsky spolupracoval Petr Vykoukal

KREDITNÍ KARTA SMART

KREDITNÍ KARTA SMART

Získejte nyní 5 % zpět z každého tankování

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

-30
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 35 komentářů

Diskuze

Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy

20. 6. 2001 13:14, Baronlempl

Já jsem manželce věrný již 30 let, nic z toho nemám a poslední dobou přemýšlím, nejsem-li náhodou svojí sveřepostí ochuzován o poznání.

Zobrazit celé vlákno

+27
+-
Reagovat na příspěvek

Příspěvek s nejvíce zápornými hlasy

20. 6. 2001 22:37, smal (smal@centrum.cz)

No,ja bych videl jeste 2 moznosti:

1. je to nejaky neuspokojeny klient CS, ktery se rozhodl timhle originalnim zpusobem sporitelne pomstit :-)

2. nebo v CS opravdu zamestnavaji takovehle magory. Ne ze by to bylo nepravdepodobne, ale stejne to cloveka zarazi...

Zobrazit celé vlákno

-14
+-
Reagovat na příspěvek
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem (35 komentářů) příspěvků.

A tohle už jste četli?

Vše, co jste chtěli vědět o dluhopisech, ale báli jste se zeptat

27. 9. 2023 | Vladimír Pikora

Vše, co jste chtěli vědět o dluhopisech, ale báli jste se zeptat

Jen málo lidí rozumí akciím a s dluhopisy je to ještě těžší. Chce to trochu matematiky, umět odhadnout budoucí úrokové sazby, znát rizika. V čem investoři nejvíc tápou?

Kvalitní umění nemusí stát miliony, říká galerista Kodl

13. 9. 2023 | Matyáš Kodl

Kvalitní umění nemusí stát miliony, říká galerista Kodl

Češi se stále víc zajímají o investice do umění. Přinášejí řadu výhod a jsou dlouhodobě stabilnější než akcie. Sběratelské trendy a investiční potenciál českého umění nastínil Matyáš... celý článek

Dluhopisům se nebývale daří. Nová čísla o podílových fondech

7. 9. 2023 | Martin Mašát

Dluhopisům se nebývale daří. Nová čísla o podílových fondech

Léto bylo ospalé. Akcie v průměru trochu oslabovaly, zato dluhopisy si užívají výnosů, jaké v tomto tisíciletí skoro ještě nezažily. Napjatě se čeká, co přinese září.

ČNB varuje před „investicemi“ se značkou Areass

1. 9. 2023 | redakce Peníze.CZ | 1 komentář

ČNB varuje před „investicemi“ se značkou Areass

Česká národní banka upozorňuje veřejnost, že subjekt vystupující pod názvem Areass či Areass Group nemá žádné povolení k poskytování investičních služeb ani nedisponuje žádným jiným... celý článek

Nemovitostní fondy čeká podprůměrný rok. Známe výsledky za pololetí

1. 9. 2023 | Jan Traxler | 1 komentář

Nemovitostní fondy čeká podprůměrný rok. Známe výsledky za pololetí

Po tučných letech, kdy výnosy realitních fondů investory jen těšily, přicházejí horší roky. Výsledky za první polovinu roku neoslnily. Na inflaci nestačil nikdo, všichni skončili pod... celý článek

Partners Financial Services