Mohly by vydělávat aneb Co dokáže dvacet tisíc korun

Mohly by vydělávat aneb Co dokáže dvacet tisíc korun
Pracovala jsem tři měsíce. Při studiu. A vydělala dvacet tisíc. Pravda, není to částka závratná, ale také to není zrovna málo. Co teď s nimi? Nic většího kupovat nechci a ani nepotřebuji. Schovám si je na léto. Do té doby zbývají tři měsíce. S tím by se mělo dát něco dělat.

Nechávat peníze na běžném účtu je nerozum. Na svém studentském účtu dostávám tři procenta. Co takhle zkusit to s termínovaným vkladem? Je bez rizika, úročen výhodněji než běžný účet. Jsem zvědavá, kolik to bude. Cože? Výnos je vesměs nižší než tři procenta. Pár bank nabízí víc, ale to víc není ani jedno procento. O těchto bankách slyším dnes poprvé, čímž nechci nijak pochybovat o jejich pověsti. Rozhodnu-li se pro termínovaný vklad, tak bych po zaplacení daně za čtvrt roku vydělala oproti běžnému účtu o třicet pět korun víc. Žádná sláva. Třicet pět korun vydělávám 3/4 hodiny a peníze na to mají 2880krát delší dobu.

Tři měsíce jsou málo

Podílové listy? V současnosti se o nich dost mluví. Výnos není oproti termínovaném vkladu jistý, ale měl by být vyšší. Moc o nich ale nevím. Zkusím se zeptat v bankách. Mnohé se pyšní zelenými linkami, na kterých pracovníci zodpovídají dotazy týkající se bankovních produktů a volání je zdarma. Setkávám se s ochotou a poslouchám cenné rady. Uvažuji-li o krátkodobějším uložením, přicházejí v úvahu podílové fondy peněžního trhu. Minimální vklad je pět tisíc, což splňuji. Stačí, když přijdu na pobočku s občankou a penězi a podepíšu smlouvu. Nemám-li hotovost, lze to vyřešit příkazem k úhradě. Výběr peněz je rovněž jednoduchý, výpovědní lhůta je dva dny, třetí nebo čtvrtý den mám peníze volně k dispozici. A vyplatí se to? Jaký je výnos? Banky nic nezaručují, nic neslibují. Ale bývá to tak kolem 4 – 5 procent za rok. Nezapomeňme na vstupní a výstupní poplatky a poplatek za obhospodařování. To dělá u fondů peněžního trhu v průměru jedno procento, někdy i víc. Dostávám ještě jednu radu. Na tři měsíce se podílové listy obvykle nekupují. Není to vyloučené, ale doporučuje se minimálně šest měsíců, a to z jednoduchého důvodu: po uplynutí této lhůty se z výnosu neplatí daně. Slevím a obejdu se bez peněz půl roku? To nemohu. Lákavou nabídku stát se součástí trhu s podílovými listy teď nevyužiji, šest měsíců je pro mě v tuto chvíli doba příliš dlouhá, výnos není o tolik vyšší a ani není zaručen.

Nabízejí tuzemské banky ještě něco jiného za to, že jim své peníze na dobu určitou svěřím? Vklady s výpovědní lhůtou. Od termínovaného vkladu se liší tím, že peníze vložené v bance dostanu za tři měsíce poté, co bance vypovím vklad. Čímž se situace malinko komplikuje a doba uložení prodlužuje. Úrok podobně jako u termínovaného vkladu nedosahuje ani čtyř procent. Podobně je to i u vkladních knížek s výpovědní lhůtou.

Je tedy nejvýhodnější nechat peníze na běžném účtu? Mít k nim přístup a nemuset se o nic starat? Nebo je dát na termíňák s nepatrně vyšším výnosem? I když je termínovaný vklad v podstatě nevýnosný, určitou výhodu má. A tou je jistota, že peníze jsou "schované" před utracením. Z termínovaného vkladu je nevyberu. Můžu se spolehnout, že je v létě budu mít. A navíc si o prázdninách za získaný úrok budu moci koupit o sedm kopečků zmrzliny více.

Co byste dělali na mém místě vy? Poraďte mi. Těším se na vaše rady.

Líbil se vám článek?

-56
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 39 komentářů

Chcete prodat svou nemovitost?

Nechte si zpracovat ZDARMA cenovou nabídku!

Stačit nám bude pár základních informací o vašem bytě nebo domě a kontakt.

Cenu zjistíte OBRATEM.

Mám zájem prodat:

Prodej bytuByt
Prodej domuDům
Prodej pozemkuPozemek
Ostatní prodej nemovitostiJiné
Zpět

Diskuze

Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy

4. 4. 2001 12:09, HaziM

Moje hodnocení je postaveno pouze a jenom na webové prezentaci této společnosti. Společnost si nedala práci s důkladnějším vysvětlením nabízených produktů (což až tak nemusí být důvodem pro mé tvrzení), ale především je můj pocit z prezentace takový, že je vedena relativně zavádějícím (asymetrie při definování výnosů a rizika) a neprůhledným způsobem á la AGW.cz (čimž tyto společnosti nehážu do stejného pytle).

Zobrazit celé vlákno

+15
+-
Reagovat na příspěvek

Příspěvek s nejvíce zápornými hlasy

27. 3. 2001 11:04

Kupte si letenku se slevou a podívejte se do rovníkové Afriky. Pak Vás přejde nějaká starost, jak vydělat o pár korun víc na termíňáku:))

-1
+-
Reagovat na příspěvek
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem (39 komentářů) příspěvků.

Získejte Vaše peníze zapomenuté v kuponovce!

Najděte s námi jednoduše všechny Vaše zapomenuté akcie i nároky z kuponovky a získejte za ně snadno a rychle peníze.

Zapomenuté miliardy logo
  • Zapojilo se již více než 100.000 klientů
  • Našli jsme už majetek za půl miliardy korun
  • Průměrný úspěšný klient získal více než 20 tis. Kč
    (¼ klientů získala více jak 100 tis. Kč)
Žádné zbytečné poplatky

Žádné zbytečné poplatky

U nás platíte poplatky jen když najdeme hodnoté akcie nebo pohledávky a vyřešíme vše za vás, jinka neplatíte nic.

Složitosti vyřešíme za Vás

Složitosti vyřešíme za Vás

Kromě akcií dohledáme související pohledávky až za 10 let zpětně, v případě odkupu vše zajistíme za Vás a vy tak nebudete muset do banky nebo vyplňovat složité dotazníky.

Odkup za nejlepší ceny

Odkup za nejlepší ceny

U našich nabídek garantujeme odkup nalezených akcií za nejlepší aktuání ceny na trhu.

A tohle už jste četli?

Investice s pákou. CFD mohou znásobit zisk i ztrátu

18. 11. 2021 | Jiří Hovorka | 5 komentářů

Investice s pákou. CFD mohou znásobit zisk i ztrátu

V dalším díle investičního seriálu se dostáváme k rizikovým spekulacím pro zkušené. Vysvětlíme, proč většina lidí při sázkách na krátké trendy prodělává. A ukážeme, kdy se hodí využít... celý článek

ZDR Investments kupuje retail park ve Vídni

16. 11. 2021 | redakce Peníze.CZ

ZDR Investments kupuje retail park ve Vídni

Novým přírůstkem fondu kvalifikovaných investorů ZDR Investments SICAV je retail park Gatterederstraße ve Vídni. Nemovitost v hodnotě 400 milionu koupil fond od rakouského privátního... celý článek

Nováček na pražské burze posílil o 225 % za týden

12. 11. 2021 | Petr Kučera | 4 komentáře

Nováček na pražské burze posílil o 225 % za týden

Akcie společnosti Fixed.zone, která vstoupila v pondělí na trh Start pražské burzy, posílily během prvního týdne o 225 %. Jde o rekordní růst kurzu, říká Marie Mühlhoferová z tiskového... celý článek

Šéf finGOOD: Chceme za vás investovat miliardu ročně

9. 11. 2021 | Jitka Šorfová

Šéf finGOOD: Chceme za vás investovat miliardu ročně

Před dvěma lety se Vít Endler postavil do čela tehdy málo známé crowdfundingové platformy finGOOD. Minulý rok s ním fintechový startup navzdory covidu vyrostl o 150 procent a letos... celý článek

Alternativa? Proč investovat do veteránů nebo umění

7. 11. 2021 | Martin Jaroš

Alternativa? Proč investovat do veteránů nebo umění

Alternativní investování například do veteránů, sběratelských předmětů nebo uměleckých děl je dnes otevřené i malým investorům. Spolu s dalšími se na klasické auto nebo hodnotný obraz... celý článek

Partners Financial Services
Nadílka

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.