Mohly by vydělávat aneb Co dokáže dvacet tisíc korun

Mohly by vydělávat aneb Co dokáže dvacet tisíc korun
Pracovala jsem tři měsíce. Při studiu. A vydělala dvacet tisíc. Pravda, není to částka závratná, ale také to není zrovna málo. Co teď s nimi? Nic většího kupovat nechci a ani nepotřebuji. Schovám si je na léto. Do té doby zbývají tři měsíce. S tím by se mělo dát něco dělat.

Nechávat peníze na běžném účtu je nerozum. Na svém studentském účtu dostávám tři procenta. Co takhle zkusit to s termínovaným vkladem? Je bez rizika, úročen výhodněji než běžný účet. Jsem zvědavá, kolik to bude. Cože? Výnos je vesměs nižší než tři procenta. Pár bank nabízí víc, ale to víc není ani jedno procento. O těchto bankách slyším dnes poprvé, čímž nechci nijak pochybovat o jejich pověsti. Rozhodnu-li se pro termínovaný vklad, tak bych po zaplacení daně za čtvrt roku vydělala oproti běžnému účtu o třicet pět korun víc. Žádná sláva. Třicet pět korun vydělávám 3/4 hodiny a peníze na to mají 2880krát delší dobu.

Tři měsíce jsou málo

Podílové listy? V současnosti se o nich dost mluví. Výnos není oproti termínovaném vkladu jistý, ale měl by být vyšší. Moc o nich ale nevím. Zkusím se zeptat v bankách. Mnohé se pyšní zelenými linkami, na kterých pracovníci zodpovídají dotazy týkající se bankovních produktů a volání je zdarma. Setkávám se s ochotou a poslouchám cenné rady. Uvažuji-li o krátkodobějším uložením, přicházejí v úvahu podílové fondy peněžního trhu. Minimální vklad je pět tisíc, což splňuji. Stačí, když přijdu na pobočku s občankou a penězi a podepíšu smlouvu. Nemám-li hotovost, lze to vyřešit příkazem k úhradě. Výběr peněz je rovněž jednoduchý, výpovědní lhůta je dva dny, třetí nebo čtvrtý den mám peníze volně k dispozici. A vyplatí se to? Jaký je výnos? Banky nic nezaručují, nic neslibují. Ale bývá to tak kolem 4 – 5 procent za rok. Nezapomeňme na vstupní a výstupní poplatky a poplatek za obhospodařování. To dělá u fondů peněžního trhu v průměru jedno procento, někdy i víc. Dostávám ještě jednu radu. Na tři měsíce se podílové listy obvykle nekupují. Není to vyloučené, ale doporučuje se minimálně šest měsíců, a to z jednoduchého důvodu: po uplynutí této lhůty se z výnosu neplatí daně. Slevím a obejdu se bez peněz půl roku? To nemohu. Lákavou nabídku stát se součástí trhu s podílovými listy teď nevyužiji, šest měsíců je pro mě v tuto chvíli doba příliš dlouhá, výnos není o tolik vyšší a ani není zaručen.

Nabízejí tuzemské banky ještě něco jiného za to, že jim své peníze na dobu určitou svěřím? Vklady s výpovědní lhůtou. Od termínovaného vkladu se liší tím, že peníze vložené v bance dostanu za tři měsíce poté, co bance vypovím vklad. Čímž se situace malinko komplikuje a doba uložení prodlužuje. Úrok podobně jako u termínovaného vkladu nedosahuje ani čtyř procent. Podobně je to i u vkladních knížek s výpovědní lhůtou.

Je tedy nejvýhodnější nechat peníze na běžném účtu? Mít k nim přístup a nemuset se o nic starat? Nebo je dát na termíňák s nepatrně vyšším výnosem? I když je termínovaný vklad v podstatě nevýnosný, určitou výhodu má. A tou je jistota, že peníze jsou "schované" před utracením. Z termínovaného vkladu je nevyberu. Můžu se spolehnout, že je v létě budu mít. A navíc si o prázdninách za získaný úrok budu moci koupit o sedm kopečků zmrzliny více.

Co byste dělali na mém místě vy? Poraďte mi. Těším se na vaše rady.

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

-56
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 39 komentářů

Diskuze

Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy

4. 4. 2001 12:09, HaziM

Moje hodnocení je postaveno pouze a jenom na webové prezentaci této společnosti. Společnost si nedala práci s důkladnějším vysvětlením nabízených produktů (což až tak nemusí být důvodem pro mé tvrzení), ale především je můj pocit z prezentace takový, že je vedena relativně zavádějícím (asymetrie při definování výnosů a rizika) a neprůhledným způsobem á la AGW.cz (čimž tyto společnosti nehážu do stejného pytle).

Zobrazit celé vlákno

+15
+-
Reagovat na příspěvek

Příspěvek s nejvíce zápornými hlasy

27. 3. 2001 11:04

Kupte si letenku se slevou a podívejte se do rovníkové Afriky. Pak Vás přejde nějaká starost, jak vydělat o pár korun víc na termíňáku:))

-1
+-
Reagovat na příspěvek
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem (39 komentářů) příspěvků.

A tohle už jste četli?

Jedna ku deseti, že přijdete o peníze. Nová studie k dluhopisům

5. 10. 2022 | Jiří Hovorka

Jedna ku deseti, že přijdete o peníze. Nová studie k dluhopisům

Každá desátá firma, která vydala dluhopisy po roce 2013, skončila v insolvenci. V polovině případů je to do tří let od vydání první emise. Ukazuje to nová analýza forenzní společnosti... celý článek

Komerční banka chystá mimořádnou dividendu

4. 10. 2022 | Petr Kučera

Komerční banka chystá mimořádnou dividendu

Akcionáři Komerční banky by ještě před Vánoci – od 22. prosince – mohli dostat další dividendu. Návrh na mimořádnou výplatu nerozděleného zisku zveřejnilo představenstvo banky.

Na pražskou burzu míří specialista na internet věcí

30. 9. 2022 | redakce Peníze.CZ

Na pražskou burzu míří specialista na internet věcí

Česká firma Hardwario, která se zaměřuje na internet věcí (IoT), obdržela souhlas České národní banky k veřejné nabídce akcií (IPO). S akciemi se pak bude obchodovat na Burze cenných... celý článek

Zhodnotit eura je těžší než koruny, ale možnosti jsou

30. 9. 2022 | Dominik Stroukal

Zhodnotit eura je těžší než koruny, ale možnosti jsou

Jak a kam investovat eura, aby to dávalo smysl? Investiční možnosti nabízejí tuzemské i zahraniční banky, ale také fintechové aplikace.

Alternativa ke spořicím účtům. Výnos závisí na úroku ČNB

29. 9. 2022 | Petra Nová | 1 komentář

Alternativa ke spořicím účtům. Výnos závisí na úroku ČNB

Investiční společnost Conseq nově spustila Repofond. Fond peněžního trhu, jehož výnos závisí na klíčové úrokové sazby ČNB. „Fond bereme jako alternativu ke spořicím účtům,“ říká Richard... celý článek

Partners Financial Services

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.