Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.

Riziko osmkrát jinak

Riziko osmkrát jinak
Riziko je nedílnou složkou investování, představuje pravděpodobnost, že po jistém čase přijdete o jistou sumu peněz nebo nedosáhnete předem stanovených cílů. Připravili jsme pro vás test investičního rizika. Nejdříve si ale přečtěte, jaké typy rizik na vás číhají.

Klasická poučka praví, že pokud chcete dosáhnout vyšších výnosů, musíte podstoupit vyšší riziko. Investiční riziko je však dvousečná zbraň. Jsou rizika zbytečná a škodlivá a jsou rizika nevyhnutelná. Navíc se může stát, že i když přijmete jisté riziko, není vůbec jisté, že vyšších výnosů dosáhnete. Investor se ale může riziku bránit. K zahnání rizika do kouta může investor použít například diverzifikaci a především vlastní rozum, zbraň těžkého kalibru. Toho by měl investor použít k identifikaci rizika, protože poznání a seznámení se s rizikem je klíčovým předpokladem ke spokojenosti s investicí.

Riziko může číhat hned za několika rohy najednou. Tržní riziko představuje nejistotu poklesu celého trhu. Finanční riziko se naopak týká nejistoty kolem vývoje cen konkrétního titulu, zatímco obchodní riziko je většinou spojené s určitým tržním segmentem. Pro investora může být také důležitá nízká flexibilita obchodování s určitým cenným papírem, jenž se nazývá rizikem (nízké) likvidity. Při investování do cenných papírů v zahraničních měnách musí investor věnovat pozornost riziku změny měnových kurzů. Lidé investují většinou proto, že si chtějí minimálně udržet svůj životní standard, proto je důležité neopominout riziko inflace.

Hodnotu investice ovlivňují i změny úrokových měr. Investor, který svěřuje své prostředky třetí osobě, podstupuje manažerské riziko. Jak vidíte rizik, je celá řada, a to jsme zdaleka náš výčet neuzavřeli. Jak již bylo uvedeno výše, o některých druzích rizika je dobré vědět, o jiných pouze vědět nestačí.

Pro ty z vás, kteří si ještě nejste tak docela jisti svým postojem k riziku, jsme připravili test, který by vám měl pomoci si ujasnit svůj vztah k riziku. Po zodpovězení následujících deseti otázek se dozvíte, zda jste konzervativní nebo naopak agresivní investor. Poznání sebe sama je významným předpokladem úspěšného investování. Nicméně je velmi důležité připomenout, že subjektivní vztah investora k riziku není jediným postačujícím předpokladem k "namíchání" toho správného portfolia. Investor by v žádném případě neměl zapomenout důkladně zvážit zbývající neméně důležité aspekty :

Cíl investování. Investor by měl přesně vědět, proč investuje a jak v budoucnu naloží s investovanými prostředky.

Finanční situace investora. Všechny investorovy kroky by měly vycházet z realistického posouzení vlastní finanční situace a jeho budoucí výdělečné schopnosti.

Investiční horizont. Ten je sám o sobě alfou a omegou investování. Jeho váha při investičním rozhodování může být vyšší než u předchozích.

Při investování určitě narazíte na situace, kdy kvůli eliminaci jednoho druhu rizika budete muset zvýšit riziko jiné nebo kdy zjistíte, že splnění investičního cíle je v rozporu s jiným atributem investování. Právě k vyřešení podobných situací je dobré porozumět všem rizikům, ale i příležitostem, které se mohou v průběhu investování objevit.

Zde najdete test investičního rizika.

Podívejte se na náš test investičního rizika. Budeme rádi, napíšete-li nám své nápady a připomínky. Určitě je zapracujeme!

  • RSS
  • Kindle
  • Poslat e-mailem
  • Vytisknout

Líbil se vám článek?

0
Ano
Ne

Diskuze

Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy

17. 6. 2002 22:49, není.potreba@post.cz

Vážně si myslíte, že vyplněním testu jen tak hodím do placu údaje o své osobě? Naivků je dost, hodně štěstí...

Reagovat

 

+20
Líbí
Nelíbí

Příspěvek s nejvíce zápornými hlasy

29. 3. 2001 8:19, TGP

Myslím, že je to docela dobré, ale chybí tomu ještě závěrečné doporučení nebo tip na vhodné produkty. Jinak se mi to líbí.

Reagovat

 

-9
Líbí
Nelíbí

Další příspěvky v diskuzi (7 komentářů)

25. 10. 2008 | 9:52 | fiakr

od 16 - 10 jsem za tyden prisel o 70 000 MYCH CELOZIVOTNICH USPOR!!!! v bance csob VCERA 24 -10 NAHLE NA DOTAZ ME TO AC NERADI SDELILI MOJI PORADCI !! JAK POTESUJICI! - kcb multi cash csob CZK MEDIUM- TO JSOU TY...více

31. 7. 2002 | 19:31 | fogas

Docela by mne zajimalo ktere odpovedi prirazovali ucastnika testu do jednotlivych skupin a mensi srovnani na zaver by taky neskodilo. více

17. 6. 2002 | 22:49 | není.potreba@post.cz

Vážně si myslíte, že vyplněním testu jen tak hodím do placu údaje o své osobě? Naivků je dost, hodně štěstí... více

22. 11. 2001 | 11:18

Test se snaží příliš zobecňovat, ale při investování se to nevyplácí. Příklady: Otázka 1, závisí kolik má člověk peněz, čím má víc tím je více ochoten riskovat O 3, Šance může být různá, jiné je to když vám pozemky nabídne...více

29. 3. 2001 | 8:19 | TGP

Myslím, že je to docela dobré, ale chybí tomu ještě závěrečné doporučení nebo tip na vhodné produkty. Jinak se mi to líbí. více

Přihlášení

Jméno

Nemáte registraci? Zaregistrujte se zde!

Všechny materiály © 2000 - 2018 Peníze.CZ a dodavatelé. Všechna práva vyhrazena.

ISSN 1213-2217. Doslovné ani částečné přebírání materiálů není povoleno bez uvedení zdroje a předchozího písemného svolení.
Peníze.CZ vydává společnost Partners media, s.r.o.
Člen SVIT - Sdružení vydavatelů internetových titulů při UVDT.

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.OK