Riziko osmkrát jinak

Riziko osmkrát jinak
Riziko je nedílnou složkou investování, představuje pravděpodobnost, že po jistém čase přijdete o jistou sumu peněz nebo nedosáhnete předem stanovených cílů. Připravili jsme pro vás test investičního rizika. Nejdříve si ale přečtěte, jaké typy rizik na vás číhají.

Klasická poučka praví, že pokud chcete dosáhnout vyšších výnosů, musíte podstoupit vyšší riziko. Investiční riziko je však dvousečná zbraň. Jsou rizika zbytečná a škodlivá a jsou rizika nevyhnutelná. Navíc se může stát, že i když přijmete jisté riziko, není vůbec jisté, že vyšších výnosů dosáhnete. Investor se ale může riziku bránit. K zahnání rizika do kouta může investor použít například diverzifikaci a především vlastní rozum, zbraň těžkého kalibru. Toho by měl investor použít k identifikaci rizika, protože poznání a seznámení se s rizikem je klíčovým předpokladem ke spokojenosti s investicí.

Riziko může číhat hned za několika rohy najednou. Tržní riziko představuje nejistotu poklesu celého trhu. Finanční riziko se naopak týká nejistoty kolem vývoje cen konkrétního titulu, zatímco obchodní riziko je většinou spojené s určitým tržním segmentem. Pro investora může být také důležitá nízká flexibilita obchodování s určitým cenným papírem, jenž se nazývá rizikem (nízké) likvidity. Při investování do cenných papírů v zahraničních měnách musí investor věnovat pozornost riziku změny měnových kurzů. Lidé investují většinou proto, že si chtějí minimálně udržet svůj životní standard, proto je důležité neopominout riziko inflace.

Hodnotu investice ovlivňují i změny úrokových měr. Investor, který svěřuje své prostředky třetí osobě, podstupuje manažerské riziko. Jak vidíte rizik, je celá řada, a to jsme zdaleka náš výčet neuzavřeli. Jak již bylo uvedeno výše, o některých druzích rizika je dobré vědět, o jiných pouze vědět nestačí.

Pro ty z vás, kteří si ještě nejste tak docela jisti svým postojem k riziku, jsme připravili test, který by vám měl pomoci si ujasnit svůj vztah k riziku. Po zodpovězení následujících deseti otázek se dozvíte, zda jste konzervativní nebo naopak agresivní investor. Poznání sebe sama je významným předpokladem úspěšného investování. Nicméně je velmi důležité připomenout, že subjektivní vztah investora k riziku není jediným postačujícím předpokladem k "namíchání" toho správného portfolia. Investor by v žádném případě neměl zapomenout důkladně zvážit zbývající neméně důležité aspekty :

Cíl investování. Investor by měl přesně vědět, proč investuje a jak v budoucnu naloží s investovanými prostředky.

Finanční situace investora. Všechny investorovy kroky by měly vycházet z realistického posouzení vlastní finanční situace a jeho budoucí výdělečné schopnosti.

Investiční horizont. Ten je sám o sobě alfou a omegou investování. Jeho váha při investičním rozhodování může být vyšší než u předchozích.

Při investování určitě narazíte na situace, kdy kvůli eliminaci jednoho druhu rizika budete muset zvýšit riziko jiné nebo kdy zjistíte, že splnění investičního cíle je v rozporu s jiným atributem investování. Právě k vyřešení podobných situací je dobré porozumět všem rizikům, ale i příležitostem, které se mohou v průběhu investování objevit.

Zde najdete test investičního rizika.

Podívejte se na náš test investičního rizika. Budeme rádi, napíšete-li nám své nápady a připomínky. Určitě je zapracujeme!

Líbil se vám článek?

0
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 7 komentářů

Diskuze

Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy

17. 6. 2002 22:49, není.potreba@post.cz

Vážně si myslíte, že vyplněním testu jen tak hodím do placu údaje o své osobě? Naivků je dost, hodně štěstí...

+20
+-
Reagovat na příspěvek

Příspěvek s nejvíce zápornými hlasy

29. 3. 2001 8:19, TGP

Myslím, že je to docela dobré, ale chybí tomu ještě závěrečné doporučení nebo tip na vhodné produkty. Jinak se mi to líbí.

-9
+-
Reagovat na příspěvek
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem (7 komentářů) příspěvků.

Získejte Vaše peníze zapomenuté v kuponovce!

Najděte s námi jednoduše všechny Vaše zapomenuté akcie i nároky z kuponovky a získejte za ně snadno a rychle peníze.

Zapomenuté miliardy logo
  • Zapojilo se již více než 100.000 klientů
  • Našli jsme už majetek za půl miliardy korun
  • Průměrný úspěšný klient získal více než 20 tis. Kč
    (¼ klientů získala více jak 100 tis. Kč)
Žádné zbytečné poplatky

Žádné zbytečné poplatky

U nás platíte poplatky jen když najdeme hodnoté akcie nebo pohledávky a vyřešíme vše za vás, jinka neplatíte nic.

Složitosti vyřešíme za Vás

Složitosti vyřešíme za Vás

Kromě akcií dohledáme související pohledávky až za 10 let zpětně, v případě odkupu vše zajistíme za Vás a vy tak nebudete muset do banky nebo vyplňovat složité dotazníky.

Odkup za nejlepší ceny

Odkup za nejlepší ceny

U našich nabídek garantujeme odkup nalezených akcií za nejlepší aktuání ceny na trhu.

A tohle už jste četli?

Bitcoin i akcie padají. Trh se bojí války a růstu sazeb

24. 1. 2022 | Jiří Hovorka | 1 komentář

Bitcoin i akcie padají. Trh se bojí války a růstu sazeb

Kryptoměny i akcie prožívají špatné dny.

Podvodníci se tváří jako ČEZ, lákají na investice

13. 1. 2022 | Jiří Hovorka | 3 komentáře

Podvodníci se tváří jako ČEZ, lákají na investice

Podvodníci na internetu se schovávají i za značku českého energetického obra. Reklamy na sociálních sítích nebo na Youtube lákají k investování prostřednictvím vymyšlené platformy CEZ... celý článek

Podílové fondy: Rekordní rok pro akcie, tragický pro dluhopisy

11. 1. 2022 | Martin Mašát | 3 komentáře

Podílové fondy: Rekordní rok pro akcie, tragický pro dluhopisy

Vývoj podílových fondů hodnotí Martin Mašát, investiční stratég skupiny Partners. Kolik si v průměru připsaly za prosinec, za celý rok 2021 nebo třeba za posledních pět či deset let? celý článek

Creditas získala licenci pro investiční společnost

7. 1. 2022 | redakce Peníze.CZ | 1 komentář

Creditas získala licenci pro investiční společnost

Dceřiná společnost Banky Creditas s názvem Creditas investiční společnost získala licenci České národní banky. „Díky tomu může obhospodařovat speciální fondy a fondy kvalifikovaných... celý článek

Polovina Čechů drží doma hotovost. Řekli kde

7. 1. 2022 | Petr Kučera | 32 komentářů

Polovina Čechů drží doma hotovost. Řekli kde

Téměř polovina Čechů (48 %) má doma finanční rezervu v hotovosti. Nejčastěji je to částka kolem pěti tisíc korun, která je uložená v šuplíku. Vyplývá to z internetového průzkumu NMS... celý článek

Partners Financial Services

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.