Riziko osmkrát jinak

Riziko osmkrát jinak
Riziko je nedílnou složkou investování, představuje pravděpodobnost, že po jistém čase přijdete o jistou sumu peněz nebo nedosáhnete předem stanovených cílů. Připravili jsme pro vás test investičního rizika. Nejdříve si ale přečtěte, jaké typy rizik na vás číhají.

Klasická poučka praví, že pokud chcete dosáhnout vyšších výnosů, musíte podstoupit vyšší riziko. Investiční riziko je však dvousečná zbraň. Jsou rizika zbytečná a škodlivá a jsou rizika nevyhnutelná. Navíc se může stát, že i když přijmete jisté riziko, není vůbec jisté, že vyšších výnosů dosáhnete. Investor se ale může riziku bránit. K zahnání rizika do kouta může investor použít například diverzifikaci a především vlastní rozum, zbraň těžkého kalibru. Toho by měl investor použít k identifikaci rizika, protože poznání a seznámení se s rizikem je klíčovým předpokladem ke spokojenosti s investicí.

Riziko může číhat hned za několika rohy najednou. Tržní riziko představuje nejistotu poklesu celého trhu. Finanční riziko se naopak týká nejistoty kolem vývoje cen konkrétního titulu, zatímco obchodní riziko je většinou spojené s určitým tržním segmentem. Pro investora může být také důležitá nízká flexibilita obchodování s určitým cenným papírem, jenž se nazývá rizikem (nízké) likvidity. Při investování do cenných papírů v zahraničních měnách musí investor věnovat pozornost riziku změny měnových kurzů. Lidé investují většinou proto, že si chtějí minimálně udržet svůj životní standard, proto je důležité neopominout riziko inflace.

Hodnotu investice ovlivňují i změny úrokových měr. Investor, který svěřuje své prostředky třetí osobě, podstupuje manažerské riziko. Jak vidíte rizik, je celá řada, a to jsme zdaleka náš výčet neuzavřeli. Jak již bylo uvedeno výše, o některých druzích rizika je dobré vědět, o jiných pouze vědět nestačí.

Pro ty z vás, kteří si ještě nejste tak docela jisti svým postojem k riziku, jsme připravili test, který by vám měl pomoci si ujasnit svůj vztah k riziku. Po zodpovězení následujících deseti otázek se dozvíte, zda jste konzervativní nebo naopak agresivní investor. Poznání sebe sama je významným předpokladem úspěšného investování. Nicméně je velmi důležité připomenout, že subjektivní vztah investora k riziku není jediným postačujícím předpokladem k "namíchání" toho správného portfolia. Investor by v žádném případě neměl zapomenout důkladně zvážit zbývající neméně důležité aspekty :

Cíl investování. Investor by měl přesně vědět, proč investuje a jak v budoucnu naloží s investovanými prostředky.

Finanční situace investora. Všechny investorovy kroky by měly vycházet z realistického posouzení vlastní finanční situace a jeho budoucí výdělečné schopnosti.

Investiční horizont. Ten je sám o sobě alfou a omegou investování. Jeho váha při investičním rozhodování může být vyšší než u předchozích.

Při investování určitě narazíte na situace, kdy kvůli eliminaci jednoho druhu rizika budete muset zvýšit riziko jiné nebo kdy zjistíte, že splnění investičního cíle je v rozporu s jiným atributem investování. Právě k vyřešení podobných situací je dobré porozumět všem rizikům, ale i příležitostem, které se mohou v průběhu investování objevit.

Zde najdete test investičního rizika.

Podívejte se na náš test investičního rizika. Budeme rádi, napíšete-li nám své nápady a připomínky. Určitě je zapracujeme!

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

0
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 7 komentářů

Diskuze

Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy

17. 6. 2002 22:49, není.potreba@post.cz

Vážně si myslíte, že vyplněním testu jen tak hodím do placu údaje o své osobě? Naivků je dost, hodně štěstí...

+20
+-
Reagovat na příspěvek

Příspěvek s nejvíce zápornými hlasy

29. 3. 2001 8:19, TGP

Myslím, že je to docela dobré, ale chybí tomu ještě závěrečné doporučení nebo tip na vhodné produkty. Jinak se mi to líbí.

-9
+-
Reagovat na příspěvek
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem (7 komentářů) příspěvků.

A tohle už jste četli?

Místo růstu recese. Jaká je teď vhodná investiční strategie?

12. 1. 2023 | Vladimír Pikora | 1 komentář

Místo růstu recese. Jaká je teď vhodná investiční strategie?

Válka všechno změnila. Před rokem všichni čekali po konci korony uvolnění a růst procyklických akcií. To se nenaplnilo. Místo růstu přišla recese a inflace. V mnoha zemí dosáhne vrcholu... celý článek

Akcie koupíte už i přes George. Spořitelna vylepšila investice

10. 1. 2023 | Petr Kučera | 4 komentáře

Akcie koupíte už i přes George. Spořitelna vylepšila investice

Klienti České spořitelny mohou nově obchodovat s akciemi, certifikáty a ETF v elektronickém bankovnictví George – přes počítač i přes mobil.

Nejlepší a nejhorší podílové fondy roku. Výsledky 2022

9. 1. 2023 | Jan Traxler

Nejlepší a nejhorší podílové fondy roku. Výsledky 2022

Nejúspěšnější fond v Česku loni vydělal investorům 135 procent, naopak ten nejméně úspěšný prodělal 69 procent.

Černý rok pro akcie i dluhopisy. Jak dopadly podílové fondy?

6. 1. 2023 | Martin Mašát | 1 komentář

Černý rok pro akcie i dluhopisy. Jak dopadly podílové fondy?

Vývoj podílových fondů pravidelně hodnotí Martin Mašát, investiční stratég skupiny Partners. Jak si vedly v prosinci, jak za celý rok 2022 a jaká je jejich dlouhodobá výkonnost?

Kolik vydělal váš penzijní fond? Nový přehled vás nepotěší

5. 1. 2023 | Jiří Hovorka

Kolik vydělal váš penzijní fond? Nový přehled vás nepotěší

Na vysokou inflaci loni nedosáhl žádný z fondů doplňkového penzijního spoření. Jen třináct z 34 fondů skončilo alespoň v nominálním plusu. Projděte si výsledky účastnických fondů za... celý článek

Partners Financial Services

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.