Riziko osmkrát jinak

Riziko osmkrát jinak
Riziko je nedílnou složkou investování, představuje pravděpodobnost, že po jistém čase přijdete o jistou sumu peněz nebo nedosáhnete předem stanovených cílů. Připravili jsme pro vás test investičního rizika. Nejdříve si ale přečtěte, jaké typy rizik na vás číhají.

Klasická poučka praví, že pokud chcete dosáhnout vyšších výnosů, musíte podstoupit vyšší riziko. Investiční riziko je však dvousečná zbraň. Jsou rizika zbytečná a škodlivá a jsou rizika nevyhnutelná. Navíc se může stát, že i když přijmete jisté riziko, není vůbec jisté, že vyšších výnosů dosáhnete. Investor se ale může riziku bránit. K zahnání rizika do kouta může investor použít například diverzifikaci a především vlastní rozum, zbraň těžkého kalibru. Toho by měl investor použít k identifikaci rizika, protože poznání a seznámení se s rizikem je klíčovým předpokladem ke spokojenosti s investicí.

Riziko může číhat hned za několika rohy najednou. Tržní riziko představuje nejistotu poklesu celého trhu. Finanční riziko se naopak týká nejistoty kolem vývoje cen konkrétního titulu, zatímco obchodní riziko je většinou spojené s určitým tržním segmentem. Pro investora může být také důležitá nízká flexibilita obchodování s určitým cenným papírem, jenž se nazývá rizikem (nízké) likvidity. Při investování do cenných papírů v zahraničních měnách musí investor věnovat pozornost riziku změny měnových kurzů. Lidé investují většinou proto, že si chtějí minimálně udržet svůj životní standard, proto je důležité neopominout riziko inflace.

Hodnotu investice ovlivňují i změny úrokových měr. Investor, který svěřuje své prostředky třetí osobě, podstupuje manažerské riziko. Jak vidíte rizik, je celá řada, a to jsme zdaleka náš výčet neuzavřeli. Jak již bylo uvedeno výše, o některých druzích rizika je dobré vědět, o jiných pouze vědět nestačí.

Pro ty z vás, kteří si ještě nejste tak docela jisti svým postojem k riziku, jsme připravili test, který by vám měl pomoci si ujasnit svůj vztah k riziku. Po zodpovězení následujících deseti otázek se dozvíte, zda jste konzervativní nebo naopak agresivní investor. Poznání sebe sama je významným předpokladem úspěšného investování. Nicméně je velmi důležité připomenout, že subjektivní vztah investora k riziku není jediným postačujícím předpokladem k "namíchání" toho správného portfolia. Investor by v žádném případě neměl zapomenout důkladně zvážit zbývající neméně důležité aspekty :

Cíl investování. Investor by měl přesně vědět, proč investuje a jak v budoucnu naloží s investovanými prostředky.

Finanční situace investora. Všechny investorovy kroky by měly vycházet z realistického posouzení vlastní finanční situace a jeho budoucí výdělečné schopnosti.

Investiční horizont. Ten je sám o sobě alfou a omegou investování. Jeho váha při investičním rozhodování může být vyšší než u předchozích.

Při investování určitě narazíte na situace, kdy kvůli eliminaci jednoho druhu rizika budete muset zvýšit riziko jiné nebo kdy zjistíte, že splnění investičního cíle je v rozporu s jiným atributem investování. Právě k vyřešení podobných situací je dobré porozumět všem rizikům, ale i příležitostem, které se mohou v průběhu investování objevit.

Zde najdete test investičního rizika.

Podívejte se na náš test investičního rizika. Budeme rádi, napíšete-li nám své nápady a připomínky. Určitě je zapracujeme!

Pojistěte potíže, ne jen vůz

Pojistěte potíže, ne jen vůz

Nejde jen o peníze. Dobrá pojistka vás rychle vrátí na silnici a váš život do normálních kolejí. Proto si zvolte…

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

0
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 7 komentářů

Diskuze

Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy

17. 6. 2002 22:49, není.potreba@post.cz

Vážně si myslíte, že vyplněním testu jen tak hodím do placu údaje o své osobě? Naivků je dost, hodně štěstí...

+20
+-
Reagovat na příspěvek

Příspěvek s nejvíce zápornými hlasy

29. 3. 2001 8:19, TGP

Myslím, že je to docela dobré, ale chybí tomu ještě závěrečné doporučení nebo tip na vhodné produkty. Jinak se mi to líbí.

-9
+-
Reagovat na příspěvek
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem (7 komentářů) příspěvků.
Daňové přiznání online

A tohle už jste četli?

S DIPem můžete jít do rizika, říká investiční expert

21. 2. 2024 | Hynek Just | 1 komentář

S DIPem můžete jít do rizika, říká investiční expert

Když za mnou přijde třicetiletý člověk, že si chce založit DIP, doporučím mu akciové fondy. Při takhle dlouhém horizontu se riziko vyplácí. Pokud si bude každý měsíc odkládat čtyři... celý článek

Češi řekli, proč neinvestují. Na prvním místě je strach

20. 2. 2024 | redakce Peníze.CZ | 1 komentář

Češi řekli, proč neinvestují. Na prvním místě je strach

Strach z podvodu a ze ztráty peněz jsou nejčastějšími důvody, proč Češi neinvestují. Až za nimi je nedostatek peněz. Ukázal to průzkum agentury Perfect Crowd na reprezentativním vzorku... celý článek

Bitcoin stojí už přes 50 tisíc. Souboj solany a BNB. Týden v kryptu

17. 2. 2024 | Tomáš Krause | 1 komentář

Bitcoin stojí už přes 50 tisíc. Souboj solany a BNB. Týden v kryptu

Cena bitcoinu letí pořád výš, zkrachovalá Genesis smí prodat aktiva za miliardy, solana a BNB se perou o pozici tržní čtyřky. Únosci počítačů vydělali loni miliardu dolarů v kryptu... celý článek

Nová pravidla pro zaměstnanecké akcie. Promarněná šance, říká expert

14. 2. 2024 | Kateřina Hovorková

Nová pravidla pro zaměstnanecké akcie. Promarněná šance, říká expert

Od ledna se zmírnila pravidla pro danění zaměstnaneckých akcií, které jsou hlavně v začínajících a menších firmách alternativou k vyšší mzdě. Zatím se moc nevyužívaly: lidé totiž za... celý článek

Solana a monero v problémech. Půjde to s bitcoinem z kopce? Týden v kryptu

10. 2. 2024 | Tomáš Krause

Solana a monero v problémech. Půjde to s bitcoinem z kopce? Týden v kryptu

Na burzy asi zamíří bitcoiny za miliardy. Naopak monero komplet mizí z burzy Binance. Solana si dala pět hodin pauzu a americký regulátor donutil ripple ke striptýzu. A Jižní Korea... celý článek

Partners Financial Services